Jeep Grand Cherokee 5.2 Zj Almak İstiyorum Yardımcı Olur Musunuz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan imertsari Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,212

imertsari

Yeni Üye
Merhaba.Jeep Grand Cherokee 5.2 ZJ araç almak istiyorum.Bütcem 110-120 bin.Şehiriçi kullanmayı düşünüyorum.Sizce hangi senelere odaklanmalıyım?93-94-96 seçeneklerim var.96 daha mantıklı geliyor bana.Bir de size sormak istedim.Sensör hatalarından bahsetmiş bazı kullanıcılar.Bahsettikleri kadar çok bu sorunları yaşayan oluyor mu?Eğer araç sahipleri varsa nelere dikkat etmem lazım alırken kronik başka arızaları var mı bu araçların?Şimdiden teşekkür ederim.

93-95 makyajsız kasa bulursun ama o bile çok masraf çıkarır. Bütçeyi biraz daha yükseltip derli toplu iyi bir şey almaya bak derim. Ayrıca en temizini bile bulsan, kenarda bir 20k paran olmalı. Tüm bütçeyi gömmek doğru değil.

Diğer soruların cevapları forumda mevcut.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bütçemi dediğiniz gibi arttıracağım.Lpgsiz kullanmak istiyorum aldığım aracı.Lpg kullanan bazı araç sahipleri 120 sonrası aracın gitmediğini yazmış.Çok km yapmayacağım için lpg gerek duymuyorum.Lpg olmadan araca gerekli işlemleri yaptıktan sonra daha rahat eder miyim?Her türlü sanayiye gitmeyi zaten göze aldım.Cevaplarınız benim için çok önemli cidden.Sesine hayranım cidden aracın.Ne olursa olsun kullanmak istiyorum.Bazı yorumlarda virajlarda sağa sola sallanma savrulma konusunu gördüm sonuçta yüksek araç normal birşey diye düşündüm.Siz galiba bu araca sahipsiniz .Aracınız kaç model,şehiriçi kullanımda nasıl bir izlenime sahip (benim için yakıt önemli değil sonuçta 5.2 bir araç),şehiriçi kaç litre yakıyorsunuz?Önerdiğiniz bir araç var mı (satlık olarak)?Bunlar merak ettiğim konular.Cidden dediğim gibi araca çok meraklıyım.Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdeden teşekkürler...

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bütçemi dediğiniz gibi arttıracağım.Lpgsiz kullanmak istiyorum aldığım aracı.Lpg kullanan bazı araç sahipleri 120 sonrası aracın gitmediğini yazmış.Çok km yapmayacağım için lpg gerek duymuyorum.Lpg olmadan araca gerekli işlemleri yaptıktan sonra daha rahat eder miyim?Her türlü sanayiye gitmeyi zaten göze aldım.Cevaplarınız benim için çok önemli cidden.Sesine hayranım cidden aracın.Ne olursa olsun kullanmak istiyorum.Bazı yorumlarda virajlarda sağa sola sallanma savrulma konusunu gördüm sonuçta yüksek araç normal birşey diye düşündüm.Siz galiba bu araca sahipsiniz .Aracınız kaç model,şehiriçi kullanımda nasıl bir izlenime sahip (benim için yakıt önemli değil sonuçta 5.2 bir araç),şehiriçi kaç litre yakıyorsunuz?Önerdiğiniz bir araç var mı (satlık olarak)?Bunlar merak ettiğim konular.Cidden dediğim gibi araca çok meraklıyım.Cevaplarsanız çok sevinirim.Şimdeden teşekkürler...
120'den sonra niye gitmesin lpg? düzgün ayar yapılmamıştır ondan. yüksek devirlerde wideband ayarı gerek. ülkemizde lpg'den anlayan kimse yok ki :smiley: (lpg'ciler de dahil)

ses araçtan araca değişir. orijinal stock 5.2 sesi seni tatmin etmez. senin bahsettiğin özel susturucular. bu araçlarda genellikle flowmaster 44 takılır. (nadiren f 10 daha tok bir ses verir). o ses ordan geliyor yani orijinal sesi değil aslında :smiley:

salıncaklar denge kolları burçlar filan sağlamsa virajlarda çok ciddi bir sorun yaşamazsın. ama daha önce hiç yüksek araç kullanmayanlar biraz garipseyebilir, bu gayet normal.

evet 96 makyajlı 5.2 sahibiyim. şehiriçi akan trafikte 20 litrenin altına düşmez. dur kalk trafikte de 25 litrenin altına düşmez. son 2 yıldır devamlı benzinde kullanıyorum. lpg'de bu rakamların üzerine en az 3 litre eklemen lazım. şehir dışında da cc 90'a sabitlersen 10 litrelere kadar düşürmen mümkün.

benim aracım satılık diyebilirim. aslında daha kesin karar vermedim ama galiba artık satıcam gibi :smiley: 5 sene dayandım ama artık yürütemiyorum. şehir içi 3 lirayı geçiyor. ben günlük kullandığım için çok ağır gelmeye başladı. benzine her gün zam geliyor. yani bunu da hesaba katman gerekiyor. bugün 3 lira yakıyor ama seneye 5 lira yakmayacağının garantisi yok :(

bir de haberin olsun öyle hadi deyince satılacak araçlar değil bunlar. alayım hevesimi 3-5 ay sonra satarım diye düşünme. aç sarı siteye bak ilanlara. aylarca hep aynı araçlar dönüp duruyor. bu zamanda kimse cesaret edemiyor almaya.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Aracınızı satmayı düşünürseniz iletişime geçmek isterim.
valla kesin karar vermedim hocam. aslında verdim de alacak araç bulamıyorum. bulsam bugün koyucam ilana. hem az yakan, hem konforlu, hem sürüş keyfi sunan bir araç bulmak çok zor :smiley: s320 bakıyorum bakalım denk getirebilirsem, o zaman koyarım ilana.

Bende bu araçların eski sahibi olarak tecrübe ve deneyimlerimi paylaşmak istedim,

Benimde 1998 model 5.2'im vardı zamanında, 4 yıl boyunca hertürlü masrafı ederek kullandığım, profil fotoğrafımda da gözüken araç şu anda da plakası değişmiş olarak sarı sitede ilanda duruyor.

Model tercihim için 1998 den başka kolay kolay hiçbir modele bakmam tercih etmem, sebebi çok basit model farkı. Aynı kasanın 99 modeli olsaydı o zamanda 98 modeli tercih etmezdim, bu da seçeneklerinin daralmasına sebep oluyor; 120 adet 5.2'den sadece 12-15 tanesi 98 model ise bunların arasından sadece 1-2 tanesi temiz gözüküyor, yanına gidip baktığın ve kullandığın zaman ise bu oranda %70-80 olarak düşüyor yani başka araçların ilana girmesini beklemek yada çevrene sormaktan başka şansın kalmıyor. Çünkü yapacağın işlemler edeceğin masraflar kafanda belli olduğu için almışken en temizini en masrafsızını almak istiyorsun haklı olarak.

Öncelikle sorularından başlayalım,

DEŞİFRE'nin yorumuna ek olarak;
DEŞİFRE'nin de dediği gibi düzgün lpg ayarı yapılmamış yada masraftan kısmak için motor bloğuna uygun olmayan küçük regülatör kullanılması gibi durumlar olabiliyor. Lpg işine gelirsek de motorun ömründen yediği doğrudur fakat çevreden alınan görüş genelde "-kaç sene kullanacaksın ki zatan ?" yada, "-sen bu koca motoru gazla gazla öldüremezsin..." ve kafa yapımız bu mantaliteye kaydırılmaya zorlanmakla beraber, bunun yanında piyasaya çıkan emme supap'ından yağ damlatan bir sistem, kurum bağlamasını önlüyormuş ve kuru olan lpg yakıtının yağlama özelliğini üstleniyormuş gibi şeylerle çok kandırıldık...
Benim şahsi görüşümü soracak olursan konu ikiye ayrılıyor yani tercih senin tercihin olacak.
1.tercih olarak lpgsiz bir araç bulacaksın ama burada dikkat etmen gereken konu hiç lpg takılmamış olması (taktırdıktan sonra satmadan önce söktürüp lpg'siz diye satmaya çalışanlar olabilir, bu tarz insanlara karşı uyanık olman lazım.)
2.tercih olarak (bu benim şahsi tercihimdir) lpgli yada değil fark etmez diyeceksin ki bu işin sonu supap seti şim seti üst kapak ve contası yada yurtdışından sandık motor getirmeye kadar gidecek, yani lpg yüzünden oluşmuş yada oluşabilecek bütün masraflara kefilim diyeceksin.

Soru: Lpg olmadan araca gerekli işlemleri yaptıktan sonra daha rahat eder miyim?
İşlemlerden kastın sanırım rutin bakımları ve birkaç eskimiş ve yıpranmış parçaların değişiminden bahsediyorsak cevabım evet rahat edersin hatta çok rahat edersin, sonuçta orjinal olarak yani yakman gereken yakıtla kullanacaksın bu aracı. Benim aracımdan örnek vermek gerekirse bir kaç kronik hatasına ciddi meblağlar harcadıktan sonra inanılmaz konforlu ve rahat bir şekilde uzun süre kullanmıştım aracımı. Kronik hastalıkları var mı ? evet. konu detaylarını forumu araştırarak öğrenebilirsin ama hiçbiri çözülmeyecek şeyler değil. Çok basit kolay ve bazen gerçekten çok masrafsız şekilde çözülen problemler genelde. Her türlü sanayiye gitmeyi göze aldım demişsin, bostancı sanayide jeep garage'ı tercih edebilirsin, hatta mevzuyu ilerletip restorasyon kafasına bile girsen yine jeep garage'ı tercih edebilirsin. Genelde tüm yedeklerinin hem yan sanayilerini hem orjinallerini hemde çıkmalarını bulman kolay olacak.

Ses mevzusunu DEŞİFRE çok güzel açıklamış zaten buna ek olarak şunu söyleyebilirim benim aracımdada flowmaster 44 vardı ve bunun haricinde katalitik konvertör iptali vardı egzoz borusunu delerek normalde katalitik konvertörün üzerinde olaması gereken oksijen sensörünü buraya takarak sensörü tekrar faal hala getirmeyi başarmıştık, bu şekilde araca herhangi bir hata yada arıza ışığı yaktırtmamıştık.

Virajlarda sağa sola sallanma yada yatma konusu ise genelde get ile yükseltilen araçlarda olur, eğer kit ile yükseltme yapılmış ve anti-roll barlar ve alt takım ayarları güzel yapılmış ise bu tarz durumlar olmayacaktır şayet şunuda unutmamalısın ki normal araçlara göre yüksek ve 2 tonluk bir arazi aracı kullanıyorsun spor bir otomobil değil, yani virajlara güvenli bir hız ile girmende fayda var... Kendi aracımda da get olduğu için bu durumla bi iki defa karşılaştım, fakat savrulma değilde virajın dışına bayılma şekilde, çok kafa takılacak bir konu değil, emniyetli kullandığın sürece bir şey olmayacaktır.

Yakıt konusuna gelecek olursak ben şehiriçi kullanımlarımda anlık olarak maksimum 38 litreleri gördüm, ortalama olarakta 25-32 arası yakıyordu diye hatırlıyorum.
Şehirdışında ise bu rakamı çok aşağılara çekmek mümkün lakin ben 12-15 litre arası yakıyordum. Benim için yakıt önemli değil demişsiniz bu durumda tercih sizin tabikide ama 5.9lara da bir bakabilirsiniz derim ben aralarında yakıt tüketimi konusunda çok bir fark yok.

Şimdilik bu kadar diyelim, kafana takılan başka konular olursa DM yoluylada ulaşabilirsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri