..."kamer".... Bodoslama Karavan Yapmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ccingiler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,689

ccingiler

Kamp I
Yer
Bursa
Karavan nedir dedik merak ettik? Kiralayalım derken bir arkadaşımızın 2007 ducato karavanı ile 31 marrtta yola düştük.. Ya 35 senelik şoförüz hayatımızda minibüs kullanmamışız, çadır kamp vs bilmeyiz; anlayacağınız bindik bir alamete düştük yollara..
Bursa dan çıkış ilk hedef İzmir di.. İzmir Mordağan Karaburun Sarpıncık :Feneri vs derken ilk gün 9 saat kullanmışım ben MAVİŞ'i.. Fayy akideş dedim olcek bu iş galiba.. Sonra ne Fethiye kaldı ne Bodrum ne Datça ..
Acemiyiz ya hep kamp aramaca, ama ne kampı 31 Martta, hepsi kapalı nerdeyse. Kimini açtırdık kimin de zorla kaldık vs. Fırtınalar yağmurlar başlayınca 9 gece 10 gün 2300 km yapıp döndük.. ..
Sonra başladık araç aramaya.. Bursa da servisçi kardeşlerim var.. onların kulağına su kaçırdım, konsültasyon yapıldı.. yeni nesil yerine eski nesil 2006 model 313 CDİ sprinter de karar kılındı.. 4. gün araç alındı.. Hooop 17 gün kapatma geldi iyi mi? Bizde kaçtık avatarımdaki bağ evine. projeler çizildi, tartışıldı malzeme arayışlarına girişildi (telefon ve internet çektiği zamanlarda tabii ki)
Bu sabah heyecanla döndük..En önemli mesele su depolarıydı.. yattım 313 ün altına..YA akideş ne fena bi durum anlatılmaz yaşanır yeminle.. Stepneyi sök koy 110 lt siyah su deposu tamam.. Eee gri depoya yer yok..Aşağısı bildiğin savaş alanı gibi.. (Hala bulamadım yer) Temiz su sorun değil 2 tane teker üzeri 130 lt (yatak altında) çözülüyor. neyse illaki yapacaz bişeyler ..O karavan Mercedes yani KAMER yapılacak..
Karavan malzemesi satan yere gidildi. Depo üreten , solar sistem satan, yalıtım malzemesi satan firmalarla görüşüldü. Tek kaliteli sol koltuk arandı.(bitirmiş karavancılar yok abi tek koltuk)
KAMER eski çırak yeni ustalardan Erkan a bırakıldı, bu gece ve yarın gece koltuk ve kaplama döşemeler sökülüp yalıtıma hazır hale getirilecek.
@janberkaydemir hocamın 12 sayfalık macerası titizlikle okundu.

Sonuç.. Bodoslama daldık mevzuya anlayacağınız.. Bakalım ne çıkaracağız meydana?
Yalıtım: isollat ısı yalıtımı üzerine ince elastomerik kauçuk ses yalıtımı..
Solar: Çekmeceli sistemli 4x150 watt Panelli 4adet Yuasa 90 a jel akülü 2 kva inverterli mppt vs
Depolar: 110 lt stepne yerine siyah su; 2x130 lt teker davlumbası üzerine temiz su.. Gri su meçhul???

te buda bizim KAMER..
1621294434685

Son düzenleme:

Etiketler

Depolar: 110 lt stepne yerine siyah su; 2x130 lt teker davlumbası üzerine temiz su.. Gri su meçhul???

Maceratörlü tuvalet konusundaki bu ısrar niye? Doğa dostu karavancılar çekme kasetli ya da portapoti kullanır. Maceratörlü tuvaletten vazgeçerseniz siyah su diye bir derdiniz olmaz. Dolayısıyla gri su deposuna yeri bulmuş olursunuz. Kaset boşaltmak o kadar zor değil, inanın. Sık boşaltırsanız koku sorunu da olmuyor.

Karavan nedir dedik merak ettik? Kiralayalım derken bir arkadaşımızın 2007 ducato karavanı ile 31 marrtta yola düştük.. Ya 35 senelik şoförüz hayatımızda minibüs kullanmamışız, çadır kamp vs bilmeyiz; anlayacağınız bindik bir alamete düştük yollara..
Bursa dan çıkış ilk hedef İzmir di.. İzmir Mordağan Karaburun Sarpıncık :Feneri vs derken ilk gün 9 saat kullanmışım ben MAVİŞ'i.. Fayy akideş dedim olcek bu iş galiba.. Sonra ne Fethiye kaldı ne Bodrum ne Datça ..
Acemiyiz ya hep kamp aramaca, ama ne kampı 31 Martta, hepsi kapalı nerdeyse. Kimini açtırdık kimin de zorla kaldık vs. Fırtınalar yağmurlar başlayınca 9 gece 10 gün 2300 km yapıp döndük.. ..
Sonra başladık araç aramaya.. Bursa da servisçi kardeşlerim var.. onların kulağına su kaçırdım, konsültasyon yapıldı.. yeni nesil yerine eski nesil 2006 model 313 CDİ sprinter de karar kılındı.. 4. gün araç alındı.. Hooop 17 gün kapatma geldi iyi mi? Bizde kaçtık avatarımdaki bağ evine. projeler çizildi, tartışıldı malzeme arayışlarına girişildi (telefon ve internet çektiği zamanlarda tabii ki)
Bu sabah heyecanla döndük..En önemli mesele su depolarıydı.. yattım 313 ün altına..YA akideş ne fena bi durum anlatılmaz yaşanır yeminle.. Stepneyi sök koy 110 lt siyah su deposu tamam.. Eee gri depoya yer yok..Aşağısı bildiğin savaş alanı gibi.. (Hala bulamadım yer) Temiz su sorun değil 2 tane teker üzeri 130 lt (yatak altında) çözülüyor. neyse illaki yapacaz bişeyler ..O karavan Mercedes yani KAMER yapılacak..
Karavan malzemesi satan yere gidildi. Depo üreten , solar sistem satan, yalıtım malzemesi satan firmalarla görüşüldü. Tek kaliteli sol koltuk arandı.(bitirmiş karavancılar yok abi tek koltuk)
KAMER eski çırak yeni ustalardan Erkan a bırakıldı, bu gece ve yarın gece koltuk ve kaplama döşemeler sökülüp yalıtıma hazır hale getirilecek.
@janberkaydemir hocamın 12 sayfalık macerası titizlikle okundu.

Sonuç.. Bodoslama daldık mevzuya anlayacağınız.. Bakalım ne çıkaracağız meydana?
Yalıtım: isollat ısı yalıtımı üzerine ince elastomerik kauçuk ses yalıtımı..
Solar: Çekmeceli sistemli 4x150 watt Panelli 4adet Yuasa 90 a jel akülü 2 kva inverterli mppt vs

te buda bizim KAMER..
Ekli dosyayı görüntüle 636425
Öncelikle keyifli bir dönüşüm dilerim.
Tercihlerinizden sıcakları sevdiginizi, aynı yerde uzun süre içeren konaklamalar yapacağınızı, genelde tatil amaçlı ve kamp dışı kullanım yapacağınızı düşünüyorum.
Açtığınız başlık dönüşüm hikayenizi paylaşma ise forum böyle konulari seviyor.
İlerlerken neler olabilir ise , bunun icinde farklı öneriler olacaktir.
Yukaridaki konunun başlangıcına dönersek, yalıtım da düşundüğunüz isollat malzemeye ihtiyacınız var mı tekrar bir değerlendirmenizi isterim. Diğer alternatiflerden çok farklı belirgin bir avantajı var mı. Size sonrasın da nasıl sorunkar çıkarır.
Tuvalet için her türlü gezi şekli dúşünüldüğünde farklı detaylar söz konusu. Ama yurt dışındaki ticari üreticilerin seçtiği kasetli çözümlerin çok sayıda karavan ve yılların kullanım deneyim sonuçları üzerine geliştiğini görmek bize aslında fazla düşünmeye de gerek olmadığını gösterdi.
Her seçimde bir ( + ) ve ( - ) nin de yolunu açmış oluyoruz.
Son günlerde 15m3 bir araca sabah girdiğimde hemen yanı başında duran ilk gezilerimizi yaptığımız T5'i görünce
" Kaşındık bir çok avantajımızı da kaybettik "diyoruz..

🖐🖐🖐

.
Forumu yeterlice okumanız, belki “Karavan”ı yeniden keşfetme çabalarınızı yerine oturtabilirdi ?

...

Son günlerde 15m3 bir araca sabah girdiğimde hemen yanı başında duran ilk gezilerimizi yaptığımız T5'i görünce
O zaman benim de kaşımama gerek kalmıyor..😉

Son düzenleme:

Maceratörlü tuvalet konusundaki bu ısrar niye? Doğa dostu karavancılar çekme kasetli ya da portapoti kullanır. Maceratörlü tuvaletten vazgeçerseniz siyah su diye bir derdiniz olmaz. Dolayısıyla gri su deposuna yeri bulmuş olursunuz. Kaset boşaltmak o kadar zor değil, inanın. Sık boşaltırsanız koku sorunu da olmuyor.
Üstadım, ev tipi klozet düşünüyorum. Macaretör yerine thetford kimyasal kullanarak başlayacağım şimdilik. Kasetli seçmeme nedenim koku veya hergün boşaltmak zorluğu değil, alışkanlıklar.. Ama gri su deposuna yer bulamazsam dediğiniz çok mantıklı.

Öncelikle keyifli bir dönüşüm dilerim.
Tercihlerinizden sıcakları sevdiginizi, aynı yerde uzun süre içeren konaklamalar yapacağınızı, genelde tatil amaçlı ve kamp dışı kullanım yapacağınızı düşünüyorum.
Açtığınız başlık dönüşüm hikayenizi paylaşma ise forum böyle konulari seviyor.
İlerlerken neler olabilir ise , bunun icinde farklı öneriler olacaktir.
Yukaridaki konunun başlangıcına dönersek, yalıtım da düşundüğunüz isollat malzemeye ihtiyacınız var mı tekrar bir değerlendirmenizi isterim. Diğer alternatiflerden çok farklı belirgin bir avantajı var mı. Size sonrasın da nasıl sorunkar çıkarır.
Tuvalet için her türlü gezi şekli dúşünüldüğünde farklı detaylar söz konusu. Ama yurt dışındaki ticari üreticilerin seçtiği kasetli çözümlerin çok sayıda karavan ve yılların kullanım deneyim sonuçları üzerine geliştiğini görmek bize aslında fazla düşünmeye de gerek olmadığını gösterdi.
Her seçimde bir ( + ) ve ( - ) nin de yolunu açmış oluyoruz.

🖐🖐🖐

Tespitleriniz doğru, Kamp alanlarından mümkün oldukça uzak kalmaya çalışmak ve bu arada su ve enerji sıkıntısı yaşamamak. İsollatt çok kesin kararım hele o buhar vanası videosunu seyrettikten sonra. Güneyde güneş altında 50 55 'C lerde arabanın içinin 25 30 larda kalmasını sağlayabilirim böylece. Soğuk gecelerde daha çabuk ısıtabilirim içeriyi.
Size de kolaylıklar diliyorum.

.
Forumu yeterlice okumanız, belki “Karavan”ı yeniden keşfetme çabalarınızı yerine oturtabilirdi ?

...

O zaman benim de kaşımama gerek kalmıyor..😉

Mesut bey , Başlıkta dediğim gibi "Bodoslama daldık" Ancak bu kadar araştırabildim.
Yavaşımız bozuk bizim.. Bir karar verdik mi en kısa zamanda halletmeye çalışıyoruz. Keşfetme çabalarımız uygulama esnasında oluyor. Ama vakitten kazandırıyor. 31 Martta ilk defa karavana binmiş ve yaşamış biri olarak 25 nisanda araç almak ve hemen başlamak da bunu gösteriyor. Yaşayarak keşfetmeye devam yani..
Benim yaşım 57 ye dayandı. Her güzel geçecek gün bana kar bundan sonra.. Dünya fani, Ölüm ani....
Sevgiyle kal hocam..

......nedenim......, alışkanlıklar..
Maalesef alışkanlıkları değiştirmeden karavancılık yapılamıyor.. :confused:
Alışkanlıkları ne kadar değiştirmeye hazırsanız, o kadar karavana yakınsınız..
Gerisi ya evi sırtlamak ya da "Gibi" gibi yapmak oluyor.. ;)

Herneyse, Trilye'de Temmuz, Ağustos havalar nasıl ?
Bir de yaşınızdan dem vurup, gençliğimi hatırlatmayın.. :yum:

Son düzenleme:

Maalesef alışkanlıkları değiştirmeden karavancılık yapılamıyor.. :confused:

Herneyse, Trilye'de Temmuz, Ağustos havalar nasıl ?
Bir de yaşınızdan dem vurup, gençliğimi hatırlatmayın..

Trilye de Kapanca Korsan limanında bağ evimiz var 20 yıldır (Avatarımdaki ev). Amatör balıkçıyım..Eylül aralık arası Lüfer paeşinde koşarız sabah 5 ten Akşam 8 e kadar.. Genelde temmuz ağustos rüzgarlı ve dalgalı olur. İstavrit mezgit mırmır yakalarız. Eylül geldiğinde ise havalar kalır ve soğuklar başlar Lüfer arzı endam eyler; macera başlar.
Yok artık 57 gençliğiniz ise maşallah size..Allah mutlu ömür nasip etsin.

.
Lüferin boğazdan geçtikten sonra değişmeye başladığı doğru mu ?
Sanırım Trilye'de hem balık sorunu hem de geceleri sıcak sorunu olmamalı ? :smiley:

İsollatt çok kesin kararım hele o buhar vanası videosunu seyrettikten sonra.
Çizgilerinizi böyle kalın çekerseniz, istemeseniz de "Öneriye dirençli" veya "Selfie düşkünü" izlenimi vermeniz işten bile değil.. Böyle durumlarda forum yapısına ters olsa da katılımcıların tecrübe paylaşım isteğinin söneceğini göz ardı etmeyin..
Üstelik videodaki elle kontrol alaturka bir metot. Ben resmi verilere güvenirdim.
Yalıtım yapacağı doğru olsa da hem somut olarak ne kadar etkili bilgisi yok hem de şu ücreti ne kadar tutuyor demiştiniz ?.. ;)

Marka karavan üreticileri gibi tecrübeli karavancılar da pencereli panelvan karavan kasalarında, yalıtımın abartılmasının nafileliğine dikkati çekiyorlar.
Fazlası cebe zarar. Sizinkinin milimetresi diğerlerinin birkaç santimetresinden bile daha pahalı. Yalıtımda vasatı kollamanız yeterli. Gerisi ısıtıcının, vantilatörün ve açılan pencerelerin ödevleri.
Zaten yalıtım da tek başına ne sıcağa ne de soğuğa yeterli çözüm..

Enerji tüketimini bilmeden sistemin birimlerine geçmek de bence temel bir hata !..
Üstelik iç direnç azlığı yüzünden tek akü, toplamda ayni kapasiteye sahip birkaç aküden daha hızlı dolar.

Su ekonominize ise gelin hiç girmeyeyim.
Bu kadar papaz olmamız şimdilik yeterli.
Herkezin bir kaynama noktası var.🙂

Başka bir başlıkta,
Sketchup.. hemen bakayım.. benim ucubeyi çizermiyiz mesut hocam?
diye sormuşsunuz..
Beni de balığa çıkarırsanız, neden olmasın ?.. ;)

Ama araç ve plan ölçülerini daha okunabilir şekilde gönderin..
Fakat şu andaki planınız da yarı entegre karavanlara daha uygun.
Sizinki dar araç !..

SketchUp'dan çizimleri 3D görmek istiyorsanız, en azından
SketchUp Viewer'i indirmelisiniz. Telefonlara bile iniyor.

...
Nedense unuttuğum “Dünya fani, ölüm ani” lafınızı fena beğendim.
Fakat sizin için “Dünya fani, karavan ani” daha doğru olmalı ?
😉

Son düzenleme:

Tespitleriniz doğru, Kamp alanlarından mümkün oldukça uzak kalmaya çalışmak ve bu arada su ve enerji sıkıntısı yaşamamak. İsollatt çok kesin kararım hele o buhar vanası videosunu seyrettikten sonra. Güneyde güneş altında 50 55 'C lerde arabanın içinin 25 30 larda kalmasını sağlayabilirim böylece. Soğuk gecelerde daha çabuk ısıtabilirim içeriyi.
Size de kolaylıklar diliyorum.
Standart bir izolasyonda bu sıcaklık değerlerini zaten yakalıyorsunuz. Sıcak ile aranız da kışın bağlantı kuvvetli ise diesel ısıtıcıyı bir üst güçte almanız halinde aslinda tamamen çözülmüş olacak. Esas gereken sıcak ve soguk degil yeterli havayı sağlamak .

Panelvandan koltuklu minibüse dönmüş sprinter almayın abiler ablalar.. o yolcu üstündeki hoparlör ışık ve klima menfezini Türklerin yaptığına inanamazsınız sökülmüyor meret.. İşimiz zorrr çok zorrr..:triumph::sweat::sob:

.
Lüferin boğazdan geçtikten sonra değişmeye başladığı doğru mu ?
Sanırım Trilye'de hem balık sorunu hem de geceleri sıcak sorunu olmamalı ? :smiley:

Çizgilerinizi böyle kalın çekerseniz, istemeseniz de "Öneriye dirençli" veya "Selfie düşkünü" izlenimi vermeniz işten bile değil.. Böyle durumlarda forum yapısına ters olsa da katılımcıların tecrübe paylaşım isteğinin söneceğini göz ardı etmeyin..
Üstelik videodaki elle kontrol alaturka bir metot. Ben resmi verilere güvenirdim.
Yalıtım yapacağı doğru olsa da hem somut olarak ne kadar etkili bilgisi yok hem de şu ücreti ne kadar tutuyor demiştiniz ?.. ;)

Marka karavan üreticileri gibi tecrübeli karavancılar da pencereli panelvan karavan kasalarında, yalıtımın abartılmasının nafileliğine dikkati çekiyorlar.
Fazlası cebe zarar. Sizinkinin milimetresi diğerlerinin birkaç santimetresinden bile daha pahalı. Yalıtımda vasatı kollamanız yeterli. Gerisi ısıtıcının, vantilatörün ve açılan pencerelerin ödevleri.
Zaten yalıtım da tek başına ne sıcağa ne de soğuğa yeterli çözüm..

Enerji tüketimini bilmeden sistemin birimlerine geçmek de bence temel bir hata !..
Üstelik iç direnç azlığı yüzünden tek akü, toplamda ayni kapasiteye sahip birkaç aküden daha hızlı dolar.

Su ekonominize ise gelin hiç girmeyeyim.
Bu kadar papaz olmamız şimdilik yeterli.
Herkezin bir kaynama noktası var.🙂

Başka bir başlıkta,

diye sormuşsunuz..
Beni de balığa çıkarırsanız, neden olmasın ?.. ;)

Ama araç ve plan ölçülerini daha okunabilir şekilde gönderin..
Fakat şu andaki planınız da yarı entegre karavanlara daha uygun.
Sizinki dar araç !..

SketchUp'dan çizimleri 3D görmek istiyorsanız, en azından
SketchUp Viewer'i indirmelisiniz. Telefonlara bile iniyor.

...
Nedense unuttuğum “Dünya fani, ölüm ani” lafınızı fena beğendim.
Fakat sizin için “Dünya fani, karavan ani” daha doğru olmalı ?
😉
Mesut reisim , bu garip zaten vurgun yemiş lüfere döndü bu öğleden sonra.. Etme be ya bide sen dalma kafa göz. Tamam bida bold kullanmam .:smirk:
İsollat , keçe abba nem bariyeri toplamından % 20 pahalı. 5250 tl günlük dolar kurundan eft yaptım bugün.
Papaz niye olalım reis.. Forum alemlerinde olur böyle vakalar.. 2010 dan beri bazı forumları reisliğini de yaptık zamanında.. 3 senedir çektim elimi eteğimi..Sıkıntı yokkk.. Biz mevzuda talebe sizler hocasınız..Bizim nesilde destur" Hocanın vurduğu yerde gül biter" desturudur. Ustalara Üstadlara Hocalarımıza atar tutar yapamayız biz. Vardır bi bildikleri.
Balığa çıkarmak nedir reis..Buyur gel eylülde.. Başımla...
plan ve ölçüleri tekrar çizer yollarım pm den reis varol.
“Dünya fani, karavan ani” cuk oturdu.. Hayatı ertelemek artık zor geliyor..

Not: İsollat üzerine kaç mm ses yalıtımı için elastomerik alayım?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Geri