Iveco E29.14 Fxl Eurobus Otobüs Karavan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hakanz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,240
Ama "hesap hatası yapmışım" dediğiniz mesajınınızı göremedim.
@bartek karavanda gerekli enerjinin hesaplanması üzerine size uzun bir cevap yazmıştı. Dikkatini çektiğim ufak bir yazım hatası yüzünden yazdıklarını silip son iletisinde de bana tekrar yazacağını söyledi.
Yani o iletinin sizle bir ilgisi yok..

Evet, ben de ilgi alanım olmayan konulara girip ahkam kesmem sizin gibi.
Yazdıkları da sadece enerji üzerineydi, daha evvel bilmediğini zaten söylediği otobüsten çevirme karavanlar üzerine değil..

Sanırım işlerinin yoğunluğu yüzünden geciktirdiği iletisi, sizin foruma yabancı talihsiz cevabınıza yol açmış. 🙁

Almadığınız yorumlar için yaptığınız siteminize de benim gibi empatiyle cevap verdiğinden eminim.
Hak verirsiniz ki, ancak forumları sıklıkla okuyanlar, katılımcılarını baştan daha doğru tanıma şansına sahip olabilmekte..

Son düzenleme:

Yorum gelmemesini neye yorayım bilemedim. Ya berbat iş yapıyoruz, ya da süper!
Merak ettiğiniz duruma kendi adıma yanıt vermiştim.

230A jel akü grubu sizce yeterli kalır mı? 24V 230 amp, 12V 460 volta eşit geliyor. Panellerimiz 1.000 watt.

Mesut bey'in de belirttiği gibi otobüs hakkında ahkam kesmedim, sadece bu sorunuza uzun yanıt verdim ama yanlışımı görünce, tekrar yazmak kaydıyla sildim .
Bu sefer uzun olmasın , 36V panelleri paralel bağladığınızı, tek bir mptt redresör kullandığınızı varsayıyorum.
Akü hesabı için= 1000 Watt panel * günde ortalama 5 saat * 0.60 (tahmini toplam verim ) = 3000 Watt saat / 24 volt = 125 ampersaat
Jel akünün % 50 sini kullandığınızı düşünürsek, topladığınız enerjiyi 1 gün depolayabilmek için en az 250 AH (24V) akü ihtiyacınız var demek. Bu durumda 24V 230 amp ile günlük yaşayacaksınız.
Bir avantajınız var, 36V tan 24V a inerken, özellikle kışın amper artışı olacaktır.
Ben elektrik zamlarından sonra, evdeki günlük ortalamamı , 3 kişi ile 4 kWsaat 'ın altına düşürdüm. (Klima yok, sıcak su ve ısınma merkezi)
Bana göre panel gücü çok fazla. Sahada yapacağınız tecrübe ile panel azaltımına gidebilirsiniz, ya da ürettiğimi harcıyorum, belki 1 gün hava kapalı kalır, akülerim üretimimi 2-3 gün depolayabilsin derseniz de akü kapasite artışına gidersiniz.

Son düzenleme:

Sevgili Bartek, sevgili Doğrucu Davut,

Yukarıdaki cümlemi tekrar okursanız

"Otobüs karavan ilgi çekici değil benim için" demişsiniz. Evet, ben de ilgi alanım olmayan konulara girip ahkam kesmem sizin gibi."

Yukarıda "ben" değil" ben de" yani "de" eki bilmediğim işler konusunda sizin de yaptığınız gibi anlamını verir diye düşünüyorum. Yanı kendisine katıldığım manasındadır. Maalesef yazılı anlatımda bazen tam anlaşılamıyor. Buradaki yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim.

Bu arada enerji ile ilgili verdiğiniz açıklayıcı ve net anlaşılır bilgileri okudum ve bilgilendim. Çok teşekkür ederim.

Muhtemelen biliyorsunuzdur ama ben de yeni öğrendiğim bitşeyi paylaşayım. Dün anelleri akğye bağladı elektrikçimiz aöa Mppt cihazı "battery over load" hatası veriyordu.

Meğer önce aküleri sonra panelleri bağlaması gerekiyormuş. Cihaz aküleri tanıöası için bu yöntem uygulanırmış.

Şu anda soğuk havalardan yarım kalan araç kalplaması yapılmakta.

Bu sefer uzun olmasın , 36V panelleri paralel bağladığınızı, tek bir mptt redresör kullandığınızı varsayıyorum.
Akü hesabı için= 1000 Watt panel * günde ortalama 5 saat * 0.60 (tahmini toplam verim ) = 3000 Watt saat / 24 volt = 125 ampersaat
Jel akünün % 50 sini kullandığınızı düşünürsek, topladığınız enerjiyi 1 gün depolayabilmek için en az 250 AH (24V) akü ihtiyacınız var demek. Bu durumda 24V 230 amp ile günlük yaşayacaksınız.
Bir avantajınız var, 36V tan 24V a inerken, özellikle kışın amper artışı olacaktır.
Ben elektrik zamlarından sonra, evdeki günlük ortalamamı , 3 kişi ile 4 kWsaat 'ın altına düşürdüm. (Klima yok, sıcak su ve ısınma merkezi)
Bana göre panel gücü çok fazla. Sahada yapacağınız tecrübe ile panel azaltımına gidebilirsiniz, ya da ürettiğimi harcıyorum, belki 1 gün hava kapalı kalır, akülerim üretimimi 2-3 gün depolayabilsin derseniz de akü kapasite artışına gidersiniz.

Yukarıdaki bilgiler kafama oturdu, akü bankıma 2 seri 12v akü daha ekleyip kafamı rahatlatayım bari. Sigara içmeyi bıraktığım 11 seneden beri sigara parasını hep ayrı tutup (günde standart 3,5 paket, yelken veya dost softası varda 5 paket ) [utanma emojisi] o parayı akülere harcayayım bari.

Şimdi diğer kafamı kurcalayanlar;

1- Kahve, tost makinesi çalıştırabilir miyim? 3 Kv, 2.100W invertör ile. Herkes rezistanslı cihazlardan uzak dur, akülerini yersin diyor.

2- Araç ile yolda giderken aküleri şarj için araya bir şalter koydum. Akım nerede güçlüyse oraya akar. Yani 24.4V alternatör hem marş hem servis jel akülerimi besler. Fakat okuduğum hem Türkçe hem yabancı makaleler bunu önermiyor. 12V cihazlar için ki teknelerde kullanırız akü izalötörleri mevcut. Ama aynı grubun 24V için ürünü yok. Bu gibi bir ürün tavsiyeniz ne olur?

3- Güneş panellerinin bakımı için ene yapmalı? Tozdan akım basmaları etkilenir mi? Arada bir su falan mı tutmalı?

4- Ben Ses sistemini servis akülere bağladım marş aküllerden çekmesin diye, sizce araç teybi marş aküsünden mi yoksa servis aksünden mi beslenmeli?

5- 12 - 220 Tv aldım. Daha önce de belirtiğim üzere araç 24V. Teyp için 24 to 12 konvertörüm var. Sizce TV invertorden 220 il mi beslenmeli yoksa 24 to 12 beslersem daha mı tasarruflu olur enerji açısından?

Şimdiden teşekkürler cevaplara.

İleriki zamanlarda 25 senelik IVECIO ustası ile tüm Iveco modellerini tartışacağımız bir video planlıyoruz bakalım.

Yukarıdaki bilgiler kafama oturdu, akü bankıma 2 seri 12v akü daha ekleyip kafamı rahatlatayım bari. Sigara içmeyi bıraktığım 11 seneden beri sigara parasını hep ayrı tutup (günde standart 3,5 paket, yelken veya dost softası varda 5 paket ) [utanma emojisi] o parayı akülere harcayayım bari.

Bence öncelikle tek tek hangi ekipmanı günde kaç saat kullanırım hesabını yapın.

Şimdi diğer kafamı kurcalayanlar;

1- Kahve, tost makinesi çalıştırabilir miyim? 3 Kv, 2.100W invertör ile. Herkes rezistanslı cihazlardan uzak dur, akülerini yersin diyor.

1000Wattlık panelden ürettiğiniz enerjiyi harcamak için mecburen resistanslı cihaz kullanacaksınız. Ama size bir tavsiye; akülerin 10.5Volt altına inerse, sistemi otomatik kapatan cihaz ekleyin, yoksa ilk aküleri öldürdükten sonra gözlerinizi panellerden ayıramazsınız.

2- Araç ile yolda giderken aküleri şarj için araya bir şalter koydum. Akım nerede güçlüyse oraya akar. Yani 24.4V alternatör hem marş hem servis jel akülerimi besler. Fakat okuduğum hem Türkçe hem yabancı makaleler bunu önermiyor. 12V cihazlar için ki teknelerde kullanırız akü izalötörleri mevcut. Ama aynı grubun 24V için ürünü yok. Bu gibi bir ürün tavsiyeniz ne olur?

Ben manuel şalter ile yıllardır kullanıyorum. Yalnız marş sırasında , servis aküleriniz bağlı olmamalı. Ona dikkat ederseniz, problem olmaz diye düşünüyorum.

3- Güneş panellerinin bakımı için ene yapmalı? Tozdan akım basmaları etkilenir mi? Arada bir su falan mı tutmalı?
Paralel bağlı paneller, seri bağlılara göre daha iyi panellerin birbirini az yemesi açısından, elbette her daim temiz olmalı.

4- Ben Ses sistemini servis akülere bağladım marş aküllerden çekmesin diye, sizce araç teybi marş aküsünden mi yoksa servis aksünden mi beslenmeli?
Benim ses sistemim yok, kullanmadım da, ama olsa kesin servis aküsüne bağlardım. Marş aküleri kırmızı çizgim. :smiley:
Sadece kışın ısıtma gibi acil durumlarda , yedek akü olarak düşünebilirim.

5- 12 - 220 Tv aldım. Daha önce de belirtiğim üzere araç 24V. Teyp için 24 to 12 konvertörüm var. Sizce TV invertorden 220 il mi beslenmeli yoksa 24 to 12 beslersem daha mı tasarruflu olur enerji açısından?
Bende Next TV var,12-220. Sadece harici 220V varken TV'den seyrediyorum, şebeke yok iken ipad herşeye yetiyor. Tv derkende artık netflix, youtube ya da stremio tipi uygulamalar, iptv harici bir şey seyredilmiyor. Akılsız TV'nin yanında 220V ile çalışan Mibox var. Asıl önemli olan bence internet. Sizde sanırım en az 300 watlık invertörünüz olur , 220V dan çalıştırırdım ben olsam. ( TV içerisinde de 12V yi 220V çeviren küçük bir devre mi var bilmiyorum.) İlla TV seyredeceğim derseniz de ucuz tırcı antenleri var. Eliniz alışırsa kolay kurabilirsiniz.

Harikasın Bartek! Teşekkürler. Bunları çözdk amaaa, şimdi çok netameli sorularım var, not çıkarıyorum hazırlanıyorum :smiley:

Hele şu dediklerini bir uygulayayım, onlar kafamdan bi çıksın. Sıra bir sonraki aşamadaki sorulara gelecek.

Selamlar

Nefis bir insanla tanıştım. Arabadaki tüm sorunları çözdük. Debriyajdan supap ayarlarına, sürücü koltuğundan direksiyon burçlarına, kilitlerden teker yağlamalatına kadar her şey yapıldı.

Tüm Iveco modelleri, Sultan (Otoyol ve Otokar) gruplatı için güvenle danışıp çalışabilirsiniz Kadir usta'yla.

Kadir Köse: +90 505 138 0456

Video: https://youtu.be/WL5IiV0leLw

Video: https://youtu.be/F1W0-71iEVE

Bu videomuzda karavan dönüşümü yaptığımız 2004 Otoyol üretimi 2004 model IVECO Eurobus E29 14 FXL aracımızın bir çok püf noktalarını içeren, kullanım kılavuzu tadında bir videosunu sizlerle paylaşıyoruz. 26 Yıllık Iveco tecrübesiyle Sn. Kadir Köse ile gerçekleştirdiğimiz bu el kitapçığı tadındaki video umarız hoşunuza gider. Iveco Eurobus, Iveco Dailiy, Otokar Sultan, Cummins ve Deutz motorlu araç bakım ve sorularınız için Sn. Kadir Köse'ye +90 505 138 0456 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Videoda Iveco Eurobus motor mazot havası alma, havalı Grammer sürücü koltuğu, süspansiyon, Telma Retarder sistemi, turizm paket, ortadan kapı, motor bakımları, hava, fren, debriyaj ve araç karavan klima sistemleri olmak üzere bir çok konuyu ele aldık. Asıl konu ise karavan yapmak için "Neden Iveco Eurobus?"

Buzdolabı kompresörleri 35-40 bar basıyor deniyor. Bizim karavan otobüs olduğundan her yeri havalı bildiğiniz üzere. 6.2 barda kapılar koy veriyor. 7.9 barda sistem tamamen mükemmel.

Sistemi çalışır tutmak adıma bız buzdolabı kompresörü koysak mı, yoksa bu gençler eski Şahin, Honda'lara air süspansiyon yapıyorr ya, o kompresörden mi koysak? Veya ne çözüm yapsak?

Kompresör önerileriniz?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler..

Zamanında maketçilikte kullanmak için Buzdolabı Ekovatından sessiz kompresör yapmış ve bunu kullanmıştım yıllarca. Buzdolabı motoru sessiz ve konforlu bir biçimde bu işi çözebilir. Bir pnomatikçiye böyle bir şey yaptırılabilir. Ama sakın haa emniyet sübabı kullanmayı ihmal etmeyin bence.

Buzdolabı kompresörleri 35-40 bar basıyor deniyor. Bizim karavan otobüs olduğundan her yeri havalı bildiğiniz üzere. 6.2 barda kapılar koy veriyor. 7.9 barda sistem tamamen mükemmel.

Sistemi çalışır tutmak adıma bız buzdolabı kompresörü koysak mı, yoksa bu gençler eski Şahin, Honda'lara air süspansiyon yapıyorr ya, o kompresörden mi koysak? Veya ne çözüm yapsak?

Kompresör önerileriniz?

Air süspansiyon 6-10 bar arasıdır.

Buzdolabı kompresörleri 30-40 bar. Ama fiyatları daha ucuz olur. Daha çok miktarda seri üretim oldukları için. Hangisi kolay ve ucuz bulunursa onu tercih edebilirsiniz.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kompresör önerileriniz?

Hakan bey selamlar,

Ben de benzer orta kapılı bir araç yapmak için araştırmadayım. Sizin videolarınızda bilgilenmek adına çok faydalı oldu. Elinize sağlık.

Kompresör olarak piyasada 9-12 litre gibi çok küçük boyutlarda olan, 1 HP motor gücünde sessiz kompresörler mevcut. Yaklaşık 600-800 watt çekiyor. Sürekli devreye girmeyeceği için solar sistemden beslenerek, hava basıncını dengede tutabilir. Ancak bunların üst basınç limiti 8 bar. sizin ihtiyacınız olan da 7.9. Bu durumda sürekli devreye girerek sorun çıkarırır mı , bu konuda daha uzman birisi belki bizi aydınlatır.

Güneş enerjisi sisteminde 3 panel kullanmışsınız. TSE 2 panele müsade ediyor. Muayene sırasında çıkartmanız gerekecektir.

İç mekanların Folyo kaplanması fikri çok iyiydi bence. Bende uygulayacağım bunu mutlaka.

Benim de bir kaç sorum olacak size;

* Dış kısmın folyo giydirmesi ruhsat açısından sıkıntı olmuyor mu? Araba kırmızı iken gri oldu.

* Motor/mekanik ustanız gerçekten bilgili ve yetenekli. Erzurum'dan sizin araca bakmak için mi geldi? o kısmı anlamadım.

* Yakıt maliyetini ben de çok merak ediyorum. 100 km'de 15 lt diyen de var, 18 yada 24 lt diyen de.

Son olarak izolasyon ile ilgili bir çalışma göremedim. Halihazırda araçların fabrika çıkışı bir izolasyonu var, mevcut hali ile mi kullanmayı düşündünüz?

Güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Sevgiler.

Zamanında maketçilikte kullanmak için Buzdolabı Ekovatından sessiz kompresör yapmış ve bunu kullanmıştım yıllarca. Buzdolabı motoru sessiz ve konforlu bir biçimde bu işi çözebilir. Bir pnomatikçiye böyle bir şey yaptırılabilir. Ama sakın haa emniyet sübabı kullanmayı ihmal etmeyin bence.
Teşekkürler cevap için.
Aracın kendi sistemine gireceğimiz için emniyet subapı mevcut, Danfoss basınç otomatiğimiz de var. Yine de ikinci embiyet subapı koymalı mıyım?

Buzdolabı kompresöründen sonra check valf koymalısınız. Chekvalften sonrası sistemin basınçlı kısmında en azından bir tane emniyet sübabı bulunmalı. Kompresör emniyet sübabı olmazsa bomba gibi tehlike yaratır.

Sevgili Adopol,

Cepten yazmak dolma parmakla zor olduğundan biraz geciktim bilgisayar başına geçmek için..

Soruların altına "Bold" olarak cevaplayaağım becerebildiğim kadarıyla..

Sanırım beceremedim, cevaplar için "genişletmek için tıkla" tuşuna basmak gerekiyor sanırım..

Hakan bey selamlar,

Ben de benzer orta kapılı bir araç yapmak için araştırmadayım. Sizin videolarınızda bilgilenmek adına çok faydalı oldu. Elinize sağlık.

Kompresör olarak piyasada 9-12 litre gibi çok küçük boyutlarda olan, 1 HP motor gücünde sessiz kompresörler mevcut. Yaklaşık 600-800 watt çekiyor. Sürekli devreye girmeyeceği için solar sistemden beslenerek, hava basıncını dengede tutabilir. Ancak bunların üst basınç limiti 8 bar. sizin ihtiyacınız olan da 7.9. Bu durumda sürekli devreye girerek sorun çıkarırır mı , bu konuda daha uzman birisi belki bizi aydınlatır.
- Aslında mantıklı, buzdolabı motoru 15 dakika çalışacağına bu 2 dakikada doldurur. Danfoss KP 35
basınç kontrol cihazı aldık. Ürünü araştırın, videoları ve performansı nefis..

Güneş enerjisi sisteminde 3 panel kullanmışsınız. TSE 2 panele müsade ediyor. Muayene sırasında çıkartmanız gerekecektir.
- Bir çok arkadaş 4- 5 panelle bile geçti TSE buna bakmıyor

İç mekanların Folyo kaplanması fikri çok iyiydi bence. Bende uygulayacağım bunu mutlaka.
Kaplanmaına gerek yoktu ama marangozumuz rengi yanlış anladığından..

Benim de bir kaç sorum olacak size;

* Dış kısmın folyo giydirmesi ruhsat açısından sıkıntı olmuyor mu? Araba kırmızı iken gri oldu.
Karavan ruhsatı için önce TSE'den geçip ardından TÜV Türk araç muayenesi var, araç kaplama faturası ve rengini ibraz edince ruhsatta renkler yazıyor ve sorunsuzca işleniyor.

* Motor/mekanik ustanız gerçekten bilgili ve yetenekli. Erzurum'dan sizin araca bakmak için mi geldi? o kısmı anlamadım.
Kadir IVECO'yu yalayıp yutmuş adam. Evet doğru anladın, taaa Erzrum'dan kalkıp geldi, çok da makul rakama arabanın her şeyini halletti. Arabayı çok iyi tanıyor tüm Iveco ve Sultan'ları. Ararsanız emin olur kalkıp gelir Erzurum'dan. ve aracınıza değer katar. Zaten videolarda telefonu var. Size de iletişiim bilgilerimi özelden yolladım.

* Yakıt maliyetini ben de çok merak ediyorum. 100 km'de 15 lt diyen de var, 18 yada 24 lt diyen de.
Ben aracı Afyon'dan alıp Yalova'ya getirdim. Bir marinada karavan yapan ilk insanım sanırım. Hafta içi teknede kalıp sabahtan öğlene işlerle uğraşıp, öğle sonrası karavanda işlere dalıyorum. Afyon - Yalova hesapladığım çok sakin ama tüm pompa, enjektörler bozuk 16.5 litreydi. Aracı tanısam asılırdım. Ama şu an enjektörler, pompa sıfır. Bence en hor kullanım 18 litreyi geçmeniz zor.

Son olarak izolasyon ile ilgili bir çalışma göremedim. Halihazırda araçların fabrika çıkışı bir izolasyonu var, mevcut hali ile mi kullanmayı düşündünüz?
Bu adamlar bu araçları Norveç'e dahi yollamışlar, tüm katmanlar arasında sağlam yoğun strafor var. Bu adamlar düşünememiş kuzeye yolladıkları araçları ben yeniden Amerika'yı keşfetmek istemedim. Hem araştırırsanız elyaflar nem alınca koku ve çürüme yapıyor. Ben karda dahi, içeride ısıstıcısız kapıları kapayıp yarım saat sonra dışarısı 2 derece iken, 14 derecede oturuyorum. :smiley:

Güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Sevgiler.
Darısı başına, en kısa zamanda karşılaşmak dileğiyle :smiley:)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR