Jeeplerde Takviye Arası Ne Demek ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serhatalay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,682

Etiketler
Ynt: Jeeplerde Takviye Arası Ne Demek ?

yanlış anlaşılmasın ama 10 yıldır 4x4 lerle iç içeyim..hiç duymadım..sanki kamyoncu lugatı gibi...söyleyen kişinin ne anlamda kullandıgını biraz açabilirmisin..?

benim bildiğimde eskiden kamyon yada otobüslerde vardı vitesin üzerinde düğme cekilir ara boşa alınır sonrada tekrardan vitese gecerdi buna denirdi kullanan bence yanlış anlatmış bizdeki L ve H arasına demek istemişdir tuncay )

Tuncay CJ' Alıntı:
yanlış anlaşılmasın ama 10 yıldır 4x4 lerle iç içeyim..hiç duymadım..sanki kamyoncu lugatı gibi...söyleyen kişinin ne anlamda kullandıgını biraz açabilirmisin..?

Şimdi bizim 69 Tuzla jeep de tek levye arazi kolu var.Bu kolu 1 defa çektiğinde ' arazi ' 2. defa çektiğinde ise ' takviye ' konumuna geçer.Araçı 2. konuma yani takviyeye alırken ikisi arasında kalıyor(Ne takviyeye giriyor nede araziye).Bir defasında rampada aşırı yükde durduğumda araba kalkmamıştı.2. konuma yani takviyeye aldım.Ama araba boşdaymış gibi geriye doğru kaymaya başlamışdı.Bunu bir ustaya anlattığımda buna takviye arası yaptı demişti.

sanırım arazi viteslerinin boş konumuna kulanmış bu terimi Hİ ila LOW arasındaki boş konum için bu terim kulanılmış ola bilir

belkide bildigin birşeyi anlatacagım ..
arazi şanzumanındaki konumlar..
konsola yakın konumundan başlıyorum..

4L amacı agır arazi koşullarında motorun gücünü maksimum seviyede yere aktarımı...bu konumu aracı çok zorlu ortamlarda kullanılır..agır çamur,çok dik tırmanış veya ince kumlu kumsal vs.. gibi..araç sürat yapamaz ve zorlu geçişlerde kullanılması tavsiye edilir..

bir sonraki konum yani bir gerisi N dir yani bilgimiz boş...

daha sonraki konum 2H yani normal kullanım,sadece arkada çekiş var..ve seri normal kullanımdır..

en son konumda 4H dır..aracın ön ve arka difransiyellerine normal kullanım için güç verir..genelde kar ve buz kullanımında vb..durumlarda kullanılır..araç seridir..ama 4L nin kullanılması gerekli durumlarda kullanılması tavsiye edilmez..çok zorlu koşullarda debriyajı yakarsınız..

şimdi size takviye diye söylenen 4L konumudur..sizin yokuşta rahat kalkmanızı saglayan konum yani..
takviye arası tabiride arazi şanzumanındaki boş konum yani N dir diye düşünüyorum..

Tuncay, en açıklayıcı biçimde detaylandırmış. ''Takviye'' kelimesini 4L ile eş anlamlı kullanıldığını memleketim Rize'de de duymuştum. Yani eskiden bunları kullanan amcalarım, dayılarım aynı şekilde ''arazi'' ve ''takviye'' kelimesini kullanıyorlar.

Tuncay CJ' Alıntı:
belkide bildigin birşeyi anlatacagım ..
arazi şanzumanındaki konumlar..
konsola yakın konumundan başlıyorum..

4L amacı agır arazi koşullarında motorun gücünü maksimum seviyede yere aktarımı...bu konumu aracı çok zorlu ortamlarda kullanılır..agır çamur,çok dik tırmanış veya ince kumlu kumsal vs.. gibi..araç sürat yapamaz ve zorlu geçişlerde kullanılması tavsiye edilir..

bir sonraki konum yani bir gerisi N dir yani bilgimiz boş...

daha sonraki konum 2H yani normal kullanım,sadece arkada çekiş var..ve seri normal kullanımdır..

en son konumda 4H dır..aracın ön ve arka difransiyellerine normal kullanım için güç verir..genelde kar ve buz kullanımında vb..durumlarda kullanılır..araç seridir..ama 4L nin kullanılması gerekli durumlarda kullanılması tavsiye edilmez..çok zorlu koşullarda debriyajı yakarsınız..

şimdi size takviye diye söylenen 4L konumudur..sizin yokuşta rahat kalkmanızı saglayan konum yani..
takviye arası tabiride arazi şanzumanındaki boş konum yani N dir diye düşünüyorum..

Sizin anlatımınızla 4L = Takviye . Araç 3-4 vites artmış gibi.Aşırı yükde bile 2. vites kalkarsın
2L = Arazi . Bu konum takviye gibi ekstradan güç katmaz.Gene dur kalk aynıdır.Fakat ön difransiyeller işlevdedir.

Jeep34' Alıntı:
Tuncay, en açıklayıcı biçimde detaylandırmış. ''Takviye'' kelimesini 4L ile eş anlamlı kullanıldığını memleketim Rize'de de duymuştum. Yani eskiden bunları kullanan amcalarım, dayılarım aynı şekilde ''arazi'' ve ''takviye'' kelimesini kullanıyorlar.

Aynen öyle.Trabzondada hep bu iki tabir kullanılıyor.Amcalarım Babam yıllarca jeeplerle köylere dolmuş misali çalışmışlardır(Tuzla jeeplerle).Onlarda hep bu iki tabiri kullanırlar.

Şu şekil (ÖRNEK)
( Tuzla jeeple 20 cuvalla gidiyorum . araç sizin deyiminizde 2H konumunda. Rampaya devirli bi şekilli vurmama rağmen araba devirden düşüyor . Ve babam ' çek takviyeye bekleme diyerek ' bana öncü oluyor. )

Tuzla jeepler de yalnızca 69 modellerde arazi vitesleri tek levyedir diye biliyorum. bende 67 vardı 2 levye arazi 1 de normal levye

jeep' Alıntı:
Tuzla jeepler de yalnızca 69 modellerde arazi vitesleri tek levyedir diye biliyorum. bende 67 vardı 2 levye arazi 1 de normal levye

Tuzla 69 tek levye 1. konum 2H(arazi) 2. konum 4H(takviye)

benım aracımda normal vıtes kolu harıcınde 2 levye var.pek kullanmıyorum ama ogrenmek ıstıyorum.tarıf edebılecek bırı varmı??

sizin takviye aralığı dediğiniz arazi boşluğudur bi anlamda araç tamamen boşalır tek levyede en ileri 4h seri arazi en aşağıya çektiğindede 4L ağır arazi yani takviyedir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri