Jant Aparatı ile Tekerlek Vinci

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan thunderkiller Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,609

thunderkiller

Ana Kamp
Bu sitede bir video görmüştüm, saplanan traktörü adam janta bir kütük bağlayarak kurtarıyordu.
O videoyu seyrettiğimde ben de tekerlek göbeğine şu kar paletlerinin göbeği gibi vs bişey yapabilir miyim diye bir düşünce doğdu. Daha sonra internette biraz araştırınca tekerlekten vinç uygulamasının aslında 70li yıllara dayandığını, askeri araçlarda ve land roverlarda uygulandığını buldum. Avustralyada bunu kit olarak yapan bir yer de buldum ancak uçuk bir fiyattı. Ben de kendim imal etmeye karar verdim ve yaptım. İsteyen olursa yardımcı olurum.

Bu haftasonu darlık civarında keşif gezisi esnasında çamurun içinde devir traktör izinde komple altı oturarak kaldı ve oradan o kadar kolay çıkarttı ki her yerde iş göreceğine eminim, malesef video çekemedik ama geçen hafta terkosa balık tutmaya gittiğimizde deneme yapmak için bilerek aracı 2 çekerde ve asfalt lastikleri ile kuma oturttuk. Gerçi aracın 4 çekere alınca rahat çıkabildiği bir nokta idi ancak sistemin çalışması belli olan bir video, buyrun deneme videosu;
http://www.youtube.com/watch?v=kXw6CUA-gWg
http://www.youtube.com/watch?v=rc122R4Hu_I

bu orjinali;
http://www.bushwinch.com.au/aboutthebushwinch.html

bunlarda internetteki tanıtım videoları, özellikle 2.videoda atv harikalar yaratıyor;
http://www.youtube.com/watch?v=JY4cKc4FKSM
http://www.youtube.com/watch?v=135zkGk2fak

Etiketler
Ynt: Jant Aparatı ile Tekerlek Vinci

Çok basit bir mekanizma gibi gözüküyor.İşlevselleği nasıldır acaba.
Takipte fayda var.
Forumdaki ustalarımızın yorumlarını merakla bekliyorum...

İsteyene yardımcı olabileceğinizi söylemişsiniz.
Ben bir lada-niva sahibiyim ve bu ürün ilgimi çekti.
Maliyeti konusunda bilgi verebilirmisiniz?
İyi geceler dilerim...

sahar' Alıntı:
İsteyene yardımcı olabileceğinizi söylemişsiniz.
Ben bir lada-niva sahibiyim ve bu ürün ilgimi çekti.
Maliyeti konusunda bilgi verebilirmisiniz?
İyi geceler dilerim...

Bana malzeme ve işçilik dahil 400TLye mal oldu. İşlemi yapan tornacım da sağolsun. Alüminyum değilde siyah sacdan olsa daha ucuza çıkardı tabi ama böyle hem hafif oldu hemde paslanma vs. derdi yok.

Ama inanın çok pratik bir uygulama. bagajda kapladığı yer çok az, 2sinin toplam ağırlığı ipler dahil 15-20kg. Ruhsat, Tampon vs derdi yok. İleri de çekebiliyor, geriyede. Vinci aç, sonra tekrar sar işleminden çok daha çabuk. Vinç ile birlikte tekerleklerde aynı anda döndüğü içi yardımcı oluyor. Teker tutunma sağlayınca ipler çap farkından dolayı otomatik olarak boşa çıkıyor. İp sıkıştı, motor yandı, akü zayıfladı yok. Aracın içinde ve direksiyonda olduğunuz için aracın hakimiyeti tek kişi ile mümkün, direksiyon yönlendirme mümkün, halatın yanında durmadığınız için tehlikesi yok. Neredeyse dizime kadar derinlikte tekerler kanalda iken altı oturmuş aracı zorlanmadan çıkarttık.
Deneme amaçlı ağaca iki tekerden dik olarak bağladık ve aracı 20 cm yerden yükseltti kolayca, yürüyen aksamı daha fazla zorlamamk için abartmadan indirdik.

mutlaka faydalı bir alet birçok yerde iş görecektir ama vincin şasiden çektiğini yürüyen aksama yük bindirmediğini de düşünün. bu alet yürür aksama hayli yük bindiriyor.vincin 4-5-6 ton çekeri vardır ama bu aletin sanırım o kadar yoktur ve vinç yerine tek başına düşünülmemeli ve vince yardımcı olarak ek olarak düşünülmelidir. öne vinç takmalı her zaman kullanılır belki arkası için vinç her zaman lazım olmayabilir onun yerine bu aletin arkaya çekme özelliği kullanılabilir. dik bir rampayı çıkmaya çalıştığınızı düşünün vinç tam ortadan dengeli biçimde şasiden çekiyor ancak bu alet tek tekerlekten aracın tüm yükünü yürür aksama bindirerek ve tek yönlü olarak dengesiz çekiyor. Bence faydalı ama tek başına vinç olarak düşünülmemeli hata olur. vinçte belki halat kopar ama bu aletle lastiği akstan söküp aldığınızı ve ormanda kaldığınızı düşünün...

öncelikle bu sistem her iki tekere birden takılıyor, yoksa zaten kilitli dif. olmadığı sürece çalışmaz. Ayrıca o dik ramplarda vs. araçlarımız kendi tekerlerini çevirmiyor mu zaten. Bu sistemde çap, lastik çapından çok daha küçük olduğu için yürüyen aksama, akslara vs. çok daha düşük moment geliyor. Örneğin benim aracımın lastik çapı 71cm, ama vincin çapı, ipin sarımına göre 16-25cm arası değişiyor. yani döndürme momenti en 3 te 1i / 4te1 i kadar. Normalde aracın kalkışında, patinajında, ani frenlemelerde gelen yükten çok daha az. Ayrıca sistemin en zayıf noktası ipler, yani sigorta görevi görüyorlar. Çok zorlayıcı bir durumda akstan vs önce ip kopacaktır. O nedenle kopma yükü 1.25 tonluk ipler kullandım, 2 taraftan 2500 kg yani. Aracın tekerleride tutunduğu an yardımcı oluyor.

Sistem o kadar rahat çalışıyor ki keşke çamurda saplandığım yerde de video çekmiş olsaydım. Videoda görünen arkadaşım da geçen sene navara vardı vinçli, vincin nasıl çektiğini de biliyoruz karşılaştırma için inanın bizde hayret ettik.

Vinçin olması kesinlikle çok faydalı. Ancak kesinlikle vinç aç kapadan daha pratik ve onun kadar etkili. Derin çamurda kanalda vs söküp takması biraz pis olabilir belki, 2 kürek çamur kazmak isteyebilir. Başka bir aracı kurtarmak için iş görmez vs.

Ancak aracına sabit vinç takmakta zorlananlara kesinlikle tavsiye ederim. Çok iyi bir alternatif. Hatta vinç olanlar bile kullanabilir. Birçok pozisyonda vinçten çok daha pratik ve seri.

Zaten bu sistem geçmişte land roverda ve land roverın askeri amaçla satılan jiplerinde opsiyon olarak verilen bir sistemmiş;
Aşağıdaki sitede, Mecahnical Hub&Strap kısmında da artı ve eksilerini yazmış;
http://www.landyonline.co.za/techtalk/winches.htm

ve bir de video var yine aynı siteden, gerçi videodaki saplanma çok basit ama ne kadar hızlı kurtardığını görebilirsiniz. Bu araçta arka dif. kilidi olduğu için tek taraftan uygulanmış;
http://www.youtube.com/watch?v=uJOeEaba__c&mode=related&search=

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Söylediğiniz gibi kullandığınız aparatın çapı lastik çapından çok küçük olduğundan akslara ve yürüyen aksama binen yük o oranda az olacaktır.Dif kilidi konusu önemli.Bu durumda bende çift tekerden kullanma zorunluluğu doğuyor.
Bu aparatın lastiğe montajında lastiğin kendi bijonlarını mı kullanıyorsunuz yoksa aparatın kendi bijonları mı var?Arazi ortamında lastik bijonlarını çıkarmak pratik oluyor mu?

Bunlarda benim imalatımın resimleri, haftasonundan biraz çamurlular, yıkama fırsatım olmadı henüz.

IMAG0001
IMAG0006
IMAG0005
IMAG0003
IMAG0002

Bu da montajın pratikliği (Tek elimde cep telefonu ile çekim yaparken bagajdan alıp takıyorum, o nedenle deliklerden geçirdikten sonra 2-3cm çevirme işlemini tam yapamadım)
http://www.youtube.com/watch?v=f-I-LehzkeM

sahar' Alıntı:
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Söylediğiniz gibi kullandığınız aparatın çapı lastik çapından çok küçük olduğundan akslara ve yürüyen aksama binen yük o oranda az olacaktır.Dif kilidi konusu önemli.Bu durumda bende çift tekerden kullanma zorunluluğu doğuyor.
Bu aparatın lastiğe montajında lastiğin kendi bijonlarını mı kullanıyorsunuz yoksa aparatın kendi bijonları mı var?Arazi ortamında lastik bijonlarını çıkarmak pratik oluyor mu?
İmalat kapsamında aparat montajına uygun bijonlarda var zaten. Bijonları söküp takmıyorsunuz, artık bu bijonlar ile kullanıyorsunuz. Aparat takılı olmadığı zamanlarda da. Tabi ki istediğiniz zaman orjinal bijonları da kullanabilirsiniz.

dopamin' Alıntı:
Gerçekten güzel buluş ama kafama takılan bijonlar asfaltta balansa etki ediyormu acaba?
Hayır, bijonların hepsi aynı boyutta ve ağırlıkta olduğu için hiçbir balans problemi yapmıyor. Bijonların birkaç tanesi değişmiş olsa balans problemi olabilir ancak ben 5 bijonu çıkartıp daha ağır 5 bijon takmış oldum. Balans için değişecek bir durum yok yani.

Aynı bijonlarla hem asfalt lastiklerimle hem de ok144 ler ile balans problemi yaşamadım. Kesik OK144lerin asfaltta uğultusu ve hırıltısı tamamen ayrı bir konu zaten:smiley:

Yapan ustanin eline saglik, sizde guzel gunlerde kullanin.
Tebrikler.
:smiley:

ruhsata işlenme durumu olmadığı için avantaj, sistemsel olarak bazı durumlar için (kumda, gövdenin temiz zeminli sadece çamura oturduğu yerde) çözümün bir parçası olabilir.
ancak; vinç 4-8 ton çekiyor. acaba bu sisteme bu yükü bindirirsek teker, bilye, yatak,aks vesairdiğer saseye kadar uzanan diğer elemanlar bu işe ne der?
8 ton gerilim ile bu sistemi aracında denemek isteyen varsa ben canlı izlemeye gelirim ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR