Japonya'dayım; Tokyo

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Solana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,551

Solana

Kamp II
27 Eylul 2008 gunu firtinali, yagisli Istanbul’u THY’nin tarifeli Ist- Tokyo ucagi ile terkettik.. Yolculugumuz yaklasik 11 saat surdu.. Tokyo’ya vardigimizda sabah saat 10.30’u geciyordu…
Japonya icin vize gerekmiyor ve kapidan girisimiz guler yuzlu Japon polisi ile gayet kolay ve beklemeden oldu… Daha onceden internetten ayarladigimiz, bizi kalacagimiz yere goturecek olan shuttle soforu’ bizi ismimiz yazili pankartla karsiliyor.. Bu seyahatimizde -sadece Tokyo kisminda- bir cift arkadasimiz ve 6 ile 9 yaslarinda iki cocuklari da bizimle birlikteler.

TOKYO Hakkinda kisa bilgi;
47 Japon vilayetinden biri olan Tokyo şehrinin 23 ilçesi vardır. Ana kent alanının 3te birinde yer alan bu 23 ilce Tokyo’nun merkezini oluşturmakta ve 12 milyon nüfusun 8 milyonu burada yaşamaktadır. Şehrin tüm hareketliliği buradadır. Bu kadar çok nüfusun yüzyıllardır birarada yaşamasının doğurduğu tecrübe Tokyo’yu dünyanın model kenti haline getirmiş. Bu büyüklükte ve bu mükemmellikte işleyiş dünyada tektir.
Tüm bu mükemmellik ve yenilikçiliğe karşın ana caddelerin kalabalık ve neon ışıklarının gerisinde önünde bonsai ağaçları ile ahşap evlerden oluşan mahalleler hala bir Tokyo gerçeğidir.

Kalacagimiz yer “Oakwood” bir apart oteller zinciri ve Tokyo’nun merkezi yerlerinden ROPPONGI’de.. Odalarimizda yok yok… Her turlu ihtiyaca cevap var.. Internet baglantsi, buzdolabi, ocak, mikrodalga firin, camasir makinesi, kahve makinesi, tost makinesi ve tabaklar + servis gerecleri…Oda fiyati 150 ABD Dolari...
Japonya pahali bir yer olarak bilinmesine ragmen otel veya kalinacak yer konusunda burada alternatif cok… Japon tarzi basit otellerde cift kisilik oda fiyatlari 70-80 Dolardan basliyor.. Istisnasiz butun oteller cok temiz, duzenli ve guvenli… Suc orani yok denecek kadar az… Cafelerde farkettim, canta ve cep telefonlarini masaya birakip oyle kahvelerini almaya gidiyorlardi..

Tokyo283

Tokyo gezimizin ilk gunu cevremizi tanima ve adaptosyon ile geciyor...Bulundugumuz yer Roppongi, Tokyo’nun bar ve kulüp merkezi… 2003 yılında açılan modern Roppongi Hills alışveriş ve eğlence merkezinde karnimizi doyurmak istiyoruz..

Tokyo651

Girdigimiz kucuk yerde noodle corba icerek Japonya yemek adetlerine giris yapiyoruz… Corba dediysem oyle saf sulu bisi degil icinde sebze ve noodle var ve bunu cubuklar ile yememiz gerekiyor. Oldum olasi tutmayi beceremedigim bu cubuklarla corba icmek ne zor sey, bir de kaynar sicaklikta olan bu yemek beni bayagi terletti dogrusu..

Etiketler
Ynt: Japonya'dayım; Tokyo

Japonya’yi gormek isteyisimizin en buyuk nedeni, kulturel farkliliginin yaninda, bir 21. yuzyil ulkesi olmasi yani gorebilecegimiz her turlu gelismis ust teknolojinin burada yasama gecirilmis olmasi...
Daha ilk adimimizi attigimiz odamizda bu durum kendini hissettirmeye basladi bile... Banyo ve tuvalet, insan konforunu saglama duzeyinde tavan yapiyor..

Tokyo168

Tokyo174

.. Tuvalette bizim taharet muslugunun gorevini teknoloji almis :smiley: Hemen yan tarafta bir kontrol paneli duruyor. Buradaki dugmelere basinca tuvaletin icinden bir boru uzaniyor ve alttan ilik su ile kendiliginden yikama yapiyor, sonrasinda ilik hava kurutmaya geciyor. Tuvalet kagidina ihtiyac kalmiyor.. :smiley:

Tokyo159

Rezervuarin uzeri ise muslugu olan kucuk bir lavabo... Dugmeye basildiginda tuvalet temizlenirken ayni anda musluktan su akiyor, eller bu akan su ile yikanabiliyor..Bu su, rezervuari dolduruyor. Oturulan klozet ise isitmali, her zaman ilik... Banyo, kuvet ve duslari anlatmaya gerek kalmadi sanirim :D

Ikinci gun, yagmurlu hava devam ediyor.. Sabah ilk isimiz metro ulasim bilgilerini edinmek.. Metrodaki gorevli polisin az ingilizcesi fakat yuksek anlatim gayretleri icinde once bir “Pasmo” kart ediniyoruz.. Burada mesafelere gore metro ucreti odeniyor.. Mesafeler, 1,50 ile 3 YTL gibi bir fiyat araliginda oluyor… Yine de en ucuz ulasim metro…

Tokyo001

Metro ile ilk gittigimiz yer Imparator Sarayi.. Sarayda Japonlarin sembolik imparatorlari yasadigindan iceri girilmiyor. Etrafi su kanaliyla korunan bu yeri ancak uzaktan kopru girisini gorebildik ve resimleyebildik..

Tokyo005

Ince yagan yagmur bizim dolasmamizi engelliyor olsa da vazgecmiyoruz… Sehrin finans ve alısveris merkezi, zenginliğin odağı GINZA’ya gidiyoruz.. Gayrimenkul metrekare fiyatlarının 100.000 USD ile tavana vurduğu bölgede alışveriş merkezleri, tiyatrolar, cafeler ...

Tokyo011

Tokyo292

Tokyo271

Tokyo284

Tokyo310

Burada yeni acilmis bir magaza varki Japon sabrinin bir ornegi adeta...

Tokyo308

Tokyo315

... H&M magazasi yeni acildigindan mi yoksa Japon giyim zevkine cok uydugundan midir anlayamadim onunde uzanan kuyrugun uzunlugu bizdeki emekli maas kuyruklarindan uzun... Polis esliginde kaldirimin kenarinda uzanan kuyruk sabirla iceriye alinmayi bekliyorlardi..

Tokyo055

Cok katli Oyuncak magazasina iki cocuklu dolasinca ugramadan olmaz... Burada cocuklari cildirtacak duzeyde teknolojik oyunlar, oyuncaklar var.. Bizim ekip cocuklari da hangisini alacagim diye kafalari karismis anne baba onayi bekliyorlardi.. Galip gelen PSP oldu... :smiley:

Tokyo509

Tokyo559

Tokyo520

ASAKUSA, Tokyo’nun nispeten eski halinde kalmis bir bolgesi.. Ticari hayatin hareketliligi yerini sehrin en onemli Budist tapnaklarindan SENSO-JI’ nin yarattigi canlilik almis… Kucuk dukanlar el santlari urunleri ile turistik esyalar satiyorlar.. Senso-ji Tapinagi 17 yy.da kurulmus ve ikinci dunya savasindan sonra yenilenmis..

Tokyo537

.. Burada yerli halk paralarini getirip yikiyor.. Dilek yerinde saygiyla egilinip dilekte bulunuluyor ve para atiliyor… Biz de oyle yaptik… Dillegimiz bolluk bereketdi.. Bol bol para ve bol bol gezi :smiley:

Tokyo344

Asakusa’nin bizim icin bir diger onemi burada Tokyo’nun en iyi ve en orijinal susi restoraninin olmasi…

Tokyo379

MAGURA-BITO doner tezgahli susi lokantalarinin en begenileni secilmis.. Kapidan iceri girer girmez canli br atmosfer bizi karsiliyor.. Ortada susi ustalari calisiyor, onlarin cevresinde musteriler bar tezgahi gibi bir yerde dizilmisler.. Once duvar dibinde yer bosalmasi icin siramizi bekledik.. Salondaki tek yabanci biz gozukuyorduk. Siramiz geldiginde gosterilen yere oturduk…

Tokyo390

http://i205.photobucket.com/albums/bb310/solissel/Japonya/Tokyo392.jpg
Onumuzde kucuk bir musluk ve soslar ile cay duruyor… Yuruyen bant uzerinde kucuk tabaklar ve ici cesitli susiler var… Biz tanidigimiz, tanimadigimiz her turlu susiyi tatmaya kararli br sekilde yuruyen bantlar uzerindeki tabaklari onumuze cektik…

Tokyo404

Tokyo387

Her tabagin rengine gore fiyati vardi…Renkli tabaklar ve fiyatlari duvarda belirtilmis..Tabaklarin fiyati 2 dolar ile 7 dolar arasinda degisiyordu.. Sef susici ara sira iri bir deniz kabuklu bocegini cikarip ‘bunu kim istiyor’ diye soruyordu… Bu kabuklu pismis olabilecegi gibi cig olarak da yeniliyordu…
40 dolara iki kisi iyice doyduk.. Susiler cok lezzetli ve cok tazeydi..

Devam edecek ;)

Tokyo063

Tokyo083

Metro ile UENO’ya gidiyoruz…Tokyo’nun en buyuk parki burada… Ozenle budanmis tarihi kiraz agaclari arasindan gecerek Doga Tarihi muzesine variyoruz.. Burada dogal hayat canlilarinin ornekleri ile Japon insanlik tarihi anlatilmis.

Muzeden ayrilip yuruyerek yolumuza devam ediyor ve AMEYOKO’ya geliyoruz… Burasi Tokyo’nun eski Amerikan pazari.. Ama simdi baharat, meyva, kurutulmus ve taze gidalar satan kucuk dukkanlarin siralandigi, bizdeki Misir Carsisini andiran bir yer haline gelmis…

Tokyo130 1

Tokyo107

Tokyo118

Biz de taze meyve saticisindan, cubuklara gecirilmis meyvalardan yiyerek gunlik vitaminimizi aliyoruz… :smiley:

Daha sonra yuruyerek AKIHABARA Elektronik merkezine geliyoruz…
Tokyo132 1

Tokyo138

Burada isikli, renkli magazalar her tur elektrikli ve elektronik esyayi satiyorlar…Dunyadaki her elektronik yenilik ilk olarak burada satisa cikiyor… Fotograf makinem icin vergisi dusulerek 800 ABD dolarina Canon EF 10-22 USM objektif aldim. :smiley:
Elektronik aletleri oyle cok ucuz degiller.. Saniyorum Turkiyedeki fiyatlardan ancak %10- %20 daha ucuzlar..

Tokyo670

Tokyo640

Tokyo176

SHINJUKU, Tokyo’nun isikli gece hayatinin yasandigi yer… Tren istasyonu burada.. Bu istasyondan gunde 2 milyon kisi geciyormus… Istasyonun buyuklugunu ve kalabalikligini tarif etmek cok zor. Ama buna ragmen isleyis duzeni yerinde ve telas, karisklik, kosusturmaca hic yok…

Tokyo225

Shinjuku’da Yakitori bulduk... Kucuk tahta sislerde tavuk parcalari, mantarlar sebzeler odun komurunde ve bir sosa bulanmis olarak pisiriliyor.

Tokyo218

Tokyo217

Tokyo197

Yaninda soguk bira ile bir Japon klasigi…
Derisinden kanadina, butundan yuregine, mantarlisindan pirasalisina hepsinden yedik ve kisi basi 40 YTL odedik (simdiye kadar yedigimiz pahali yiyeceklerden biri oldu)…

Tokyo255

Tokyo259

Hazir fiyat konusu acilmisken; Japonya hakkinda hep cok pahali oldugu soylenir.. Aslina bakarsaniz İstanbul ve Avrupa’dan pahali degil.. 20 YTL’ye cok rahat 2 kisi karnini doyurabiliyor... Evet meyve sebze ve et fiyatlari bize gore biraz pahali ama balik ucuz ve bol…
Restoran fiyatlari ortalama kalitede yendigi takdirde bizim fiyatlardan dusuk bile sayilabilir… Luks lokantalarin fiyatlari, bizdeki luks lokantalardan dusuk denebilir cunki bu lokantalarda gercekten yuksek kalitede yiyebilir, icebilirsiniz…

Tokyo428

Tokyo422

Tokyo425

TSUKIJI Balik pazari, dunyanin en buyuk balik pazari… Dunyanin her yerinden gelen baliklar sabah erkenden acik artirma ile burada satiliyor.. Baliklar irili ufakli deniz canlilari buzla dolu köpük kasalar ile tasiniyor.. Cok buyuk bir yer, biz ancak bir boy yuruyebildik…

Balik pazari asagisindan SUMIDA Nehri boyunca tekne turumuz, 15 adet degisik mimari yapida kopru altlarindan gecerek 45 dakika suruyor..

Tokyo471

Tokyo489

Devam edecek ;)

Birlikte oldugumuz arkadaslarimiz cocuklari icin Aquarium’a gittiler, daha onceki gun de Disney Land’e gitmislerdi.. Biz onlardan ayri Tokyo sonrasi gezimiz icin tren biletleri islerini hallettik.. Arkadaslarimizdan ogrendigimze gore Akvaryum oyle cok ozelligi olan biryer degilmis… Zaten esim Selim’e gore; Japonlar deniz canlilarini teshir degil, yemekten daha cok hoslaniyorlar :smiley:

Metro ile birkac aktarma yaparak ODAIBA’ya geliyoruz… Odaiba, Tokyo korfezi kiyisinda, denizden doldurulmus bir alan uzerinde insa edilmis bir yer... Guzel mimariye sahip binalar, alis-veris ve eglence merkezleri, muzeler ve Toyota’nin buyuk tanitim binasi burada...

Tokyo826

Tokyo828

Toyota’nin binasinda henuz piyasaya cikmamis son model arabalar ve yenilikler burada sunuluyor, test surusu bile yaptiriliyor.

Arkadasimiz Tunc’un ilgi alanina girdigi icin once Deniz muzesini gezdik…Iyi de yapmisiz. Cunki simdiye kadar gorduklerimizin icinde en mukemmeliydi..

Tokyo692

Tokyo698

Muze, gemi seklinde buyuk bir bina icinde.. Alt katinda geminin motor kismi analtilarak, en ust kata kaptan bolumune kadar en ince ayrinti teshir edilmis…

Tokyo803

Tokyo755

Palet Town Alis-veris merkezi, LasVegas- ABD’deki gokyuzu bulut motifli alis-veris merkezinin tipatip aynisi…Zaten Japonlarda bir taklit meraki oldugu belli..Disney Land, Ozgurluk aniti, Eyfel Kulesi bizim gorduklerimiz…

Tokyo807

Buradaki buyuk donme dolap ilgimizi cekiyor...

Tokyo857

Biz de cocuklar gibi sen olmak icin biniyor ve Tokyo’yu tepeden izliyoruz…

Tokyo865

Tokyo866

Kalabalik Tokyo sehrinde insanlarin hayati dis mekanlarda oldugu kadar yer altinda da geciyor… Yerin alti motif gibi metro hatlariyla dosenmisken, buyuk genis alanlarda insanlar karinca misali vizir vizir.. Alis-veris magazalari (yeralti mall’lari), restoranlar, cafeler, eglence yerleri, hic yeryuzune cikmaya gerek kalmadan yasanabilir durumda…

Son gunumuzu Tokyo guneyinde yaklasik 1saatlik tren mesafesinde KAMAKURA’yi gorerek gecirmek istiyoruz…Burasi 12. yy. dan itibaren Shogunluk doneminde 200 yil bu bolgenin idare merkezi olmus… Bu bolgenin Shogun’u Japonya’nin en kudretli hukumdariymis.. O nedenle ulkenin en onemli gezi merkezlerinden biri…

Tokyo973

Tokyo985

Kamakura, ZEN Budizmin ve diger bir Budizm tarikati olan NICHIREN’in de dogdugu yer… Bu cevrede 80 civarinda tapinak, budist ve sinto kulturune adanmis..

Tokyo935

Tokyo944

Buyuk Buda heykeli 1250’lerde yapilmis ve etrafindaki ashap heykeller, tapinaklar 1452 yilindaki buyuk tsunami dalgasinda yok olmuslar…DAI-BUTSU denilen bu buda heykeli 11metre yuksekliginde ve 93 ton..

Diger ziyaret ettigimiz tapinak, 11 metre yuksekliginde ahsap tanrica heykeli HASE KANNON; cocuklarin koruyucu tanricasi…

Tokyo1070

Bundan sonraki duragimiz tramvayla, ENOSHIMA.. Burasi deniz kiyisinda Kamakura’ya bitisik sirin bir kasaba…

Tokyo1034

Tokyo1039

Tokyo1048

Dar bir kopru uzerinden yuruyerek minik Enoshima adasina geciyoruz… Burada da tapinaklar ve bol hediyelik esya satan dukkanlar var.. Gun batarken deniz kiyisinda olmak bizlere keyif veriyor...

Tokyo’da son gecemiz… Arkadaslarimiz, 9 gunluk bayram tatilini firsat bilerek bizimle Japonya gezimizin Tokyo bolumune dahil olmuslardi… 6 ve 9 yaslarinda iki cocuklu olan bu cift arkadasimiz cocuklariyla bizim gezimize dahil olacaklarini soylediklerinde acikcasi bize “eyvah, bakalim neler basimiza gelecek “ dedirtmisti…

Tokyo1107

Bu son gunumuze kadar son derece uyumlu, sanki yillardir seyahat ediyorlarmis gibi bilincli ve duyarli davranan bu iki cocuga ve yetistiren anne-babasina kocaman sevgilerimi belirtmek istedim.. Iste bu guzel aile ile son gecemiz ve Tokyodaki son veda yemegimiz...

Pazar gunu arkadaslarimizi Istanbul'a ugurlarken, biz (Selim ve Ben) 330 km kuzeyde bulunan NIIGATA sehrine hizli trenle hareket ediyoruz... Gorusmek uzere ;)

Sizlerle gezmiş ve yemiş :D kadar oldum Soley :smiley: 150 dolara bahsettiğin oda tutulabiliyorsa senin de dediğin gibi gözümüzde büyüttüğümüz kadar pahalı bir yer değilmiş demek ki. Geçen gün bir arkadaşım "Moskova Tokyo'dan çok daha pahalı" demişti. 2009'da güneş tutulmasını izlemek için gitmeyi düşünüyorum ama pahalı olduğunu duydukça çok fazla yer gezememekten korkuyordum :smiley: Kardeşim de döndü Tokyo'dan ama eve girdiği gibi işe gitmek zorunda kaldığı için hala yorgunluğunu atıp da konuşamadık. Yazının devamını sabırsızlıkla bekliyorum ve tabiki pahalılığın diğer şehirlerdeki durumunu da ;)

Sevgiler, selamlar

Kardesinle yazistik ama maalesef bulusamadik :(
Bize de Japonya'nin hep cok pahali oldugu soylenmisti.. Ama inan Istanbul'dan ve Avrupadan pahali degil.. Hatta bazen daha bile ucuz olabiliyor. Bir de buradaki cesme sulari iciliyor, ayrica bahsis vermek de ayip sayiliyor... Bunlar bile bir gezgine ciddi masraf olabiliyor... Burada iki kisi bir ogun 15-20 dolar arasinda lezzetli yiyeceklerle cok guzel doyabiliyor... Kisi basi 25-30 dolara gercekten cok kaliteli bir yerde cesitli yiyecekler yenebiliyor.. Istanbul'da aksam yemekli yerlere, saksukali, sigara borekli, ciftlik baligina yaninda kotu sarapa 75 YTL verildigini biliyorum :(
Bundan sonraki yazilarimda da hep fiyat bildirecegim, takip edersin..
Sevgiler

Hizli Tren Shinkansen ile (baska bir konu başliginda Japonya trenleri Shinkansen ve Limited express hakkinda bilgi vermis olacagim) Japonya'nin kuzey batisina olan gezimiz http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=17564 baglantisinda devam ediyor...

Gezi yazılarınızı özlemiştik ama bu muhteşem dönüşle bizleri sevindirdiniz. Çok güzel bir gezi yazısı olmuş, her zaman ki gibi...

Teşekkürler Soley hanım ;)

Salona hanım forum da yazınızı ve muhteşem resimleriniz size çok ama çok teşekkür ederim bir an kendimi tokyo sokaklarında gezdiğim ünler aklıma geldi yaklaşık 5 yıl kadar önce bende mart ayında o caddelerde geziyordum ve bu sebeple yazınıza bir kaç şey eklemek istedim izin veririseniz. istanbul amsterdam aktarmalı beoeing 737 ile tokyo narita 1 iniş yaptım işin doğrusu çok heyacanlandım bu bende her yeni ülkeye gezimde yaşadığım gaip bir duygu insanları ve çevremi çok fazlasıyla inceler bundan da keyif alırım harujukada bir arkadaşın evine gitmem lzımdı ve bunu taksi ile yapamzdım çünkü çok pahalı taksiler onun yerine tren kullandım ve 1,5 saat sonra harujuku tren istasyonua varabildim. Harujuku tam anlamıyla bizim taksim ve istaiklali andıran bir yer gençlerin ağırlıkta olduğu bir yer dikkatimi her yer çok temiz oluşu ve yerdeki bir çöpü biri aldı ve onu çöpe attı ve tam anlamıya şok oldum. AKIHABARA benim japonya da aşık olduğum yeri insanın aklı almıyor bu kadar mağzanın tamamı elektronik ile ilgili olması şaşırtıcı ikinci el olan mağazlarından çok fazla ihtiyacım olan malzeme aldım inanın türkiye ile karşılaşmayacak kadar fiyatlar uygun 2 elde çoğunlukta vitrin malları bulunmaka vitrin malları japonlara satılamsı yasak olduğundan ucuza ihtiyaçları temin edebiliyorsunuz. Yemek ise ben sushi dışında japon yemekleri sevdim ve taksim çok defa gittim japon resurantlarına inanın tutmuyor Tendom tempura ile ashi bira benim favorilerim arasında açık büfe resturantlar size tercih edeceğim yer arasında insanları türklere karşı ayrı bir saygıları var toruko dedin mi iş bitiyor. Tuvalet dedim ben nasa uzay üssüne mi geldim sadece ihtiyacım gidereceğim diye düşünürken tabut tüp kapsül diye ifade edilen oteller tam analamıyla yaşarken insanı mezara koymak değişik bir deneyim yaşamak isteyenler için ve bazı caddelerde döner satan türkler gördüm inanın herbiri sizi öyle güzel karşılıyorki vatan yada gurbet hasreti gözelerinden okunuyor öyleki türkçe konuşan birileri görünce duygulanıyor. harika bir cami var tokyo da ziyaret etmenizi görmeniizi isterim japonyadaki tek cami çok şirin bir yer uçak bileti ne olursa olsun erken alın arkadaşlar 2-3 ay dahada önce ne kadar erken alırsanız o kadar indirimli https://www.biletgaranti.com yurt dışı uçak bileti konusunda oldukça başarılar. Diğer şehirler de tokyo kadar iddalı değiller kyoto tokyo öncesi tarihi başkenti osaka ise japonya 2 en büyük şehri. Tekrardan o güzel resimler için Salona teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri