Jeep Grand Cherokee Zj 5.9 1998 Aracım Için Akü Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan North wind Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,244

North wind

Ana Kamp
Merhaba,Jeep Grand Cherokee ZJ 5.9 aracımın aküsü ömrünü tamamlamak üzere,aracımı az kullandığım için daha uzun süre dayanabilecek akü seçmek istiyorum biraz araştırma yaptım ,optima aküler bütçemi aşıyor,onun dışında tavsiye edebileceginiz hangi markanın hangi modelini seçebilirim?Start stop araçlar için uygun olan aküler ZJ lerde klullanılabilir mi?Örneğin İnci akü start-stop EFB serisi aküler var açıklamada nano gold şeklindede yazyor ve marş basma gücü değerleride bazı markalara kıyasla yüksek geldi,diğer markalardan da hangi serileri tercih edebilirim?ZJ 5.9 en cok kaç amper akü takabilirim, akü değişimi ile ilgili olarak bi sorum daha vardı.Diğer aracım WJ 2001 Grand Cherokee aracımda ilk - kutbu cıkardım ve sonra + kutbuda çıkardıktan sonra aküyü sökmüştüm ve sonra yazılım sıfırlanmıs ve o yuzden aracımı yetkili servise götürüp yazılım attırmak durumunda kaldım,o yuzden + kutbu cıkarmamak gerekiyormus,aynı sorun ZJ 5.9 da da olur mu?Yani eski aküyü cıkarmadan önce WJ aracımdan ZJ aracıma takviye kablosuyla kutup başlarına bağlayıp, eski aküyü cıkarıp yeni aküyü taksam yani aracın elektirigi kesilmeden bu işlemi yapabilir miyim?10 günde bir aracımı kullanıyorum ve km cok az yaptıgım icin akü seçimi önemli bi hal aldı,agm akülerle jel aküler arasında da kaldım,agm akü tavsiye eder misiniz?

Son düzenleme:

Etiketler
tekrar merhaba,biraz fazla ayrıntıya girdim ama ZJ 5.9 araç sahiplerinin kullandıkları akü marka ve amper değerini bilsem benim icin faydalı olur,cünkü amper konusunda da en azından fikrim olur.

Merhabalar,
Ekte akünün resmini gönderiyorum. Varta ama 74 amper imiş.
Saygılar.

16683282 10155017009526880 1561900697 n

Varta Bosch akuler biraz da kaliteli olarak görüyorum.
Bir de aküyü koyduğunuz yerin ölçülerini alıp üzerindekinden bir büyük Ah değerli akü alınma imkanı olurda sizin isinize daha çok yarayacaktir.
Ayrıca aküyü bayiler ambalajından açıp araca takarlar. Bunlar eski akuler gibi değil şarja bağlamaya gerek yok derler. Eski usul ilk şarjını aldığınız yerde 2 Ah vs gibi düşük akımda uzun süre şarj edilirse Akünüz daha uzun ömürlü olur.

Vartayı kesinlikle tavsiye etmiyorum, 2 yıl önce sıfır varta koydum 1. yılda durduk yerde öldü akü hem de yazın ve beni çok zor durumda bıraktı, garantisi falan da hikaye ana distribütör dahil aramadığım yer kalmadı sonuç alamadım. Sonunda inci 72 amp ters akü alıp taktım halen kullanıyorum. Bu arada Vartayı aldığım servis (onlar da distribütörden sonuç alamamış ve bu arada varta satmayı da bırakmışlar)aylar sonra iade ettiğim akü yerine sıfır ithal akü verdi (yeni jeeplerin orijinal aküsüymüş markaya bakıp söylerim) O akü de şimdi yedekte duruyor. Özetle akü konusunda en doğrusu Türkiye'de en yaygın bayi ve servis ağı olan aküyü almaktır diyorum, zira ola ki yolda kaldınız anında destek en önemlisi gerisi boş, akü dediğiniz şey sonuçta uzay mekiği değil basit bir yapı, yani ithal aküye para vermeye değmez, ben inciden çok memnunum, dondurucu kış soğuklarında bile en ufak zayıflama yapmadı. Amper olarak mutlaka 72 alın, selamlar.

Selamlar,
OTOMOPAR OTOMOTİV olarak Amerikan araçlarının (JEEP-DODGE-CHRYSLER-GM) tüm yedek parçalarının ve her marka aracın OTOMATİK ŞANZIMAN yedek parçalarının iç ve dış ticaretinde sizlere hizmet vermekteyiz.
TÜRKİYE genelinde 4 şubeye sahibiz. Geniş stoklarımızla müşteri memnuniyeti adına kaliteli parça ve uygun ücretlerle sizlere hizmet vermekteyiz.
Alt takım,kaporta, motor kulakları,elektronik ve dış aksam,aydınlatma , motor ve şanzıman parçaları stoklarımızda mevcuttur.
Aracınızla ilgili teorik bilgileri ve arıza konularında nasıl çözüm sağlayabileceğinizi, müşteri memnuniyeti adına size sunmaktayız.
-Aracınızın yağ dolum kapasitesi,
-Ne tür marka ve hangi kodlu yağ konulur,
-Parça ve markalar hakkında bilgi,
VB. Gibi konularda sorularınıza elimizden geldiği kadarı ile yardımcı olmaktayız.
Bu tür bilgiler ve sipariş etmek istediğiniz parçalar hakkında lütfen aşağıdaki telefon numaramız ile iletişime geçiniz,iş yoğunluğu nedeni ile web sitesinde fazla aktif olamamaktayız.

İLETİŞİM:FERDİ ESEN
İZMİR BÖLGE AMERİKAN PARÇA TEDARİK VE SATIŞ UZMANI
0.541 212 9748
İLETİŞİM:ONUR CAN ÖZATA
OTOMOPAR GENEL MÜDÜRÜ
0.543 285 1021

Vartayı kesinlikle tavsiye etmiyorum, 2 yıl önce sıfır varta koydum 1. yılda durduk yerde öldü akü hem de yazın ve beni çok zor durumda bıraktı, garantisi falan da hikaye ana distribütör dahil aramadığım yer kalmadı sonuç alamadım. Sonunda inci 72 amp ters akü alıp taktım halen kullanıyorum. Bu arada Vartayı aldığım servis (onlar da distribütörden sonuç alamamış ve bu arada varta satmayı da bırakmışlar)aylar sonra iade ettiğim akü yerine sıfır ithal akü verdi (yeni jeeplerin orijinal aküsüymüş markaya bakıp söylerim) O akü de şimdi yedekte duruyor. Özetle akü konusunda en doğrusu Türkiye'de en yaygın bayi ve servis ağı olan aküyü almaktır diyorum, zira ola ki yolda kaldınız anında destek en önemlisi gerisi boş, akü dediğiniz şey sonuçta uzay mekiği değil basit bir yapı, yani ithal aküye para vermeye değmez, ben inciden çok memnunum, dondurucu kış soğuklarında bile en ufak zayıflama yapmadı. Amper olarak mutlaka 72 alın, selamlar.
Serhat bey cevabınız için teşekkür ederim.Varta daha önce kullanmadım,WJ aracımda 72 amper inci akü almıştım,akü kötü degildi fakat park sensörü bağlantı denemesi yaparken yaklasık 3,4 saat araç içi ışıklar acık ve sensör sesi filan derken akü bitti,haliyle aracın içindeki aydınlatma sistemide led olmadıgı icin aküyü çabuk bitirdi,baska aküde olsa belki biterdi,sonra bosch marka akü sarj cihazı aldım akü biraz zayıfladıgı zaman bitmeden önce tabi sarj ediyorum,3 yıldır bi sorun cıkmadı ama biraz kullanımada dikkat ettim park halinde araç temizliginde uzun süre iç aydınlatma yada teyip acık bırakmadım.Yeni jeeplerde kullanılan akünün markasını merak ettim.

Varta Bosch akuler biraz da kaliteli olarak görüyorum.
Bir de aküyü koyduğunuz yerin ölçülerini alıp üzerindekinden bir büyük Ah değerli akü alınma imkanı olurda sizin isinize daha çok yarayacaktir.
Ayrıca aküyü bayiler ambalajından açıp araca takarlar. Bunlar eski akuler gibi değil şarja bağlamaya gerek yok derler. Eski usul ilk şarjını aldığınız yerde 2 Ah vs gibi düşük akımda uzun süre şarj edilirse Akünüz daha uzun ömürlü olur.
Serhun bey ilgilendiginiz için teşekkür ederim.İlk fırsatta akünin konuldugu yerin ölcülerine bakıcam,72 amperden daha yüksek olan örnegin 90 veya 100 amperde kurtarırsa benim icin daha avantajlı olur,fakat 90 amper ve 100 amper aküler yanlıs hatırlamıyorsam 352x175x190 bu ölçüler benim ZJ ye uyarsa 100 amper düsünüyorum ama amper değeri aracın destekledigi kadar secmek gerekir diye bi yazı okudum galiba alternatörün üstünde bunla ilgili bilgiler varmıs yani 100 amper altarnatöre göre yüksekse 100 amper akü takılmamalıdır,bi ara bu değerler yazıyormu diye aracıma bakıcam.İnci akülerden şu akünün değerlerini beğendim. Nano gold start stop EFB marş basma gücü 920CCA yani bu değerde cok önemliymiş.Diğer aklıma takılan soru start stop diye satılan akülerin ZJ 5.9 gibi eski model araçlar için uygun olur mu o soruyu akü satan bayilere sorucam.

En son arkadaşımın kullandığı varta da şarj sorunu yaşanmıştı unutmadan belirteyim.

Akü büyük olursa alternatör desteklemez kısmı bence biraz kullanıma bağlı.

Aracınıza mars bastık belli bir akım çektik aküyü biraz boşalttık

Bu işlemi yağmurlu soğuk bir gecede yaptık arazide yaptık.
Parklar iç ve dıs aydınlatma 50 w
Kısa farlar 140w
Projektorler sis farları vs gibi 200-300 belki daha fazla
Kalorifer 100w
Cam rezistansi 50 w
Silecekler 100w
Varsa koltuk ısıtma vs 100w(degerler tahmini )

İkinci teorem
Elektrikli hiç bir alıcı çalıştırılmadan 1500d/dk veya biraz üzerinde 10 dk çalıştırırız.

Akünüz uzun mars vb bir sebepten çok zayıfladıysa aracımız çalıştığında şarj olması için bir süre çalıştırdığınızda alternatore gereksiz yük binmesine engel olursak sorun yasamamalıyız.

Örnegin Akümüz tam bittiğinde başka araçtan takviye yaptık. Aracımız çalışır çalışmaz takviye kablolarını söktük.
72Ah yerine 80Ah takılsa %10 fazla kapasite var. Bunu sarfiyatlarimizi kapatırsak tolere edemez miyiz.

Benimde şöyle bir sorum var aracımın kapılarını açtım iç aydınlatması yandı. İçine oturuyorum. Ve tekrar açma tuşuna basıyorum. Bu işlemde iç ışıklar kısılıp açılıyor bu normal midir? Yoksa aküm mü zayıflıyor? :smiley:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba, sonunda akü tercihi yaptım ve bugün aracıma yeni akümü bağladım.ZJ 5.9 aracımın istenilen akü ölçülerine uygun olan ölçüde performansı yüksek Exide marka akü tercih ettim,daha önce yetkili servislerden birinden öğrendim şuan ellerinde olmasada ZJ gibi araçlarda önceki yıllarda mopar bulunamayınca Exide marka akü tercih etmişler ve o yuzden de bu markaya sıcak baktım.Özellikleride gayet iyi.Akünün modeli şu:
Exide Premium Carbon Boost 12V 77Ah 760CCA ve fiyatıda bence uygun.Umarım üründen ilerleyen zamanlarda da memnun kalırım.

Exide Premium Carbon Boost Battery

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR