Kamp Için Güç Kaynağı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Psychocak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,428

Psychocak

Yeni Üye
Yer
Muğla/Bodrum
Merhabalar, kamp için taşınabilir bit güç kaynağı istiyorum. Böyle devasa bir powerbank gibi birşey arıyorum aslında. 2-3 günlük çadır kampında 2 kişinin telefonunu ve kamera şarjını idare edebilecek bir şey lazım. Bunu nasıl, nerde bulabilirim ?

Etiketler

Gezilerde yanımda powerbank hep bulundururum. Çok memnunum ama, bunların mAh değerlerine dikkat etmek lazım.

Powerbanklarda 3,7 volt, telefonlarımızda 3,8 volt akü var. Telefonlarımızın şarjı 5 volt (USB) ile oluyor. Ayrıca Powerbanklar tam boşalmıyorlar (% 15 kapasite aküde kalıyor). Böylece şarj esnasındaki % 20-30 civarında bir enerji kaybı oluyor. Ben bunu % 25 kabul ediyorum. Yani 2500 mAh aküsü olan bir telefonu, 10000 mAh aküsü olan bir Powerbankla sadece 3 defa şarj etmek mümün.

Küçük kuru akü ve küçük bir invertör ile hafta sonu kampında şarj, aydınlatma hepsi çözülür
Yada şöyle birşey

polat akü nün taşınabilir,220 ve araç çakmaklıgından şarz edilebilir,3 adet plastik led ampul, akü jamper için kıskaç kabloları ile gelen bir cihazı mevcut. ben 1 yıl ara ile 2 adet aldım çok memnunum.buzdolabını aküyr aküyü de araç çakmaklık girişine baglıyorum.araç çalışırken altarnetör den şarz oluyor. araç durdugunda 12 volt akım kesildiginde ,akü buzdolabını besliyor.
sitedeki versiyonu 20 amper ,yeni versiyonu 30 amper.

Gezilerde yanımda powerbank hep bulundururum. Çok memnunum ama, bunların mAh değerlerine dikkat etmek lazım.

Powerbanklarda 3,7 volt, telefonlarımızda 3,8 volt akü var. Telefonlarımızın şarjı 5 volt (USB) ile oluyor. Ayrıca Powerbanklar tam boşalmıyorlar (% 15 kapasite aküde kalıyor). Böylece şarj esnasındaki % 20-30 civarında bir enerji kaybı oluyor. Ben bunu % 25 kabul ediyorum. Yani 2500 mAh aküsü olan bir telefonu, 10000 mAh aküsü olan bir Powerbankla sadece 3 defa şarj etmek mümün.
Şöyle 20k Mah veya 30k Mah Bir Powerbank alsam yeterli olacak gibi duruyor galiba. başta solar sistemlere çok heves yapmıştım ama çokta mantıklı değilmiş çadır için(karavan için daha mantıklı gibi).

Hocam şöyle bir öneride bulunayım, elektronikten biraz anlıyorsanız lion pillerle çalışma yapabilirsiniz, Ben eski leptop bataryalarını söküyorum içinden 6-8 adet lion pil çıkıyor ve bunların çoğu sağlam oluyor. Örneğin ankarada öğrenciyim kışın sabah soğuğundan bııkıp kendime bu lion pillerle ısıtıcı yaptım, 6 tane pili birleştirdim, (şarj kontrol devresi şart) araba koltuk ısıtıcı alıp terzide bir hırkamın içinde diktirdim sabah evden çıkmadan adaptörle güzelce hırkayı ısıtıyordum, sonra okula gidene kadar ve dönüşte toplam 40dk beni ısıtıyordu çokta sıcak oluyordu piller arızalı olsa bu kadar süre çalıştırmaz diye düşünüyorum. sizde 2-3 tane leptop bataryası bulup içindeki pilleri alsanız, tanesi ortalama 2500mah güç verir, bir bataryadan 6 tane çıksa 3 bataryadan 45.000mah pil gücü elde etmiş olursunuz buda fazlasıyla yeter, ben 6 pille yapmıştım o bile 3-4 kez iphone 7 yi şarj etmeye yetiyordu, birde küçük power led bağlamıştım ağaca asıyordum oturduğumuz yeri 5-6 saat boyunca aydınlatıyordu telefonumu da şarj ediyordu. 5 tl ye power bank modülleri var googlede araştırabilirsiniz, yada biraz daha iyisi şarj göstergei devlerer de var onlardan alıp istediğiniz kadar paralel pil bağlayabilirsiniz sadece şarj süreniz uzun olur

WhatsApp Image 2020 12 08 at 132534

Power bank modulu 2 usb lcd 03

Untitled 1

Çadırda bunu kullanıyorum.Bu modelin şarj olayı başarılı değil ama benzeri ürünler fazla. Çıkış amperine bakarak alınabilinir. Hem şarj hem de ayınlatma işini arada çıkartıyorsun.

Işık olarak harici led ampülleri tüm gece açık bırakıyorum yine de bitmiyor.

Hocam şöyle bir öneride bulunayım, elektronikten biraz anlıyorsanız lion pillerle çalışma yapabilirsiniz, Ben eski leptop bataryalarını söküyorum içinden 6-8 adet lion pil çıkıyor ve bunların çoğu sağlam oluyor. Örneğin ankarada öğrenciyim kışın sabah soğuğundan bııkıp kendime bu lion pillerle ısıtıcı yaptım, 6 tane pili birleştirdim, (şarj kontrol devresi şart) araba koltuk ısıtıcı alıp terzide bir hırkamın içinde diktirdim sabah evden çıkmadan adaptörle güzelce hırkayı ısıtıyordum, sonra okula gidene kadar ve dönüşte toplam 40dk beni ısıtıyordu çokta sıcak oluyordu piller arızalı olsa bu kadar süre çalıştırmaz diye düşünüyorum. sizde 2-3 tane leptop bataryası bulup içindeki pilleri alsanız, tanesi ortalama 2500mah güç verir, bir bataryadan 6 tane çıksa 3 bataryadan 45.000mah pil gücü elde etmiş olursunuz buda fazlasıyla yeter, ben 6 pille yapmıştım o bile 3-4 kez iphone 7 yi şarj etmeye yetiyordu, birde küçük power led bağlamıştım ağaca asıyordum oturduğumuz yeri 5-6 saat boyunca aydınlatıyordu telefonumu da şarj ediyordu. 5 tl ye power bank modülleri var googlede araştırabilirsiniz, yada biraz daha iyisi şarj göstergei devlerer de var onlardan alıp istediğiniz kadar paralel pil bağlayabilirsiniz sadece şarj süreniz uzun olur
Böyle şeyler yapmayı çok isterim ama hiç bilgim yok bu tarz şeylerde. Youtube a bakındım ve videolar var galiba böyle bir şey yapacağım

Merhabalar, kamp için taşınabilir bit güç kaynağı istiyorum. Böyle devasa bir powerbank gibi birşey arıyorum aslında. 2-3 günlük çadır kampında 2 kişinin telefonunu ve kamera şarjını idare edebilecek bir şey lazım. Bunu nasıl, nerde bulabilirim ?

Einhell'in CE-JS 12 Akü Takviyesini powerbank olarak taşıyorum bence gayet yeterli :smiley:

Forumu , reklama alet etmek artık terbiyesizliğin daniskası.

Reklama ihtiyacın varsa ver parasını yap reklamını ahlaksızlığa gerek yok.

şöyle bir ürün ülkemizde yok herhalde

taşınabilir güç kaynağı diye aratınca bir kaç ürün bulunabiliyor. örnek :

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR