Iveco Daily 40c11 Otobüsten 4+1 Karavana Dönüşüm.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ermus35 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 176
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 71,967

ermus35

Kamp II
Yer
izmir\ tire
Tüm karavan severlere iyi akşamlar.
Kendi yapmış olduğum çekme karavanım çocukların büyümesiyle birlikte küçük gelmeye başlamıştı. Biz de onu satıp motokaravana geçiş yapalım istedik.
Bu amaçla 2005 model 350000 km de daily 20+1 koltuklu bir otobüs aldık.
Bu aracı almamızdaki sebepler;
-arkadan itişli bir araç istememiz,
-sağlam bir araç olması,
- 4+1 ruhsat alabilmek için minübüsten koltuk sökme yoluna gidebilmek için,
-4 kişilik oturma ve yatma yeri için en uygun alanı sunması.
- belki en önemlisi maddiyat olarak diğer marka ve modellerin bütçemi aşması.
Screenshot 20200129 164802
Screenshot 20200129 164743
Screenshot 20200129 164736
Screenshot 20200129 164643
Screenshot 20200129 164705

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

Aracı alırken yetkili servisine baktırdım, motor ve yürüyen aksamının sorunsuz olduğu, motorda yağ kaçağı bulunduğu söylendi. Ufak tefek bir kaç tane daha sorun vardı. 15 yıllık bir araç için normal ölçülerde olduğunu düşünerek aracı aldım.
Motokaravan yapmak için aldığımdan aracı aldığım yer arkadaki koltukları almak istedi, fiyattan düşerek söktüler,benim de işime geldi.
IMG 20200130 121910
IMG 20200130 120301
IMG 20200130 122851
IMG 20200130 132244

İlk iş olarak araca bakım yapılacak;
-Motor inip tüm yağ kaçakları giderilecek,
-motor inmişken triger vb. Değişecek
-normal yağ ve filtre değişimleri yapılacak,
-bilgisayarda abs arızası çıkmıştı, onarılacak,
-hararet göstergesi yerinden oynamıyor, termostat arızalı olduğu düşünüldüğünden değişecek.

Bu işler için olduğum yerde bir usta buldum işçilik ve malzeme fiyatı çıkaracak, aynı zamanda yakındaki yetkili servisten de fiyat alıp bir an önce yaptıracağım.

Bugün boş durmak istemedim ve aracın tavan ve duvar kaplamalarını söktüm. Altları oldukça fazla toz dolmuş. Kaporta kısmında hiç çürük ve pas çıkmadı. Umarım taban da aynı çıkar.
Tavan kaplamasının altında orijinal fabrika model etiketi görünce oldukça şaşırdım.
IMG 20200202 163302
IMG 20200202 163305
IMG 20200202 163316
IMG 20200202 165241
IMG 20200202 165254
IMG 20200202 165300

Hayırlı olsun..
Motordaki yağ kaçakları için motoru indirmek gerçekten gerekecek mi,
4+1 ruhsat alabileceğinize emin misiniz, bu benim için de önemli bir soru..

Hayırlı olsun..
Motordaki yağ kaçakları için motoru indirmek gerçekten gerekecek mi,
4+1 ruhsat alabileceğinize emin misiniz, bu benim için de önemli bir soru..
Doğrusu tek seferde bu işi halletmek istiyorum. Bugün bir parça değiştirelim bakalım olmazsa başka bir yerini daha değiştirelim gibi yaklaşımları olabiliyor ustaların. Bu hem zaman kaybı hem de daha fazla para harcatıyor. Ayrıca benim motorun bir kaç yerinden kaçak görünüyor, garanti olsun istiyorum. Nasıl olsa ben bunu kullanacağım o yüzden ne varsa değiştirip, hazır inmişken triger vb. Diğer bakımları da yapıp kafam rahat olsun istiyorum.
Ayrıca hem almadan önce hem de aldıktan sonra bugün makprom mühendislikle görüşüp ruhsat bilgilerini ve aracın şu anki koltuk durumu ve yapmak istediğim durumu belirttikten sonra yapılabileceği teyidini aldım. İçini bitirdikten sonra resimlerini atmamı, projeyi ona göre çizebilecekleri belirtiler. Sadece araçtaki orijinal koltuklara kesinlikle müdahale etmememi belirttiler.

Araç on beş yaşında olduğu için sökmüşken hem motor hem de kalorifer radyatörlerini,devirdaim pompasını ve su hortumlarını değiştirmenizi tavsiye ederim.Bunlar eski araçlarda ki saatli bombadır:smiley:.Çünkü eski araçlarda ilk problem oradan çıkıyor.Bunları yaparsanız yıllarca bir sorun yaşayacağınızı zannetmem.Göstergenin oynamama sebebi hararet müşürüdür büyük olasılıkla.

Aracı alırken yetkili servisine baktırdım, motor ve yürüyen aksamının sorunsuz olduğu, motorda yağ kaçağı bulunduğu söylendi. Ufak tefek bir kaç tane daha sorun vardı. 15 yıllık bir araç için normal ölçülerde olduğunu düşünerek aracı aldım.
Motokaravan yapmak için aldığımdan aracı aldığım yer arkadaki koltukları almak istedi, fiyattan düşerek söktüler,benim de işime geldi.Ekli dosyayı görüntüle 517486Ekli dosyayı görüntüle 517487Ekli dosyayı görüntüle 517488Ekli dosyayı görüntüle 517489

kolay gelsin takipteyim.

eğer sakıncası yoksa koltukları ne kadar saydılar merak ettim. ben de panelvan ve minibüs arasında gidip gelenlerdenim sonuçta koltukları satabilmeniz araç fiyatı göz önünde bulundurulduğunda hazır camları, sunroofu vs. olması hep bir artı.

kolay gelsin takipteyim.

eğer sakıncası yoksa koltukları ne kadar saydılar merak ettim. ben de panelvan ve minibüs arasında gidip gelenlerdenim sonuçta koltukları satabilmeniz araç fiyatı göz önünde bulundurulduğunda hazır camları, sunroofu vs. olması hep bir artı.
Koltuklar için belli bir fiyat belirlemedik aslında. Normal satışı 31500 idi. Koltuksuz 27 ye bıraktı. Koltuklar 1-2 bin ancak sayılabilir. Ben sökme işçiliğinden kurtuldum, satmak için uğraşmadım, elimde kalıp uğraşmadım. Benim aldığım fiyata koltuklusu da alınabilir belki, temiz bulmak çok zor o yüzden kaçırmak istemedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR