İthal Çekme Karavan Önerisi !

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Seref Goren Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,550

Seref Goren

Ana Kamp
Herkese selamlar,

Biz ailecek bir karavan almaya heveslendik ve araştırmalarımın neticesinde forum olarak en kapsamlı ve geniş bulabildiğim adres gezenbilir.com oldu. Neticesinde üye olmaya karar verdim ve siz değerli forum üyelerinden fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Şöyle ki, yerli karavan üreticilerinden umduğumuzu bulamamız sebebi ile ithal karavanlara yoğunlaştık.
Önce eltesandan Hymer in distribütörü ile görüştüm, Nihat bey çok ilgilendi sağolsun, sonrasında Adria Hüseyin beyi ziyaret ettik ve en son Bürstner yetikili satıcısı Egemen bey ile görüştüm.

Ben eşim 6 aylık kızım ve annem babam olacağından biraz kalabalık sayılırız, bundan dolayı baktığım modeller incelemem doğrultusunda şunlar oldu;

1) Hymer Eriba 485 living veya exiting artı tavan yataklı. Bu tavan yatak nasıl olur bilemiyorum 2 şilik rahat diyorlar ama kışın ısınması inip çıkması vs nasıl olur yorumlarınızı bekliyorum. Fiyat yaklaşık living olursa 23k eur exiting olursa 29k eur. Tavan yatağı 4k eur tutuyor.

2) Adria Adora 572UT modeli fiyat yaklaşık 25k eur. Fiber kasa olduğundan dolayı çekincelerim var, diğerleri aliminium ve kaplamaları çok iyi bu Adria lar nasıl bilemiyorum.

3) Bürstner Averso plus 510TK asansörlü yatak çok hoşuma gitti lounge un üstünde tabi canlısını görmedim pratikte nasıldır bilemiyorum. 27k eur fiyatı var fakat full dolu ve hiçbirinde indirim yapılmadı hepsi yardımcı olur diyorlar tahminen %15 civarı iskonto verirler.

Haliyle kafamız çok karışık mecbur TR de bayisi olan yerlerden almak istiyorum garanti yardım vs yüzünden yoksa Hobby Premium çıkardı aşk yaşıyorum malesef TR de hobby ve Fendt yok.

Siz olsanız neye karar verirdiniz değerleri yorumlarınızı bekliyorum, bu arada beğenmediğim takdirde satmak isterim o yüzden 2. elde değer kaybı minimum olması da benim için bir başka önemli kriter.

Şimdiden teşekkürler,

Sevgilerimle..

Etiketler
bende araştırmadayım sizin gibi brüstner yetkili satıcısı egemen beyle görüştüm ve karavanları yerinde inceledik ihtiyaç olan herşey var güneş paneli haric bence camping harici konaklama olucaksa gerekli plaka ruhsat veya çıkarabilmek için evrakları mutlaka olmalı üç kuruşluk zevk için yolda polisle uğraşmamalı piyasa karmakarışık ikinci el mutlaka satılır er ba 5.25 karavan 29.500tl + kdv =34 000tl ikinci el 3 tane var 1.30 bin 2.40 bin 3. 45 bin e insaf yani bunun sıfırı 34 bin hiç kullanılmamış olsa bile gider sıfırını alırım aksesuar ikinci el için tercih sebebi olur değerini yükseltmez 80 000 tl ila 125 000 tl arası para deli para benim için brüstner için en ucuzu 85 bin gibi çılgın para beni çok çok aşıyor ama eski karavana ithal diye 50 000 tl isteyende var 30 bin daha ekler gider sıfırını alırım problem çıkınca ilgilenecek üretici görmüyorum int. sitelerinde bak iş orayı geldimi hepsi kıvırıyor allah düşürmesin (ithali parça değiştirme gereği duyarsa yurdışından gelip montaj yapılması hemen olmaz)

temiz kullanılmış hesaplı ikinci el birşey ruhsatlı olmak kaydıyla uzun süreli kalınıcaksa büyük ve konforlu sık sık git gel olacaksa ihtiyac görecek kadar küçük alırdım

Selamlar tr100a;

Araştırmalarım neticesinde erba 5.25 malesef ihtiyaçlarımızı karşılamıyor. Bütçe meselesi tabi ki ama imkan varsa kesinlikle ithal alman malı karavana yönelmeniz nacizane önerim olacaktır.

2018 yılında olmamıza rağmen halen türk üreticiler karavan adı altında sattıkları şeyler ( caravan diyemeyeceğim ) hala içinde ki mobilya vs marin tipi değil bildiğiniz ucuz sunta. Bu hem yasal olarak sıkıntılı bir durum hemde sağlıksız. Nasıl yelkenli teknelerde marin tipi ocak buzdolabı ve doğramalar vs kullanılıyorsa karavanlarda mobil olduğundan aynı şekilde olmalı diye düşünüyorum.

Fiyat konusuna gelecek olursak hymer yetkili satıcısı eltesan hariç diğer firmalar enteresan şekilde fiyatları şişirmişler.

Bildiğiniz üzere çekme karavanlarda ülkemizde ki vergi sadece %18. Avrupadan daha ucuza gelmesi lazım çünkü avrupada bu oran 19 çoğu ülkede.

Bırakın daha ucuz olmasını vergisiz beyan ettikleri fiyat zaten kdv koyulmuş fiyat üstüne birde tekrardan %18 KDV koymuşlar.

Bu konu hakkında yeterli cevap alamadım, neden böyle bir uygulama yaptıklarınıda anlamış değilim. Bilgisi olan varsa aydınlatmasını rica ediyorum.

Sevgilerimle

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bende ithal alma gayretindeyim hatta bir arkadaşım almış bir kere kampa gitmiş ve aracını satınca 9 yıl garajında saklayıp hiç cıkarmamış 688 kg plaka ruhsat var onu almaya çalışıyorum

bir ara benim de ilgimi çekmişti knaus.
tako römork getiriyor (kırşehir'de)
ellerinde size gösterebilecekleri bir karavan hiç olmuyor.
teşhir ürünleri yok yani.
katalog üzerinden seçmeniz lazım.
ama çok beğeneceğinizin garantisini veriyorlar :smiley:
getirtip de beğenmeyen hiç olmamış.
en azından bir tane örnek model bulundursalar çok iyi olur.

Almanya kökenli KNAUS var galiba. Gördüğüm kadarıyla kaliteli.. sizin istediginiz modellerin fiyatlari da 19-23 bin avro civarı olabilir. Ben Knaus dusunuyorum şahsen
Orhan bey selamlar,

Knaus alman üreticiler içerisinde hymer eriba ile birlikte en iyi karavan üreticileri. Benimde beğendiğim bir model var sport 500 modeli kdv dahil 18k eur yurt dışı fiyatı.

Tako yu aradım fakat ulaşamadım. Sitelerinde Caraone diye modelleri var. Knaus un alt markası. Eriba ve bürstner gibi.

Siz bilgi alabildiniz mi acaba?

Orhan bey selamlar,

Knaus alman üreticiler içerisinde hymer eriba ile birlikte en iyi karavan üreticileri. Benimde beğendiğim bir model var sport 500 modeli kdv dahil 18k eur yurt dışı fiyatı.

Tako yu aradım fakat ulaşamadım. Sitelerinde Caraone diye modelleri var. Knaus un alt markası. Eriba ve bürstner gibi.

Siz bilgi alabildiniz mi acaba?

Valla üstadım 2016 eylülünde ellerinde bi model vardı bakmaya gidecektim olmadi. Az önce telefon ve maille ulaşmaya çalıştım cevap verilmedi. Kırşehir organize sanayi bölgesini arayarak bilgi almaya çalıştım. Meğer 4-5 aydır kapalılarmış..

Valla üstadım 2016 eylülünde ellerinde bi model vardı bakmaya gidecektim olmadi. Az önce telefon ve maille ulaşmaya çalıştım cevap verilmedi. Kırşehir organize sanayi bölgesini arayarak bilgi almaya çalıştım. Meğer 4-5 aydır kapalılarmış..
Hiç bulaşmamak lazım o zaman. Knaus istenirse sıfır olarak ithal etmek en mantıklısı. Bunun içinde düseldorfa fuara gitmek gerekiyor. Orda hem indirim yapıyorlar büyük miktarda hemde gümrük işlerini kendileri hallediyorlar diye biliyorum

Almanya kökenli KNAUS var galiba. Gördüğüm kadarıyla kaliteli.. sizin istediginiz modellerin fiyatlari da 19-23 bin avro civarı olabilir. Ben Knaus dusunuyorum şahsen

Almanyada yaşıyorum ve yıllardır campervan kullanıyorum!! Bu yıl Fransız Chausson Şirketinin 628SB Modelini aldım!!
5 kişi yatabilir uzunluk 6,99m,170 Beygir Gücü Ford Motor ve Chassis!!!
İçinde akla gelebilecek hertürlü extra var,Türkiyede Caravan deyince milletiniz ne yazıkki ilk etapta dış ve iç aksesuarlara bakıp karar veriyor!!
Araçların alt üst yan tarafları Chausson ürünlerinde 54,5 mm kalınlığında GFK dan üretiliyor bu tip araçlar ile kışın dahi kamp yapmanız mümkündür!!
Chausson şirketi yılda yaklaşık 66000 araç satan dev bir şirkettir şirket aynı anda kendisi gibi caravan üretip satan Challenger şirketine aittir!!yüzlerce şirket arasından Üstün kaliteli caravanları tüm avrupada en uygun fiyata üreten tek şitket Chaussondur!!!!
Aşağida link atıyorum!!!

Voll ausgestattete Reisemobile für jeden Bedarf : Chausson

Herkese selamlar,

Biz ailecek bir karavan almaya heveslendik ve araştırmalarımın neticesinde forum olarak en kapsamlı ve geniş bulabildiğim adres gezenbilir.com oldu. Neticesinde üye olmaya karar verdim ve siz değerli forum üyelerinden fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Şöyle ki, yerli karavan üreticilerinden umduğumuzu bulamamız sebebi ile ithal karavanlara yoğunlaştık.
Önce eltesandan Hymer in distribütörü ile görüştüm, Nihat bey çok ilgilendi sağolsun, sonrasında Adria Hüseyin beyi ziyaret ettik ve en son Bürstner yetikili satıcısı Egemen bey ile görüştüm.

Ben eşim 6 aylık kızım ve annem babam olacağından biraz kalabalık sayılırız, bundan dolayı baktığım modeller incelemem doğrultusunda şunlar oldu;

1) Hymer Eriba 485 living veya exiting artı tavan yataklı. Bu tavan yatak nasıl olur bilemiyorum 2 şilik rahat diyorlar ama kışın ısınması inip çıkması vs nasıl olur yorumlarınızı bekliyorum. Fiyat yaklaşık living olursa 23k eur exiting olursa 29k eur. Tavan yatağı 4k eur tutuyor.

2) Adria Adora 572UT modeli fiyat yaklaşık 25k eur. Fiber kasa olduğundan dolayı çekincelerim var, diğerleri aliminium ve kaplamaları çok iyi bu Adria lar nasıl bilemiyorum.

3) Bürstner Averso plus 510TK asansörlü yatak çok hoşuma gitti lounge un üstünde tabi canlısını görmedim pratikte nasıldır bilemiyorum. 27k eur fiyatı var fakat full dolu ve hiçbirinde indirim yapılmadı hepsi yardımcı olur diyorlar tahminen %15 civarı iskonto verirler.

Haliyle kafamız çok karışık mecbur TR de bayisi olan yerlerden almak istiyorum garanti yardım vs yüzünden yoksa Hobby Premium çıkardı aşk yaşıyorum malesef TR de hobby ve Fendt yok.

Siz olsanız neye karar verirdiniz değerleri yorumlarınızı bekliyorum, bu arada beğenmediğim takdirde satmak isterim o yüzden 2. elde değer kaybı minimum olması da benim için bir başka önemli kriter.

Şimdiden teşekkürler,

Sevgilerimle..

Hymer Modelkerine bakıyorsan paran var demekki
Ben yıllardır karavan kullanıyorum!! Bu yıl ilk defa Causson aldim!!
Ve memnunum çok!!
Karavan k defa alan biri için çok karışık bir meseledir!!!
Parası olan için sorun yok ama. Her kuruşun hesabını yapan biri çok dikkatli
Olmalı ve iyi bilgi edinmelidir yoksa karavan sonradan tatilinizi zehir edebilecek bir kâbus halinede dönüşebilir!!
Kışın karavan ile tatil yapmak isteyenler için değişik seçenekler var! Ve dikkat edilmesi gereken önemli hususlar! Mesela kanalizasyon tankının kendi ısıtıcısı yoksa izole etmeniz gerekir tankı çatlamasın diye yada içindeki su oranina göre antifriz doldurmaniz gerekli!!
Isıtıcıyı gaz yada direkt dizel motoru üzerinden 4 yada 6 kw lik webasto yada Truma ısıtıcı ile saglayabilirsiniz!! Ama aracin içinin isinmasi bayagı sürebilir!!
Bunun icin ayri bir gaz isiticisi bulundurmaniz fena olmaz!! Sayet sidtemden ayri bir gaz isitici kullaniyorsaniz bir camı açik
Birakmalisiniz!! Karbonmonoxitten zehirlenmeyesiniz diye!!
aluminyum kaplama fiberglastan iyi demek degildir!! Bugün netedeyse tüm ünlü markalar GFK kullaniyor! Aluminyumdan kaçiyor üreticiler GFK dan daga agır cünkü ve karavan kullanan bilir her gram önemlidir karavanda!!!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR