Kamp Yerinde Güvenlik(hayvanlardan)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tnryksl Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,551
Çok ıssız yerlerde kamp yaptık şu ana kadar yabani yahvanla en yakın temas yaklaşık 500_600 çadırın olduğu Akyaka Orman Kampı oldu :smiley: Bir anne ve iki yavru yaban domuzu başka kampçıların açıkta bıraktığı yemeğe gelmiş 1 metre ötemizde farkettik. Eşim çığlığı ile uzaklaştırdı :smiley: Diğer üyeler özellikle belirtmiş yaban hayvanlarından daha çok sinek kene gibi böceklerden korunmak daha elzem doğal yöntemler de var losyonlar da. Issız yerde iseniz önce insanlardan korunma için çevre araştırması şart, magandalar bolca işaret bırakıyor gittikleri yerde boş fişek kovanı vb materyal bulursanız etrafta kamp atmayın derim daha sonra kamp yerinde ses çıkarın, hayvanlar ses olan yere gelmekten imtina edecektir, kontrollü bir ateşiniz olsun hayvanları kaçırmayın derken maazallah yangın çıkmasın ama ateşe çok duyarlılar asla yaklaşamaz çadıra girerkende kesinlikle etrafta yiyecek kap çanak bırakmayın benim nacizane tedbirlerim bunlar bir de sabah çadırdan çıkarken yine yüksek ses ile sabah gezmesindeki hayvanları ürkütebilirsiniz

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Böcekler,kene,sinek,yılan ve bu tür hayvanlar için ben kamp yaptıgım alanın etrafına kükürt ile karıştırdığım naftalini serfiyorum inanılmaz bir koku yayıyor etrafa ve geceleri rahat yatıyorum.
Tavsiye ederim.

Başlangıçta kendinizi tam güvende hissettiğiniz yerlerde geceleyin. Zamanla kendinize güveniniz artacaktır. Güven artıkça da herşey kolaylaşır. Çocukluğum yılan ve akreplerin bol olduğu yerde geçti. Bağdaki evimizin önünde bir defa da akrep soktu. Çocukken (60 yıl önce) zaten akrepleri yuvalarından çıkartır kavga ettiridik. Yürürken bastığınız yere bakarak yürüyün. Şimdi yaşadığım çevrede yaban domuzu fazlaca var. Onlar zaten bizden kaçıyorlar. Önemli olan yanında yavrusu olan yaban hayvanlara yaklaşmamak ve oradan uzaklaşmak.
Tabiat çok güzel, tadını çıkarın.
tavsiyeniz için teşekkürler

Çok ıssız yerlerde kamp yaptık şu ana kadar yabani yahvanla en yakın temas yaklaşık 500_600 çadırın olduğu Akyaka Orman Kampı oldu :smiley: Bir anne ve iki yavru yaban domuzu başka kampçıların açıkta bıraktığı yemeğe gelmiş 1 metre ötemizde farkettik. Eşim çığlığı ile uzaklaştırdı :smiley: Diğer üyeler özellikle belirtmiş yaban hayvanlarından daha çok sinek kene gibi böceklerden korunmak daha elzem doğal yöntemler de var losyonlar da. Issız yerde iseniz önce insanlardan korunma için çevre araştırması şart, magandalar bolca işaret bırakıyor gittikleri yerde boş fişek kovanı vb materyal bulursanız etrafta kamp atmayın derim daha sonra kamp yerinde ses çıkarın, hayvanlar ses olan yere gelmekten imtina edecektir, kontrollü bir ateşiniz olsun hayvanları kaçırmayın derken maazallah yangın çıkmasın ama ateşe çok duyarlılar asla yaklaşamaz çadıra girerkende kesinlikle etrafta yiyecek kap çanak bırakmayın benim nacizane tedbirlerim bunlar bir de sabah çadırdan çıkarken yine yüksek ses ile sabah gezmesindeki hayvanları ürkütebilirsiniz

G3421 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
tavsiyeniz için teşekkürler

merhabalar yaklaşık15-20 yıldan buyana her yerde eşimle ve yalnız bir çok kamp yaptım.Tüm karadeniz bölgesi ,bolu yaylaları .yedigöller,sivas ve erzincan , dağlarında eşimle kamp yaptık,önce çadırla başladık sonra çekme karavanla devam ediyoruz. şimdiye kadar bizi rahatsız eden bir şey olmadı sivrisinekler dışında.hayvanlarla ilgili önceki yazılanların büyük kısmı doğru ,onlardan zarar gelmez,insanlarımızda özellikle doğada bulunanlarına güvenin,ama şehirdekileri için bir şey diyemem .yakın ve kısa kamplarla başlarsanız her şeyi yaşayarak tecrübe edersiniz.

Tek başıma defalarca kamp yaptım bunlar hiç aklıma gelmedi bukadar defaya inmeniz keyfinizi kacirabilir dokuz.çakal gibi hayvanlar ateşi görünce zaten kaçıyor diğerleri için cadirinizin heryeri kapalı olsun yeterli hem iki ayaklı hayvanlar daha tehlikeli bayım. Siz yabaniden değil insandan uzaklaşmaya gidiyosunuz bu korkular geçince emin olun bi kurt sesi yada herhangi bir hayvan görüntüsü bile o doğanın güzelliğini yaşatır şimdiden kampiniz mübarek olsun

15 yıldır doğada kamp yaparım. Sonradan dağcılık ile ilgilenmeye başladım. Bu güne kadar yaban hayvanı ile şahsen göz göze karşılaşmadım. Bir kaç kere çalı çırpı toplarken yılan gördüm. Ama dokunmadım, başına dkilip seyretmedim.

Türkiye de bolkarlarda engereğin zehirli bir türü var. Orda da karşılaşma olasılığınız çok az.

Çadırın altı kapalı, balon gibi korunaklısınız. Yiyeceklerinizi çadır çevresinde açıkta bırakmayın. Uzaklaşacağınız zxaman uyku tulumu içerisinde muhafaza ederseniz koku yapmaz. Çadır içerisinde de açıkta bırakmayın. Tarla fareleri bazen çadır tabanını delerek içeri giriyor. Güzelim çadırın tabanına delik açtılar yama yaptım.

Çadırı sulak yere kurmayın, orman içerisinde açık alanda ağaçların başladığı yerleri tercin edin. Dere yatakları hayvan geçiş rotasıdır. Dere kıyısı kamp atmayın.
Yabani hayvanlar yavrusu yoksa sizden genelde korkar. Ayı korkar gelemez. Yatarken çöpleri kesinlikle çadırdan en az elli metre ileriye saklayın veya çantaya saklayın. Açıkta çöp bırakırsanız gece tilki, sansar vb. gibi hayvanlar tıkır tıkır çevrede rahatsız edecek. Hatta karga veya kirpi bile insanı gereksiz yere endişe ettirir.

En tehlikeli şey insandır. Mesire alanları, içki içenlerin sık gittiği yerleri tercih etmeyin. Orman içi daha güvenlidir. Bir kere bana böyle birileri geldi. Hem alkollüler, hem gitmiyorlar. Alttan aldım, belimde av bıcklarını filan görünce ne düşündülerse uzaklaştılar. sonra kampı başka yere taşıdım. Korkmuştum. Hayvan gelde b kadar korkmazdım. Doğal olmayan ses çıkartan şeyler ve ateş hayvanları uzaklaştırır. Sabaha akdar kamp ateşi yanacak şekilde odun toplayın.. Aydınlık olması da gecenin huzurunu artırır.

Köy yakınlarında en nefret ettiğim şey kopeklerdir. Onlar insanlardan korkmadığı gibi çadırın çevresinde çok dolaşır sizi rahatsız eder. Ayrıca sabah ve akşam cobanların hayvan sürdüğü güzergahlara dikkat edin. Çadırı inekler basıyor. Sabah uyandım, çadırın üzerine dana gelmiş kafasını sürtüyor. bir başkası da kapının önüne kakasını yaptı. Komik anı ama zarar vererek sınır bozucu olabiliyor.

keyifli kamplar

Doğa bu Akrebide olur yılanıda yeri gelir yırtıcı hayvanda. Çölde akrep ve yılan vardır muhakkak özellikle Sıcak ve tarihi mekanlarda. Deniz kenarı kamp en iyisi Yılan ve akrep olmaz oralarda yırtıcı havdanda sanmıyorum Sivrisinek deseniz rüzgardan dolayı oda yok. mesela ben Kemeer ila bodrum arasında bir bölgede denize yakın kamp yapacam. dediğim gibi DOĞA bu yinede Doğada yaşamak biraz zor oluyor. Ama bunu yenmek için doğa ile bütünleşmek en iyisi yani Kampta yemek yerken 5 mtre öede bir yılan geçse korkmaya gerek yok hatta 100 mtre ötede bir Ayı veya Yabani hayvan sizi izlese Yemeğinizi Paylaşabilrsiniz Yaklaşmamak şartı ile :smiley: Doğaya yaklaşım önemlidir derim

Doğa bu Akrebide olur yılanıda yeri gelir yırtıcı hayvanda. Çölde akrep ve yılan vardır muhakkak özellikle Sıcak ve tarihi mekanlarda. Deniz kenarı kamp en iyisi Yılan ve akrep olmaz oralarda yırtıcı havdanda sanmıyorum Sivrisinek deseniz rüzgardan dolayı oda yok. mesela ben Kemeer ila bodrum arasında bir bölgede denize yakın kamp yapacam. dediğim gibi DOĞA bu yinede Doğada yaşamak biraz zor oluyor. Ama bunu yenmek için doğa ile bütünleşmek en iyisi yani Kampta yemek yerken 5 mtre öede bir yılan geçse korkmaya gerek yok hatta 100 mtre ötede bir Ayı veya Yabani hayvan sizi izlese Yemeğinizi Paylaşabilrsiniz Yaklaşmamak şartı ile :smiley: Doğaya yaklaşım önemlidir derim
Bir gün her acemi, ormanda güvenlik kaygısını tadacaktır. Şaka bir yana, benim de geçen yıl ilk kampımda benzer bir konu açmışlığım vardır. Hatta ben, kamp alanımızın etrafını, 400 metre çelik çamaşır ipi alıp, dört sıra halinde çevirdim ve iplerin üzerine zil takmıştım. O ziller bir tek kez çalmadı, ip baryelimiz bir kez bile zorlanmadı. Üstelik kuş uçmaz kervan geçmez bir ormanda, 1400 rakımlı bir yaylanın eteğindeydik. Bir kerecik çakal uluması duyamadan kampı bitirdik. Halbuki öyle yazılar okumuştum ki korku filmine, yada macera ormanlarına gider gibi gitmiştim. Tabi ki korktuğumuz zamanlar oldu. Gecenin saat 11inde ormanın derinliklerinde bir ayı ile karşılaştık ve geri döndük mesela. Ayı, kafasını sallamaya, kulaklarını oynatmaya başlamıştı; bu te-pem atıyor demektir. Yine de bir zarar görmedik. Mantar toplama hobisi olan biri var, "ben onları görmezden geliyorum onlar beni; geçinip gidiyoruz" diyordu. Tedbirleri arka arkaya yazınca, insan her adım başı bir yılan, her yüz metrede bir ayı varmış gibi bir psikolojiye giriyor bu doğru değil. Ateş yakınca sivri sinekten ayıya bir çok davetsiz misafir uzak duruyor zaten. Akrep yılan meselesine gelince, ülkemizde tek ısırığıyla bir kaç dakika içinde insan öldürebilecek zehire sahip bir hayvan yok bildiğim kadarıyla. Yanlış biliyorsam arkadaşlar düzeltecektir. İnsanın bile psikolojisi belli olmazken, hayvana sınırsız güven de yersizdir. Yanında yavruları olan bir hayvan yavrularını korumak, Yanında dişisi olan bir hayvan da dişisine kendini ıspatlama çabasıyla artistlik yapmak için saldırganlaşabilir mesela. Bunca kampçı var, çok çok çok çok daha fazla köylü var. Eğer çizilen portredeki gibi korkunç bir durum olsa, her yıl onlarca kişiyi hayvanların yemesi yada öldürmesi lazım. Uzun lafın kısası, Mutlaka saldırıya uğrayacakmış pisikolojisinden derhal kurtuluyoruz, zayıf da olsa olası olağan dışı durumlarda zarar görmemek üzere gerekli tedbirleri alıyor ve dikkatli uyanık oluyoruz. Son bir no ile bitiriyorum. Caddede gürültü yapmak anormalliktir, patikada sessiz kalmak. Orman içinde yürürken hiç değilse şarkı falan söyleyin ki hayvanlar sizi duyup uzaklaşma fırsatı bulabilsinler ve gafil avlandıklarını zannedip saldırmasınlar. Aniden uykudan uyandırılan insan da tehlikelidir ve köpekler... Belediyelerin ormana başıboş bıraktıkları köpekler gerçekten tehlikelidir. Kış mevsimini hariç tutarak yazıyorum, yaz günü ormanda kurtla mı karşılaşmak istersin köpek sürüsüyle mi şeklinde bir tercih yapmaya zorlasalar, kurdu tercih ederdim.

Ben şu 400 m çelik çamaşır ipi meselesine takıldım:smiley:.Bu şaka mı yoksa gerçek mi?O kadar uzunlukta ve dolayısı ile ağırlıkta teli yanınızda oralara kadar taşıyıp orada dört sıra çit örer gibi ördünüz mü?Bunun bir de toplaması var.Bunu kaç kişi kaç saatte yaptınız?

Ben şu 400 m çelik çamaşır ipi meselesine takıldım:smiley:.Bu şaka mı yoksa gerçek mi?O kadar uzunlukta ve dolayısı ile ağırlıkta teli yanınızda oralara kadar taşıyıp orada dört sıra çit örer gibi ördünüz mü?Bunun bir de toplaması var.Bunu kaç kişi kaç saatte yaptınız?
Şaka değil, aynen öyle oldu. Oho O da bir şey mi? yanımızda tüfek vardı, tabanca vardı, 2 kutu torpil aldık, gece saatte bir patlattık. Ayı falan gelirse havaya ateş püskürtürüz diye meşale aldık,, ambalajından dahi çıkarmadık, orada bıraktık, köylüler almıştır. Arabayla gittiğimiz için taşımak sorun olmadı. Diğer arkadaşlar ateş yakmak için çukur kazarken ve malzemeleri dağıtırken, ben tek başıma çit gibi ördüm gerçekten. İkişer 100 metrelik iki ayrı top halindeydi. Koluma astım ve ağaçların etrafında dolaşarak ördüm.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tedbirli olmakta elbette fayda var ama sizin çekincelerinizin çoğu tecrübesizlikten kaynaklı endişeler.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla ilk tecrübelerinizi kesinlikle toplu bir kamp alanında yapmanız lazım. Aksi taktirde çok normal olaylar bile gece koşullarında sizde farklı çağırışımlara sebep olabilir ve kampınızı zehir eder. Önce tecrübe ve güven kazanmanız gerekiyor.

Size güven vermek adına ben de birkaç tecrübemi paylaşıyım.
Kamp yapan sıradan bir grubun yabani bir hayvanla karşılaşma riski çok düşüktür.
Kokularımız, gürültümüz bu tür hayvanlar tarafından çok uzak mesafelerden hissedilir ve zaten temastan kaçınırlar. Hele bir de kampın vazgeçilmezi ateş olayı varsa, yırtıcı, haşere, sinek, böcek vs hepsinden korunmuş olursunuz.

Çöp disiplini çok önemli. Yemek artıklarınızı rastgele olarak oraya buraya atarsanız elbette hayvanlar bunların kokularına gelebilir. Bunları ya uzak bir yere atın veya gömün.
Gece vakti yemeklerinizi yüksek ağaç dallarına bağlayabilirsiniz.
Botlarınızı çadır dışında bırakmak zorundaysanız ter koyun. Giymeden önce içini kontrol edin.

Çadırınızı patikalar ve hayvanların su yollarına yakın kurmayın.
Çadırı kurmadan önce zemini çeşitli haşere yuvalarına karşı kontrol edin.
Ağaç altını tercih etmeyin. Sizi kaşınmaktan kudurtacak haşereler barındırabilirler.

Başta söylediğim tecrübe ve güven konusu çok güvenli.
Gece doğada çok garip sesler duyacaksınız. O an psikolojik olarak da gerginseniz insan bunları her türlü şeye yorabilir. Örneğin bir kampta avazı çıkarcasına yardım çığlığı atan kadın çığlıkları duymuştum. Yanımızdaki tecrübeli bir arkadaş bunun bir tür tilki olduğunu ve üreme mevsiminde böyle bağırdığını söylemese cinayet işleniyor zannederdik.)

Bu tür şeylerle karşılaşacaksınız, bu yüzden özellikle de sizin gibi çok detaycı görünen birinin tecrübe ve güven kazanması için toplu kamplarda yer alması şart.

Tedbirli olmakta elbette fayda var ama sizin çekincelerinizin çoğu tecrübesizlikten kaynaklı endişeler.
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla ilk tecrübelerinizi kesinlikle toplu bir kamp alanında yapmanız lazım. Aksi taktirde çok normal olaylar bile gece koşullarında sizde farklı çağırışımlara sebep olabilir ve kampınızı zehir eder. Önce tecrübe ve güven kazanmanız gerekiyor.

Size güven vermek adına ben de birkaç tecrübemi paylaşıyım.
Kamp yapan sıradan bir grubun yabani bir hayvanla karşılaşma riski çok düşüktür.
Kokularımız, gürültümüz bu tür hayvanlar tarafından çok uzak mesafelerden hissedilir ve zaten temastan kaçınırlar. Hele bir de kampın vazgeçilmezi ateş olayı varsa, yırtıcı, haşere, sinek, böcek vs hepsinden korunmuş olursunuz.

Çöp disiplini çok önemli. Yemek artıklarınızı rastgele olarak oraya buraya atarsanız elbette hayvanlar bunların kokularına gelebilir. Bunları ya uzak bir yere atın veya gömün.
Gece vakti yemeklerinizi yüksek ağaç dallarına bağlayabilirsiniz.
Botlarınızı çadır dışında bırakmak zorundaysanız ter koyun. Giymeden önce içini kontrol edin.

Çadırınızı patikalar ve hayvanların su yollarına yakın kurmayın.
Çadırı kurmadan önce zemini çeşitli haşere yuvalarına karşı kontrol edin.
Ağaç altını tercih etmeyin. Sizi kaşınmaktan kudurtacak haşereler barındırabilirler.

Başta söylediğim tecrübe ve güven konusu çok güvenli.
Gece doğada çok garip sesler duyacaksınız. O an psikolojik olarak da gerginseniz insan bunları her türlü şeye yorabilir. Örneğin bir kampta avazı çıkarcasına yardım çığlığı atan kadın çığlıkları duymuştum. Yanımızdaki tecrübeli bir arkadaş bunun bir tür tilki olduğunu ve üreme mevsiminde böyle bağırdığını söylemese cinayet işleniyor zannederdik.)

Bu tür şeylerle karşılaşacaksınız, bu yüzden özellikle de sizin gibi çok detaycı görünen birinin tecrübe ve güven kazanması için toplu kamplarda yer alması şart.
Toplu kamp bize göre değil. Biz gecenin üçünde kahkahayı patlatırız. Kimse gelip bize sessiz olun dememeli. Daha ilk kampımızda, ayı ile karşılaşmış olsak da bize ıssız yer lazım. Ayrıca tecrübemizi kazandık.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR