Jel Akü Şarjı...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,911

Etiketler
Ömer Bey,

Așağıdaki linkteki resim akülerin araçtaki durumunu gösteriyorsa iki noktaya dikkatinizi çekmek isterim.

Aküden elektrik alan kablolarda, akü kutup bașlarında sigorta görünmüyor.

Ikincisi akülerin bir yere bağlı olduğu görünmüyor, sabit değiller mi? Fren yaparsanız hareket edebilirler.

https://www.gezenbilir.com/attachments/img_20201129_101140-jpg.633515/
Karavanı satın aldığımda, firmanın beraber çalıştığı birisi gelip kurmuştu sistemi. Ben karavanı teslim aldığımda kurulu vaziyetteydi. Evet sigorta yok. Bugüne kadar ben de sorgulamadım bu durumu çünkü ilk defa böyle bir sistem kullanıyorum. Sigorta ekletmeliyim anladığım kadarıyla. Daha kalın kablo almalı mıyım sizce? Aküler sabit. Dört taraftan yere sabitlenmiş 2 cm lik metal yanaklar aküleri tutuyor. Üstten aşarlar mı bilemiyorum :smiley:

Akıllı şarj aletleri akünün jel mi,sulu mu olduğu anlıyor ve ona göre şarj karakteristiği uyguluyor

Haklısınız, verdiğiniz linkteki şarj cihazında her şey otomatik, ayara gerek yok. Yalnız bu şarj cihazı 2 Ah’le, 120 Ah‘ e kadar olan aküleri şarj edebiliyor. Sizin de değindiğiniz gibi şarj etmek uzun zaman alacak. 120 Ah’lik bir aküyü de 60 saatte doldurabilir. Belki sizin kullandığınız şarj aleti daha güçlüydü.

Kendi kullandığım 7 kademeli Ctek şarj cihazını, şarj edilecek aküye göre ayarlamam lazım. Benim cihazın aklı biraz kısa galiba.:smiley:

Son düzenleme:

Aküleri akıllı bir şarj cihazı ile evde ayrı ayrı şarj etmek zor gelmiyorsa
Bence öyle yapın,black decker akıllı şarj aletim vardı,ben öyle yaptım
Karavanı müsait bir yere çekip sistemi hiç ayırmadan 10 amperle bu 100 er amperlik 2 aküyü şarj edebilirim değil mi? Süresi önemli değil. Burda merak ettiğim şey cihazın 10 amperle şarj etmesi

Karavanı müsait bir yere çekip sistemi hiç ayırmadan 10 amperle bu 100 er amperlik 2 aküyü şarj edebilirim değil mi? Süresi önemli değil. Burda merak ettiğim şey cihazın 10 amperle şarj etmesi
10A ile şarj etmeniz sorun oluşturmaz. Sadece tam şarj için gereken süre uzayayacaktır. Şarj sırasında akü voltajını da zaman zaman takip etmenizi öneririm.

10A ile şarj etmeniz sorun oluşturmaz. Sadece tam şarj için gereken süre uzayayacaktır. Şarj sırasında akü voltajını da zaman zaman takip etmenizi öneririm.
Teşekkür ederim. Ancak soru soruyu aklıma getiriyor kusura bakmayın. Aynı anda güneş panellerinden akım gelmesi bi soruna yol açar mı?

Son düzenleme:

Alternatörden JEL akü hiç mi şarj olmaz?

Aldığım araç için jel ve agm birlikte kullanayım dedim. Panelden gelen JEL'i şarj etsin. Kötü günde ek yaşam aküsünü de AGM akü bağlayarak alternatöre bağlı dursun .. Kışın dağın başında bol bulutlu günde webasto v.b hayatı makinaların çalışabilmesi adına. Ya da bütün aküler AGM olabilir diye düşünüyordum ki.

Geçen ustam gerek yok, yılda bir kaç defa acil şarjlık durumda JEL akü de şarj olur diğerine gerek yok dedi.

Sıkıntı olur mu, yılda birkaç defa da olsa JEL aküyü alternatörden acil şarj etme olayı?

.
Alp bey, :smiley:

Jel yaşam akünüzü alternatör akımı ile çekincesizce doldurabilirsiniz.

Teoriğine rağmen uygulamadaki durum kısaca şöyle;
Alternatör yaşam aküsüne dolumu, kayıplar dolayısıyla (ki - 0,2 Volt bile yeterli) sonuçta güvenli bir gerilimle yapabilmekte.

Westfalia’nın fabrika çıkışlı alternatöre bağlı ayni jel aküsü ile önümüzdeki günlerde 10. seneye gireceğim. İçiniz rahat olsun.

Yalnız VRLA (Jel ve AGM) aküleri, alternatör akımından ~%80 den fazla dolamadıklarından, sülfatlaşmayı önlemek için ayda yaklaşık iki gün kadar mutlaka kaliteli bir dolum aletiyle şebekeye bağlamayı ihmal etmeyin derim.

Son düzenleme:

@Doğrucu Davut net bir bilgi verdiğiniz için teşekkürler. En çok tırstığım durumlardan bir tanesi, ısıtıcısız kalmak dağ başında. Sadece yenilenebilinir bir enerji kaynağına bağlı kalmak pek mantıklı gelmediği için alternatörü şart koşuyorum bu durumlara.

En çok tırstığım durumlardan bir tanesi, ısıtıcısız kalmak dağ başında.
.
Hayrola Alp bey, yollara çıkarken hanımı evde bırakıyorsunuz galiba ? :p

Şaka bir yana, alternatörle fazla dolum yapabilmeyi beklemeyin.
Ancak dolum güçlendiriciniz varsa durum değişir haliyle.

Aşağıdaki başlıkta üçüncü alternatif olarak bu aletlerden bahsetmiştim. Tabi tüketiminize bağlı olmak üzere yine de bir iki saat kadar yollarda olmanız gerekebilir..

Ayni yerde iki üç günden fazla konaklamalarda ise mecburen şebekeye bağlanmak gerekiyor.

Son düzenleme:

.
Hayrola Alp bey, yollara çıkarken hanımı evde bırakıyorsunuz galiba ? :p

Şaka bir yana, alternatörle fazla dolum yapabilmeyi beklemeyin.
Ancak dolum güçlendiriciniz varsa durum değişir haliyle.

Aşağıdaki başlıkta üçüncü alternatif olarak bu aletlerden bahsetmiştim. Tabi tüketiminize bağlı olmak üzere yine de bir iki saat kadar yollarda olmanız gerekebilir..

Ayni yerde iki üç günden fazla konaklamalarda ise mecburen şebekeye bağlanmak gerekiyor.

Çocuk olunca artık daha hassas oluyor insan :smiley:. Artık yedekli çalışmayı disiplin haline getiriyorum birazda.

Notlarıma kattım yazdıklarınızı. Araca hazır ama daha başlamadık, malum sonradan değiştirmek güç olabiiyor baştan kafada ki soruları atmak gerek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.