Kamp Yerinden Ayrılma Kontrol Listesi (checklist)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gmemik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,656
.
Yahu millet, biz bir yerlerde yanlış yapıyoruz galiba ?
Daha doğrusu gezginciliğim karavancılığımdan daha önce geldiği için aslında kendi hesabıma konuşayım.
Bütün yukarıda yazılanlara karşılık, burada da yazmıştım, uçakla seyahat için sadece
* bilet,
* kimlik (pasaport) ve
* para (kredi kartı) nın kontrol edilmesi yeterli olmakta.
Hatta bilet ve para uygulaması tek bir cep telefonuna bile sığabiliyor.

Şu anda Almanya’dan Türkiye’ye havaalanı ulaşımı dahil ~150 € ya uçulabiliyor. Ben bu iki kişilik bilet parasıyla karavanımla evimden ancak Avusturya’ya kadar gidebiliyorum, nerde kaldı Türkiye.. Hadi ilk günün çabası uçağa eşit diyelim, yollarda geçen diğer günleri nereye koyacağız ? Hele bizde Avrupa’yı gezme gibi uzun menzil hedefiyle alınan çekme karavanlar konusuna ise isterseniz hiç girmeyelim.

Diğer masraflar demeyin.
Karavanlarımızın amortismanı ile senede yapılacak konaklama sayısını karşılaştırmalı hesap edeniniz var mı ? Açıkcası ben bol gezen bir emekli olarak bile sonucu az çok tahmin edebildiğimden bu hesaba hiç girmedim. Herkesin zaten otomobili var diye düşünülünce, hesap da daha göreceli çıkmakta.

Üstelik yanlış anlaşılmasın, konuya sırf maddi açıdan baktığım falan da yok.
Sizleri bilmem ama bazen konakladığım yerlerde etrafıma bakarken, ulaşılanın bu çabaya değmediği duygusuna kapılıyorum.
Özellikle ulu orta yerlerde, hatta alakasız kampinglerde.

Sadede gelelim..
Peki neden karavancılığa devam ediyor ve karavanımı satmayı falan düşünmüyorum ?
Yaşamda çoğu şeyde olduğu gibi akla sığmasa da inanç meselesi olmalı ?..
Bilirsiniz, inançları fazla kurcalamamak lazım.. 😉

Herneyse, nerede kalmıştık ?
Kamp yerine gelince yapılacaklar listesi denmişti sanırım ? 😋

...
İtirazım var !
@12:01 herkeze tek tek cevap vererek, ileti sayısını suni olarak arttırıyor..
Bu düpe düz haksız rekabet !
:yum:

Sizin kadar minimalist gezi yapmaya henüz hazır olmamamıza rağmen her açıdan haklı olduğunuzu biliyorum.

"Ne kadar Karavan" ve "KABİN ÇANTASIYLA YOLCULUĞUN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ" yazılarınızdan çok şey öğreniyorum.

İlk zamanlar acemiliğin de etkisiyle nasıl daha konforlu olabilir diye düşünürken; şimdi artık karavana her girdiğimde neresi fazla, neresini en az kullanıyoruz, neresini mutlaka kullanıyoruz diye düşünüyorum.

Biz sabit bir kamp alanında uzun süre kalmayı sevmediğimiz için ufaklık olmasa en başta pickup üstü yaşam kabini veya araç üstü çadır alırdım veya bir transporter camper yapardım ama bazen kapalı kalınca hoplayıp zıplayacak alana ihtiyacımız var, ki bizimkisi emsallerine göre oldukça uysal bir çocuk.
Neyse, biraz daha büyüdükçe ve biz de 3 kişilik gezginlikte tecrübe kazandıkça şartlar ve bakış açımız değişecektir. O zamanki duruma göre biz de geceleme vasıtamızı değiştirebiliriz.

Karavan, hostelleri ve couchsurfing'i saymazsak otellere nazaran daha ucuz ve hijyenik bir geceleme sağlıyor, takdir edersiniz. Biz geçen Eylül'den beri park4night uygulamasından yararlanarak şehir içinde güvenli gördüğümüz yerlerde konaklıyoruz. Akhisar, Eskişehir, Yalova ve Kumsaz'daki dört ayrı denememizde kampinglerden daha sessiz ve huzurlu bir gece geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Bedava veya çok ucuz olması da artısı. Şimdi bu artan yakıt maliyetlerini dengelemek için de bu konaklama yöntemimiz bizim gezilerimizde biraz içimizi rahatlatıyor.

Ege ve Akdeniz kıyı şeridindeki belediyelerin kararlarının aksine, Anadolu'da karavana karşı olumsuz bir ön yargı yok, aksine herkes hem merak ediyor hem de hayran oluyor. Çevreden geçenlerin konuşmalarından biliyorum :yum:

Etiketler
İç Anadolu insanları nedensiz yere gezenleri pek anlamazlar. Zarar da vermezler size ama hoş karşılanmayı beklemeyin. Anadolu insanı nedensiz gezenleri anlayamaz. Onlar her koşulda yaban'dır ve yabancıdır.
Bir köye giderseniz rahatlıkla ahali arasında gündem olabilirsiniz. Bu kadar çok dikkat çekmenizin olumsuz getirileri de olabilir. Bence köylerde konaklamak risklidir. Ben benzin istasyonları ve TIR'cıların durduğu yerleri tercih ederim. Bir köyün içinde kaldığım hiç olmamıştır. Bu yazdıklarımı köylüleri yakın olarak tanıma fırsatı bulduğum için yazdım. Kendim köyde konakladığım için değil.
Ancak bir köyün içinde birinin misafiri olursanız o zaman durum değişir. Misafire yaklaşım, yabancıya yaklaşımdan farklıdır. Bazen de bazı köylerde sizi kim olursanız olun kendi misafirleri kabul ederler. Tabii kendinizi tanıtmanız ve neden orada olduğunuzu açıklamanız kaydıyla. Ben Anadolu köylerini çok severim ama yine de köyde konaklamayı seçmem.
Sevgiler...

İç Anadolu insanları nedensiz yere gezenleri pek anlamazlar. Zarar da vermezler size ama hoş karşılanmayı beklemeyin. Anadolu insanı nedensiz gezenleri anlayamaz. Onlar her koşulda yaban'dır ve yabancıdır.
Bir köye giderseniz rahatlıkla ahali arasında gündem olabilirsiniz. Bu kadar çok dikkat çekmenizin olumsuz getirileri de olabilir. Bence köylerde konaklamak risklidir. Ben benzin istasyonları ve TIR'cıların durduğu yerleri tercih ederim. Bir köyün içinde kaldığım hiç olmamıştır. Bu yazdıklarımı köylüleri yakın olarak tanıma fırsatı bulduğum için yazdım. Kendim köyde konakladığım için değil.
Ancak bir köyün içinde birinin misafiri olursanız o zaman durum değişir. Misafire yaklaşım, yabancıya yaklaşımdan farklıdır. Bazen de bazı köylerde sizi kim olursanız olun kendi misafirleri kabul ederler. Tabii kendinizi tanıtmanız ve neden orada olduğunuzu açıklamanız kaydıyla. Ben Anadolu köylerini çok severim ama yine de köyde konaklamayı seçmem.
Sevgiler...

Ne demek istediğinizi çok iyi anladım hocam. Aklımda tutacağım bunları :wink:

Sevgiler...
Muazzam bir tespit. Bunun tarihsel ve sosyolojik sebepleri mevcut hocam. Uzun hikaye. Ancak söylediklerinize harfiyen katılıyorum.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sevgiler...

"Bizim buralarda yabancıları pek sevmezler" repliği geldi aklıma :smiley:

Sizin kadar minimalist gezi yapmaya henüz hazır olmamamıza rağmen her açıdan haklı olduğunuzu biliyorum.

"Ne kadar Karavan" ve "KABİN ÇANTASIYLA YOLCULUĞUN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ" yazılarınızdan çok şey öğreniyorum.

İlk zamanlar acemiliğin de etkisiyle nasıl daha konforlu olabilir diye düşünürken; şimdi artık karavana her girdiğimde neresi fazla, neresini en az kullanıyoruz, neresini mutlaka kullanıyoruz diye düşünüyorum.

Biz sabit bir kamp alanında uzun süre kalmayı sevmediğimiz için ufaklık olmasa en başta pickup üstü yaşam kabini veya araç üstü çadır alırdım veya bir transporter camper yapardım ama bazen kapalı kalınca hoplayıp zıplayacak alana ihtiyacımız var, ki bizimkisi emsallerine göre oldukça uysal bir çocuk.
Neyse, biraz daha büyüdükçe ve biz de 3 kişilik gezginlikte tecrübe kazandıkça şartlar ve bakış açımız değişecektir. O zamanki duruma göre biz de geceleme vasıtamızı değiştirebiliriz.

Karavan, hostelleri ve couchsurfing'i saymazsak otellere nazaran daha ucuz ve hijyenik bir geceleme sağlıyor, takdir edersiniz. Biz geçen Eylül'den beri park4night uygulamasından yararlanarak şehir içinde güvenli gördüğümüz yerlerde konaklıyoruz. Akhisar, Eskişehir, Yalova ve Kumsaz'daki dört ayrı denememizde kampinglerden daha sessiz ve huzurlu bir gece geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Bedava veya çok ucuz olması da artısı. Şimdi bu artan yakıt maliyetlerini dengelemek için de bu konaklama yöntemimiz bizim gezilerimizde biraz içimizi rahatlatıyor.

Ege ve Akdeniz kıyı şeridindeki belediyelerin kararlarının aksine, Anadolu'da karavana karşı olumsuz bir ön yargı yok, aksine herkes hem merak ediyor hem de hayran oluyor. Çevreden geçenlerin konuşmalarından biliyorum :yum:

park4night uygulamasından yeni haberim oldu, teşekkürler :smiley:

Üstü kapalı da olsa yapmaya çalıştığınız iltifata teşekkürler.
Yalnız izninizle bir noktayı düzeltmem lazım.
Yazdıklarımda minimalizmi hedeflediğim falan yok. O farklı bir disiplin.
Ben sadece tecrübelerimle abartmadan, kendim için gereksizi elemeye vurgunum..

Zaten bereket kimse yazılanları ciddiye almıyor. Yoksa uygulanmaya kalkılsa, tüketim toplumu fena tökezlerdi.. 😉

Son düzenleme:

Sevgiler...
Bravo Yücel Hocam yazdıklarınızın büyük çoğunluğunun altına imzamı atarım..

İlave olarak, Köylü yabancıyı sever, ama köyünde sevmez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri