Kalkışta Defransel Kütürtü Sesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 27istanbul27 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,069
Ynt: Kalkışta Defransel Kütürtü Sesi

sesi kesinlikle lsd pullarından yapıyordur.lsd katkı yağı ile kesmeyebilir sökülüp temizlenmesinde fayda var..

Etiketler

Defransiyel kapağı sökülünce meydana çıkacaktır.Demekki bu lsd pullarının ömrü 100 bin km de bitiyor.selamlar.

Selam arkadaşlar , geçmiş olsun sitemiz kaç gündür kapalıydı, o kadar alışmışız ki,çok büyük eksikliğini farkettim.Aracımın arka defransiyel kapağını söküp içini tazyikli benzinle yıkayıp temizledim , yağ temiz olmasına rağmen içinde sarı metal tozları vardı.kapağı slikonlayıp taktım, lsd kayıcı ve80 90 yağ koydum kalkıştaki kütürtü sesi 100/de 70 azaldı.

Merhaba,

Bende 97' 5.2 Var. Aracı ilk adlığımda buna benzer bir problem vardı. Motor kulakları dediler, değiştirdim ama ondan değilmiş. Başka bir servise gittim bana tork konvertor ile ilgili dediler. Rampa çıkışlarında yeteri gücü sağlayamıyor dediler. Araçta özellikle rampada ve sert kalkış yapmak istediğimde tak tak tarzında bir vuruntu oluyor ve sarsıyordu. Tork konvertörün komple yenilemesini yaptırdım. Daha sonra düzelmeyince bundan değilmiş şanzumana bakmalıyız diyerek ne kadar acemi olduklarını gösteren bu servisten başka bir servise götürdüm. Bana ön takım ve motor denge kolları ile ilgili dediler. Ön takıma gerekli bakımı yaptırdım ama yine düzelmedi. Sonra oldukça sinirlendim ve bir süre bu şekilde bindim. En son Bostancı sanayide Jeep Garage götürdüm. Oradaki ustalar tecrübe ettiler ve kesinlikle şanzuman dediler. Ben teknik araçların teknik terimlerinden çok anlamam ama hatırladığım kadarı ile şanzuman dişlilerinin bir tası varmış ve bazı dişliler bu tasın içerisinde sıkışma yapıyormuş. Bu kütürtü ve sarsıntı ondan oluyormuş. Benim aracımda sizin söylediğiniz gibi yolda giderken hatta hız yaparken hiçbir sorun çıkarmıyordu. Son çare olarak bu ustalara şanzumanı komple yenilettim. Sorunum çok şükür tamamıyla düzeldi. Şimdi hiçbir sarsıntı ve ses yok saat gibi. Anlayacağınız sırf bu sorunu çözmek için aracın şanzuman ve diğer yürür aksamları ile ilgili herşeyini yenilettim. Söylemeyi unuttum arada aracın şaftı bile söküldü :smiley: Umarım anlattıklarımın bir yardımı dokunuz. Gittiğim ve yanlış yönlendirmeleri olan bana bir sürü para harcatan servislerin isimlerini vermedim. Etik olarak ne kadar doğru olur bilemedim.

Saygılar,

Serkan bey selamlar,Bu vesile ile aracınız bakım görmüş ama sizin de belirttiğiniz gibi güya bu araçların servisi olmalarına rağmen maalesef arızayı düzgün bir şekilde tespit edemediklerinden boş yere masraf çıkartıyorlar, Bunları bende yaşadım hem de mesleği bırakmış yılların ustası olarak yinede hangi servisten memnun kaldıysanız oraya devam edin.Benim araçtaki ses defransel olayı ve devam ediyor ,sadece yağını değişip katkı koydum ses 100/50 kesildi şimdilik devam .

Selamlar

Amerikan arabalarına difransiyele 80-90 makina yagı konmaz yag katkısı yetersiz kalır,
Difransiyel yada kilitli difransiyel yagı ayrıdır eski yıllarda 80 lerde bizde bulamaz 90 numara makina yagı bulursak katkı bir şekilde getirtebilirsek kilitli diff. yagı koyardık yag zift gibi idi.
Sırf bu yüzden 75 model pontiac trans-am arabam ayna mahruti diş kırdı,kilit metalikleri jilet gibi inceldi. yeni ayna mahruti ve kilit takımı taktım o zaman bile çok pahalı ve sıkıntılı bir olaydı.
Birinci tavsiyem orjinal kilitli diff yagı kullanmanız aracın marka ve modeline göre arayın bu diff. ler agır iş makinası heavy duty standartında degerlendirilir.
ikinci tavsiyem ayna mahruti takımdır hiç bir zaman ayrı ayrı alınmamalıdır (imalat aşamasında ayna ile mahruti birbirinin dişini açar ve takım olarak kullanılır aksi halde uğultu ses yapar)
üçüncü tavsiyem mahruti somunu sıkılırken pul konulduktan sonra boşluğu alınana kadar sıkılır. somunun gevşemesinden endişe ediliyorsa akü kutup başları sökülüp elektirik kaynagı ile bir punto atılır.tork anahtarı ile motor blogu sıkılır gibi yük bindirilmez.Diff. kapak contasıda ihmale gelmez sık sık açıp kapamak iyi degildir.
Benim amerikan arabalarıma Vecdi Turan da Horoz Cemal bakıyordu şimdi oğlu çalışıyormuş. Otomatik şanzımanda Otomatikçi Nuri çok iyidi Bogaz köprüsünde trafik kazasında rahmetli oldu.eksozda Rallici Bayram bir numara idi rot balans için bostancı sanayide Levent ustayı tek geçerim ben de o zamanlar yarışlarda çok iyi idim. Kanaldan çıkp yarışıyordum, sonra evlendim arabalar artık serviste yapılıyor ben kahve içiyorum.Bunları, ustalar eskiden vardı şimdi servisler var bence arabayı bir servise götürün diye yazdım. artık orjinal yağlar parçalar çok rahat bulunuyor yada getirtiliyor.Siz kahvenizi için orjinal yagını koyup bakımını yapsınlar eğer ayna mahruti giderse bir kahve kesmez ayrıca açmışken bilye ve akslarıda kontrol ettirmekte fayda var.
6.6 Motor kilitlemiş,Ayna mahruti dağıtmış 400 turbo otomatik şanzımanı yemiş ve içi yanmış biri olarak yazdım hepsininde ortak noktası yağ.
aşırıya kaçtıysam özür dilerim, amacım yağ yüzünden yaşadığım bu olayları kimse yaşamasın diyedir.

Saygılar.

Durmuş bey arka defrensiyelden gelen ses defrensiyeldeki kilitten kaynaklanıyo aynı sorun bendede vardı servise gösterdim ve defrensiyelin içindeki kilten geldiğini söyledi ve defrensiyeli söküp benzinle temizledikten sonra tekrar yerine taktı defrensiyel yağını ve koruyucu yagını koydu önceden takur takur gelen ses kesildi sizin sorununuzda büyük ihtimal aynısı saygılar

Selamlar özkan bende senin gibi düşünüyorum.Def arka kapağını açıp benzin tabancasıyla bir güzel yıkadım dişliler pırıl pırıl görünürde aşınma yok özel lsd yağı ve taksim den aldığım orj mopar katkı yağını koydum ses yarı yarıya azaldı şu an idare eder sanırım pullardan kaynaklanıyor.Ses çoğalırsa baharda söker yaparım.

Durmuş bey pullardan değil lsd kilidin dişlilerinden kaynaklanan bir ses bu dişliler zamanla yağsız kaldığından dolayı birbirine sürtünme yapıyo ve geri gidişlerde ve kalkışlarda ses yapıyo yağını ve koruyucusunu koyduktan sonra kısa bir süre sonra ses tamamen kesiliyo

Merhaba,araç biraz yol yaptıktan sonra direksiyonu sağ/sol hareketiyle arka kuyruktan kıtırtı şeklinde gelir.zaman içinde kalkışla beraber 20/30 km süratte de sağ,sol çevirmeyle yapabiliyor.arka diferansiyel içindeki pullar yapıyor.Ama neden yaptığını 15 yıldır çözemedim.değişimden 1 yıl sonra tekrarlıyor.kötü bir arıza bu.geçen yıl 400 e almıştım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR