Istanbul Veya Yakınlarında Kendi Karavanını Yapanlar Ile Iletişim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan armagan.ozturk.948 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,497

armagan.ozturk.948

Yeni Üye
Merhaba,
Herkese güzel paylaşımlar dilerim.
Kendi karavanımızı yapmak istiyoruz ancak bazı konularda tereddütler yaşıyoruz. Mümkünse İstanbul ve yakın çevresinde kendi karavanını yapan karavancı dostlarla tanışmak ve yerinde yapılırken az çok görmek, kendimizin bu işi kıvırıp kıvıramayacığını anlamak istiyoruz.

Cep telefonundan yazdığım için hatalarım varsa lütfen kusura bakmayın.

Armağan Öztürk

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler
Ben de başlamak üzereyim, korkacak bir şey yok, önce mümkünse kapalı bir garaj, dükkan gibi bir yer olsa iyi olur. Ama olmasa da olur zira araç büyük planlı çalışarak hallederim diye düşünüyorum. Epeyce hazırlık yapıp malzeme topladım, araç bakıyorum. Ben Anadolu yakası Göztepe'deyim, İletişimde kalıp yardımlaşalım.

HTC One M9PLUS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Bizim bir sprinterimiz var. Ama karavancılar araştırdığım kadarıyla ducato ve o şase kasa tipindekileri beğeniyor.

Ne tür malzemeler seçtiniz, nereden temin ettiniz sormamda sakınca yoktur inşallah. Paylaşımda bulunabilirseniz çok sevinirim.

Bizimde araç hazır malzemeler ve plan eksik.
Kafamız biraz karıştı açıkcası.
Misal; boiler ve webasto 2 lisimi yoksa direk kombimi.
12 volt eşyalar ve düşük invertor mu? yoksa 220v ve yüksek kapasite invertör mu?

Fırın buzdolabı bir sürü marka ve çeşit var en sorunsuz olanları illa en pahalı olanmı.

Bazı karavanlar gördüm büro tipi buzdolabı kullanıyor.

Karavandan dışarı yandan baca çıkıyor.

Siz nasıl bir sistem hazırlığı yaptınız?

Şöyle özetleyeyim, nalburiye malzemeleri (kablo, terminal, hortum, musluk, batarya, menteşe, vida vs) perşembe pazarından, geri görüş kamerası, led aydınlatmalar, anahtarlar ve sigorta grubu,çakmak soketleri,dolap gömme klitleri, ve daha bir çok ıvır zıvırı Aliexpress den aldım. Buzdolabı sanırım 220v ofis tipi kullanacağım , sıcak suyu Daxom veya Protherm şohben ile sağlayacağım. (Bu arada beyaz eşyada ötv indirimi var, bu aralar eksikleri tamamlamak lazım) Mobil bir klima alıp yazın kullanmayı planlıyorum. İki adet 150w güneş Paneli, 1500 w tam sinüs invertör 30A MPPT şarj regülatörü ile sistem ihtiyacını karşılamayı planlıyorum. Eğer gerekirse diye panelleri üçe çıkarabilecek şekilde yerleşim yapacağım. Kamp alanında 220 v alıp sistemi beslemeyi, kamp dışında 2kWa bir Jeneratör ile solar sistemi desteklemeyi planlıyorum. Yanda gördüğünüz baca şohben bacası, ben baca görünmeyecek bir sistem düşünüyorum inşallah. Lüxün ve kalitede std. ın sonu yok, benim düşüncem ihtiyacımı görecek, mümkün olduğunca yerli üretim ile işi tamamlamak.Bu işe ayrılabilecek bütçe karar verirken önemli bir kriter. Isıtıcı konusunda henüz karar vermedim belki çıkma bir ısıtıcı ile hallederim. Sıfır bir webasto için bütçem yok açıkçası. Su depolarını CTP ( polyester) den kendim yapacağım, böylece tam ölçüsünde yerden Max. Tasarruf edebileceğim. İşte böyle planlarım.. Daha tabi ki binlerce ıvır zıvır detay var aklıma geldikçe, gözüme iliştikçe güzel örnekleri not alıyorum, imalat aşamasında işe yarayacağını umuyorum. Bu işi öncesinde yapmış değerli karavancı dostların paylaşımlarını sürekli okuyor bilgimi arttırmaya çalışıyorum. Geçmişte yapımcıları kızıp kendime bir yelkenli tekne yapmışlığım var, bu beni epeyce cesaretlendiriyor. Elimden de her iş gelir, neden kendim yapmıyorum dedim ☺️.​

Hızlı ve detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Bakalım biz neler yapacaĞız.
Bu arada yalıtımı nasıl yapmayı planlıyorsunuz?
Çok değişik örnekler var. Mesela cam yünü, taş yünü yada bitümlü malzeme yada ısıtılarak kullanılan bir ürün daha vardı hatırlayamadım şimdi. Siz ne yapmayı planlıyorsunuz?

Tesisatı hangi aşamada kuracaksınız? Yalıtımdan önce mi sonra mı.?

Hızlı ve detaylı cevabınız için teşekkür ederim.

Bakalım biz neler yapacaĞız.
Bu arada yalıtımı nasıl yapmayı planlıyorsunuz?
Çok değişik örnekler var. Mesela cam yünü, taş yünü yada bitümlü malzeme yada ısıtılarak kullanılan bir ürün daha vardı hatırlayamadım şimdi. Siz ne yapmayı planlıyorsunuz?

Tesisatı hangi aşamada kuracaksınız? Yalıtımdan önce mi sonra mı.?

Bir arkadaş epidyem sünger kullandı, bir başkası da boncuklu ve kendinden yapışkanlı izolasyon malzemeleri kullandı, her ikisi de kafama yattı, maliyet hesabı yapıp karar vereceğim. Kablolamada bir kısmı yalıtım öncesi, bir kısmı yalıtımdan bağımsız sonradan yapılıyor. Hangi kabloyu nereye ve nereden götüreceğiniz ile alakalı.Araçda gerek yan duvarlarda gerekse tavanda bir çok kutu kesitli bölme var, esnek kablo kanalları bu yerlerden geçirilip strap ile sabitlenirse aracın bir çok noktasına ulaşmak mümkün. Bu şekilde öncesine sonrasına karar verilir.

Armagan bey kolay gelsin umarım istediginiz karavanı yaparsınız, sizi İstanbul Hadımköydeki atölyemizde şu anda yapımına devam ettigim karavanı görmeye davet ediyorum karşılıklı fikir ve tavsiyelerde bulunabiliriz teşekkür ederim.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Bende beylikdüzünde yaşıyorum. Sizin için uygun olan en kısa zaman içinde görüşmek isterim. Ben sizin belirteceğiniz vakte uymaya çalışırım.

Armagan bey kolay gelsin umarım istediginiz karavanı yaparsınız, sizi İstanbul Hadımköydeki atölyemizde şu anda yapımına devam ettigim karavanı görmeye davet ediyorum karşılıklı fikir ve tavsiyelerde bulunabiliriz teşekkür ederim.

Sayın zafer beyi bugün atelyesinde ziyaret ettik ve gördükki çok ciddi projeler içinde ve ciddi işler becermiş kendisini tebrik ederim yanından çok kıymetli bilgiler alarak ayrıldık. İnşallah çok kısa bir süre içinde bu önemli çalışması sonlanacak. Kendisine tekrar teşekkür ederim.

Tekrar merhaba,

Karavanımız için buzdolabı seçimi yapmaya çalışıyoruz bende işi bilenlere tecrübe edenlere danışalım dedim.

Aşağıda linkini paylaştığım ürün 12v ancak etiketi ciddi derecede yüksek. ama verimli ve üzmeyeceği söyleniyor. fiyatı 1750euro+kdv (8000 tl)

indel B Cruise 195 LT (65 LT +130 LT)

bu ürün ise 220v ancak fiyatı çoookk daha uygun bir seçenecek.

UES 273 D2K A++ - Buzdolapları

bu tarz 220v ürün için iki alternatif var.
1. bazı kaynaklar A+++ bir ürün alıp 220v olarak kullanmaya devam edin ama güçlü bir alt yapınız olsun.
( kendi sistemimiz 200+200 sulu akü, 150*3 güneş paneli ve 1700 linetech invertör. Bu sisteme
bağlanacak ürünler ise; Boiler, Tv, Ledler, Buzdolabı, Küçük iki adet kabin fan, temiz ve pis su pompaları)

2. Bu tarz 220v bir ürün alın danfross 12v ile karaköy taksim civarlarında değiştiriliyormuş bu mekanlarda kompresörü değiştirin.

edit: kaliteli ve verimli bir soğutma için almamız gereken ürün

Danfoss / Secop BD50F Kompresör

bu mudur ve bunun yanına ek neler alınmalıdır.

Tercübeli abilerimize sorum budur yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

Selam inşallah ilerleyen bir zamanda bende bir projeye başlamak istiyorum o yüzden sürekli araştırıyorum. Danfoss denen markanın invertelerini kullandım danimarka yapımı çok kaliteli bir malzeme. izolasyon içinde benim aklıma yatan bir ürün var o da İZOTÜP SPREY POLİÜRETAN KİTİ düşünüyorum n11 comda falan var aratın googlede videoları var çok mantıklı geldi hemde su izolasyonu yapıyor tüm zemine yapılabiliyor hiç boşluk bırakmıyor. Sizler gibi bende yapılan projeleri ve kullanılan malzemeleri incelemeye devam ediyorum size şimdiden kolay gelsin.

Ben de başlamak üzereyim, korkacak bir şey yok, önce mümkünse kapalı bir garaj, dükkan gibi bir yer olsa iyi olur. Ama olmasa da olur zira araç büyük planlı çalışarak hallederim diye düşünüyorum. Epeyce hazırlık yapıp malzeme topladım, araç bakıyorum. Ben Anadolu yakası Göztepe'deyim, İletişimde kalıp yardımlaşalım.

HTC One M9PLUS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Banyo ile ilgili bölümü nasıl cozuyorsunuz gus+lavabo+wc birlikte bulunabilirsiniz kaç lira civarında dır

Kep2

Banyo ile ilgili bölümü nasıl cozuyorsunuz gus+lavabo+wc birlikte bulunabilirsiniz kaç lira civarında dır
Karavanımızı yaparken uygun ebatta bir duş teknesi alıyoruz, lavabo+ alt dolabını alıyoruz veya yapıyoruz,ne tür bir wc kullanacaksak onu da alıyoruz(kasetli olabilir,elektrikli marin tip olabilir), sıcak su için ne kullanacaksak onu da alıyoruz(Boiler,şohben vb.) sonra bunları inşa ettiğiniz bölüm içine ve/veya uygun bir yere yerleştiriyoruz.Bu şekilde banyo+wc+lavabo işi halloluyor.Bilmem sorunuza tam anlamıyla yanıt oldu mu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri