Kaloriferi Isıtmayan Arkadaşlar Buraya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nazifayvazoglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 264,258

nazifayvazoglu

Canım eşim sevda Ayvazoğlu ❤
Bir nebze faydası olur diye açtım konuyu.İnşallah faydası olur.93 model ZJ sahibiyim.Aracımı alalı 2.5 ay gibi bir zaman oldu.Aldığımdan beridirde kaloriferim ısıtma işlemi yapmamaktaydı.Havalar soğuk olmadığı için bu güne kadar hep araştırdım nasıl yapılır kaça çıkar diye.Gitmediğim sormadığım usta ,servis kalmadı Ankarada.Hepsininde ortak fikri göğüs sökülecek kalorifer radyotörü şişlenecek,yada değişecek.Tabi göğüsün sökülmesi beraberinde başka sıkıntılara da yol açacağı için herkesin söylediği tek söz kesinlikle bilen birine söktürmem yönünde idi.Doğal olarak bende katılmakta idim bütün söylenenlere.Ama yinede denk geldiğim başka elektirikçilere ve tamircilere hep gösterdim nasıl yapılır diye.Çare yok göğüs sökülecek petekler tıkalı.Sonunda kış Ankaraya dayandı benim nevrim döndü.Artık dedim son çare kimyasalla deneyelim patlatırsa bir yerleri o zaman söktüreyim artık göğüsü.Rastgele girdim bir radyotörcüye.Durumu anlattım.usta güzelce dinledi aç bakalım kabutu dedi bana .Açtım.İçinden biraz mırıldanarak ben bunu hallederim sen canını sıkma ama izin verirsen hortumların yerini değiştireceğim dedi.Usta benim bu işi çöz araba senin dilediğini yap dedim.15 dk gibi bir zamanda hortumları ordan oraya ordan oraya değiştirerek bastı marşa.kalorifer fırın gibi.Meğer bizim aracın sıkıntısı LPG yi bağlayanın yanlış bağlantı yapmasından kaynaklanmış.Usta işimi halletti ben 500 lira gibi bir rakamı gözden çıkarmışken 20 liraya bu işi çözdü.Ankara bu tip sıkıntısı olan varsa adresini verebilirim.

Etiketler
merhaba bende wj kasa var yazın sorun yoktu ama kış gelince söylediğin gibi fakat bende radyotör temiz sorun yok çift taraflı otomatik klima var hıgh sıcakta sol sıcak sağ soğuk üflüyor gösterdiğimde göğüs sökülüp içindeki ısı ayarı yapan motorlu kaliper değişicek dediler ne dersin link açtım bu konuyla ilgilibu arada bende lpg yok kullanmıyorum teşekkür ederim

Hocam geçmiş olsun . Bence servis kısmında payşai bilgilerini , yolumuz düşerse uğrarız . Ki birşekilde düşüyor .

İşte kızıyorum böyle şeylere , servis kaputu açar bakarda nasıl anlamaz yanlış bağlantı yapıldığını hayret doğrusu . Gerçi aracı detaylı incelemedilerse görmemişlerdir belki , bilmiyorum .

merhaba bende 2001 model Grand Cherokee var aynı ısıtma sorunu benim arabadada ortaya cıktı o radyatörcünün adresini verirseniz iyi olur bizde göğüsü söktürtmekten kurtuluruz simdiden tesekkürler.

arkadaşlar kim peteğe bakım yapıyor radyötörcüye şişletin olsun bitsin yada yenesini takın bı arada aracın da termostatıda kışa uygun ise arac kesinlikle ısıtır

wj kasa kalorifer peteği değişen arkadaşım yokmu? şu göğüs sökülmeden petek değişemiyormu abi nasıl amerikan bu arabalar anlamadımki!!! selamlar.....

Benim şimdiye kadar gördüğüm örneklerde Göğüs mutlak sökülüyordu . Açıkçası bence de sökülmeden mümkün görünmüyor .

boruları değiştirme mantığını anlayamadım doğrusu eğer petek tıkalıysa ne yaparsanız yapın ısıtmaz.kaputu açtığınızda kalorifer peteğinin kaput cam altı hizasından içeriye iki hortum girişi olduğunu göreceksiniz..bunlardan birinden giren su petekten dolaşıp diğer hortumdan devresini tamamlar..siz elinizle iki hortumu tutun ve sıcaklığına bakın eğer biri sıcak diğeri soguksa petek tıkalı değiştireceksiniz..yok masraflı ve pahalı derseniz hortumları biraz geriden sökün ve bir musluğa bağlayarak tazzikli su verin bunu yaparken önce hortumun içerisine petek temizleme sıvısından ilave edin içerdeki tortuyu sökecektir..kış geldi benim petekte sıkıntılı ılık esiyor bugün termostatını değiştirdim oda iyice bozulmuş...şimdide dediğim işlemi yapacağım inş. olur :smiley:
daha önce okumuştum arkadaşların bazıları würt katarak sogutma sistemini temizlediklerini söylüyor...evet doğrudur fakat sakıncası şudur temizleme esnasında sökülen tortu ve kirler sonuçta yine gidip o dar olan kalorifer peteğine dolacak kaş yapıym derken bide göz! bence ısıtma sıkıntınız varsa dediğim yeren ilacı koyun yok ön radyatörden koyacaksanız kalorifer petek giriş hortumlarını sökün su ordan dolaşmasınn..vesselam gezen biliyor bozan öğreniyor :smiley:

hertürlü yöntemi denedim olmadı, en sonunda göğsü söktük peteğe bakım yaptık taktık rahatladık..

bildiğim kadarıyla %90 aracın kalorifer peteği göğsün içinde.kalorifer ısıtmıyorsa ,, termostatında ve aracın hararetinde sorun yoksa kaçınılmaz son bu......

Çaglar bey göğüs söküldükten sonra ses yapmaya başladımı acaba onu merak ediyorum ben ses yapacak diye söktürtmüyorum ve göğüsü kime söktürdünüz ben Ankara'dayım

Araçları tanıyan biryere söktürün mutlaka en azından daha önce birkaçtane WJ göğsü sökmüş olsunlar . Dikkatli sökülüp , aynı dikkatle yerine takılırsa bir sorun olacağını sanmam . Ama bu iş yapılırken mutlaka başında dururum ben olsam .

anlayan biri söküp doğru takılırsa sorun yok birde adamlar okadar çok bağlantı vidası koymuşki tıkırtı yapması zor gögüs tek parça kavisli cıkartılıp takılıyor merak etmeyin ve anlayana söktürün sorun olmaz bu arada aküyü söktürmeden işleme başlatmayın dikkat her yer elektironik

huseyin brc' Alıntı:
Çaglar bey göğüs söküldükten sonra ses yapmaya başladımı acaba onu merak ediyorum ben ses yapacak diye söktürtmüyorum ve göğüsü kime söktürdünüz ben Ankara'dayım

hüseyin bey ses yapmıyor (ki ben baya titizimdir)...benim elektrikçi land cruiser (her kasası) ve mersedes üzerine çok yetkindir,tecrübelidir.benim göğüsten nerdeyse a4 ebatında 1 tepsi dolusu civata çıktı desem yalan olmaz.iş bitiminde eksikde çıkmadı fazlada ;)
2 gün sürebiliyor bu iş.sizin aracınızdanda sökmüş olma ihtimali yüksek.göğsün altında bir ton beyin vs..var ehil birine söktürmek lazım.

bu işlemden sonra arac check ışığı yaktı ama bende küçük bir obdII hata okuyucu ve silici küçük bir el aleti var onunla okudum ve sildim.bizim usta ışığınız yanarsa onuda söndürür.
sökülen göğüs aşağıda...şu anda kalorifer berberlerin kullandığı profesyonel fön makinelerinin en maximum ayarındaki kadar ısıtıyor ;)

ustanın bilgilerini özelden attım..

Grnt026

Kalorifer ve klimada performans düşüşünün birinci sebebi benim bildiğim, polen filtresi'nin tıkanmış, eskimiş, kirlenmiş, vb. olmasıdır.
Aracın polen filtresine ulaşarak, kompresör yardımıyla güzelce temizlerseniz, kalorifer verimi ciddi oranda düzeliyor..

hallettim arkadaşlar gerek kalmadı değiştirmeye; radyotördeki suyu kapagını açıp akvaryum hortumu ile çekerek biraz boşalttım (3-5 lt kadar) daha sonra kalorifer petek giriş çıkış hortumlarını söküp kalorifer peteğinin içine 1/5 oranında por çözü su ile karıştırıp giriş hortumdan içeri döktüm biraz bekleyip su ile temizledim çıkış hortumunun ucuda boşta olduğu için çıkan kireçli suda dışarı gitti daha sonra hortumları sisteme baglayıp aracı ısınıcaya kadar çalıştırdım evet mutlu son petek ısıtıyor inş. sıkıntı çıkarmaz burada dikkat etmeniz gereken tek şey por çözü fazla koymamanız yarım ltreye 100 gr ilave yeterli..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR