Kaçlık Akü ? Kaçlık Solar ? Nereye Kadar ?...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,729

Etiketler
solar

Solar hesapları için kullanma kolaylığı açısından aşağıdaki dosyada 3 tabelayı tek sayfada topladım.

Ekli dosyalar

• SOLAR CETVELİ.xlsx
    923.5 KB · Görüntüleme: 2,023

Solar hesapları için kullanma kolaylığı açısından aşağıdaki dosyada 3 tabelayı tek sayfada topladım.
Sayın EvliyaCelebi bu güzel bilgileri facebookta paylaşabilirseniz daha çok karavancı arkadaş faydalanabilir diye düşünüyorum,siz face kullanmıyorsunuz izninizle sizin adınıza ben paylaşabilirim

Sayın EvliyaCelebi bu güzel bilgileri facebookta paylaşabilirseniz daha çok karavancı arkadaş faydalanabilir diye düşünüyorum,siz face kullanmıyorsunuz izninizle sizin adınıza ben paylaşabilirim

Ne demek Şadan bey, izin alma inceliğinize bile gerek yoktu aslında. :smiley:
Böylelikle sayenizde ben de emekli emekli hala birilerine faydalı olabilme zevkini tadarım. :yum:

Not
Cetvellerin son versiyonuna herzaman altdaki imza bölümümden " Solar hesabı " nı tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Sayın çelebi iyi akşamlar
karavanımsda 100 A gel akü ve 150 w panel var. Eberspecher d2 arıza yaptı çalışmıyor.solar kontrol panelinde 15 ilk sigorta yanmış onu değiştirdim.ancak akü şarj cihazımda çalışmıyor.bütün sigortaları kontrol ettim sağlam
1-ısıtıcının çalışmaması şarj cihazı ile ilgilimidir
2- sisteme 100 A bir gel akü daha ekleyeceğim
3- akü şarj cihazının yenisini alacağım
bu durumda bana hangi marka ve özellikte şarj cihazı tavsiye edersiniz.teşekkür eder saygı sevgilerimi iletirim

@hdermesin ,
1. uzaktan teşhis mümkün olmasa da, tahmininiz bence de ilk ihtimal olmalı. Fakat uzun zaman kullanılmayan ısıtıcıların tutukluk yapma durumu da olası.
2. Sisteme sonradan ancak, eşit gerçek kapasitede olan ayni cinsteki aküleri bağlayabilirsiniz. 150w panel için akü kapasitenizi büyütmeniz isabetli fakat onu tek yeni akü ile yapmanız daha doğru olur.
3. Şarj cihazı olarak çok fazlı ve elektronik kontrollü olanını almanız en uygunu.
4. Yazdıklarımın gerekçeleri için forumdaki ilgili başlıklara bakabilirsiniz.

@hdermesin , 1. uzaktan teşhis mümkün olmasa da, tahmininiz bence de ilk ihtimal olmalı. Fakat uzun zaman kullanılmayan ısıtıcıların tutukluk yapma durumu da olası. 2. Sisteme sonradan ancak, eşit gerçek kapasitede olan ayni cinsteki aküleri bağlayabilirsiniz. 150w panel için akü kapasitenizi büyütmeniz isabetli fakat onu tek yeni akü ile yapmanız daha doğru olur. 3. Şarj cihazı olarak çok fazlı ve elektronik kontrollü olanını almanız en uygunu. 4. Yazdıklarımın gerekçeleri için forumdaki ilgili başlıklara bakabilirsiniz.

@hdermesin , 1. uzaktan teşhis mümkün olmasa da, tahmininiz bence de ilk ihtimal olmalı. Fakat uzun zaman kullanılmayan ısıtıcıların tutukluk yapma durumu da olası. 2. Sisteme sonradan ancak, eşit gerçek kapasitede olan ayni cinsteki aküleri bağlayabilirsiniz. 150w panel için akü kapasitenizi büyütmeniz isabetli fakat onu tek yeni akü ile yapmanız daha doğru olur. 3. Şarj cihazı olarak çok fazlı ve elektronik kontrollü olanını almanız en uygunu. 4. Yazdıklarımın gerekçeleri için forumdaki ilgili başlıklara bakabilirsiniz.

Merhaba,

Geçmiş olsun umarım sorununuzu çözmüşsünüzdür.
1 ay önce Poyrazlar kampında bir arkadaşın aynı model ısıtıcısı da çalışmadı. Akü voltajı 11,3 voltun altına inince ısıtıcı arıza veriyor ve çalışmıyor.
Bende de Eberspecher d2 ısıtıcı var üzerinde ki orjinal sigorta 25 amper ( sistem 24V olursa 15 amper takılıyormuş).

selamlar
Tunç

@hdermesin, Eberspacher D2 ısıtıcı ile benzer sorunu ben de yaşadım, 1-1,5 ay gibi aralıklarla ısıtıcıyı çalıştırıyordum ama bir ara unutmuşum 2 aydan fazla süre geçmiş, çalıştırayım dedim 2 kez denedi sonra hata ( 05) verdi,
kabloları,sigortaları, bağlantı yerlerini elimden geldiğince kontrol ettim ama olmadı bir ara farkettim ki aletin kızdırma bujisi akım çekiyor, fan üflüyor ama yakıt pompasında ses yok.
Bunun üzerine yakıt pompasının yanındaki soketi çıkardım, aküden ara kablosu çektim ve +/- bağlantısına dikkat ederek yakıt pompasına direk elektrik verdim ve bu işlemi peş peşe 3-4 sefer yaptıktan sonra kabloları pompaya değdirdiğimde tıklamaya başladı, herhalde bir süre çalışmayınca yakıt pompasının içerisindeki lastik/kauçum membran yapışıp kalmıştı, sonra elektrik soketini taktım ve ısıtıcı normal bir şekilde çalışmaya başladı.
Belki işinizie yara bir bilgidir, deneyebilirsiniz. Selamlar.

@hdermesin, Eberspacher D2 ısıtıcı ile benzer sorunu ben de yaşadım, 1-1,5 ay gibi aralıklarla ısıtıcıyı çalıştırıyordum ama bir ara unutmuşum 2 aydan fazla süre geçmiş, çalıştırayım dedim 2 kez denedi sonra hata ( 05) verdi, kabloları,sigortaları, bağlantı yerlerini elimden geldiğince kontrol ettim ama olmadı bir ara farkettim ki aletin kızdırma bujisi akım çekiyor, fan üflüyor ama yakıt pompasında ses yok. Bunun üzerine yakıt pompasının yanındaki soketi çıkardım, aküden ara kablosu çektim ve +/- bağlantısına dikkat ederek yakıt pompasına direk elektrik verdim ve bu işlemi peş peşe 3-4 sefer yaptıktan sonra kabloları pompaya değdirdiğimde tıklamaya başladı, herhalde bir süre çalışmayınca yakıt pompasının içerisindeki lastik/kauçum membran yapışıp kalmıştı, sonra elektrik soketini taktım ve ısıtıcı normal bir şekilde çalışmaya başladı. Belki işinizie yara bir bilgidir, deneyebilirsiniz. Selamlar.

Isıtıcının yakıt pompası, ısıtıcı ile araç deponuzun arasında bir yerdedir, ısıtıcının alt kısmında 2-3 cm çapında 2 boru vardır biri eksoz diğeri temiz hava girişi için, temiz hava girişine yakın 2-3 mm çapında sert plastikten ince bir yakıt giriş borusu bulunur. Yakıt pompasını bu ince boruyu takip ederek bulabilirsiniz. Tahminimce aracın altında bir yerdedir. Kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri