Kaçkar Yaylalar İçin Fikir İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Abdulcanbaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,410

Abdulcanbaz

Ana Kamp
Kaçkar bölgesinde tek başıma yayla ve buzul göllerini hatta belki güney cephesinden kaçkar zirve bile yapabilirim. Çadırla mı gitmeliyim oraya yoksa pansiyonlarda mı kalmalıyım? 4 mevsimlik çadırım var. uyku tulumum var. Daha önce Ayderden kavruna oradanda direk buzul göllerine çıkmıştım. çadır kurabileceğim yerler var mı? artı uygun fiyatlı pansiyonlardan tavsiye edebilir misiniz? ve fiyatları nedir. birde ramazan ayında gitmeyi düşünüyorum daha uygun olur gibi geliyor.

Etiketler

Ynt: Kaçkar Yaylalar İçin Fikir İstiyorum

Oralara yürüyüş turları da var ama gitmek kısmet olmadı.
Siz gidin görün, bize anlatırsınız ;)

bende Gürcistan dönüşü ayder'de bir gece kaldım. zamanım kısıtlı olduğu için sabah 5 te kavrun ve göllere yürümeye başladım telefon GPS i ile. tadı damağımda kaldı

çadırınız varsa çadır ile gidin. yayladaki pansiyonlar geceliği 80 liradan aşağıya zor. yemek işinide kendiniz hallederseniz maliyetten düşmüş olursunuz. yöresel bir tava kuymak'a 60 lira istiyorlardı geçen sene. ama bir kilo tereyağ ve biraz mısırunu, birazda peynir 40 lira maliyetle 5 öğün kuymak yiyebilirsiniz. yaylalara çıktıktan sonra gözünüze kestirdiğiniz her yerde çadır kurabilirsiniz. dereden su içerim diyorsan (bazıları içmiyor) su sıkıntısı yok. buzul göllerin çoğu dağın kuzeyinde kalıyor, bir kısmı güneyinde. tabiki kaçkarın iki büyük buzuluda kuzeyde kalıyor. çok iyi planlama ile güzel bir şekilde gezilebilir. zirve için biraz macerayı seviyorsan kapıdan sonrası için dik ve sert uçurumlar seni korkutmuyor ise kuzeyden de çıkabilirsin. ama tecrüben az ise bir ekip olmadan kuzeyden inmeni asla tavsiye etmem. iniş çıkıştan çok daha zor.

kamp alanlarında kamp kurarsan her daim birileri gelir bir ekip gider. yalnız kalmazsın. zirve için güney deneyeceksen eğer kuzeye göre daha basit ama dağlar her zaman ciddiyet ve dikkat ister. hafife alınmayı sevmezler. kamp alanındaki diğer ekiplerin liderleri seni korkutmasın. çünkü onlar öyle programlanmış. cesaretli ol. yiyeceğini iyi al ama ramazan ayında oruç tutup dolaşacağım deme sakın. çünkü iyi beslenmelisin. şimdilik bu kadar.

yok oruçlu olmayacağım. dağın kuzey kısmı sanki krampon gerektiriyormuş gibi göründü gözüme. ama değilse çıkarım .kamp alanı dediğin kavrun'un orada mı?

kavrun'un civarındada kurabilirsin. veya orada müsait heryerde kurabilirsin. ama dağa çıkmak için gelenler genellikle öküzyatağı yaylasında kamp kurarlar. tam kaçkar dağının dibi desek yeridir. kavrundan sonra araba işlemiyor, yaya gidiliyor. yük durumuna göre tam net bilmiyorum ama 3 saat gibi gidilebilir herhalde.
ama bu demek değildir ki sizde orada çadır kuracaksınız. her yer müsait kurabilir. aman yaban hayvanlarına dikkat.

bu sene kar durumunu bilmiyorum ama ramazan ayı Haziran sonu Temmuz başı gibi geliyor. kar kalmaz gibime geliyor. kala kala kar kürtükleri kalır oda o kadar önemli değil. krampona gerek olmayabilir.

oraya gittiğimde bilgi alırım artık. peki yaylalar için bir tavsiyen var mı? ayder'de sadece ücretli kamp alanı varmış. onun dışında yasakmış. diğer yaylalarda serbest sanırım.

evet genellikle ayı. öküzyatağında kalırsan adı üzerinde zaten köylülerin boğa türünden olan hayvanları bazen rahatsız ediyor.

yaylalar olarak ayderde milli park olduğundan dolayı ücret alıyorlar galiba. tam net bilgim yok. ücret durumuna veya çevreyi beğenme durumuna göre gezeyim bir gün daha kalayım dersen kalınabilir. Ayderden sonra kavruna dünyanın yolu var. birde bu kavrun dediğimiz yukarı kavrun. ayder merkezde ücretlidir ayderden sonraki yaylalarda serbesttir. genel olarak Rize yaylalarının hepsi güzeldir herbirinin farklı güzellikleri vardır. . fakat hepsini bir anda gezmek zordur. çünkü yaylalar karadenize doğru dik uzanan dağların vadilerindedir. bir kaç yayla bir vadi tarafında dört beş yayla diğer vadi tarafında gibiler. mesela kavrundan en yakın yaylalardan birisine gitmek için diğer vadi tarafına bir dağı aşmak gerekir.bence gps bilgin iyiyse biraz zor olacak ama hep aynı yerde çadır kurma. mesela bir gün kavruna kur civarı gez, ikinci gün öküzyatağına kur civarı gez, oradan göller bölgesine geç orda kur. yani bu şekilde iyi yer gezebilirsiniz. trans rotalarını iyi bir şekilde incele.

wikiloc sitesinden rota indirip kullanıyorum zaten. o bölgenin de baya bir rotasını indirdim. artı pil sorunum da çok olmayacak.

Tarih değişikliği yaptım. 9 Ağustosa bilet aldım. Bana ağustos ayında krampon gerektirmeyen hazır wikiloc rotası linki verir misiniz

Kaçkar'a Güneyden çıkmak daha uygun. Yusufelinden,Yaylalar'a minibüsle gidilebilir.Oradan Dilberdüzüne çıkılıp orada çadır kurabilirsiniz. Arkadaşların ifade ettiği gibi mutlaka dilberdüzünde zirveye çıkan gruplarla karşılaşırsın.Onlara takılırsın. Tek çıkmak kaçkar için riskli her an sis basabilir,yönünü kaybedebilirsin. Ya da Ayder üzerinden Kavron'a minibüsle gidilebilir.Kuzeyden çıkacaksan Öküzyatğında kamp kurulabilir. Ya da Lanetleme geçidinden geçilerek Dilberdüzüne gelinip,Güneyden çıkılabilir.

elimde GPS olacak. mümkün olursa tek çıkmak istiyorum. grupla çıkmak sıkıyor beni.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Çevrimiçi üyeler

Geri