Iveco Daily 17m3 Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ukaratas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,836

Etiketler
Kısa bir aralıktan sonra tekrar merhabalar.

1. Konum : Araç :smiley:
Bu süreçte malesef hala araç bulamadık. Fakat ilginç bir durum farkettim yıl sopnu gelmesiyle.
2015 sornası ivecolarda 18m3 opsiyonu var ve bu araç anladığım kadarı ile 14 cm daha uzun yaşam alanı sunuyor.
Diğer yandan 20m3 opsiyonu da görünüyor fakat araçtan hiç bir yerde satılık olarak göremedim.
Bu araçtan bulma şansı olur mu acaba ? 2015-16 yıllarında satıldı mı ?
Bu arada araç olarak 2015-2016 olabilir gözüyle bakıyorum. Gelecek ocak ayına kadar tamamlasam beş yılı dolmuş olur ve o zaman ruhsat çıkartırım diye düşünüyorum.
Referans aldığım araç bilgileri
|1| 2012 - 2015 | 17,2 m3 | 4540 | 2100 | 1800 |
|2| 2015 - | 18 m3 | 4680 | 2100 | 1740 |
|3| 2015 - | 20 m3 | 5125 | 2100 | 1740 |

2. Konu : Isıtma (Hava ve Su)
Bu konuda planım LPG ile ilerlemekti fakat Eberspächer Hydronic D5E ile dizel yakıtla hem araç ısıtmayı hem duş mutfak ısıtmasını çözerim gibi göründü.
İncelediğimde alet kapalı devre suyu 6-7 dakkada 80 derecelere çıkarıyor. Bu suyu ısı değiştiricisine (Çorum kalorifer mesela) iletip aracı ısıtmak çok basit. Su ısıtmak için ilk başta teknelerde kullanılan motor suyu ile su ısıtan boylerler geldi aklıma onlara bakarken karşıma eşanjör ile su ısıtma örneği geldi. Kombideki eşanjör gibi sudan suya ısı transferi.
Böylece hem depoda (boylerde) su bekletmeye ve ısınmasını beklemeye gerek olmayacak, hem karavan içinde boyler hacmine.
Mutfakta ise aygaz'ın minilerini yedekli taşıyıp kullanırım dedim.

Araştırmaya devam ederken Esberspächer Hydroniclerin fiyatını 800 Euro olarak avrupara tespit ettim. Fakat Türkiye'de maalesef ürünü satan bulamadım :( Bu ürünü Türkiye'de nasıl tedarik ederim ?
Bu noktada araştırırken Çin üretimlerin 320 Usd cıvarı olduğunu gördüm. Ürünü AliExpressden getirebilir miyim ? Bu hacimde ve fiyatta ürün getirten oldu mu ?

US $289.99 20% OFF|12V 5KW dizel havalı ısıtıcı SU ISITICI kablosuz uzaktan kumanda ile lcd monitör dizel/benzinli evrensel motorlu kamyon AliExpress'da

Ve final olarak araştırmalarımın sonunda Thruma Combi nin çin versiyonunu buldum. 1000 usd fiyata. Bilgi için onu da buraya bırakıyorum.

US $999.0 |Otomobiller ve Motosikletler'ten Isıtma ve Fanlar'de 6KW dizel hava ve SU ISITICI için RV karavan karavan benzer Truma AliExpress'da

Bu arada bir yandan da Arduino ile karavan kontrol ünitesi üzerinde araştırma yapıyorum. 7" Nextion dokunmatik ekran ile birleştirerek tüm karanının aydınlatma, sensör, relay ve selenoid valflerini kontrol etmeyi planlıyorum. Kullanıcı ara birimi ve fonksiyonlar netleşince onuda paylaşırım.
Sevgiler.

Bu bilgi bende yok , 12V buzdolapları çok verimli ve sessizdir , üstelik üstten açılır kapaklı olanlar çok da tasarrufludur , ayrıca akü koruma özelliği falan 220 olanlarda yok , o da hayati bir konu.
Masraf evet, diğerlerine göre pahalı , yapacak bir şey yok.
Akü koruma 220 v inverter de var , 220 v buzdolabında olmasa da olur , ben 220 v buzdolabı kullanıyorum problem ysşamadım , 12 v buzdolabı olsada olur olmasada .

Ek olarak ölçüleri yüzünden thedford 1090 buzdolabı çok mantıklı görünüyor bana. Özellikle hem panelvan eğimine uyum sağlaması hem menfeze ihtiyaç duymaması avantaj benim için.

11m3 sprinterimdeki dolap. 12v 30 wattlık bir kompresörü var. yola çıkmadan dolap full doldurulup çıkılıyor, tüm bir karpuz dahil :smiley: 165x2 pollykristal panel ve 100 ah jel akü ile besleniyor. bugüne değin en ufak bir sorun yaşamadım. campervanımda 220 tesisatı mevcut ama sadece elektrik olan yerlerde ac 220 den dc 12volta çevirmek için bir power supply'den başka 220 voltluk cihazım yok. onu da dediğim gibi elektrik parasıda dahil ödeme yaptığım kampinglerde bir pako şalter ile akü elektriğini kesip 12 voltu güç kaynağımdan alıp tesisata veriyorum. sistemim tamamen 12v üzerine kurulu.

1aa

Bilgi olması açısından paylaşıyorum;
Bulabildiğim İstanbul'da bulunan mühendislik firmalarına koltuk ekleme için Iveco seri tadilat belgesi için mail attım maalesef henüz olumlu bir yanıt alamadım.

Biraz önce bir mühendislik firması şu ana kadar hiç bir firmanın İveco için seri tadilat belgesi almadığını söyledi :(
Bu durumda İveco ya koltuk eklemek seri tadilat belgesi ile imkansız. Sadece çok maliyetli yöntem olan aksam test raporu almak :(

Bu arada bir yandan da Arduino ile karavan kontrol ünitesi üzerinde araştırma yapıyorum. 7" Nextion dokunmatik ekran ile birleştirerek tüm karanının aydınlatma, sensör, relay ve selenoid valflerini kontrol etmeyi planlıyorum. Kullanıcı ara birimi ve fonksiyonlar netleşince onuda paylaşırım.
Sevgiler.

Kontrol paneli fiyatarlarını görünce arduino benimde aklıma yattı hatta raspberry pi gibi sistemleri kullanarak uzaktan kamera izleme komple karavanı yönetme herhalde ithal gaz alarmı fiyatına yapılabilir neden olmasın.

Öncelikle son durum ile ilgili bir kaç bilgi paylaşayım.
Hedefimi 18m3 2014-2015 model Iveco Daily olarak güncelledim. Gerek fiyatların bir kaç ay içinde 80,000 lerden 100,000 lere gelmesi hem ruhsattaki yolcu sayısını çözememiş olmam sebebiyle araç alımı için acele etmiyorum.

Yolcu için hala seri tadilat tip onay belgesi olan mühendislik firması hala bulamadım. Ben de yönümü koltuk bağlantı testine çevirdim. Mühendislik firmalarından teklif almayı planlıyorum. Eğer makul bir bütçe altında olursa iki tane karşılıklı çift kişilik koltuk ekletip 6+1 hale getirmeyi düşünüyorum.

Tüm bu olasılıklar ile oluşturmuş olduğum basit planı da paylaşıyorum. Ayrıca ihtiyaç duyacağım parçalar için detaylı bir liste hazırlıyorum. Liste şimdilik çok ham durumda. vakit buldukça toparlayacağım.

Sevgiler.

Camper Design

Ekli dosyalar

• Karavan - Master.pdf
    119 KB · Görüntüleme: 246

Diğer yandan Nextion Ekran ve Ardunio üzerinden kontrol paneli, yönetim arayüzü geliştireceğimden bahsetmiştim.
Nextion üzerinde ekranlara şekil verdim. Bu konuda sizlerin de görüşünü almak isterim.

Ekranlar için tasarımcı bir arkadaşım çalışma yapıyor ayrıca. Tasarımdan da bir sayfa ekliyorum.
Sevgiler.

Aydinlatma

Elektrik

Isinma

LPG

Tank Durumu

Rnek Tasarm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri