Iveco Daily 17m3 Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ukaratas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,816

ukaratas

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhaba Arkadaşlar,
Uzun zamandır keyifle takip ettiğim forum sayfanıza karavan yapma kararımla ile birlikte öneri, görüş ve özellikle uyarılarınızı almak için üye olup planımı görüşlerinize sunuyorum.

Hem elimde net bir kılavuz olması açısından hem bilgiye ulaştırmayı kolaylaştırmak adına geri bildirimlerinizi bu girdi üzerinde toplamayı planlıyorum.

Öncelikle gelelim kullanım bilgilerine;

• Karavanı eşim ve altı yaşındaki kızımla uzun yıllar kullanmayı umuyorum.
  • Çoğu zaman iki yada üç arkadaşımızın karavanda eşlik edeceğini düşünüyorum.
  • Hem sahil ve yayla ortamlarında kamp deneyimim bulunuyor.
  • 193 cm boyundayım. (Yatak iki metre uzunlukta olmalı. )
  • Hafta sonları ve yılda bir kaç defa resmi bayramlarla birleşmiş şekilde tahminen 30 gün kadar kullanacağım. Çoğunlukla gezilerimizin iki-beş gün aralığında olacağını düşünüyorum.
  • Mutlaka tüm donanımlarının ruhsatının yasal çerceveye uygun bir olması gerektiğini düşünüyorum.
Bu kullanım bilgileri ihtiyaç listemi söyle oluşturdum;

Iveco Daily 17m3 karavan
  • Araç tercihimde en önemli etmen boyumdan ötürü 200cm*180cm yatak koyacak olmam.
  • Ricam üzerine babam (Kendisi Adana’da hafriyatçı, araçlardan anlar) araç bakmaya başladı.
  • Babam aracın tüm bakımlarını yaptırıp değişecek parçaları değiştirecek.
  • Iveco tadilat yetkisi olan biri üzerinden yolcular için ek 3 kişilik yolcu koltuğun taktıracağım. Böylece karavan yapımı öncesi ruhsatı 5+1 olarak güncellemiş olacağım.
  • Plan henüz netleşmediği için hala kara kalem çizimler üzerinden gidiyorum. Fakat tamamlanınca FreeCad üzerinde çizimleri yapacağım (Youtube üzerinden programı kullanmayı öğreniyorum :smiley: ).

Yalıtım ve Ahşap İşleri
  • Aracın her tarafı ısı köprüsü oluşturduğu için temel yalıtım için sadece Bizofol kullanmayı planlıyorum.
  • Bizofil üstüne tesisatlardan sonra mobilya yapımına, sonrasında duvar taban kaplamasını yapmayı düşünüyorum.
  • Mobilyalar, iç duvarlar ve tavanda marin kontrplak düşünüyorum. Mümkün olan en incelikte.
  • Tekne gibi yekpare görünüm için bileşim noktalarını epoksi ve cam elyafı ile birleştireceğim.
  • Tüm ahşap bölgeler için beyaz astar ve son kat boya ile tamamlayacağım.
  • Zemin xps üzeri laminant en uygun tercih gibi görünüyor.
  1. Sadece bizofil kullanıyor olmam bir sakınca yaratır mı ?
  2. Kontrplak ile araç arasına poliüretan köpük sıkmak anlamlı olur mu ?
  3. Araç titreşimi birleşim noktalarına zarar verebilir mi ?
  4. Yekpare mobilya ve iç kaplama örneği var mı ?

LPG Gaz
  • Araç üzerine LPG yakıt deposu taktıracağım.
  • Deponun içinde sadece gaz sağlaması için içinde bulunan boruyu söktürüp kullanacağım.
  • Gaz dağıtımını bakır borular vasıtası ile yapacağım.
  • Her bir kullanım noktasına ayrı detandör takacağım.
  • Gaz dağıtım hat vanasını otomatik açıp kapayacak aktüatör ekleyeceğim.
  • Araç ocağı bu depodan beslenecek.
  • Araçta su ısıtma cihazı bu depodan beslenecek.
  • İlk başta portatif tuvalet kullanmayı planlıyorum. Fakat ileride Incinerating toilet taktıracağım için LPG wc yi de besleyecek.
  • Tuvalet için Incinolet Model CF düşünüyorum. 2000usd civarı fiyatı.

1. LPG deposu 30lt yeterli olur mu?
  2. Silindirik LPG deposu kullansam, örneğin 30cm çapta, aracın altına montajı mümkün olur mu ?
  3. LPG tesisatı proje çizimi TSE onayı ve uygulama şeklinde olacak doğru mudur ?
  4. Amerika amazon üstünde tanksız propan su ısıtma cihazları gördüm, var mıdır ülkemizde benzer cihaz ? Yoksa su ısıtma için cihaz öneriniz ?
Mutfak
  • Mutfak tezgahı için masif ahşap düşünüyorum.
  • Birbirinden bağımsız evye ve lpg ocak olacak.
  • Mutfakta sıcak ve soğuk su hattı olacak.
  • Pis su deposu aracın altında olacak
  • Temiz su aracın altında olacak.
  • Buzdolabı en az 90 lt olacak.

1. O kadar okumama rağmen buzdolabı konusunda kafam hala oldukça karışık. Üç sistemler elektrikte ve sıcakta verimsiz. Sadece 12v çok verimli değil diye okuyorum. Herkes Inverter üzerinden 220v ile ilerliyor. Ama ondan da emin olamıyorum. Kısaca buzdolabını ne seçmeliyim :smiley:
  2. Iveco aracının altına LPG tankı, gri su ve temiz su tankını yerleştirebilir miyim ?
  3. Araç altı kullanıldığında temiz ve gri depo boyutları maksimum ne kadar olur ?

Elektirik
  • Tamamen buzdolabına göre şekillenecek :smiley:
  • Monokristal güneş paneli kullanılacak.
  • MPPT regülatör kullanılacak.
  • Alternatör için Isolator kullanılarak hareket halinde yaşam akülerin de şarj olması sağlanacak.
  1. Akü kapasitesi buzdolabını göre netleşecek.
  2. 220 Inverter buzdolabı ve su ısıtıcına bağlı.

Etiketler

Hayırlı uğurlu olsun. Kolaylıklar dilerim. Araçta tüp yerine lpg tankı benim de uygulamak istediğim bir konu. Yeterlilik konusunda şunu söylemek isterim 1lt lpg yaklasık 0,51 - 0,54 kg ağırlığa sahip. Yani 30 lt lik bir depo yaklaşık 15 kg geliyor . Mutfak tüpleri ise 12 kg. Bahsettiğiniz durumda yanınıza kapasite olarak bir mutfak tüpü ve bir piknik tüp almış oluyorsunuz. 3 - 5 günlük seyahatlerde büyük ihtimal sorun yaşamazsınız. Önlem olarak yola çıkarken depoyu doldurursunuz. Hatta ısınma ve sıcak su için de lpg den faydalanabilirsiniz.

Plan hoşuma gitti ama LPG tankı konusu kafamda soru işaretidir o tank işimizi gerçekten kolaylaştırıyor mu yoksa 3 kiloluk fark için bizi her yıl muayene olmaya zorlayan bir sıkıntı mıdır, denetimlerde sorun çıkartır mı, şayet yurtdışında kullanmak istesem yasak mıdır yasal mıdır? Neticede büyük tüp LPG tankindan kilosu eksik de olsa heryere gidip yenisi ile değiştirilir

Hayırlı uğurlu olsun. Kolaylıklar dilerim. Araçta tüp yerine lpg tankı benim de uygulamak istediğim bir konu. Yeterlilik konusunda şunu söylemek isterim 1lt lpg yaklasık 0,51 - 0,54 kg ağırlığa sahip. Yani 30 lt lik bir depo yaklaşık 15 kg geliyor . Mutfak tüpleri ise 12 kg. Bahsettiğiniz durumda yanınıza kapasite olarak bir mutfak tüpü ve bir piknik tüp almış oluyorsunuz. 3 - 5 günlük seyahatlerde büyük ihtimal sorun yaşamazsınız. Önlem olarak yola çıkarken depoyu doldurursunuz. Hatta ısınma ve sıcak su için de lpg den faydalanabilirsiniz.

Yorumunuz için teşekkürler. Hesabınızla bir büyük tüp ocak, su ısıtma için bol bol yeter diye düşünüyorum. LPG li tuvalet eklendiğinde mesela Cinderalla Motion her bir WC kullanımı için 200g LPG tüketiyor. Yinede 15kg LPG yeterli olur diye düşünüyorum 3-5 gün için.

Bu arada LPG tankının aracın altına montajı hakkında görüşünüz nedir ? Ayrıca bakır borular yerine flexi yada esnek borularla gaz tesisatı çekebiliyor muyuz araça bilginiz var mı ?

Plan hoşuma gitti ama LPG tankı konusu kafamda soru işaretidir o tank işimizi gerçekten kolaylaştırıyor mu yoksa 3 kiloluk fark için bizi her yıl muayene olmaya zorlayan bir sıkıntı mıdır, denetimlerde sorun çıkartır mı, şayet yurtdışında kullanmak istesem yasak mıdır yasal mıdır? Neticede büyük tüp LPG tankindan kilosu eksik de olsa heryere gidip yenisi ile değiştirilir

Öncelike değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Şu açıdan bakıyorum olaya;
  • Ocak için kullanacağım.
  • Su ısıtma için kullanacağım.
  • WC için kullanacağım.
  • Petrol istasyonları aracılığıyla 7/24 LPG dolumu yapabilirim.
Diğer projeli ve TSE onaylı olarak montaj yapılacak. Yurt dışında sorun olacağını düşünmüyorum. Öyle olsa tüplü arabalar yurt dışına çıkamazdı diye düşünüyorum.

Bu arada tüpün araç altına montajı ve bakır boru yerine esnek boru kullanımı hakkında sizin görüşünüz nedir ? Yasal bir kısıt var mı emin olamadım okuduğum kadarı ile.

Merhaba,
İveco yüksek bir araç, şase ile zemin arası yaklasık 70 cm. Bu alana hem lpg hem su depoları rahatlıkla yerleşir diye düşünüyorum. Kullanıcıları daha net bilgi verir. Montajda termoplastik lpg hortumu da kullanılabilir. Yurtdışında bakır boru yasaklandı sadece termoplastik kullanılıyor diyen de var, bakır yerine termoplastik daha çok tercih ediliyor diyende. Beni de asıl düşündüren böyle bir şeye gerek var mı ya da harcanan emeğe değer mi? Bir yanım çok güzel olacağı, araca ayrı bir hava ve değer katacağı kesin diyor. Bir yanım da amaaan ne gerek var al iki tane tüp biri biterse birini takarsın diyor. Galiba karar vermek için önce işin resmi prosedürüne bakmak lazım zor mu kolay mı? Sonra mali boyutuna bakmalı, kaç paraya mal olacak? En önemlisi de bu işi kendi kafasına göre değil bizim istediğimiz gibi yapacak usta ya da servis bulmalıyız :smiley: Selamlar...

-- Buzdolabı 220 alınırsa inverter ile enerji kaybı oluyor, doğrudan 12V kompresörlü alınıp her şeyi 12V yapmak daha mantıklı
-- Sigortayı iyi öğrenin, sonra canınız yanmasın

-- Buzdolabı 220 alınırsa inverter ile enerji kaybı oluyor, doğrudan 12V kompresörlü alınıp her şeyi 12V yapmak daha mantıklı

Ama zaten 12 voltluk motor kullanılan buzdolapları yüzde 10 daha verimsiz diye de bir konuşma vardı. İnverter kullanımı yüzde 10 verim kaybı, 12voltluk buzdolabı motoru yüzde 10 verim kaybı sonuç olarak naparsan yap yüzde 10 verim kaybı. O zaman koyun 220 volt Buzdolabı daha masrafsız olur.

Ukaratas yakma tuvalete
Öncelike değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Şu açıdan bakıyorum olaya;
  • Ocak için kullanacağım.
  • Su ısıtma için kullanacağım.
  • WC için kullanacağım.
  • Petrol istasyonları aracılığıyla 7/24 LPG dolumu yapabilirim.
Diğer projeli ve TSE onaylı olarak montaj yapılacak. Yurt dışında sorun olacağını düşünmüyorum. Öyle olsa tüplü arabalar yurt dışına çıkamazdı diye düşünüyorum.

Bu arada tüpün araç altına montajı ve bakır boru yerine esnek boru kullanımı hakkında sizin görüşünüz nedir ? Yasal bir kısıt var mı emin olamadım okuduğum kadarı ile.

Ukaratas bu uygulama şahsi olarak hoşuma gidiyor ama uyumluluk konusunda sorun yaşanması çok muhtemel. İstasyonlardan gaz alınması ve o gazın bu şekilde kullanılması konusunda yurtdışına çıktığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Çekilecek borunun türünden LPG için çekilecek borunun projesinin çizilmiş olmasına kadar onaya tabi bir çok konu var. Aracın LPG'li olarak tescil edilmiş olup LPG istasyonunda dolum yapması ile o benzincide araçlar için satılan lpg'nin ocakta kullanılmasını onaylamalarını beklemek farklı olaylar.
Yakma tuvalet konusu da benzer bir durum 4000 USD.'ın altında almak mümkün görünmüyor. Buna değer mi? aracın yarı parası kadar parayı tuvalete vermek anlamsız bence.

Ukaratas yakma tuvalete

Ukaratas bu uygulama şahsi olarak hoşuma gidiyor ama uyumluluk konusunda sorun yaşanması çok muhtemel. İstasyonlardan gaz alınması ve o gazın bu şekilde kullanılması konusunda yurtdışına çıktığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Çekilecek borunun türünden LPG için çekilecek borunun projesinin çizilmiş olmasına kadar onaya tabi bir çok konu var. Aracın LPG'li olarak tescil edilmiş olup LPG istasyonunda dolum yapması ile o benzincide araçlar için satılan lpg'nin ocakta kullanılmasını onaylamalarını beklemek farklı olaylar.
Yakma tuvalet konusu da benzer bir durum 4000 USD.'ın altında almak mümkün görünmüyor. Buna değer mi? aracın yarı parası kadar parayı tuvalete vermek anlamsız bence.

Hocam, yorumunuz için teşekkürler. Genel yaklaşım olarak haklısınız.

Bir kaç nokta daha ortaya koymak isterim. Öncelikle LPG tesisatını, kollektör ile üç noktaya dağıtımı, her noktaya detandör uygulamasını, otomatik kesme vanası tesisatını büyük tüp de kullansam, tank da kullansam yapmak zorundayım. Dolayısı ile hali hazırda tüm dağıtım projesi cizilmesi ve tescil edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde ruhsatı karavana dönüşmek istediğimde önüme çıkacaktır diye düşünüyorum.

Kapasite açısından değerlendirdiğimde eğer tüp kullanırsam acil durumda tüpsüz kalmamak için çif tüp taşımam gerekecek. Birden fazla noktaya gaz sağlandığı için küçük tüp ikame edemez diye anladım okuduklarımdan. Bu cift tüplük alan yerine aracın altında 30-40lt depo daha uygun olur diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

LPG tuvalet konusunda ise sonuna kadar haklısınız. Defalarca düşündüm marin tip, kaset tip vs... hiç biri içime sinmedi. Aşırı koku hassasiyetim var malesef, kötü bir genetik miras. O yüzden composting toilet düşündüm ilk başta. Sonra o bile sevimsiz gelince. Söyle düşündüm. Gaz hattını banyoya çekip bırakayım. Ve wc olarak portatif tuvalet alayım kimyasallı (Kullanan boşaltır :smiley: ). LPG tuvaleti ise uygun fiyate denk geldiğinde, yurt dışında getirebilecek olduğumda düşünürüm.

Sevgiler.

Yorum için teşekkürler üstat. Sigorta'dan kast ettiğiniz trafik sigortası ise sanırım tavan 3500 liralar seviyesiymiş. Bir arkadaşlardan rica edip tahmini bir rakam isteyeceğim. Uyarı için teşekkürler.

Dolap konusu tam muamma. Kimi grup 12 volt daha verimli (Toplanda, hem enerji tüketimi hem soğutma) diyor kimisi 220v. Malesef ben işin içinden şimdilik çıkamadım. Araçta LPG olacağı için LPG seçeneğinide değerlendiriyorum. Fakat onlarda sıcaklarda verimsiz deniyor ki, çoğunlukla yazları kullanacağım için bu büyük sorun benim için.

Hocam, yorumunuz için teşekkürler. Genel yaklaşım olarak haklısınız.

Bir kaç nokta daha ortaya koymak isterim. Öncelikle LPG tesisatını, kollektör ile üç noktaya dağıtımı, her noktaya detandör uygulamasını, otomatik kesme vanası tesisatını büyük tüp de kullansam, tank da kullansam yapmak zorundayım. Dolayısı ile hali hazırda tüm dağıtım projesi cizilmesi ve tescil edilmesi gerekir diye düşünüyorum. Aksi takdirde ruhsatı karavana dönüşmek istediğimde önüme çıkacaktır diye düşünüyorum.

Kapasite açısından değerlendirdiğimde eğer tüp kullanırsam acil durumda tüpsüz kalmamak için çif tüp taşımam gerekecek. Birden fazla noktaya gaz sağlandığı için küçük tüp ikame edemez diye anladım okuduklarımdan. Bu cift tüplük alan yerine aracın altında 30-40lt depo daha uygun olur diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

LPG tuvalet konusunda ise sonuna kadar haklısınız. Defalarca düşündüm marin tip, kaset tip vs... hiç biri içime sinmedi. Aşırı koku hassasiyetim var malesef, kötü bir genetik miras. O yüzden composting toilet düşündüm ilk başta. Sonra o bile sevimsiz gelince. Söyle düşündüm. Gaz hattını banyoya çekip bırakayım. Ve wc olarak portatif tuvalet alayım kimyasallı (Kullanan boşaltır :smiley: ). LPG tuvaleti ise uygun fiyate denk geldiğinde, yurt dışında getirebilecek olduğumda düşünürüm.

Sevgiler.

Ben proje çizmeden kullanmanızı kast etmedim. Elbette ki karavan dönüşümü kapsamında çizilen proje içinde bunlarda olacaktır. Benim kast ettiğim şey proje Türkiye şartları için sorun yaşatmasa da başka ülkelerde tankın mutfak için kullanımına yönelik yapısı muayenede belki sorun yasatabilir.
Tuvalet konusunda tecrübeli arkadaşların yorumlarını dinlemek lazım. Tabii ki yakma tuvalet diğer çözümlere göre temizlik ve koku konusunda avantajlı. Belki de üzerine kafa yorup almak yerine yapmayı deneyebilirsiniz. Zaten panelvan dönüşümü tepeden tırnağa bir kendin yap projesi değil mi? Kompost tuvalet yapan bir çok karavancı var, LPG takviyesi ile hibrit bir tasarım size ciddi maliyet avantajı sağlayacağı gibi konfor da sağlayacaktır.

Ama zaten 12 voltluk motor kullanılan buzdolapları yüzde 10 daha verimsiz diye de bir konuşma vardı. İnverter kullanımı yüzde 10 verim kaybı, 12voltluk buzdolabı motoru yüzde 10 verim kaybı sonuç olarak naparsan yap yüzde 10 verim kaybı. O zaman koyun 220 volt Buzdolabı daha masrafsız olur.
Bu bilgi bende yok , 12V buzdolapları çok verimli ve sessizdir , üstelik üstten açılır kapaklı olanlar çok da tasarrufludur , ayrıca akü koruma özelliği falan 220 olanlarda yok , o da hayati bir konu.
Masraf evet, diğerlerine göre pahalı , yapacak bir şey yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR