Kaçkarlarda Kamp

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cank Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,512

cank

Kamp II
Yer
Ankara
Selam,
Bu ay kaçkarlar ve etradındaki yaylalarda kamp yapmayı planlıyorum.
Yakın zamanlarda giden var mı? Google Earth kullanarak biraz keşif yaptım ancak giden birilerinden de bilgi almak oldukca faydalı olacaktır. Bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

CAN

Etiketler

Ynt: Kaçkarlarda Kamp

Merhaba,
Hangi yaylalara gidilecek, kaç metre yukarı çıkacaksınız, zirve yapacak mısınız?
Bu sorular önemli.
Çünkü 2000 metreden sonra orman yok, yani ısınmak için odun bulamayacaksınız.
Su sorunu hiç yaşamazsınız.
Yaban hayvanları elbetteki vardır, ben bir zararlarını görmedim.
Sorularınız olursa tek tek cevaplarım.
Kolay gelsin.

Merhaba
Kaçkarlar hakkında bilği verebilirim fakat ne tür imkanlara sahip olduğun hakkında bilğim olmadığı için size Rize'de en sevdiğim yayla hakkında biraz bilği vereyim
Yukarıda da belirtildiği gibi 2000 metreden yükseklerde orman örtüsü yok
Fakat Rize'nin en güzel yaylalarından biri olan Pokut ve Sal yaylası yan yanadır bir birlerini karşıdan selamlarlar
2100 metre yükseklikte olmasına ragmen Karadeniz yeli estiği için orman örtüsü mevcuttur ateş yakma imkanına da sahipsin

Tekrardan selamlar,
Yaylalar keşif gezimi tamamlamış bulunuyorum :smiley:

Ankara'dan 4x4 araç ile yokla çıktık (eşimle). Samsuna kadar yok çok duzgün. Samsundan sonra sahil yolundan Giresuna gittik. Sümela Manastırına ve Uzungöle uğradık. Uzungöl ufak bir arabistan olmuş :(
Sonraki durağımız. Rize ve Of oldu. Of dan Çamlıhemşine girdik. yol asfalt ve çok temiz.
Çamlıhemşinde yol ikiye ayrılıyor. Bir yol Ayder yaylası tarafına gidiyor bir yol da Zilkale Çatköy tarafına.
Hedefimiz Pokut yaylası. Zilkale tarafına 1-2 km gittikten sonra yok benten zemin oluyor. Yolda herhangi bir sıkıntı yok.
Ortan köyünü geçtikten sonra sol tarafa Pokut yaylası talesı görünüyor.
Pokut ve Sal yaylası herkesin dediği gibi çok güzel ancak oraya çıkan 11km lik toprak/taşlı yok bulabileceğiniz en kötü yollardan biri. Bölgede çok yağış olduğundan toprak çözünüyor ve dere yatağındaki gibi büyük taşlar ortaya çıkıyor. Yol tek araç genişliğinde. karşıdan araç gelmesi durumu sıkıntı olabiliyor.
Pokut ve Sal 2000m yüksekliğinde iki yayla. her iki yaylada da çadır kurulmasına izin verilmiyor. Yani kamp kuracaksanız boşuna çıkmayın bence. Geceyi Pokut yaylasında bir dağ evinde geçirdik. http://www.platodamola.com/
oraya gidecek hekese tavsiye ederim.
Ertesi gün Ayder tarafına gittik. Ayder yolu kaymak gibi asfalt. Ayderden sonra yok bozuluyor.
Aşağı Kavon yaylasında pek birşey yok. Çevre hala ormanlık. Yukarı Kavron yaylasına çıktık. Yukarı kavrona çıkan yol da epey taşlık ve bozuk bir toprak yol. Yukarı Kavron a yakın göller var. göllere çıkacaktık. ancak fırtına geliyordu biz de aşağı kavronda çadır kurduk. Gece 3 gibi bir hayvan çadırımız çarpıp bizi uyandırdı. zifir karanlık olduğundan ne olduğunu göremedik. Ertesi gün Artvine gittik. Yolda birsürü HES yapmışlar ve HES nedeni ile hava sürekli değişiyor. 2 saatte bir yağmur yağyor. Bir gece artvinde kaldıkran sonra tekrar samsun üzerinden eve döndük.
Güzel bir gezi oldu :smiley:

pokuta girmeden soldan 1km devam edince pokutun üstündeki düzlüğe varacaktınız ve kampınızı kuracaktınız.geçen sene bu zamanlar.

1173706 10151877728324406 2056359131 n

1231240 10151877728704406 314942275 n

1238908 10151877725389406 977606505 n

1240567 10151877727664406 323284413 n

Pokut, doğu karadeniz bölgesinde tekrar gideceğim yerlerden biridir. Pokuta çıkan yol bildiğiniz gibi çok kötü. yolun ne kadar uzun ve bozuk olduğunu kimse önceden söylememişti. tepeye çıkana kadar canımız çıktı. yukarı varınca da düzgün bir yatakta yatalım dedik :smiley:
kaldığımız yerdeki yemek süperdi. yani hazırlıklı gitseydik kamp kurabilirdik ancak gezide sadece ben ve eşim olduğumuz için eşimin dediği oldu genel olarak :smiley:

Merhaba livan08 resmini paylaştığınız çadırın modeli ve markası nedir kaç mevsimlik vede kaç kişiliktir artı ve eksi yönleri nedir.

marmariscj7' Alıntı:
Merhaba livan08 resmini paylaştığınız çadırın modeli ve markası nedir kaç mevsimlik vede kaç kişiliktir artı ve eksi yönleri nedir.
iki çadırda arkadaşlarımın.iki çadıra 3 kişilik ve markası HUSKY .yalnız soldaki 4 sağdaki 5 mevsim.benim kendi çadırımda 2 kişilik 4 mevsim husky marka.bagajları ve çadır içi büyük ve kullanışlı.kurulumları kolay.malzeme kaliteli,yıpranmaya dayanıklı vs olumsuz bir yönünün daha görmedim

merhabalar Can bey iyi tatiller. bende eşimle aynı güzergahta olacağım, bilgiler için sağolun ,pokut yaylasında çadıra niye izin vermiyorlar anlamadım

yaylacılar ve oradaki pansiyon işletmelerinin öyle karar aldıklarıını söylemişlerdi.zaten pokut yaylası yerleşim yeri küçük bir alandır ve evler içiçedir,çadır kurmayada uygun değil esasında.

hasandivriği' Alıntı:
müsaitseniz bölgeyle ilgili başka bilgiler verebilirmisiniz
kaçkarorg sitesinde kaçkarlarla ve oradaki bütün yaylalarla ilgili her türlü bilgiye ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR