Jeep Jant ET değeri.....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Alfonse Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,946

Alfonse

Zirve
Selam,

96 öncesi Jeep Grand Cherokee' lerin 15 inch Jantlarının ET değerini bilen var mı acaba?

Üzerine baktım, bulamadım... Yazmaması, ET:0 manasına mı gelir?

Teşekkürler....

Etiketler
Ynt: Jeep Jant ET değeri.....

Yaaa Alp'cim işte böyle. Herkes sorar sen cevaplarsın amma sen sorunca kimse cevaplayamaz.. Ne sandın ya. Cevap alabileceğinimi düşündün. Senin bilmediğini kim nereden bilsin!. Bekleme boşuna ben bu mesajı baktım atılan mesaj sayısı sıfır diye attım.... ;D

Valla şöyle bir sayfada değişik jantlar için değerler verilmiş . İşe yarar mı bilmem ...
http://jeepin.net/forum/showthread.php?t=55441

Olmazsa ölçmek lazım :smiley:

Baktım linke, bizim jantınkini bulamadım...

Bazı jantlar için verilmiş değer.. Off Set : 50 v.s. denilmiş...

Benim ET değeri dediğim Off Set değeri yani.....
+ olunca içeride, - olunca dışarıda duruyor jant....

Bilen var mı arkadaşlar... Al loooooo......... :smiley:

ps: güncel :smiley:

ssbman' Alıntı:
Valla şöyle bir sayfada değişik jantlar için değerler verilmiş . İşe yarar mı bilmem ...
http://jeepin.net/forum/showthread.php?t=55441

Olmazsa ölçmek lazım :smiley:

Alfonse en az 4-5 jantın altında OFSET =50,88 yazılmış bence doğru gibi.

Cahilliğime verinizde bu değeri öğrenmek ne için önemli acaba. Tekink olarak kıymeti nedir? Araçla ilgili bir modifiye söz konusuda bu değere göre seçim mi yapılacak. Ben bi şey anlamadım..

byseyyah' Alıntı:
Alfonse en az 4-5 jantın altında OFSET =50,88 yazılmış bence doğru gibi.
Evet, haklısınız...
Bende inceledim o resimleri...
Ama değerler hep + ve bijonlar dışarıda gibi....
Bizim jantlarda ise bijonlar daha içeride gibi....
Yani - veya 0 ET(Off Set) değerde gibi bizim jantlar.....

Siz bu konuda çok bilgilisiniz.....
Başka bi konuda değerli paylaşımlarda bulunmuştunuz ve ben bu ET değerinin ne olduğunu sizden öğrenmiştim.....

Şimdi bu bilgiden pratikte faydalanmaya çabalamaktayım.....
Bilginiz var mı bizim jantlardan, veya ölçmekte kullanabileceğim bi tekniktir, cihazdır var mı?

Teşekkür Ederim....

alpaslanepli' Alıntı:
Cahilliğime verinizde bu değeri öğrenmek ne için önemli acaba. Tekink olarak kıymeti nedir? Araçla ilgili bir modifiye söz konusuda bu değere göre seçim mi yapılacak. Ben bi şey anlamadım..
Estağfurullah Alpaslan.... Cehalet esprin hoş değil.....bence....:smiley:
Sen ve cehaletizm :smiley: imkansız. Konduramam.... :smiley:

Sağlıcakla...

Alfonse' Alıntı:
Estağfurullah Alpaslan.... Cehalet esprin hoş değil.....bence....:smiley:
Sen ve cehaletizm :smiley: imkansız. Konduramam.... :smiley:

Sağlıcakla...

Nezaketin için teşekkür ederim dostum da. Hakketten hiç bir şekilde kafamın almadığı bir konu. Ve ciddi soruyorum ne işe yarayacak bu bilgi?
Öğrenmiş olmak içn mi? Yoksa bir hususta kullanacakmısın?

Telefonda anlatmıştım.

Biyerde işime yarayacak ayrıca bu bilgi...

Bilginin fazlasıda zarar değil yarar.....

Sağlıcakla...

Alfonse' Alıntı:
Evet, haklısınız...
Bende inceledim o resimleri...
Ama değerler hep + ve bijonlar dışarıda gibi....
Bizim jantlarda ise bijonlar daha içeride gibi....
Yani - veya 0 ET(Off Set) değerde gibi bizim jantlar.....

Siz bu konuda çok bilgilisiniz.....
Başka bi konuda değerli paylaşımlarda bulunmuştunuz ve ben bu ET değerinin ne olduğunu sizden öğrenmiştim.....

Şimdi bu bilgiden pratikte faydalanmaya çabalamaktayım.....
Bilginiz var mı bizim jantlardan, veya ölçmekte kullanabileceğim bi tekniktir, cihazdır var mı?

Teşekkür Ederim....

Alfonse, benim bilgi kırıntılarıda kendi aracıma jant ararken, jant ve bijon aralığını ölçmeyi bilmeyen usta bozuntularına (işinin ehli ve gereğini yapan ustalarımızı tenzih ederim. ) kızarak kendi araştırmalarım sonucunda elde edilmiştir. Dilimin döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Şimdi jantımız 7,5 inch olsun. 7,5 x 2,54 = 19,05 cm. = 190,5 mm.

ofset = 190,5 / 2 = 95,25 mm. ( diğer konuda ki varolduğu varsayılan ofset çizgisinin olduğu nokta )

jant göbeği tam bu noktada olursa jant " O ofsetli olur "

Ben daha fazla bu işi beceremiyorum. Gönderdiğim resim için 1250 kb olacak diyor, onu ayarlıyorum bu sefer 250 kb istiyor. Kusura bakma şu an için resim eklemekten vazgeçtim.

Alfonse' Alıntı:
Jant göbeği ile kastettiğiniz, bijonların deliklerinin, yani jantın araca bastığı yerdir. Dimi?

Evet. İnan çok uğraştım resimler için ancak boyutlandırayım derken alt üst oldu, hem resimler hem sinirlerim. :mad:

Alfonse' Alıntı:
Jant göbeği ile kastettiğiniz, bijonların deliklerinin, yani jantın araca bastığı yerdir. Dimi?
byseyyah' Alıntı:
Evet. İnan çok uğraştım resimler için ancak boyutlandırayım derken alt üst oldu, hem resimler hem sinirlerim. :mad:

Bu Et konusu, siz ve CdM subaru tarafından önceden anlatılmıştı. Bana öğretmek için de bayağı çaba sarfetmiştiniz :smiley:
Ve mutlu son, ben anlamıştım, öğrenmiştim :smiley:
Teşekkürler bir daha yeri gelmişken....
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=25901.0

Fakat, bir an kendimden şüphe ettim ve konuyu yeniden buldum. Baştan aşağı yeniden okudum...
Evet doğru anlamışım.... ET değerinin ne demek olduğunu anlatan o konu içindeki görseller bunlar.....

Biraz düzelttim, değiştirdim müsadenizle...

Bu - 50 ET değerli bi jant.... Piyasada, sanayi ağzında gömük jant :smiley: olarak biliniyor....
Yani bijonlar bayağı derinde.....
Bu kadar eksi off-setli bi jant yoktur zannedersem, teknik olarak mantıklı gözükmüyor...
Çizim anlaşılabilir olması açısından temsilidir....

[attachment=1]

Şimdi bu jantın bijonlarının sağdan sola değilde soldan sağa takıldığını düşünelim.....
Yani araç çizimdeki gibi solda değilde, sağda olsun...

O zaman ET değeri +50 oluyor. Yani otobüslerin, kamyonların ön jantları gibi.....
Zaten bu resimde galiba bi kamyon jantının.....

Bide bu görsel var.....
Daha az detay veriyor ama, kafa karıştırmıyor....

[attachment=2]

Şimdi benim sorum ise daha specific. 93 ve 95 model Grand Cherokee' lerde kullanılan 15 inch çubuklu jantların ET değeri kaç?
Bu değer jantların üzerinde yazmıyor.. Yazmadığı zaman ET değeri 0 manasına mı geliyor.....

Bi örnek daha vereyim:
Eğer bu doğru ise, yani orjinal jantlarımın ET değeri 0 ise:
Bulacağım (örnektir) -10 ET değerli bi jant, ( kullanacağım lastiğin aynı ebatta ve jantların ikisininde aynı kalınlıkta olduğunu farzedelim)
eskisine nazaran 1 cm (10 mm) daha dışarıda duracaktır.....

Jantta ET değeri yazmaması mümkünmüdür? Yazıyı bulamazsak pratik olarak nasıl ölçüm yapabiliriz....

Teşekkür ederim...

Wheeloffsetdiagramwu0

Index

Sorunuza cevap olamıyorum ama resimli anlatıma şöyle bir göz gezdirince kafamda eksi off-set terimi ile ilgili bir boşluk kalmadı. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri