KAD 2011 YENİPAZAR KANYONU

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ermes Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,999

ermes

Yeni Üye
Yenipazar kanyon aktivitesi

Yalnızca telefonla konuştuğum K.A.D nin minibüsü beni cumartesi sabahı 8 e E5 üzerinden aldı. Araçta 3 kampçı 8 kanyoncu idik. Pamukova ya yaklaşırken verdiğimiz bir kahvaltı molasının ardından 12.30 gibi kanyon girişine vardık. Su geçirmez çantaların yerleştirilmesi,
Ekipmanları kuşanılmasının ardından 13.30 gibi harekete geçtik. Kanyon ekimizde aktivite liderleri olarak Hasan ve Ozan…. Arkadaşlar vardı, diğer aktivistler başkan Erdal bey, Celal bey, ,ben, Caner bey Serhat. Hasan bey Burak idi. Erdal bey ve Celal bey , yaptığımız sohbetlerde, suyun çok kolay bulandığını bunun sebebinin de dipte birikmiş tortu tabakasının olduğunu belirttiler. Bu tortunun kaynağının da kanyon girişine birkaç km mesafedeki mermer madeninin olduğunu anlattılar.
Suya girdik. Suyun ısısı normal sayılabilecek serinlikte idi. Çantalarımız dolu ve ağır olmakla beraber suyla taşındığı için yük olmuyordu. Bu benim gibi yürüyüşlerde çanta taşımaya çalışan biri için gayet hoş bir durumdu. Daha başlarda yüksek bir yerden derin suya atlamak başa gelecekleri belli ediyordu. Boyu geçen dehlizleri kaplayan sular olduğu gibi , bilek seviyesinde de olan yerlerde vardı. 1,5 saat sonra ilk ip inişi yerine geldik .Bu benim için 23 yıl sonraki ilk ip inişim olacaktı. Yükseklik 18-20 mt gibiydi. Ve 2.mt den sonra negatif eğim vardı. Grup liderlerimiz önden indiler ve emniyetimizi aldılar . Sağ salim ve emniyetle indikten sonra saat 16.004 gibi mola yerine geldik . Yerimiz sudan 4-5 mt yüksekte yeşillik bir vaha gibiydi. Odun ve yer boldu. Hemen ıslak elbiseleri çıkartıp kuruları giydik .Yine aktivite liderlerimizin hazırladığı nefis bulgur pilavı ve et yemeği afiyetle yendi. Akabinde çaylar içildi ve 1 saat içinde herkes yattı. Gece sabaha karşı hava çok soğudu ve birçok arkadaşımız az yada çok etkilendi. Gün ağarır ağarmaz Ozan. kalktı ve ateş yaktı.. Çıt çıt yanma sesinin duyan ben ve çoğu arkadaş kalktı,
Kahvaltı yapıldı ekipmanlar kuşanıldı ve tekrar yola çıkıldı. Ancak su çok soğuk olmuştu. Kanyonun yuvarlak kıvrımlı mermer dehlizlerinde soğuk suya boy girenlerin nidaları yankılandı durdu. Her boy suya girişte bir ses mutlaka çıkıyordu. Ancak manzara muhteşemdi, donan ayak ve el parmaklarımızı bize unutturdu. Bir süre sonra ilk güneşi gördüğümüz yerde kuruyemiş molası verdik. Yolun devamında yatay geçiş gerektiren bir yerde ekspres istasyonu, hemen devamında aynı iple tam dik olmayan iple iniş istasyonu kurduk ve geçtik. Zaten sonradan öğrendik ki (Celal ve Erdal beylerden) 100mt ilerisi son ve en dik ip inişi yeriymiş. Burada da istasyon kuruldu bir yandan biz , bir yandan çantalar aşağıya indik . Dehlizler muhteşemdi. genişliği 1 metreye kadar düşen yuvarlak hatlara sahip bu mermer koridorlarda , bir adımıda boy seviyesinde suya girmiş olabiliyordunuz. Bakına bakına ilerledik . Yanıma alamadığım cep telefonum yüzünden çekemediğim fotoğraflara hayıflanıp durdum. Tek umudum başkan Erdal beyin kafa kamerası ve cep telefonundaki görüntülerin güzel ve net çıkmış olması.
İnişten yarım saat sonra kanyonu bitirdik ve bizi bekleyen minibüsümüze ve 3 kamçı arkadaşımıza kavuştuk. Üst baş değiştikten sonra dönüş yoluna koyulduk.
Bu yürüyüşte oluşmuş olan işbirliği ve dayanışmanın oturmuş olduğunu, ekipte saygı ve güvenin mevcudiyetini gördüm. Kendilerine bana gösterdikleri anlayış ve arkadaşlık için müteşekkirim. Umarım daha nice aktivitelerde birlikte oluruz
Sağlıcakla kalınız
Argun BAYDAN

Fotoraf 0208

DSCF1281

DSCF1236

Fotoraf 0219

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.