Jeep Wj 2.7 Perİyodİk Bakim Ve Usta Tavsİye? Hangi Yağ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ömerağa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 65
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,244
Yağlar değişti. Diferansiyeller için ön/arka 'motul 75 140' yağ kullandım. Arazi şanzımanı için 'petronas tutela powergear 4' yağ kullandım. Direksiyon hidroliği için atf kullanıyordum, forum üzerinden yaptığım araştırmalarda atf'nin pompaya ve kutuya zararlı olduğu yönünde bilgi edindim, ayrıca araç kullanım kılavuzunda da atf yağ kullanılmaması konusu yer alıyor. Bu bilgilerden yola çıkarak yağı 'motul multi hf' olarak değiştirdim.

Keyifle bin. Motul koymadan önce ses var mıydı

Etiketler

Merhaba;
2.7 aracım bugün 5.enjektörden hava kaçırmaya başladı. 5. Enjektörün sökümü konusunda motor kulaklarından aşağıya salma yönteminden bahsediliyor. Bu konuda bilgisi olan var mı?
Teşekkürler.

5. enjektör değişimi / sökülmesi enjektörün konumu nedeniyle işlem yapılması çok güç bir yerde olduğu için motorun sökülmesi gerektiğini ben de duydum. çok zahmetli bir işlem.
sağlıklı olanın motorun komple inmesi olduğunu söyleyen de var , aşağı salma yöntemi de..

bence Tr de ne kadar adı duyulmuş 2-3 servisten ve hatta yetkili servisten de bir fikir alın.

Video çok güzel anlatmış ben de başka bir araca uygulamasını görmüştüm kesinlikle kesmek lazım. Hatta daha önce bir mercedes ustası tarafından kesilmiş olabilir o bölgedeki lastiği çekip bakabilirsiniz rahatlıkla.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Motoru aşağı salma yöntemiyle enjektörler söküldü. Salma yöntemi kulağa hoş gelmese de işi bilen kişiler tarafından yapıldığında çok zor olmadığı ortaya çıkıyor. Tabi ki işçilik öyle hemen bitmiyor fakat çok az yer sökülüyor. Üstten hava filtre kutusu, turbo hortumu ve 2-3 paça daha söküldükten sonra motor kulağına ulaşılıyor. Daha sonra motor, aracın altında da bir kaç işlem yapıldıktan sonra altına kriko konarak serbest bırakılıyor ve enjektörlerin söküleceği kadar aralık bırakılıyor. 4.enjektör de 5.gibi motor salmadan çıkarılamıyor. 4. ve 5.enjektörler sökülmüşken hepsi sökülüp pulları yenilendi. 5.enjektörün pulu özelliğini kaybettiği için hava kaçırıyordu. Pul deformasyonu sebebiyle hava kaçırma durumu ortaya çıktığında fazla zaman kaybetmeden müdahale etmek gerekiyor çünkü hava kaçıran enjektörün etrafı zamanla zift gibi bir hal alıyor ve bu da enjektörü sökmeyi zorlaştırıyor.

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Motoru aşağı salma yöntemiyle enjektörler söküldü. Salma yöntemi kulağa hoş gelmese de işi bilen kişiler tarafından yapıldığında çok zor olmadığı ortaya çıkıyor. Tabi ki işçilik öyle hemen bitmiyor fakat çok az yer sökülüyor. Üstten hava filtre kutusu, turbo hortumu ve 2-3 paça daha söküldükten sonra motor kulağına ulaşılıyor. Daha sonra motor, aracın altında da bir kaç işlem yapıldıktan sonra altına kriko konarak serbest bırakılıyor ve enjektörlerin söküleceği kadar aralık bırakılıyor. 4.enjektör de 5.gibi motor salmadan çıkarılamıyor. 4. ve 5.enjektörler sökülmüşken hepsi sökülüp pulları yenilendi. 5.enjektörün pulu özelliğini kaybettiği için hava kaçırıyordu. Pul deformasyonu sebebiyle hava kaçırma durumu ortaya çıktığında fazla zaman kaybetmeden müdahale etmek gerekiyor çünkü hava kaçıran enjektörün etrafı zamanla zift gibi bir hal alıyor ve bu da enjektörü sökmeyi zorlaştırıyor.

Geçmiş olsun o zaman :smiley:

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

iyi o zaman, sıkıntı yok.

bir de ortalama maliyet ne tuttu onu da paylaşabilir misiniz? okuyan arkadaşlara da bir fikir vermiş olur.

iyi o zaman, sıkıntı yok.

bir de ortalama maliyet ne tuttu onu da paylaşabilir misiniz? okuyan arkadaşlara da bir fikir vermiş olur.
Ortalama maliyet 350-400 lira arasında. 5 enjektör sök-tak temizlik, 5 adet enjektör pulu, 5 adet enjektör sabitleyen civata takımı, gerisi işçilik. Enjektörlere ulaşmak zahmetli olduğu için işçilik ücreti yüksek. 3.0 dizelde bu işlem yapılsa muhtemelen maliyet neredeyse yarıya düşecektir eğer enjektörlere 2.7 gibi ulaşmak zor değilse.
2006-2008 arası 3.0'ları araştırmaya başladım. Bazı yerlerde wj kasanın malzeme kalitesinin daha iyi olduğunu okudum. Örneğin; ön konsolun tamamen sert plastik olduğunu okumuştum yanlış hatırlamıyorsam 2008 ve sonrası makyajlı kasalarda. 2006-2007'lerde malzeme kalitesinin, makyajlı kasaya göre daha iyi olduğu söyleniyor. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

2008 sonrası makyajlı kasaların içini sadece görsel olarak ilanlardan biliyorum. makyajlıların renk kombinasyonu ve derilerindeki değişiklik benim hoşuma gitmiyor (he uygun fiyata temiz bir tane bulsam alırdım o ayrı konu)

kendi aracıma da daha detaylı olarak bakamadım bile, sürekli yollardaydım.
ama ilk izlenimlerim çok olumlu, kasa çok yakışıklı, ön konsol son derece modern, malzeme kalitesi bence iyi (overland bulunabilirse eğer tercih sebebi olmalı) içi enlemesine çok daha geniş, nişanlım ile aramızdaki mesafenin açılmasıyla fark ettik bunu :smiley:

arka koltuklardaki oturma pozisyonunun düşüklüğü WJ de olduğu gibi bunda da var, uzun boylu yolcular için bu sorun olmaya devam ediyor.

konfor olarak önceki aracımda 4" kit olduğu için çok sertti, virajları ise çok keskinbir şekilde alıyordu (KO2 AT lere rağmen) bu da virajlarda fena değil ama hafif yatmalar var, tabi konfor olarak karşılaştırılamaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR