İstanbul'da Yaşamak İstemiyorum!... Peki ama Neresi?...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nejat ural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 162
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,789

İstanbuldan ayrılan nerede yaşar ???... yaşamalı ???

• Eski Foça

Kullanılan: 10 7.9%
  • Mordoğan

Kullanılan: 2 1.6%
  • Karaburun

Kullanılan: 5 3.9%
  • Ayvalık

Kullanılan: 28 22.0%
  • Edremit

Kullanılan: 10 7.9%
  • İmroz -Gökçeada

Kullanılan: 3 2.4%
  • Kaş

Kullanılan: 8 6.3%
  • Sapanca- Maşukiye

Kullanılan: 9 7.1%
  • Şile

Kullanılan: 4 3.1%
  • Bayramoğlu - Darıca

Kullanılan: 3 2.4%
  • İzmir ?

Kullanılan: 11 8.7%
  • Antalya

Kullanılan: 12 9.4%
  • Seferhisar

Kullanılan: 7 5.5%
  • Mudanya

Kullanılan: 2 1.6%
  • Urla

Kullanılan: 13 10.2%

• Kullanılan toplam oy
    127
Ynt: İstanbul'da Yaşamak İstemiyorum!... Peki ama Neresi?...

Merhaba
Yazım biraz biografi gibi olacak ama size olmasa bile belkide hasbel kader okuyacak birine en azından fikir verebilir.
41 yaşındayım,
18 yaşıma kadar İstanbul da yaşadım,yaş büyütüp askerliğimi bitirince ailemin yerleştiği çorluya geldim.
90 da evlendim,91 de ilk kızım oldu ve tekirdağa yerleştim,sahilde rest bar işlettim,işe aldığım bir barmenimin vesilesi ile ilk kez marmarise gittim ve yerleşeceğim buraya dedim.
1 sene sonra gittim ve yerleştim,ilk olarak barlar sokağında bir bar aldım ve işletmeye başladım.Marmarise babamın muhalefeti ile gittim yani küstük.Sezon ortasında geldi marmarise beni ziyarete,ortamımı yaşamımı gördü,yok oğlum sen burda yapamazsın gel,,,bana vaatler vs neyse döndüm.tabiki yaptım ettim diyorum fakat evlendikten sonra hep eşimle beraber kararlar vererekti.Barı devret,eşyayı taşı bir dünya zarar.Tekrar çorludayım ve bekliyorum bizim rahmetlinin vaatlerinin yerine gelmesini...
1 ay 2ay derken 3.ayda bitti ben hani baba şöle böle yapacaktık noldu dediğimde bana,ya varmı öle yelkenliler,üstsüz hatunlar,yaşamalar vs vs dedi.
Bir gece oturuyoruz eşimle beraber,birden karar verip marmarise yeniden yola çıktım,geçen sezon iyi iş yapmış bir arkadaş gel rent(kiralama)yapalım dedi.Okeyledik aydın çine de 1 ay diye girdiğimiz sanayiden 3 ayda zor çıktık,8 tane cj topladım onda da 8 cj vardı rente başladık.Güzel paralar kazandık ama çok yoğun çalıştık,günde 5 saat uyku oda en fazla.Neyse bu arada p...tun teki musallat oldu haraç meselesi,vermedik tabiki ama bana maliyeti bayağı pahalıya patladı,onada patlattık.neyse kısa kısa geçeyim,tekrar çorlu...
aradan bir hayli zaman geçti bizde tekrar başladı kaşıntılar,bu sefer fethiye macerası.Araştırma maraştırma haydi tutduk bir otel işletmeye başladık,restoranı barı yüzme havuzu olan butik bir hoteldi.Sezonu biraz şans biraz cesaret birazda tecrübe ile zararsıs azıcıkta kar ederek kapatıp çorluya zor kaçtık.2004 de tekrar marmaris bu sefer farklı bir sektör deneyimi ve daha sezon bitmeden ordan ayvalık..Şunu farkettim benim marmarisim gitmiş yerine şehirleşmiş beyaz peynircilerin para aklamak için bol sıfırlı paralarla dükkan kiralanmış turizm adı altında farklı dolapların çevirdikleri kılıksız şekilsiz adamların çöreklendiği bir yer halini almış ucube bir yer haline gelmişti.Ayvalık ta tam bir kumar oynadım,geldiğimde bir otele yerleşip,ayvalığa bakarak ya burda ayvayı yicem yada ayvayı yicem dedim.Ayvayı yedik tabiki...Bir dünya uğraş masraf yap müze gibi bir mekan hazırla nafile..
ayvalıklı olanlar alınmasınlar ama halkı 100 yıl öncesinde takılıp kalmış,faşizan yaklaşım gördüm...
Bayağı bir emek ve nakti bırakarak döndüm.

Arkadaşlar şimdi bunları neden anlattım?
İlk önce başınızı alıp gidecekseniz,(denendi görüldü)asla ama asla ticaret,iş yapmayacaksınız..
Ya emekli olacaksınız,yada ek bir geliriniz olacak..
Öyle olduğu takdirde keyfini çıkarabilirsiniz.
Zaten dostluk,vefa,mazide kalmış,en azından benim için ailem harici en büyük dostum cebimdeki paramdır.
Tatilde yada herhangi bir etkinlikte zaten aynı ortamı paylaştığınız için dost olarak görünenlerle maddi paylaşımlar sorun olmaz ama daimi oldumu mutlaka problemdir.Ve ilk fırsatta o yada bu şekilde işte insanoğluyuz çiğ süt emmişiz,kendimizi (hainliğimizi)gösteririz.
Şimdi yine çorludayım.
Yine gideceğim,ama!
yeteri kadar rahat ettirecek bir potansiyele kavuştuğumda gideceğim.
Şimdi bir evim,bir çiftliğim,2 aracım ve yeteri kadar naktim var.
Ancak bu saydıklarıma rağmen gitmek için yeterli değiller,çünkü 2 evladım var ve gelecekleri var.
Gideceğim zaman ya marmarise yakın bir kıyı,yada datça ya.
Deniz kenarında ufak bir arsa alıp evimi yapıp,ufaktan bir tekne hepsi bu.
Rakı balık tabikide.

Etiketler

orion' Alıntı:
Sevgili Cavid Hocam

Peki ama nasıl değişecek bu düzen?
Konu, bu başlığı aşıyor ama, dün yani 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda çevremdeki kimi arkadaşlarım mesai yapmazken, ben sefer saatleri değişmiş vapurla işe gecikerek ve bayram kutlamaları nedeniyle 18:00 - 21:00 arası sefer yapmayacak olan vapurun son seferine yetişmek için (azar işitmek ya da uyarı almak pahasına) mesaiden erken ayrılmak zorundayken bayramımı nasıl bayram gibi yaşayabilirim ki.
Kurban Bayramı'nda sadece ilk iki gün izinliyim, ne memlekete gidebilirim, ne de tatile.
Diyeceksiniz ki bu konuyla ne alakası var. Ben açıkçası daha insanca koşullarda çalışan insanların işini daha çok sevdiği ve verimli olduğunu, bu vesileyle bulunduğu çevreye artı değer katabildiğini, sosyal imkanlarını daha iyi değerlendirebildiğini düşünüyorum.
Hatta iş verenler, çalışanlarını cumartesi çalıştırmasa, daha fazla insanın hobilerine - uğraşlarına zaman ve para ayıracağını ve ekonomiye hareket katacağını düşünüyorum.
Belki o zaman İstanbul'u hakettiği gibi yaşayabilirdik, göçüp gitme hasretimiz biraz olsun dizginlenirdi.

Meselenin diğer bir boyutu da, benzer ölçüde yatırım ve iş imkanının Marmara Bölgesi dışına yapılması gerekiyor. Yıllardır güdülen bu politikada güzel örnekler olsa da henüz doyurucu ölçüde değil ne yazık ki. İş imkanı demek, ekonomik refah demek; ekonomik refah ise o bölgede hobisine - uğraşına para harcayabilen bireyler demek.
Mesleki yaşam için İstanbul'un tek alternatif olmaması demek, bir vatandaşın sağlık sorunları için en son sevk edildiği hastanenin belki de İstanbul'da olmaması demek ;)

Birçok arkadaşımızın şehirle değil işiyle sorunu var.Volkan senin de oyle. Gittiğiniz veya kactiginiz sehirlerde de ayni tur işler basiniza bela olabilir.
Volkan sana iş bulalim, gercekten zor işin zira.
Sevgili Moderatörler aslında gezenbilirdeki çoğu kişinin sorunu hobilerine işleri yuzunden vakit ayiramamalari. Burada bir iş ilanları kısmı olsa keşke. Cok işe yarar diye dusunuyorum.

insel, süpersin..
Bir şeyler yapabilmek için, hem işin olmalı hemde ayıracak vakdin..İçin var vaktin yoksa bir sorun, vaktin var işin yoksada başka bir sorun..
Arkadaşlarımzdan bir şeyler yapmalarını bekliyoruz ama işleri var vakitlerimi yok, yoksa vakitleri var işlerimi yok bunu hiç sorgulamıyoruz, bu tür muhabbetler genelde kamplarda iki üç kişi arasında başlıyor ama iki kadehle kafalar dumanlanınca veya sohbete bir sohbet kırıcı ilave olunca tüm konuşmalar unutulup gidiyor..
Hem aynı şeylerden zevk almayı istiyoruz, hem birlikde paylaşmak istiyoruz ama kimse bir birini derinlemesine tanımadığı için bunu gerçekleştirecek şartlar varmı bilmiyoruz..Dostlarımızı aslında hiç tanımıyoruz...Çoğunun hayat hikayelerini bilemiyoruz..Aslında bu forumun bile bir araya getirmesinin sebebi, katılanların geçmişteki, dostluklarından bulamadıkları paylaşımları burada aradıkları inancındayım, kişileri ve olayları unutma, hayata yeni ufuklar açma tutkusu...Tabiki bir çok şeyin bu sayfalarda paylaşılması zor ama küçük buluşmalarda birbirlerimizi daha yakından tanıma adına zaman ayırırsak, belki paylaşımlar va çözümler üretme imkanı bile bulunabilir..
inselin bu çağrısını "dotlarımızı sadece hobi kardeşliğinden dolayı deyil, birlikde paylaşmak adına tanımak gerektiği" anlamında anlıyorum...

Ertan (dalyan) beyin hikayeside çok enteresan bulundğunuz şehir istek ve yapacağınız işlere cevap vermezken iş kurup biraz birikim yapacak şehir ve kasabalara göç etmek bazen zorunlu oluyor,buralarda para kazanılıyor ama binbirtürlü sıkıntıyla tabi,mutlaka bazı şeylerden fedakarlık yapmanız gerekiyor ya huzurunuzdan ya ailenizden yada uykunuzdan bunun sonundada kazandığınıza gelip kolaydan ortak olmak isteyenler oluyor bu kabul edilir bir durum değil :mad:

Volkan kardeşimizin yaşadığı sıkıntıda benimkiyle aynı kendisi yine bizden şanslı çıktı biz ne resmi tatillerde nede bayram tatillerinde izin yapamadık aracımız olmasada tatilleri değerlendiren kamp yapan arkadaşlara imrenerek bakıyoruz işin alternatifi yok bırakıp ege sahillerinde bir kasabaya yerleşmek hep hayalimdeki bir mesele ama bu seferde geçim derdi kafayı meşkul ediyor,ne yapmak lazım bilemiyorum emekliliği beklesek daha çok var hem emekli olsak alacağımız emekli maaşı sadece hayatta kalmaya yeter işin hobi kısmı uzak bir ihtimal,ilerde emekli olursak elimiz ayağımızda iş tutarsa belki o bölgelerde tamir taklavat işleri ile bütceye destek olur hayalimize kavuşuruz,yada Levent abi genişce bir arsa alıp içine ev yapacak ve atölye kuracakmış ;) yanına yamak oluruz bizde ;D

buradaki konular derin işin içinde kacmak var.var ama parasız pulsuz olmuyor.önce onu haletmek gerek.kısaca bu kadar birde gidenlerin bi kısmı ne hikmetse geri geliyor buda ap ayrı bir şekil.ve çelişki..

insel' Alıntı:
Sevgili Moderatörler aslında gezenbilirdeki çoğu kişinin sorunu hobilerine işleri yuzunden vakit ayiramamalari. Burada bir iş ilanları kısmı olsa keşke. Cok işe yarar diye dusunuyorum.

İnsel, İlan Panosu başlığında Kariyer bölümü zaten mevcut.
Levent

insel' Alıntı:
Birçok arkadaşımızın şehirle değil işiyle sorunu var.Volkan senin de oyle. Gittiğiniz veya kactiginiz sehirlerde de ayni tur işler basiniza bela olabilir.

İnsel Abi eksik olma, sağolasın.

Bu forum başlığını neredeeen nereye taşıdık bu arada. Sosyolojik bir vakanın derinliklerine iniyoruz resmen :smiley:
Buradan "Kapitalizm" ya da "Sosyalizm" i kıyaslayan yorumlar bile yapılır.
Hayatta hiçbir zaman kariyer arzusuyla yanmadım ya da hiç çok para kazanma hırsım olmadı. Açıkçası şu an maaşımdan kırpıntı yapılma pahasına cumartesi günleri çalışmamayı tercih eder durumdayım, fakat olmuyor.
Forumdaki en genç arkadaşlardan biri olarak galiba benim, gelir - zaman - hobi üçgenini eşkenar üçgen yapma hayallerinden vazgeçmem gerek.
Zira sahip olduğum aracın, ne orasını burasını tamir ettirecek zamanım ne de param var :D
Demek ki bu bana lüks...

insel' Alıntı:

Insel Hocam;

Bircok insanin sehirle degil isiyle sorunu oldugu kismi dogrudur. Fakat normal sartlarda butun dunya uzerinde ortalama calisma saatleri sabah 9 aksam 5. Bu saatler arasinda calisan bir insan isten cikinca ornegin Sakarya'da 15 dakikada evinde olur, Antalya'da yarim saatte, Ankara ve Izmir'de bir saat civarinda ama Istanbul'a bu sure trafik cilesi yuzunden en az 2 saat. Istanbul benimde en sevdigim sehir fakat gunde 2 saat ise gidip 2 saat gelerek 4 saat kaybetbet cokda mantikli degil. Oraya harciycaginiz 4 saatin 2 saatinde muzik dinleyerek stres atar, 2 saatindede kitap okuyabilirsiniz.

Yada olaya baska bir ornek ile yakalasirsak, isinizden izin aldiniz cuma ogleden sonra eve erken gidip hemen aracima atlayip yakinlarda bir kampa gidip 2 gun keyif catiyim dediniz. Ege'de yada Akdeniz'de bir sehirde eve ulasmaniz maximum yarim saat diyelim. 3 de ciksaniz 3.30 de evdesiniz. Esyalari toplayip bir seyler atistirip 4.30 da yola ciksaniz gidilecek mesefeye bagli olmakla birlikte 5.30 gibi kamp yerinize ulasirsiniz (belkide daha evvel). Ama Istanbul'da cuma ogleden sonra trafik artiyo cunku herkes izin alip kacma pesinde eve ulasmaniz en az 5 yada 5.30. Toparlanmaniz bir seyler atirtirmaniz yola cikis 6.30 trafigin en cetrefilli zamani. Diyelim Sile tarafina gideceksiniz, herkes o tarafa kaciyor trafik hat safhada, kamp yerine varmaniz en az 9-10. Kamp yerinde gecireceginiz guzel bir aksami kaybettiniz bile ustune trafikte sinir kupune dondunuz.

Yani Istanbul'da super bir toplu tasima sistemi kurulsa ve insanlar bunu kullanmaya ozendirilse Istanbul daha cazip bir hale gelebilir ancak mevcut kosullarda yararimi fazla zararimi derseniz bence zarari cunku hic bir etkinlige gidecek zaman kalmiyor.

Arkadaşlar,dün akşam şöyle dedim kendime,Ne kadar olumsuzluk sayarsak sayalım sundukları ile yaşanmak istenmeyecek bir şehir değil benim için İstanbul.Hepinize içinde huzur bulacağınız yaşam imkanı sunan yerlerde yerleşme dileklerimle.iyi yıllar..[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Photo 0146

Photo 0137 2

Photo 0139

Photo 0140

Enver abi,

İstanbul, yeterli zamanınız ve ekonomik geliriniz varsa, ulaşım ve park yeri sorunu olmayan aynı zamanda belirli merkezlere ulaşım yönünden sıkıntısı olmayan bir semtte oturuyorsanız, akraba, eş dost ve arkadaşlarınız da varsa, size sunduğu artılar oranında harika bir şehir...

Öğrenciliğim orada geçmedi ama öğrencilik yıllarımda epeyce tadını çıkarmışlığım var İstanbul'un. Çok sık gidip gelmememe rağmen halen de bir ayağımız İstanbul'da sayılır. Vakit ve görece nakitimin bol olduğu o yıllarda (1990 - 96 arası) tadına doyamazdım. Çocukluğumun da önemli bir bölümü Sarıyer Büyükdere'deki dedemin evinde geçti. Biliyorum ki o yılları, boğazdan mantara sarılı 5'li istavrit çaparisi ile tuttuğum balıkları, tikveşli yoğurdunun kaymağını, üçgen prizma şeklindeki mey-su kutularını, mabel şemsiye çikolataları, koz helvayı, 5'lik simitleri, boğazdan geçen gemilerin sirenlerini günümüzle kıyaslamak zaten olanaksız.

Ancak son yıllarda İstanbul'a her gidişimde, İstanbul'un beni ağzında şöyle evirip çevirip iyice çiğnedikten sonra posamı TEM otobanına tükürdüğünü hissediyorum... Her gidişimde de orada yaşayanların aklına şaşarak geri dönüyorum.

uzun yıllar ist da kalmıssınız özlediginizde de ulaşım problemı olmayan yakın bir yer secın bence.. ben olsam şile yı secebilirdim mesela ::smiley:

enverdede' Alıntı:
Arkadaşlar,dün akşam şöyle dedim kendime,Ne kadar olumsuzluk sayarsak sayalım sundukları ile yaşanmak istenmeyecek bir şehir değil benim için İstanbul.Hepinize içinde huzur bulacağınız yaşam imkanı sunan yerlerde yerleşme dileklerimle.iyi yıllar..[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4]

Enver abi, Istanbul guzeldir ama Cem'in dedigi gibi parasi ve vakti olana. Ben Istanbul'da param ve vaktim olmadan 3 sene kadar yasadim. Goztepe'de oturup kurtkoy'de calisirken gercek anlamda denizi gormeden gecirdigim aylarim oldu calisma temposu nedeni ile. Heleki Santiye donemlerinde her sabah goztepe den kuertkoy oradan tam ters istikamet esenyurt yaptim. Gidis donus yaklasik 7-8 saat yollarda harcadim. Eve aksam 9.30 gibi olasirdim ve yemek yiyip uyurdum cunku zamaninda iste olmak icin sabah 5.30 kalmam gerekiyordu. Sen bu sartlarda calissaydin Istanbul'u sevebilirmiydin?

Simdi Ingiltere'de buranin en buyuk 3 kenti olan Sheffield'da yasiyorum doktora yaptigim icin. Istanbul'dan sonra tam bir huzur. Trafigin en yogun oldugu saatlerde yarim saat bile surmez bir yere gitmeniz. Buraya geldikten sonra Istanbul'dan bir kat daha sogudum. Dogma buyume Ankara'li biri olarak simdi Ankara'da bile bana afaganlar basiyor trafikte.

Diger bir sorun pahalilik. Ev fiyatlari ve kiralari ucmus durumda. Taksim civarinda calisan birinin trafige takilmamasi icin macka, besiktas, ferikoy yada bu civarda oturmasi lazim ama orta gelir seviyesindeki biri zaten macka'da oturamaz, ferikoy yada besiktas, dikilitas ta ise kazandiginin cogunu kiraya verir. Kisin isinmaya verir. Marketten iki torba birsey alsaniz zaten 100tl tutar.

Ama daha ufak capli bir sehre gittiginizde, zaten trafik cekmezsiniz. Kent pazarindan herseyi ucuza alirsiniz. Hatta daha ufak kentlerde koylulerden direk alirsiniz. Tamam tamamen ufak bir yere gocmek benim gibi buyuk kentlerde dogmus buyumus insanlara gore degil ama bence en makulu, buyuk kentlere yakin trafik ve pahalilik sorunu olmayan ufak kentler. Mesela Aydin, izmire kusadasina ve bir cok turistlik mekena yakin ufak bir kentimiz yada izmit, sakarya gibi iller istanbul'a arada gitmek isteyenler icin. Ozellikle bir ayaginizda Ankarada ise Sakarya ikisinin ortasi sayilir yada Bolu. Hic degilse caniniz istediginde ve kendiniz kasindiginizda o kesmekesin icine girersiniz.

Sahsen ben Istanbul'da emekli oldugumda yasamak isterim Eger bir eviniz varsa emekli maasiniz 3 asagi 5 yukari sizi goruturur. Emeklilikte zaman'da bol istediginiz her aktiviteyi yapabilirsiniz.

Cem,bahsettiğin olumsuzluklar istanbulu daha önceki yıllarda güzellikleri ile yaşamış , halen İstanbul dışında yaşayanlar,gezmeye geldiklerinde daha çok hissediyorlar,Mesela benim kayınbiraderim 1950 senesinde istanbulda doğmuş 2005 tenberi torun sebebiyle antalya'ya yerleştiler Her geldiğinde senin hissettiklerini dile getiriyor.Anadolu yakasında yaşadığımızdan mı,yaşamımızı günün şartlarına uydurduğumuzdanmı bilemem bazen isyan ettirsede ayak uyduruyoruz bu hengameye.Bu paylaşımı yaparken Ptt olarak düşündüğümüz yeni yıla girme planımızı tv lerde nişantaşı etkinliğini görünce değiştirip sıkıntısız nasıl orada oluruz planını yapıp aracımızı almadan motorla karşıya geçip (bu arada ışıl, ışıl boğaz )yürüyerek akaretleri çıkarken o bana güzel gelen yolun güzelliği ,Sizinde haberlerde izlediğiniz gibi takisim'e inat hiçbir taşkınlık yaşanmayan etkinlik,sabahında bilgisayar başına geçtiğimde konunun güncellenmiş olduğunu görmem itici bir unsur oldu.Kısaca demem o ki şehrin devamlı yerleşimcileri stratejilerini ayarlayabiliyorlar ,dışardan gelenlere göre daha avantajlı olarak, her kentte olduğu gibi.Bu biraz bizim konumuz Mobil karavanmı ?Çekme karavanmı ? tartışmamızı andıran bir konu ikisininde Artıları,eksileri olan bir durum.Günlerce tartışılabilir.

(Sahsen ben Istanbul'da emekli oldugumda yasamak isterim Eger bir eviniz varsa emekli maasiniz 3 asagi 5 yukari sizi goruturur. Emeklilikte zaman'da bol istediginiz her aktiviteyi yapabilirsiniz.)

Melih bey,sizin öngördüğünüz kriterlerdeyim ve bu şehirde 35 yıla yakın süre (5 yılı geçim şartları nedeni ile ikinci iş olarak Taksicilik) olmak üzere çalışarak emekli oldum.Cem 'e verdiğim yanıtta olduğu gibi şehrin gittikçe artan keşmekeşine karşıt stratejileriniz gelişiyor kendiliğinden.Dediğim gibi uzar gider bu konu herkesin farklı beklentileri oldukça.

Son 10 gündür 2 defa bursaya gittim, maalesef istanbuldan geçmek zorunda kaldım. İlk seferinde kendi aracım ile bursaya giderken Tekirdağ'dan sabah 6:30 da çıktım mahmutbey gişelerine 7:30 da ulaştım fatih sultan mehmet köprüsünden çıktığımda saat 11:00 di dönüştede sonraki gidiş ve dönüştede aynı sorunlar yaşadım benim vaktim kıymetli arkadaş ben istanbulu almayım istanbul hariç denize kıyısı olan hangi şehir olursa olsun varım.
Ama İstanbul olmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri