Kamp Alanları Tehlike Çanları Çalıyor...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,929
Ynt: Kamp Alanları Tehlikeli Çanları Çalıyor...

..yaşar bey uludağda su kaynaklarının tamamı depolara bağlandı belki 10.000 yıldır akan küçük dereler kurutuldu hayvanlar bile içmeye su bulamıyor..olay bitmiştir...şu an zirve ve çobankaya arasında içmeye su yok...ki şurda 2 yıl öncesine kadar 400 metre arayla su vardı alpin çayırlar arasında...

Etiketler

turgut bey teleferiğin birinci durağında inince yukarıya sola doğru bir yayla vardı gemlik askeri veteriner okulunda askerdeyken hafta sonları arkadaşlarla kamp yapmıştık orada çeşmeler görmüştüm onları da mı kestiler yoksa ? bir de o kadar çeşmeyi dereyi kuruttularsa orada hafta sonları kamp yapan yüzlerce kişi ve grup var legal ya da illegal hiç mi direniş ya da eylem olmadı acaba ?

amacım hesap sormak değil sadece son 3 senedir gitmediğimden bilmiyorum o nedenle

abı hayatdan bahsediyoırsunuz şu an sular akmıyor anca ocakta akar, oraya ulaşamadılar henüz...tonoz yayladan bahsediyorsanız şu an ordada su yok..

Üç beş kişinin doğayı temizlemesiyle işler bitmiyor önemli olan buraları çöplüğe çevirenlere eğitim vermek eğitim olmadıktan sonra istediğin kadar temizle sentemizle o kirletsin bu işin sonu yok

önce eğitim sonrada sağlam yaptırımlar olması gerekiyorr bence

nak' Alıntı:
Sevgili Arkadaşlar;

Bir süredir gözlemlediğimiz üzere ve son olarak da 22-23/09/2007 tarihinde Uludağ-Çobankaya'da ve ardından da geçtiğimiz haftasonu Akyazı-Sülüklü Göl'de kamp yaptıktan sonra da iyiden idrak ettiğimiz birşey var...Kamp alanları hızla yok oluyor!..Doğa tahrip ediliyor, tüm bu alanlar çöpten geçilmiyor...Bu duruma artık dur demek için hızlı bir girişimle güç birliği yapmalıyız...Son olarak Bursa'dan çeşitli gruplar(Doğa-Der, AKUT-Bursa, BAKUT, Nilüfer Yerel Gündem-Uludağ Grubu ve biz yani N.A.K.) olarak yaptığımız girişimler sonuç verdi ve Uludağ-Göller'e çıkan yolu Sayın Vali Yardımcımızın da girişimiyle, İl Özel İdare kararıyla kapattırarak bu bölgeye gerçek doğa severler dışındaki kişilerin ulaşımını engelleme yolunda sona varmak üzereyiz...Tüm kamp alanlarımız yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, bu konuyla ilgili birşeyler yapmalıyız...

Sevgili, Nilüfer Arama Kurtarma Grubu,öncelikle grup adına bireysel bağlayıcı mesajlar göndermeniz pek çok anlama karşılık gelebilir,bu nedenle öncelikle,"gerçek doğaseverleri" nasıl ayırtetmeyi düşünüyorsunuz lütfen buna bir açıklık getiriniz.Bir Bursa'lı olarak soruyorum,Burhaniye ve Alaçam Köylerinden araçla çıkılabilen bu havza da sözettiğiniz kapatma işlemi gerçekleşirse,muhtemel bir orman yangınında bölgeye alternatif ulaşımın ne şekilde sağlanacağını buradaki dostlara nasıl açıklarsınız.Her zamanki mantık tekrar işlemiş gibi görünüyor,"kontrol edemiyorsan,kapat gitsin".Su Uçtu Şelalesini de kapattırın,Ayva İni mağarasına da turistler geliyor,orayı da kapattırın,insan hayatına güzellik katan ne varsa kapattırın,iki kendini bilmez zibidi,çöplerini attı diye...

Ben varım doğayı temizleyeyim,bir grup oluşsun,düzenli ve presipli olsun,terterme veya bozulma olmasın,arkadaş ilişkilerini sağlam tutan bir grup oluşturalım,bak o zaman pis yer %50 azalır,SONUNA KADAR BEBABER adımız olur,işte bunu yaparsanız,Beni listeye yazın,doğaya yardım varım ben.

dino967' Alıntı:
Sevgili, Nilüfer Arama Kurtarma Grubu,öncelikle grup adına bireysel bağlayıcı mesajlar göndermeniz pek çok anlama karşılık gelebilir,bu nedenle öncelikle,"gerçek doğaseverleri" nasıl ayırtetmeyi düşünüyorsunuz lütfen buna bir açıklık getiriniz.Bir Bursa'lı olarak soruyorum,Burhaniye ve Alaçam Köylerinden araçla çıkılabilen bu havza da sözettiğiniz kapatma işlemi gerçekleşirse,muhtemel bir orman yangınında bölgeye alternatif ulaşımın ne şekilde sağlanacağını buradaki dostlara nasıl açıklarsınız.Her zamanki mantık tekrar işlemiş gibi görünüyor,"kontrol edemiyorsan,kapat gitsin".Su Uçtu Şelalesini de kapattırın,Ayva İni mağarasına da turistler geliyor,orayı da kapattırın,insan hayatına güzellik katan ne varsa kapattırın,iki kendini bilmez zibidi,çöplerini attı diye...
Sevgili OZTURK;
Uzunca bir suredir websiteyi ziyaret etmedigimizden mesajlarinizi henuz gorebildim. Oncelikle bu kadar sert yaklasimda bulunmanizdan ve profilinizde arazi araci fotografi olusundan yola cikarak off-road la ugrastiginizi dusumeden edemiyorum. Eger oyleyse, Bursa'da off-road a gonul vermis dostlarimiz icin de guzel bir off-road parkuru yaptirma yonunde girisimlerimiz oldugunu bilmelisiniz. Gollere cikan yol ile ilgili endise etmenize gerek yok, yerel yoneticiler ne yazik ki cevre konusundaki duyarsizliklarini surduruyor, dileyen diledigi gibi Bursa'nin ana su kaynaklarina cikarak kirletebilir. Yani sizin, benim, cocuklarimizin ictigi bu sulara ic camasiriyla girip yuzenler, arazi aracini sokup yagini camurunu yikayanlar, gece dagda kalip alkol aldiktan sonra sislerini gollere atanlar ve oraya gelip havaya ates ederek mermi cekirdeklerinin bolgeye ve su kaynaklarina dusmesini saglayanlar(agir metallerin dogaya verdigi zarari aciklamamiza gerek var mi bilemiyorum!) hala bu eylemlerini surdurebilir...Bolgeyi gormek adina en az 3,5 - 4 saat yuruyusu goze alanlarin bolgeye gelmesi bence problem degil. Ayrica bolgede cikabilecek herhangi bir yanginin da sebebi, bolgeye kolayca ulasip aksam biralarini orada icen veya saga sola hoyratca ates eden kisilerin siseleri veya sigara izmaritleri olacaktir! Inanin siz bu maili okudugunuz esnada bile bizler yanan bir yerlere mudahale ediyor olabiliriz o sebeple orman yanginlariyla ilgili orneginizi gereksiz buldugumu bilmelisiniz. Ayrica sikca orman yanginina gitmeyen dostlarin pek de goremedigi bir gercek daha vardir; bolgeye su tankerleri ve arazozlerin su takviyesi icin girisi guc olacagindan(rampa, dar yollar ve virajlar) bu bolgede karadan sondurme cabalari yetersiz kalacaktir! Bu aci seneryo ile ilgili daha fazla konusmak anlamsiz cunku dogaya hoyratca zarar verenlerin bolgeye ulasmalarini engellemek, koruma yolunda atilacak saglam bir adim olacaktir, keske yol kapatilabilse!..Su uctu Selalesi ve Ayvaini bambaska konular, onlari ayrica sormak isterseniz yanitlarim...Umarim mesajimdaki uslubum sizinki kadar sert ve onyargili olmamistir. Selamlar, sevgiler...

nak' Alıntı:
Sevgili OZTURK;
Uzunca bir suredir websiteyi ziyaret etmedigimizden mesajlarinizi henuz gorebildim. Oncelikle bu kadar sert yaklasimda bulunmanizdan ve profilinizde arazi araci fotografi olusundan yola cikarak off-road la ugrastiginizi dusumeden edemiyorum. Eger oyleyse, Bursa'da off-road a gonul vermis dostlarimiz icin de guzel bir off-road parkuru yaptirma yonunde girisimlerimiz oldugunu bilmelisiniz. Gollere cikan yol ile ilgili endise etmenize gerek yok, yerel yoneticiler ne yazik ki cevre konusundaki duyarsizliklarini surduruyor, dileyen diledigi gibi Bursa'nin ana su kaynaklarina cikarak kirletebilir. Yani sizin, benim, cocuklarimizin ictigi bu sulara ic camasiriyla girip yuzenler, arazi aracini sokup yagini camurunu yikayanlar, gece dagda kalip alkol aldiktan sonra sislerini gollere atanlar ve oraya gelip havaya ates ederek mermi cekirdeklerinin bolgeye ve su kaynaklarina dusmesini saglayanlar(agir metallerin dogaya verdigi zarari aciklamamiza gerek var mi bilemiyorum!) hala bu eylemlerini surdurebilir...Bolgeyi gormek adina en az 3,5 - 4 saat yuruyusu goze alanlarin bolgeye gelmesi bence problem degil. Ayrica bolgede cikabilecek herhangi bir yanginin da sebebi, bolgeye kolayca ulasip aksam biralarini orada icen veya saga sola hoyratca ates eden kisilerin siseleri veya sigara izmaritleri olacaktir! Inanin siz bu maili okudugunuz esnada bile bizler yanan bir yerlere mudahale ediyor olabiliriz o sebeple orman yanginlariyla ilgili orneginizi gereksiz buldugumu bilmelisiniz. Ayrica sikca orman yanginina gitmeyen dostlarin pek de goremedigi bir gercek daha vardir; bolgeye su tankerleri ve arazozlerin su takviyesi icin girisi guc olacagindan(rampa, dar yollar ve virajlar) bu bolgede karadan sondurme cabalari yetersiz kalacaktir! Bu aci seneryo ile ilgili daha fazla konusmak anlamsiz cunku dogaya hoyratca zarar verenlerin bolgeye ulasmalarini engellemek, koruma yolunda atilacak saglam bir adim olacaktir, keske yol kapatilabilse!..Su uctu Selalesi ve Ayvaini bambaska konular, onlari ayrica sormak isterseniz yanitlarim...Umarim mesajimdaki uslubum sizinki kadar sert ve onyargili olmamistir. Selamlar, sevgiler...

Sevgili NAK,keşke ben de size isminizle hitapedebilseydim,avatar fotoğrafındaki araç doğaya çıkışta kullanılan "araç"tır,her cümlenize ayrı ayrı cevap yazmak isterdim ama öncelikle yazımdaki üslubun şahsınıza yönelik kişisel bir tavır olmadığını ifade etmeliyim,bu tepki yasaklar koymayı "çözüm üretmeye" yeğ tutan kolaycı davranışa bir tavırdır,duruştur.Sitenize belki katılımı genişleterek katkıda bulunabilirim diye 4 kez mail attım ama cevap veren olmadı,doğal olarak gayriciddi bir hevesle kurulmuş site olacağını düşündüm.Eğer tavrınızda samimiyseniz ve Nilüfer İlçesine katkı sağlamaksa amacınız insanları "ötekileştirmeyin" lütfen ve unutmayın ki sizi çalışma alanınıza götürecek araç da off road aracı olacaktır.Dediğim gibi amacınız Nilüfer'e katkı sağlamaksa,lütfen Nilüfer sakinlerini de gözardı etmeyin,özelden telefonumu gönderiyorum,forumlarda birşey üretmeyen,sonuçsuz tartışmalar tarzım değildir,bu nedenle tekrar yazıyorum "yapmak istedikleriniz" konusunda samimiyseniz lütfen arayın,bir araya gelip konuşalım.Yazımda üslubuma takılmayın lütfen,müşterek payda da olduğumuzun bilincindeyim,off road'u da bilinçli yapan bir insanım.Belki "elbirliği" ile koruyabileceklerimiz konusunda biraz daha etkin olabiliriz...Sevgi ve Selamlarımla ;)

Ben ilgili olduğunu düşündüğüm genel bir prensibimi paylaşmak istiyorum.

Her doğru işin olması için, onun olmasını sağlayacak doğru ve çalışan bir sistem olmalıdır. Eğer böyle bir sistem yokken, siz doğruyu sistemsiz bir şekilde yapıyorsanız, ortamı kendinize, yani kişilere bağımlı hale getirmişsinizdir.

Bu nedenle çalışan bir sistem gereği olmadan yapılan kirletilmiş doğayı temizleme çalışmalarının tamamı yanlıştır. Doğayı sistemsizliğe emanet etmek anlamına geleceğinden ve sistem kurma ihtiyacının anlaşılması/farkedilmesi ihtimalini ortadan kaldıracağından doğaya yarar değil zarar verir.

Selamlar.

concrete' Alıntı:

Her doğru işin olması için, onun olmasını sağlayacak doğru ve çalışan bir sistem olmalıdır. Eğer böyle bir sistem yokken, siz doğruyu sistemsiz bir şekilde yapıyorsanız, ortamı kendinize, yani kişilere bağımlı hale getirmişsinizdir.

Bu nedenle çalışan bir sistem gereği olmadan yapılan kirletilmiş doğayı temizleme çalışmalarının tamamı yanlıştır. Doğayı sistemsizliğe emanet etmek anlamına geleceğinden ve sistem kurma ihtiyacının anlaşılması/farkedilmesi ihtimalini ortadan kaldıracağından doğaya yarar değil zarar verir.

Selamlar.

Güven Bey,mesajınız açık ve anlaşılır,münferit çabaların sonuçsuz kaldığı aşikar,bu konuda sosyal bilinci oluşturmak sürekli ve sabırlı bir emek sonucu olabilir.Bunu da başarabilmek ancak işbirliği ile mümkün olacaktır.Katılıyor ve destekliyorum.Selamlar...

İki gün öce eşim ile birlikte deniz kenarındayız.Bir grup genç geldi arabaları ile tozu dumana katarak 5 kişiydiler hemen deniz kenarına yerleşip getirdikleri kumanyalarını yediler denize girdiler ve 45 dakika sonra kalktılar giderlerken bütün pisliklerini orada bıraktılar.Arkalarından seslendim arkadaşlar bıraktıklarınızı alırmısınız çöp kutusu 3 metre ileride oraya bırakırsanız yeni gelenler temiz bir yere oturabilir dedim.Aldığım cevap SANANE LAN tabiiki ses çıkarmadık gittiler ve ben temizledim.Bu durumdan kurtulmanın en geçerli ve tek yolu vardır EĞİTİM EĞİTİM VE EĞİTİM gerisi boştur.Saygılarımla..

mseref' Alıntı:
İki gün öce eşim ile birlikte deniz kenarındayız.Bir grup genç geldi arabaları ile tozu dumana katarak 5 kişiydiler hemen deniz kenarına yerleşip getirdikleri kumanyalarını yediler denize girdiler ve 45 dakika sonra kalktılar giderlerken bütün pisliklerini orada bıraktılar.Arkalarından seslendim arkadaşlar bıraktıklarınızı alırmısınız çöp kutusu 3 metre ileride oraya bırakırsanız yeni gelenler temiz bir yere oturabilir dedim.Aldığım cevap SANANE LAN tabiiki ses çıkarmadık gittiler ve ben temizledim.Bu durumdan kurtulmanın en geçerli ve tek yolu vardır EĞİTİM EĞİTİM VE EĞİTİM gerisi boştur.Saygılarımla..

Dogru soze ne denir. Ancak bu konularda hassas olduklarini bildigimiz ulkelerde egitim tek cozum larak gorulmuyor bildigim kadariyla, Egitiyolar, ama buna ragmen uymayanlarin da cezalarla canini okuyorlar.

dino967' Alıntı:
Sevgili NAK,keşke ben de size isminizle hitapedebilseydim,avatar fotoğrafındaki araç doğaya çıkışta kullanılan "araç"tır,her cümlenize ayrı ayrı cevap yazmak isterdim ama öncelikle yazımdaki üslubun şahsınıza yönelik kişisel bir tavır olmadığını ifade etmeliyim,bu tepki yasaklar koymayı "çözüm üretmeye" yeğ tutan kolaycı davranışa bir tavırdır,duruştur.Sitenize belki katılımı genişleterek katkıda bulunabilirim diye 4 kez mail attım ama cevap veren olmadı,doğal olarak gayriciddi bir hevesle kurulmuş site olacağını düşündüm.Eğer tavrınızda samimiyseniz ve Nilüfer İlçesine katkı sağlamaksa amacınız insanları "ötekileştirmeyin" lütfen ve unutmayın ki sizi çalışma alanınıza götürecek araç da off road aracı olacaktır.Dediğim gibi amacınız Nilüfer'e katkı sağlamaksa,lütfen Nilüfer sakinlerini de gözardı etmeyin,özelden telefonumu gönderiyorum,forumlarda birşey üretmeyen,sonuçsuz tartışmalar tarzım değildir,bu nedenle tekrar yazıyorum "yapmak istedikleriniz" konusunda samimiyseniz lütfen arayın,bir araya gelip konuşalım.Yazımda üslubuma takılmayın lütfen,müşterek payda da olduğumuzun bilincindeyim,off road'u da bilinçli yapan bir insanım.Belki "elbirliği" ile koruyabileceklerimiz konusunda biraz daha etkin olabiliriz...Sevgi ve Selamlarımla ;)

Sevgili OZTURK;

Site ile ilgili ne yazik ki cok buyuk bir sorun yasadik. Aslinda eskiden ayni anda onlarca kisinin aktif oldugu bir websiteydi fakat dolayli olarak tanidigimiz ve bir web firmasinda gorev yapan bir yurttasimiz tum iyi niyetiyle sitemizi cok daha iyi hale getirmek istedigini soyleyip ardindan da su an gordugunuz atil hale gelmesine sebep oldu. Tamamen gonullu ve herhangi bir butcesi olmayan bir ekipo oldugumuz icin de bir turlu bu ise ayiracak 500USD butceyi temin edemedik. Kuruldugumuz 2004 yilinin basindan bu yana sayisini bile bilmedigimiz kadar cok operasyona katildik ve elimizden geldigince, amator bir sekilde ama profesyonel bir ruhla ihtiyac duyulan her yere ulasmaya cabaladik ve cabaliyoruz. Buna ilave olarak yine imkanlarimiz dahilinde destek verdigimiz sosyal calismalar da oluyor.
Evet, operasyonlara giderken kesinlikle haklisiniz mecburen, sizler gibi sahsi araci olan gonullu uyelerimizin arazi araclarini kullaniyoruz ve hatta cok sevdigimiz dostlarimiz, kardes kulubumuz Uludag Off-Road Kulubu bizlere destek veriyor.
Sizler gibi yurttaslarin iyi niyetli yaklasimina her zaman ihtiyacimiz var ve sizi bugun arayacagim. Bu arada size gec cevap yazdigim icin lutfen kusura bakmayin, websiteyi ziyaret etmek icin her zaman vakit bulamiyorum.

Selamlar...

concrete' Alıntı:

Selamlar.

Sayin EKSIOGLU;
Islerin dogru olmasi icin dogru ve calisan bir sistem olmasi gerekliligine sonuna dek katiliyorum. Ve ne yazik ki ulkemizde bu tarz bir sistem mevcut degil. Buna karsin "calisan bir sistem olmadan yapilan kirletilmis dogayi temizleme calismalarinin tamami yanlistir" cumlenize de kesinlikle katilmamaktayim. Yillar once yalnizligimi, hafifce esen ruzgarla ve agaclarin arasindan gece sessizce beni izleyen parlak gozlerle paylastigim ormanlarda, yaylalarda simdilerde 2 yilda dogaya karisan sakizlari, 400 yilda dogaya karisan camlari, 5000 yilda dogaya karisan pet sisleri gorup de orada birakarak geri donmenin asil yanlisi teskil edecegini dusunuyorum. Yasadigimiz topraklarin Turkiye ve kulturun de Turk Kulturu ve Anlayisi oldugu gercegini goz onune alirsaniz "sistem kurma" ihtiyacinin hissedilmesinin cok zaman alacagini, kaybetmekten endise duydugumuz dogal olusumlarin yitirilmesine sebep olacagini kolaylikla hissedebilirsiniz.
Sizin kisisel gorusunuze saygi duymakla birlikte, birakalim da rahatsiz etsin, ettigi zaman da sistem kurulup temizlenir dusuncesinin bizlere uygun olmadigini bildirmek isterim. Dogaya karismasi icin birakilmis bir sisenin, bizlerden herhangi bir gonullu tarafinda alinarak kente getirilmesi ve cop toplama alanlarina hatta atik ayrastirma tesislerine gonderilecek geri donusum konteynirlarina birakilmasi bizim icin onemlidir.

Selamlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri