..."kamer".... Bodoslama Karavan Yapmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ccingiler Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,705
Reis bizim KAMER dar..Eni 174 . Benim boy 183. Yatağı arkadan kayar kapıya dogru yerleştirdik projede Mecbur ayak olacak. Kafalar bulaşık süngeri gibi.. belki değiştiririz. Yeminle bilmiyorum ...
Sprinter için de var. Fakat aracı detaylarını bilmiyorum. Yurt dîşinda her yerde PSA görünce en başta yolumuzu seçtik.
Bizdeki gibi pencere boşluğu değerlendirilir mı bilmiyorum. Mercedes araçlar da dıştan cam ek ile genişletme yapılan araç uygulamasını Türkiye de de gördüm. Bursa da bu iş çözülür bence..

Video: https://youtu.be/2zEbhzsI9gw

Etiketler

Çok da sıkıntılı bir durum yok, alt taraftaki koltuk iskeletleri dikkatli çıkarılırsa izlenecek yol hepimizde benzer. Yan tarafların durumu da iyi . Bizim aracın durumu oldukça iyi olmasına rağmen aracın her yerine dokunabilmek , eksikleri tespit edebilmek ve toparlamak için 15 gün kendimize zaman verdik.
Bu arada tavsiyem araç da sonradan yapılmış , fabrika çıkışı kendisine ait olmayan tüm elektrik tesisatını söküp atın. Gerekli olanları yenileyerek yaptırın. Bilmediginiz tesisat baş ağrıtabilir.
🖐

Ha
Karavan nedir dedik merak ettik? Kiralayalım derken bir arkadaşımızın 2007 ducato karavanı ile 31 marrtta yola düştük.. Ya 35 senelik şoförüz hayatımızda minibüs kullanmamışız, çadır kamp vs bilmeyiz; anlayacağınız bindik bir alamete düştük yollara..
Bursa dan çıkış ilk hedef İzmir di.. İzmir Mordağan Karaburun Sarpıncık :Feneri vs derken ilk gün 9 saat kullanmışım ben MAVİŞ'i.. Fayy akideş dedim olcek bu iş galiba.. Sonra ne Fethiye kaldı ne Bodrum ne Datça ..
Acemiyiz ya hep kamp aramaca, ama ne kampı 31 Martta, hepsi kapalı nerdeyse. Kimini açtırdık kimin de zorla kaldık vs. Fırtınalar yağmurlar başlayınca 9 gece 10 gün 2300 km yapıp döndük.. ..
Sonra başladık araç aramaya.. Bursa da servisçi kardeşlerim var.. onların kulağına su kaçırdım, konsültasyon yapıldı.. yeni nesil yerine eski nesil 2006 model 313 CDİ sprinter de karar kılındı.. 4. gün araç alındı.. Hooop 17 gün kapatma geldi iyi mi? Bizde kaçtık avatarımdaki bağ evine. projeler çizildi, tartışıldı malzeme arayışlarına girişildi (telefon ve internet çektiği zamanlarda tabii ki)
Bu sabah heyecanla döndük..En önemli mesele su depolarıydı.. yattım 313 ün altına..YA akideş ne fena bi durum anlatılmaz yaşanır yeminle.. Stepneyi sök koy 110 lt siyah su deposu tamam.. Eee gri depoya yer yok..Aşağısı bildiğin savaş alanı gibi.. (Hala bulamadım yer) Temiz su sorun değil 2 tane teker üzeri 130 lt (yatak altında) çözülüyor. neyse illaki yapacaz bişeyler ..O karavan Mercedes yani KAMER yapılacak..
Karavan malzemesi satan yere gidildi. Depo üreten , solar sistem satan, yalıtım malzemesi satan firmalarla görüşüldü. Tek kaliteli sol koltuk arandı.(bitirmiş karavancılar yok abi tek koltuk)
KAMER eski çırak yeni ustalardan Erkan a bırakıldı, bu gece ve yarın gece koltuk ve kaplama döşemeler sökülüp yalıtıma hazır hale getirilecek.
@janberkaydemir hocamın 12 sayfalık macerası titizlikle okundu.

Sonuç.. Bodoslama daldık mevzuya anlayacağınız.. Bakalım ne çıkaracağız meydana?
Yalıtım: isollat ısı yalıtımı üzerine ince elastomerik kauçuk ses yalıtımı..
Solar: Çekmeceli sistemli 4x150 watt Panelli 4adet Yuasa 90 a jel akülü 2 kva inverterli mppt vs
Depolar: 110 lt stepne yerine siyah su; 2x130 lt teker davlumbası üzerine temiz su.. Gri su meçhul???

te buda bizim KAMER..
Ekli dosyayı görüntüle 636425
Hayırlı olsun. Ağız tadı ile kullanmanız dileği ile.

.
Şimdi işim başımdan aşkınken bu da ne diyeceksiniz ama olur da Sprinterinize enlemesine yatak düşünürseniz, demin çektiğim komşunun Hymer'i belki ilham olurdu ?

Hymer

Son düzenleme:

.
Şimdi işim başımdan aşkınken bu da ne diyeceksiniz ama olur da Sprinterinize enlemesine yatak düşünürseniz, demin çektiğim komşunun Hymer'i belki ilham olurdu
?
Ekli dosyayı görüntüle 636601

Reis süper fikir .. aklımıza da geldi ama ; Dikine yatak ve banyo ile çözdük meseleyi kağıt üzerinde.. Kamer i soydukça çürükler çıkmakta ve onarımları devam etmekte.. 1 2 güne kadar tamiratlar biter.. sonra yan duvarlara ve tavana isollat, tabana antipas atıp geçici malzeme ile 3+1 olarak TSE den geçmek planımız var.. Sonra macera baştan başlayacak.. tabana isollat, heryere Elastomerik kauçuk ses yalıtımı takviyeleri, su tesisatı , elektrik tesisatı , su depoları , güneş panelleri montajı...
İşte ondan sonra başlayacak macera ama ben bulaşmayacağım.. yoksa mahmekede tek celsede boşanırız 37 sene sonra..Nasıl istiyorsa yaptırsın Han'ım.
Sonra ön konsol direksiyon yan çıtaların boya işleri (Eccük VİP gözükmesin mi beya :sweatsmile: ) görünen duvar yüzeylerinde deri+alkantra kumaş kaplamalar vs vs..
Sonra araba ön takım fren vs eksiklerin giderilmesi.. ve TÜV (TSE den sonra 30 gün süre varmış, ama mümkün değil yetişmez. 250 lira ceza ile gireceğiz TÜV e.) Önemli olan TSE den 3+1 onayı almak.

Bodoslama gitmeye devam yani reis.. Durumdan vaziyet çıkar felsefesi ile her çıkan duruma karşı vaziyet alıyoruz anlayacağın..
Mücadeleyi bırakırmıyım? Hayır... Çünkü mücadeleden vazgeçen Pes etmiş demektir..Kimse şimdiye kadar Cengiz pes etti diyemedi.. Dedirtmem abii...
Not :
1-Taslak proje bu haftasonu kesinleşir.. HAftaya bir mimar kardeşimle 3D çizimler vs yapmaya çalışırı. atarım buraya.
2- webastoyu çin malı alacağım.. 5 kw yerli webastoya 6000 lira istediler.. kalsın abiii..
3- tam yolladım cevabı hymer de yükseltme kiti olduğunu farkettim.. ilginç bide 4wd dir bu mercedes iyi mi..

Ben de yatak ve banyonun enleri olarak 110 ve 60 cm i duyan bir mimarın yüzünün alacağı şekli merak ediyorum..😋
banyo 65 yatak 106 en tabanda .. ama döşek seviyesinde bombeden dolayı 112 falan yatak.. yeter be reis.. yatmaya mı geldik demezler mi adama.. sonuçta 365 gün yaşamayacağız karavanda.. max 9 gün yaşadım ilk yaşadığımda.. belki 15 gün yaşarız tek seferde. İnsanlar ufacık çadırlarda kalıyor 2 3 gün..
Not : ayrıca kilolu değiliz biz reis. :wink: sığarız yatağa

Son düzenleme:

.
Günde sekiz saat cendere az değil. Özellikle yazları..
Hesaplarken yalıtım ve duvar kalınlıklarını atlamayın.

Tamam, yatak ve banyoyu arkaya almakta kararlıysanız, yatağı neden ranza yapmıyorsunuz ? 😉
İkisi için de aklı selim yer sahibi olurdunuz...

Son düzenleme:

.
Günde sekiz saat cendere az değil. Özellikle yazları..
Hesaplarken yalıtım ve duvar kalınlıklarını atlamayın.

Tamam, yatak ve banyoyu arkaya almakta kararlıysanız, yatağı neden ranza yapmıyorsunuz ? 😉
İkisi için de aklı selim yer sahibi olurdunuz...
yatağın üst tarafında aracın kendi split kliması var ve seyahat anında güzel serinletiyor reis. ranza sıkıntılı olabilir.

Reis süper fikir .. aklımıza da geldi ama ; Dikine yatak ve banyo ile çözdük meseleyi kağıt üzerinde.. Kamer i soydukça çürükler çıkmakta ve onarımları devam etmekte.. 1 2 güne kadar tamiratlar biter.. sonra yan duvarlara ve tavana isollat, tabana antipas atıp geçici malzeme ile 3+1 olarak TSE den geçmek planımız var.. Sonra macera baştan başlayacak.. tabana isollat, heryere Elastomerik kauçuk ses yalıtımı takviyeleri, su tesisatı , elektrik tesisatı , su depoları , güneş panelleri montajı...
İşte ondan sonra başlayacak macera ama ben bulaşmayacağım.. yoksa mahmekede tek celsede boşanırız 37 sene sonra..Nasıl istiyorsa yaptırsın Han'ım.
Sonra ön konsol direksiyon yan çıtaların boya işleri (Eccük VİP gözükmesin mi beya :sweatsmile: ) görünen duvar yüzeylerinde deri+alkantra kumaş kaplamalar vs vs..
Sonra araba ön takım fren vs eksiklerin giderilmesi.. ve TÜV (TSE den sonra 30 gün süre varmış, ama mümkün değil yetişmez. 250 lira ceza ile gireceğiz TÜV e.) Önemli olan TSE den 3+1 onayı almak.

Bodoslama gitmeye devam yani reis.. Durumdan vaziyet çıkar felsefesi ile her çıkan duruma karşı vaziyet alıyoruz anlayacağın..
Mücadeleyi bırakırmıyım? Hayır... Çünkü mücadeleden vazgeçen Pes etmiş demektir..Kimse şimdiye kadar Cengiz pes etti diyemedi.. Dedirtmem abii...
Not :
1-Taslak proje bu haftasonu kesinleşir.. HAftaya bir mimar kardeşimle 3D çizimler vs yapmaya çalışırı. atarım buraya.
2- webastoyu çin malı alacağım.. 5 kw yerli webastoya 6000 lira istediler.. kalsın abiii..
3- tam yolladım cevabı hymer de yükseltme kiti olduğunu farkettim.. ilginç bide 4wd dir bu mercedes iyi mi..
Eşinizin istediği gibi yaptırsanızda kullanimda bir sorunda yine siz beceremediniz olacaksınız. 😂
Benzer tavsiyeleri, örnekleri ile onlara anlatmak daha kullanışlı çözümleri sağlıyor. Hatta bunları okuyup sorumluluk almaları daha fazla çözüm sağlıyor.
Isıtıcı için Dai SHAVA bakabilirsiniz.. Çın den gelen kaliteli urunler de ucuz,sayılmaz, fakat arıza ve parça gerektiğinde muadil peşinde koşabilirsiniz.
Mimarınız ( Türkiye de mimar yetisecegine artık inanmıyorum, yetenekler mimarinin korunduğu ve orneklenebilecegi ülkelerde eğitim almalılar düşüncesindeyim ) eğer karavan deneyimi yaşamadıysa yaşanan hiçbir ek problemi anlamayacaktır. Kendiniz yaparsanız daha mutlu olursunuz..
Ben de yatak ve banyonun enleri olarak 110 ve 60 cm i duyan bir mimarın yüzünün alacağı şekli merak ediyorum..😋
Evet burada bizi ilgilendiren bir detay var. 110 cm yatak eni bana 8cm kazandıracak , 8 sastlik cendere de tavsiye edermisiniz?

🖐🖐🖐

Evet burada bizi ilgilendiren bir detay var. 120 cm yatak eni bana 8cm kazandıracak , 8 sastlik cendere de tavsiye edermisiniz?
Tam anlayamadım.. 🤔

110 cm in yetmeyeceği sadece benim tahminim. 120 cm den sonra konuya girmiyorum, çünkü bu ende mışıl mışıl uyuduğunu söyleyenler var.
Çoğu marka üreticiler 135-140 cm i standart alıyor.

Bizim yatağın eni ise 150 cm.
Ne de olsa 39 sene sonra pek sıkı fıkı olmaya gerek yok..😉

...
Şimdi ölçtüm hanımla benim omuz genişliklerimizin toplamı ~90 cm. 110 cm ende temasız ama tek yorganla uyurken, kenarlarda sadece 5-8 cm kalacak demektir. Teoriği bu, umarım sahada yaptıkları maçlardan bahseden çıkar..
yatağın üst tarafında aracın kendi split kliması var ve seyahat anında güzel serinletiyor reis. ranza sıkıntılı olabilir.
Araç kliması çalışırken yani yollarda yukarı ranzada zaten kimse uyumayacaksa, bence sadece yatak yükseklikleri sorun olmalı ?

Son düzenleme:

Eşinizin istediği gibi yaptırsanızda kullanimda bir sorunda yine siz beceremediniz olacaksınız. 😂
Benzer tavsiyeleri, örnekleri ile onlara anlatmak daha kullanışlı çözümleri sağlıyor. Hatta bunları okuyup sorumluluk almaları daha fazla çözüm sağlıyor.
Isıtıcı için Dai SHAVA bakabilirsiniz.. Çın den gelen kaliteli urunler de ucuz,sayılmaz, fakat arıza ve parça gerektiğinde muadil peşinde koşabilirsiniz.
Mimarınız ( Türkiye de mimar yetisecegine artık inanmıyorum, yetenekler mimarinin korunduğu ve orneklenebilecegi ülkelerde eğitim almalılar düşüncesindeyim ) eğer karavan deneyimi yaşamadıysa yaşanan hiçbir ek problemi anlamayacaktır. Kendiniz yaparsanız daha mutlu olursunuz..

Evet burada bizi ilgilendiren bir detay var. 110 cm yatak eni bana 8cm kazandıracak , 8 sastlik cendere de tavsiye edermisiniz?

🖐🖐🖐
Ben iç yerleşim projesine hiç karışmıyorum.. Renk desen yükseklik vs.. naparsa yapsın. Çizimlerde bazı teknik mevzuları belirttim revişzeler yaptık ama ana projeye devam..Yani Han'ım kendi tasarladı... Başım ağrımaz o nedenle.
Dai shava 4 kw 4200 lira.. çin 2000 lira..
Mimarın karavan deneyimi yok.. ben yanına oturacağım şunu ekle bunu kaldır vs.. projemizin 3D halini görebileceğimiz bir çizim çıkacak.
Üstadım 120 cm olan karavan yatağında 9 gece (hemde ilk karavan tecrübemizde) rahatça uyuduk. 110 da da uyuruz dedi Han'ım.. Bencede uyuruz cendere vs de olmaz beya.. sen uyma reise :tearsofjoy::tearsofjoy:

Şimdi ölçtüm hanımla benim omuz genişliklerimizin toplamı ~90 cm. 110 cm ende temasız ama tek yorganla uyurken, kenarlarda sadece 5-8 cm kalacak demektir. Teoriği bu, umarım sahada yaptıkları maçlardan bahseden çıkar..

Araç kliması çalışırken yani yollarda yukarı ranzada zaten kimse uyumayacaksa, bence sadece yatak yükseklikleri sorun olmalı ?

Hocam lahana yaprağı gibi sarılır yatarım zaten ben.. sıkıntı olmaz bizde..:wink::wink:
yatağı yerden 85 cm gibi yapacağız ki, alt depolama alanlarının hacimi artsın.. geriye 1 metre falan kalacak ki, ranzaya müsade etmiyor malesef.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri