DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kahramanmaraş Kalesi

'KAHRAMANMARAŞ' forumunda AYDURAN tarafından 18 Nisan 2007 tarihinde açılan konu 19116 kişi tarafından okunmuş, 2 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  [​IMG]

  Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş kent merkezindeki yığma tepenin üstündedir. Günümüze değin birçok onarım geçiren kalenin M.Ö. 1. yüzyıl - M.S. 2. yüzyıl arasında yapılmış olacağı düşünülmektedir.150x75 metre boyutlarında dikdörtgene yakın planlıdır. Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü duvarların bir bölümünü ve üç burcu onartmıştır. Bunlardan biri kalenin eski giriş yapısıdır. Kare planlı burcun dış duvarları kesme taş, iç duvarları ise moloz taştır. Yarıdan çoğu yıkılmış iç duvarlarda iç kapı koridoru ile kapı söve yerleri onarılmıştır. Burcun güney yüzünde sivri kemerli, çiftkanatlı kapı yer alır. Ahşap kapı kanatları, kalın saç kaplanarak iri başlı çivilerle perçinlenmiştir. Burcun doğusu mazgal deliklidir. İçten haç planlı burç, haçın uzun kolu üstündeki başka bir kapıyla kaleye açılır. Kale surlarının içi park olarak düzenlenmiştir. Açık çay bahçeleri, çocuk parkı ve dinlenme mekanları bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kahramanmaraş’ın merkezinde, şehrin güneyinde yığma bir tepe üzerinde bulunan bu kale bir çok kez onarım geçirmiştir. Kalenin ne zaman yapıldığı konusunda kaynaklarda yeterli bilgi bulunmamakta olup, kitabesi de günümüze gelememiştir. Kalenin MÖ.VIII.yüzyılda Hititler tarafından yapıldığı ileri sürülmüştür. Ancak bunu kanıtlayacak bir belge veya buluntuya rastlanmamıştır. Bununla beraber MÖ.I- MS.II. yüzyıllarda Roma döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Bizanslılar da bu kaleyi kullanmışlardır.

  Kale dikdörtgen planlı olup, yaklaşık 150x75 m. ölçüsündedir. Kalenin çevresinde hendek bulunmamaktadır. Kalenin dış duvarları kesme taştan, iç duvarları da moloz taştan yapılmıştır. Kale duvarları 1.60 m. kalınlığındadır. Ancak iç duvarların büyük bir bölümü yıkılmıştır. Bu duvarların bir bölümü ile üç adet burcu Kültür Bakanlığı’nca onarılmıştır. Onarılan burçlardan birisi de kalenin ilk yapıldığı dönemden kalmış olan giriş kapısıdır. Buradaki burcun güney cephesinde sivri kemerli çift kanatlı bir kapı bulunmaktadır. Yapıldığı dönemden kalmış olan bu kapı ahşaptır ve üzeri maden ile kaplanmıştır. Bu üst kaplama iri çivilerle kapı üzerine perçinlenmiştir. Kale kapısında bulunan Maraş Aslanı heykeli bugün İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndedir.

  [​IMG]

  Osmanlı döneminde de kale içerisinde önemli bir yerleşim olduğunu Evliya Çelebi’den öğreniyoruz. Evliya Çelebi, Yavuz Sultan Selim’in İran seferine giderken bu kaleyi ele geçirdiğini belirtir. Ardından burada yaşayanlar Kanuni Sultan Süleyman zamanında isyan etmişler ve o zamana kadar harap durumdaki kale yeniden yapılmıştır. Yine Evliya Çelebi’ye göre; “…Etrafı altı yüz adım ve dört köşedir. Etrafında hendeği yoktur. Kapısının dışındaki kalelerin birbirine bakan dört tane aslan tasviri vardır”.

  Kale kapılarından biri üzerinde Yavuz Sultan Selim döneminde h.915 (1509) yılında kalenin yeniden yapıldığını gösteren bir tarih bulunmaktadır. Bunun dışında Kanuni Sultan Süleyman döneminde kalenin onarıldığını gösteren 1054 (1644) tarihli bir onarım kitabesi daha bulunmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman zamanında Süleyman Han Camisi yapılmış ve bunun çevresinde de yüz evlik bir mahalle kurulmuştur. Maraş Kalesinin yapıldığı antik dönemlere ait yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca Osmanlı dönemine ait yapılar da günümüze gelememiştir. Yalnızca kalıntılara dayanılarak haç planlı, beşik tonozlu bir yapının burada bulunduğu sanılmaktadır.

  Günümüzde orijinalliğini büyük ölçüde kaybetmiş olan bu kalenin içerisi park olarak düzenlenmiştir. Kale içerisinde Fransızların Maraş’ı işgali sırasında Maraş’ın onlara karşı koymasının anısına 1936 yılında Kurtuluş Anıtı dikilmiştir.
   
  Etiketler:


 2. sedauncu

  sedauncu Ana Kamp

  Mesaj:
  61
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  KAHRAMANMARAŞ
  Ynt: Kahramanmaraş Kalesi

  Elinize sağlık çok güzel olmuş :smiley:
   


 3. AYDURAN

  AYDURAN Zirve

  Mesaj:
  5.681
  Alınan Beğeni:
  11
  Şehir:
  İstanbul / Maltepe
  Ynt: Kahramanmaraş Kalesi

  Rica ederim ;)
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Kahramanmaraş Kalesi
 1. serhat3042
  Yanıt:
  2
  Okunma:
  262
 2. burak koca
  Yanıt:
  4
  Okunma:
  14.420
 3. servet jeep
  Yanıt:
  21
  Okunma:
  14.575
 4. ceranus
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.326
 5. karoff46
  Yanıt:
  241
  Okunma:
  18.879
 6. oguzbgr
  Yanıt:
  289
  Okunma:
  25.458
 7. yildo46
  Yanıt:
  17
  Okunma:
  5.645
 8. Obelia
  Yanıt:
  102
  Okunma:
  9.055
 9. alb
  Yanıt:
  18
  Okunma:
  8.051
 10. ceranus
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  1.530

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. kahramanmaras kalesi

  ,
 2. Maraş Kalesi

  ,
 3. kahramanmaraş kalesi hakkında bilgi

  ,
 4. kahramanmaraş kalesi fotoğrafları,
 5. maraş kalesi efsanesi,
 6. maras kalesi hakkinda bilgi,
 7. maraş kalesi ile ilgili gezi yazısı,
 8. k.maraş kale,
 9. k.marasin kalesi,
 10. maras kalesi uzerine yazilmis denemeler,
 11. k.maraş kalesi hakkında bilgi,
 12. kahramanmaraşın kalesi hakkında bilgi,
 13. k Mara k a L esii,
 14. k maras kalesi,
 15. K.maraş kalesi ne zaman ve niye tarafından yapılmıştır kısa özet,
 16. K.maraş kalesinin tarihçesi,
 17. kahramanmaraş kalesi ne zaman nerede yapilmistir,
 18. Kahramanmaras kalesı kım tarafından yapıldı,
 19. k.maraşın kalesi hakkında bilgi,
 20. Maraş kalesi kim tarafından yapılmıştır ,
 21. maraş kalesi tarihçesi,
 22. maras kalesi ve kim tarafından yaptırıldı,
 23. kahramanmaraş kalesi gezi yazısı,
 24. kahramanmaraş kalesi t

Yükleniyor...