Jeep Grand Cherokee 5.2 1996 Model Vergi Indirimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yusuf tayfur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,539

yusuf tayfur

Yeni Üye
Arkadaşlar tüm foruma merhabalar, aranıza yeni katıldım. 1996 Model grand cherokee zj 5.2 sahibiyim. 2021 yılı için 6 aylık vergim 1617 TL çıkıyor. Sigortacımı aradığımda aracın listede gözükmediğini söyledi fakat çoğu 5.2 sahibinin vergi indirimi yaptığını internetten gördüm. Ne yapmama lazım? Bilgi sahibi olan birinin detaylı olarak anlatırsa çok sevinirim. Herkese iyi günler dilerim.

Etiketler
Sigortacınız kesinlikle aracınıza ait kasko bilgilerini bulup( gerekirse sigortacınızı değiştirin ) ve '' Kasko değer bildirim formunu '' doldurup size vermesi gerekir. O form ile birlikte ruhsat sahibi adına vergi dairesine dilekçe ile müracaat edebilirsiniz. Veya formu sigortacınızdan mutlaka alıp e-devlet üzerinden dilekçeler bölümünden vergi dairesine (gerekli bilgileri doldurarak) müracaat edeceksiniz. Tahmini 1 iş günü sonrası e- devlet vergi borcu sayfanızda MTV indiriminin uygulandığını göreceksiniz.

Sigortacınız kesinlikle aracınıza ait kasko bilgilerini bulup( gerekirse sigortacınızı değiştirin ) ve '' Kasko değer bildirim formunu '' doldurup size vermesi gerekir. O form ile birlikte ruhsat sahibi adına vergi dairesine dilekçe ile müracaat edebilirsiniz. Veya formu sigortacınızdan mutlaka alıp e-devlet üzerinden dilekçeler bölümünden vergi dairesine (gerekli bilgileri doldurarak) müracaat edeceksiniz. Tahmini 1 iş günü sonrası e- devlet vergi borcu sayfanızda MTV indiriminin uygulandığını göreceksiniz.

Selamlar... Ayrıca sigortacınızdan geçmiş dönemlere ait alacağınız 'Kasko değer bildirim formu' ile geçmiş dönemlerin farkını da talep etme hakkınız var. Bu seneki vergimin dilimini düşürdüm. Ancak sigortacımdan gerekli belgeyi almama rağmen, vakit bulup geçen seneki vergi farkı talebimi henüz yapamadım. Ama tahminim onun da geri ödeneceği yönünde. Neden derseniz, vergi dairesindeki benle ilgilenen memur arkadaşta baş vurabileceğimizi belirtti.

Fakat bu sene yine deneyimlediğim üzere ne yalan söyleyeyim, her Vergi Dairesi memuru 'Kasko değer bildirim formu' ile vergi diliminin düşürülebileceğini bilmiyor. Çok net bir biçimde böyle bir uygulamanın olmadığını belirten memurlarla bile karşılaştım. Hatta ödemeyi ve başvuruyu başka bir daireden yaptım. İşin peşini bırakmamanız lazım.

Selamlar... Ayrıca sigortacınızdan geçmiş dönemlere ait alacağınız 'Kasko değer bildirim formu' ile geçmiş dönemlerin farkını da talep etme hakkınız var. Bu seneki vergimin dilimini düşürdüm. Ancak sigortacımdan gerekli belgeyi almama rağmen, vakit bulup geçen seneki vergi farkı talebimi henüz yapamadım. Ama tahminim onun da geri ödeneceği yönünde. Neden derseniz, vergi dairesindeki benle ilgilenen memur arkadaşta baş vurabileceğimizi belirtti.

Fakat bu sene yine deneyimlediğim üzere ne yalan söyleyeyim, her Vergi Dairesi memuru 'Kasko değer bildirim formu' ile vergi diliminin düşürülebileceğini bilmiyor. Çok net bir biçimde böyle bir uygulamanın olmadığını belirten memurlarla bile karşılaştım. Hatta ödemeyi ve başvuruyu başka bir daireden yaptım. İşin peşini bırakmamanız lazım.
Ben malesef hem sigortacidan bu belgeyi alamadim (bana notere basvurmam gerektigini vs soyledi konuya pek hakim degil sanirsam) hemde fatih vergi dairesine (vatan caddesinde) gittigimde mahşer gibi kalabalikta derdimi anlatacak bir bilir kişi bulamadım. Sonuç olarak ilk 6 ayin vergisini normal fiyattan ödedim.

Tekrar selam... Benzer bir durum bundan evvelki aracımda başıma gelmişti. Vergi dairesindeki memur arkadaş, aldığım sigorta değeri evrağındaki bedele göre, indirim yapılamayacağını söylemiş, bende 2 kere gittikten sonra haliyle vazgeçmiştim. Açıkcası, bu aracımda da benzer bir durum olacağını düşünüp, geçen sene işin peşine bile düşmemiştim. Ama kazın ayağı öyle değilmiş. Üstelik üç lira üç liradır mantığı bile bizim araçlar için kifayetsiz kalıyor çünkü bir alt dilimle bir üst dilim vergi arasında epey bir meblağ oynuyor.

Benim aracım İzmir plaka ama ikametgah Ankara. Açıkcası sigortacımdan aldığım belgeyle ilk önce kendi Vergi Daireme baş vurdum. Fakat oradaki memurların konudan hiç haberleri yoktu ve bana red cevabı verdiler. Bunun üzerine 'süreli işler'e bakan Yeğenbey vergi Dairesine gittim. İşte oradaki arkadaşlar hem yardımcı oldular hem İzmir Taşıtlar Vergi dairesiyle yazışıp indirimi yaptılar hem de geçmiş döneme ait indirim talebinde bulunabileceğimi anlattılar.

Geçen hafta itibarıyla da geçen senenin iadesi baş vurusunda bulundum. Yine oradan öğrendiğime göre ara farkı bir sonraki vergi ödemesine saydırmakta mümkün. Fakat ben işleri daha da karıştırmamak adına geri iade istedim.

Benim size tavsiyem, öncelikli olarak yukarıdaki arkadaşımızın belirttiği gibi acilen sigorta acentanızı değiştirmeniz. Sigortacınız basit bir evrak işini bile yapmıyorsa, ihtiyaç duymanız halinde gelecekte Allah korusun size hiç yardımcı olmaz. Gözlerinin yaşına bakmayın, sizinkine bakmamışlar çünkü. Sadece başlarından atmışlar. Arkasından da İstanbulda bu işe bakan doğru vergi dairesini bulun. Kolay gelsin...

Son düzenleme:

Günlük koşturmacalar sırasında unutmuşum, hemen şimdi merak eden arkadaşlar için yazayım, geçen senenin vergi farkı, Mart ayı içerisinde hesabıma geri yatırıldı. Kısacası geçmiş dönemlere ait düzeltmelere istinaden vergi dilim farkı iadesi de başvuruya binaen yapılabiliyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR