Kamp Için Araç Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yesplease Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,945
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yesplease

Ana Kamp
Yer
İzmir
Merhaba dostlar aklımda uzun zamandır çözümünü bulamadığım soruları sizlerle paylaşmak ve tavsiyelerinizi isterim.

İzmir de yaşıyorum yakın çevreden başlayarak deneyim kazandıkça uzaklara kamp atmak istiyorum. Takdir edersiniz ki otomobil fiyatları aldı başını gidiyor. Bütçek 25-35 arası çok zorlarsam 40ı bazı şeyleri erteleyerek görebilirim. Yakıt tüketimi ve aracın sorunsuzluğu da önemli tabiki. Şehirli ancak hafif araziye çıktığımda beni üzmeyecek ve yolda kalırım korkusu yaşatmayacak bir araca ihtiyacım var.

Kendi araştırmalarım beni Ford Focus Mk1 1.6 Sw marka model otomobil düşünmekteyim.

Fazla uzatmadan merak ettiklerime geçeyim.
1- Hatchback kasa bir otomobil kamp malzemelerimiz için yeterli olur mu? (Eşimle kullanacağım)(Temel Kamp Malzemeleri)
2- Portatif Tavan Bagajı kullanmak yorucu olur mu? (doldur/boşalt & indir/kaldır)
3- 1.2-1.3 motor bir B sınıfı HB uzun yol ve arazide üzer mi? (illaki Duster benzeri Crossover lara mı yönelmeli)

Etiketler
Merhaba;
kamp atılacak yerler genelde normal araçlarla gidilemeyecek yerler oluyor..En azından araçla kamp eşyanızı belirli bir yere kadar taşımalısınız. Bunun için yüksek bir araç almalısınız. Ford focus sizi uzak ve asfalt yollar için götürebilir ama sonrası için üzebilir.Bunun için hem asfaltta yormayacak hem de arazide üzmeyecek araç bakmalısınız. 25-40 bin arası ihtiyacınıza göre ceşitli araçlar mevcut. Yükseklik olarak duster uzun yol ve hafif arazi için ihtiyacınızı karşılayabilir. Sanırım Dusterların 4x4 leri de mevcut ama fiyatı daha pahalı olabilir. Belirtilen fiyat aralığında Suzuki vitaralar 20-30 bin TL arasında hem asfalt hem arazi için uygun seçimdir.Hem de 4x4 olduğu için kamp atacağınız yere kadar aracınızla gidebilirsiniz.
Kamp malzemelerine gelince; eğer 2 kişi kamp yapacaksanız abartmamak koşulu ile ki temel malzmeler demişsiniz tüm araçlar eşyanızı taşımada yetecektir. Çunku arka koltuğu da malzeme alanı olarak kullanacaksınız. Port bagajlar litre olarak genelde fazla olmazlar bu yüzden de fazla yorucu olmazlar..port bagajlarda korkmanız gereken yoruculuk dışında yüksek fiyatlarıdır.

Kamp olayı kişiye göre değişiklik gösterip renault twingo ile de kampyapan bir çok arkadaş tanıyorum..faydası olması ümidi ile selamlar

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Daihatsu Terios lar hakkında bilginiz varmı vitara 4x4 ün şehir içi biraz yaktığını gördüm kaynaklarda

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
Daihatsu Terios lar hakkında bilginiz varmı vitara 4x4 ün şehir içi biraz yaktığını gördüm kaynaklarda
Ben teşekkür ederim;
Terioslar hakkında bilgim yok ama konu başlarında Terios olması lazım TERIOS buradan bilgi alabilirsiniz.
Sürekli 4 çeker araçlar şehir içi veya dışı kullanımı fark etmez normal araçlara göre çok yakarlar.Bunu en azından biraz düşürmek için isteğe bağlı 4 çeker araç kullanmak daha doğru olur. Ne yazık ki bizim ülkemizde bir hobiyi gerçekleştirebilmek için illa bir şeylerden feragat etmek zorunda kalıyorsunuz..Özellikle şu an benzin fiyatlarının tavan yaptığını düşünürsek hangi aracın ne kadar yaktığını bilemez duruma geldik. Ya araziye çıkmayıp asfaltta uzun yolda az benzin yakan renault gibi araçlar tercih edip aracınızı kamp alanına uzak bırakacaksınız veya asfallta % 50, arazide % 50 araçlar bulmaya çalışacaksınız..Kamp için yüksek olmasından dolayı duster kullanımı sizi hafif arazide üzmeyecektir.Fiyatlarını bilmiyorum ama İzmir bölgesinde Kampçılar arasında Duster a çok rastlıyorum.. Ben otomobile ayırdığınız para ile ve gerçekleştirmek istediğiniz hobiniz veya zevkiniz (kamp) için araba yorumu yaptım. Terios üretimleri durdu diye biliyorum belki parça sıkıntısı yaşanıyordur.Bir de bu yönden bakmak lazım..
Kamp olayının bir de nerede yapılacağı araç seçimi için çok önemli, Eğer şehir merkezine uzakta olmayan hafif stabilize yol ile gidilebilen yerlerde kamp atmayı seviyorsanız her türlü araç olur.. Ama insan bazen ulaşılmaz yerlerde kamp atmak isteyebiliyor..Özellikle benim gibi denizi çok seven bir insansanız ve bilinmeyen koylarda konaklamayı seviyorsanız araç tercihinizi buna göre yapmalısınız.

Çok teşekkür ederim kesinlikle katılıyorum bende amatör fotoğrafçılık yapıyorum. Ülke şartlarında hobi sahibi olmak için zengin olmak gerek. Bende koyları görmekten yanayım. 4x2 duster sizce üzer mi? Aslında üreticiler dif kilitli 4x2 üretse

nacizane tavsiyem bende binek araçla kamp yapanlardanım fakat kışın kar ve çamur gerçekten büyük problem oluyor size tavsiyem öyle aman aman olmayan bir 4 çeker işinizi görecektir hatta duster bence bu konuda fiyat ve faydada liderdir

butcenize gore olan 4x4 ler genelde yaşı kemale ermis olup , eğer arazi aracı tecrubeniz yoksa sizi yolda bırakır eve çekici ile dönmek zorunda kalırsınız , torku yüksek , dizel motor , önden çekişli binek araçlara oranla daha yüksek bir sw yada doblo tarzı bir araç alırsanız , lastikleri AT yapip bagajda zincir , çeki halatı , çamur paleti vs koyup hafif arazide sizi gezdirir başınız ağırmaz , keyifle gezersiniz ,

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhabalar,

Suzuki Jimny'i değerlendirdiniz mi acaba hiç alternatif olarak?

Bende kia sorento var kamp malzemelerimi (3 kişi) bagaja ve bir kısmını arka koltuğa koyuyorum port bagaj olursa daha iyi olur hepsini istifleyip sıkıştırmassın sonuçta bagajda al koy uğraşıyorsun.
Kamp yapmaya araç 4x4 olmalı ben arazi ne olursa olsun çadırın yanına çekip 150wat inverterden aküyle bağlayıp 220v led ampül kullanıyorum ve birkaç adımda olsa eşya taşımıyorum.
4x4 araç binek araca benzemiyor yakıt baya farklı

Merhabalar,

Suzuki Jimny'i değerlendirdiniz mi acaba hiç alternatif olarak?

Evet değerlendirdim ve araca bayıldım açıkcası eşim ve benim tarzımıza tam uyan araç bu olmalı, ancak ben bu aracı alırsam babamın dilinden kurtulamam. Takdir edersiniz ki araçta bagaj namına birşey yok.

Bu arada arka taraf bez değelde tak çıkar kasa şeklinde olsaymış daha cezbedici olurmuş. Belkide vardır ama ben göremedim.

Bende kia sorento var kamp malzemelerimi (3 kişi) bagaja ve bir kısmını arka koltuğa koyuyorum port bagaj olursa daha iyi olur hepsini istifleyip sıkıştırmassın sonuçta bagajda al koy uğraşıyorsun.
Kamp yapmaya araç 4x4 olmalı ben arazi ne olursa olsun çadırın yanına çekip 150wat inverterden aküyle bağlayıp 220v led ampül kullanıyorum ve birkaç adımda olsa eşya taşımıyorum.
4x4 araç binek araca benzemiyor yakıt baya farklı

Evet efendim duster da bile 4x4 - 4x2 farkı bariz. 4x2 modda kullanıldığında beli 4x4 modeller yakıt tüketiminde harika aslında lafı edilmeye değmeyecek şeyler olmalı arada 3-5 litre fark yapıyor ama memleket halleri işte ne diyeyim :smiley:

Maliyet sorunu olmasa kesinlikle bende 4x4 den yanayım ama ayda 1-2 tekrarlayacağım bu hobi için alacağım bir 4x4 ün ağırlığını hergün çekmek gerçekten sıkıntı. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyorum. Sonuçta hepimiz biliyoruz 4x4 ler fazla yakıyor ancak ümitlendirici bu handikapı kapatabilecek bir araç bulsam hemen alacağım.

nacizane tavsiyem bende binek araçla kamp yapanlardanım fakat kışın kar ve çamur gerçekten büyük problem oluyor size tavsiyem öyle aman aman olmayan bir 4 çeker işinizi görecektir hatta duster bence bu konuda fiyat ve faydada liderdir

Evet şimdilik bende duster dan yanayım aslında 5-7 yıl içerisinde çok fazla düzgün kalitede crossover yaşını başını almış ve fiyatları dip yapmış olacak. O zaman tercih skalası gerçekten artacaktır. Sağlık olsun alttan gelen nesil yapar artık :smiley:

Evet efendim duster da bile 4x4 - 4x2 farkı bariz. 4x2 modda kullanıldığında beli 4x4 modeller yakıt tüketiminde harika aslında lafı edilmeye değmeyecek şeyler olmalı arada 3-5 litre fark yapıyor ama memleket halleri işte ne diyeyim :smiley:

Maliyet sorunu olmasa kesinlikle bende 4x4 den yanayım ama ayda 1-2 tekrarlayacağım bu hobi için alacağım bir 4x4 ün ağırlığını hergün çekmek gerçekten sıkıntı. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyorum. Sonuçta hepimiz biliyoruz 4x4 ler fazla yakıyor ancak ümitlendirici bu handikapı kapatabilecek bir araç bulsam hemen alacağım.
burada bir yanlışlık var , duster 4 wd olup , 4x2 ile sürüş yapabilirsiniz , yani sürekli 4 çeker modunda değil . Bu sebeple normal şehir kullanımda 2 çeker kullanılabilir ve yakıt farkı olmaz.

Son düzenleme:

burada bir yanlışlık var , duster 4 wd olup , 4x2 ile sürüş yapabilirsiniz , yani sürekli 4 çeker modunda değil . Bu sebeple normal şehir kullanımda 2 çeker kullanılabilir ve yakıt farkı olmaz.

Yok ben anlatamadım kendimi kusura bakma hocam 4x2 duster ile 4x4 olup da 4x2 ile kullanılan duster arasında yakıt farkı var onu söylemek istemiştim.

Yok ben anlatamadım kendimi kusura bakma hocam 4x2 duster ile 4x4 olup da 4x2 ile kullanılan duster arasında yakıt farkı var onu söylemek istemiştim.
ben yanlış anlamışım siz kusura bakmayın , fakat bana gore fiyat olarak yuksek performans dusuk bir araç arazide ne kadar keyif verir bilmiyorum , zaten Reno nun bugune kadar arazide basarili olmus bir araci yok , sadece yakıt ekonomisi ve yedek parca erisebilirliği olumlu yönleri , alt takım ve ön takım zayıf , bunun yerine bu segmente yakın uygun fiyatli Suzuki vitara arazide daha iyi iş görecektir.Bir hatırlatma daha arazide otm vites yerine manüel vites daha makbuldür.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri