Kamp Tüpleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan farazicosmos Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,579

farazicosmos

Kamp II
Yer
Ankara
kampta yemek yapma amaçlı veya yemeklerimizi ısıtma amaçlı kamp tüpleri ve ocakları kullanıyoruz bende ilk defa kampa çıkacağım için sormak istiyorum. kız arkadaşımla beraber 1 haftalık çıkacağım için 1 hafta yetebilecek bir kamp tüpü önerirmisiniz veya bu kamp tüpleriyle kaç öğün yemek pişirebilirim

Etiketler
kampta yemek yapma amaçlı veya yemeklerimizi ısıtma amaçlı kamp tüpleri ve ocakları kullanıyoruz bende ilk defa kampa çıkacağım için sormak istiyorum. kız arkadaşımla beraber 1 haftalık çıkacağım için 1 hafta yetebilecek bir kamp tüpü önerirmisiniz veya bu kamp tüpleriyle kaç öğün yemek pişirebilirim
Ne kadar kullanacagina bagli olarak degisir bu tabi ama 2 kisiye 5 gunluk tatile 2 adet gaz kartusu gayet yeterli oluyor. Ama biz cok kullananlardan degiliz. Surekli cayim sicak olsun vs gibi bir dusunceniz varsa hesabinizi ona gore yapin. Biz gunde 2 ogun yemek pisirdik ve arada cay kahve icmek icin su isittik. 4-5 tanesi sizi uzmeden isinizi gorur tahminimce.

Ne kadar kullanacagina bagli olarak degisir bu tabi ama 2 kisiye 5 gunluk tatile 2 adet gaz kartusu gayet yeterli oluyor. Ama biz cok kullananlardan degiliz. Surekli cayim sicak olsun vs gibi bir dusunceniz varsa hesabinizi ona gore yapin. Biz gunde 2 ogun yemek pisirdik ve arada cay kahve icmek icin su isittik. 4-5 tanesi sizi uzmeden isinizi gorur tahminimce.
çayı kahveyi hazırladıktan sonra sıcak kalması adına termoslara doldururuz orda sıkıntı yok. sadece 3 öğün yemek hazırlamaya yetecek ve 7 gün minimum bizi idare edebilecek bir şekilde olmalı. sabah kahvaltısında çay yumurta vs öğlen makarna akşam hazır çorba belki konserveleri ısıtma çay kahveler için su ısıtma gibi basit öğünlerde kullanılacak. tutupta 2 saat mesela güveç pişirmeyecez. sanırım 450 gramlık 3 tüp işimizi görür gibi sizce ???

3 tane bence de yeterli olur eger bu sekilde kullanacaksaniz. Atesiniz yanacaksa bir kosede devamli atesin yanina koyulmus caydanlik veya tencere ile sicak su olayini tamamen cozebilirsiniz. Fikir olarak bulunsun. Ben tup ocak isine sonralari girdim. Yaktigimiz ates uzerine tencere ile bulgur pilavi fln yapmisligim vardir biraz uzun suruyor ama surdugune degiyor. Gaziniz biterse atesiniz var zaten ;)

Araba ile gidecekseniz basit semaverlerden goturun. Çalı çırpı ince dal parçaları ile İnanılmaz hızlı bir şekilde litrelerce su kaynatıyor. Çok ucuz tek handikapı cok yer kaplar
butanpropan karisimi tupler 1 lt suyu tam 14 gr gaz ile kaynatıyor. Bunu defalarca hassas terazi ile ölçerek test ettim. (Tabi çok düşük sıcaklık ve yüksek irtifada sonuclar degisebilir) . Yemek icin bir ölçüm yapmadım. Yapması da zor.
ancak yer probleminiz yoksa piknik tüp ideal. Yok bunları kullanacaksanız yanınıza her zaman yedek taşımanız zaten şart.
her zaman kamp ateşi yakacaksanız bir demirciye 3 ayak üzerine 15 cm çapında yuvarlak bir demir kaynattırıp közün üzerinde demlik ve tencere koyarak şözüm de üretebilirsiniz.
bir de şöyle seyler var, kamp yaptığınızı size hissettirecek ve asla yarı yolda kalmayacağınız
Amazon.com : Ohuhu Portable Stainless Steel Wood Burning Camping Stove : Sports & Outdoors
Ben aldım kullandım cok guzel ve kullanışlı tek handikapı tüm açık ateşler gibi kap kaçak karartıp is yapıyor.

Araba ile gidecekseniz basit semaverlerden goturun. Çalı çırpı ince dal parçaları ile İnanılmaz hızlı bir şekilde litrelerce su kaynatıyor. Çok ucuz tek handikapı cok yer kaplar
butanpropan karisimi tupler 1 lt suyu tam 14 gr gaz ile kaynatıyor. Bunu defalarca hassas terazi ile ölçerek test ettim. (Tabi çok düşük sıcaklık ve yüksek irtifada sonuclar degisebilir) . Yemek icin bir ölçüm yapmadım. Yapması da zor.
ancak yer probleminiz yoksa piknik tüp ideal. Yok bunları kullanacaksanız yanınıza her zaman yedek taşımanız zaten şart.
her zaman kamp ateşi yakacaksanız bir demirciye 3 ayak üzerine 15 cm çapında yuvarlak bir demir kaynattırıp közün üzerinde demlik ve tencere koyarak şözüm de üretebilirsiniz.
bir de şöyle seyler var, kamp yaptığınızı size hissettirecek ve asla yarı yolda kalmayacağınız
Amazon.com : Ohuhu Portable Stainless Steel Wood Burning Camping Stove : Sports & Outdoors
Ben aldım kullandım cok guzel ve kullanışlı tek handikapı tüm açık ateşler gibi kap kaçak karartıp is yapıyor.
su kaynatmak için 14 gram gaz kullansa basit hesap yapıyorum.

günde 2 kere su kaynatsak birisi sabah diğeri akşam kahve yapmak için yada çay
sabah yumurta haşlasak
akşam makarna yada ısıtmalık yemekler desek

ben 15 gramdan hesaplayacağım 60 gram civarı gaz gidiyor. kabaca 100 gram desek günde 450 gramlık bir tüp bize 4 gün gidecektir. sanırım 3 tüp ile 2 kişi 7 günü rahat bu hesapla çıkarabiliriz. birisi de yedek amaçlı.

ateş yaksamda ızgara üzerinde sucuk köfte gibi şeyler düşünüyorum. asla kap kacak denlik koymam. çok pinpirikliyimdir bu konularda. ya o an yıkamalıyım yada is olmamalı. bu sebeple tüp kullanıyorum. araba ile gidip gitmeyeceğimi bilmiyorum bu sebeple çanta ile gidecekmişim gibi hesaplıyorum.

Cay kahve icin 1 lt ye gerek yok. 500 gr fazlası ile yeter. İyi Bir termos hayatını cok kolaylastirir. Demleme isini termosta demlik poseti atarak yaparsan gaz tuketimin az olur.
bir de en ınemlisi kamp hayatını sevmek icin fazla titiz olmaman lazım. Pimpirikliliklerinden arınırsın zamanla (umarım )

Cay kahve icin 1 lt ye gerek yok. 500 gr fazlası ile yeter. İyi Bir termos hayatını cok kolaylastirir. Demleme isini termosta demlik poseti atarak yaparsan gaz tuketimin az olur.
bir de en ınemlisi kamp hayatını sevmek icin fazla titiz olmaman lazım. Pimpirikliliklerinden arınırsın zamanla (umarım )
arınırım da ufacık bir karalık olsun istemem. bu sebeple tüpten vazgeçeceğimi sanmıyorum.

bana da pahalı geldiler
Şöyle anlatmaya çalışayım hesabımı. Evet ilk alımda fiyat yüksek görünüyor ancak yanınızda taşıyacağınız 1 litre benzin 2 adet 450 gramlık tüp ile aynı kalori değerini veriyor. 2 adet kaliteli tüp alsanız ortalama 60 tl civarında bir masrafınız olacak 1 litre benzin ise 5 tl yani her kısa kampınızda en az 40-50 tl kar getiriyor. Birkaç ay içersinde de kendisini amorti edip kara geçiyorsunuz. Fiyat olarak da nurgaz marka benzinli Ocaklar ortalama 300 tl civarında

Şöyle anlatmaya çalışayım hesabımı. Evet ilk alımda fiyat yüksek görünüyor ancak yanınızda taşıyacağınız 1 litre benzin 2 adet 450 gramlık tüp ile aynı kalori değerini veriyor. 2 adet kaliteli tüp alsanız ortalama 60 tl civarında bir masrafınız olacak 1 litre benzin ise 5 tl yani her kısa kampınızda en az 40-50 tl kar getiriyor. Birkaç ay içersinde de kendisini amorti edip kara geçiyorsunuz. Fiyat olarak da nurgaz marka benzinli Ocaklar ortalama 300 tl civarında
inan araştırdım ve hiç birşey anlamadım. tamam ocak 300 lira eee bunun benzin tüpü nerede yada google da araştırdığımda neden benzin tüpü çıkmıyor. termos gibi şeylere koyduklarını gördüm o ne ? yada termos alıp ben mi içine koyucam. benzinlikten şunu araba gibi doldur mu diyecem cidden anlamadım bu benzin ocağı denen şeyi. sanırım herkesin bildiği tüp en iyisi. pahalıda olsa tüp daha iyi bir seçim gibi benim için.

inan araştırdım ve hiç birşey anlamadım. tamam ocak 300 lira eee bunun benzin tüpü nerede yada google da araştırdığımda neden benzin tüpü çıkmıyor. termos gibi şeylere koyduklarını gördüm o ne ? yada termos alıp ben mi içine koyucam. benzinlikten şunu araba gibi doldur mu diyecem cidden anlamadım bu benzin ocağı denen şeyi. sanırım herkesin bildiği tüp en iyisi. pahalıda olsa tüp daha iyi bir seçim gibi benim için.
Benzin tüpü şu şekilde üstad o gördüğün termos gibi tüpler zaten ürünler ile birlikte geliyor. Sen arabana aldığın 95 oktan benzin var ya ondan bir pet şişeye örneğin 1.5 litre alıyorsun bu da ortalama 7.5 tl eder sonra bundan o termos gibi tüpe doldurup üzerindeki pompayı bastırıyorsun ve aynen gazlı ocak gibi yakıyorsun sistem bu şekilde yani ayrıca bir benzin tüpü almıyorsun bütan propan karışımlarında olduğu gibi. Doldurup doldurup kullanıyorsun

kullandığım gaz ocağı aşağıdaki linkte verilmiştir. Fiyatı oradan kontrol edebilirsiniz. bundan daha ucuzları da var fakat taşıma kolaylığı açısından ben bunu tercih ettim çünkü bir sigara paketinden daha az yer kaplıyor ve çok hafif.

Robens FireFly Ocak RBN690069 Fiyatı - Taksit Seçenekleri

kullandığım gaz kartuşu için de link aşağıdadır (bu arada daha önceden bahsettiğim gaz kartuşları 230 gr'lık hesabınızı ona göre yapın).

Nurgaz NG 202 Vidalı Kartuş 230 GR Fiyatı - Taksit Seçenekleri

aynı ürünleri daha makul fiyatlara satın almak mümkün internetten ben örnek olsun diye ilk linki koydum.

arkadaşlar piknik tüpler dar çember ve geniş çember olmak üzere 2 çeşit satılıyor. bağlanacak aksesuarlar da tüpün tipine göre farklı. ocak, lüks, ısıtıcı gibi aksesuarlar bir kere alınacağı için hangisini seçeceğime karar veremedim. dar çember piknik tüple geniş çember piknik tüpün reel farkı nedir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.