Kamp Yerlerinde Güvenlik Çözümleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaanrevan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,713

kaanrevan

Ana Kamp
2-3 sene çocukların küçük olmasından dolayı ertelediğimiz Çadır Kampı için artık materyallerimizi hemen hemen tamamladık. Artık kalan eksikleri sanırım uygulamanın kendisinde tespit edeceğiz. İlk deneyimimiz olacak. 5 yaşında ikizlerimiz olduğu için ve ilk defa bu faaliyeti yüreteceğimiz için açıkcası ücretli kamp alanlarında kamp yapmayı istiyoruz bu sene. Daha sonralarda ne olur bilemiyoruz.

Sormak istediğim soru şu; tecrübeli arkadaşlar bu konuda bilgilerini paylaşırlarsa önlemlerimizi de ona göre alabiliriz. Her ne kadar gideceğimiz yerler bir işletme olsa da dışarda kalıyoruz. Kalacağımız yer bir otel odası olmayacak. Hem doğanın kendisinden kaynaklı, hem de çevremizdeki kötü niyetli insanların davranışlarından kaynaklı (hırsızlık vb.) durumlarla ilgili tehlikeler nelerdir kamp yerlerinde? Bu konuda yaşadığınız kötü tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. Geçenlerde ocak için bir başlığa bakarken bir arkadaşımızın iyi bir marka olan kamp ocağının çalındığını duymuştum. Ya da uyku saatinde gelip insanları rahatsız eden kaba insanların bütün kamp sürecini sabote etmesiyle ilgili de yazılar okudum. Bu gibi olaylardan nasıl korunabiliriz? Paylaşımlarınız bizim için önemli olabilir. Teşekkürler.

Etiketler
Etrafınızı gülümseyin ve siz pozitif olun. Cep telefonu gibi değerli şeyleri siz yokken bir yerlerde göz önünde bırakmayın. Bir yere giderken karavanınızın kapısını kilitleyin. Kamp yerlerinde bunun dışında pek problem olmaz.

Etrafınızı gülümseyin ve siz pozitif olun. Cep telefonu gibi değerli şeyleri siz yokken bir yerlerde göz önünde bırakmayın. Bir yere giderken karavanınızın kapısını kilitleyin. Kamp yerlerinde bunun dışında pek problem olmaz.
Karavan yok ama hocam çadır için de bu geçerli sanırım. Çadırın olduğu yere 200 m mesafe var deniz için. Çadırda bırakacacağımız eşyalar olacak buzdolabı, ocak, batarya vb. gibi. Bu anlamda problem yaşar mıyız bilmiyorum.

Yaklaşık 2 yılda 60 gün 5 yaşındaki kızım ve eşimle çadır kampı yaptım.hiç eşyam çalınmadı. Herşeyi de bırakıp gidiyordum. Bu 60 günde agresif de bir yapıya sahip olmama rağmen sadece giresun kümbet yaylasında sabahın köründe çadırın önünde torpil atan bir alamancı diyebileceğim şahsa müdahale ettim(işletme yoktu) bir de fethiyede gece 3 te çadırımın önünde alem yapan (bu konu önemli değil) ve bu esnada çok ses yapan 10 kişilik bir gruba uyarıda bulundum. Merak etmeyin kampçılar genellikle naif insanlar ve yardımcı olurlar. Çok nadir çürükleri çıkar.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ne seytani gor ne selavat getir sozu benim guvenlik bakis açimi yansitir. sorun cikmasi muhtemel yerlerden uzak durmak sizi buyuk olcude beladan uzak tutar. mesela koylere yakin gol golet ve su kaynaklarindan uzak durmak iyi bir onlemdir. cunku izinsiz balik tutanlar tehdit olarak algilaniyor ve genelde hos olmayan seyler yasanabiliyor. o kapsamda degerlendirilebilirsiniz. es ve cocuk varsa serbest kamp yapmamak yerinde bir karar. yasanacak bir olumsuzluk cocuklari etkileyebilir ayrica cocuklar arkadas olmadigindan sizi cok fazla mesgul edebilir. unutulmamali ki insan olan yerde mutlaka sorun olur. her seyi duymamak her seyi gormemek de sizi stresten uzak tutar. hirsizlik konusunda komsulara guvenmekten baska secenek yok gibi cok cok onemli esyanizi su gecirmez torbayla yaniniza alabilirsiniz

Karavan yok ama hocam çadır için de bu geçerli sanırım. Çadırın olduğu yere 200 m mesafe var deniz için. Çadırda bırakacacağımız eşyalar olacak buzdolabı, ocak, batarya vb. gibi. Bu anlamda problem yaşar mıyız bilmiyorum.
Çadırı kapalı tutarsanız büyük ihtimalle olmaz. Çok içiniz rahat etmeyecekse küçük asma dolap kilitlerinden alıp bununla çadırın fermuarını kilitleyebilirsiniz. En azından sizden başkasının açamayacağına emin olursunuz.

Peki Trakya gibi bölgelerde sorun olan yoğun sivri sineklere karşı nasıl bir önlem alıyorsunuz? Çocuklar bu durumdan etkilenmesin istiyoruz ilk günden.

limonu ikiye kesip sulu kisimlara aktarlarda satilan kuru karanfillerden saplayabilirsiniz.

temin edebilirseniz cadirin icine su kabagi koyun ustune kucuk bir delik acip hem matara olarak kullanirsiniz hem sinekleri uzak tutar

bir pamugun ustune nane yagi ya da karanfil yagi dokun

bulabilirseniz cadira yalanci portakal asin

bir kabin icine sekerli su yapip cadirin biraz uzagina birakabilirsiniz ancak bu yontem kampinglerde pek mumkun olmaz dogada kamp yaparken kullanilabilir

ayrica bocekleri uzak tutmak icin cadira girebilecekleri yerlere beyaz tebesir surun kirec bocekleri uzak tutar.

bonus 1 : cadirinizi karinca yuvasinin uzerine kurmadiginiza emin olun
bonus 2 : yiyeceklerinizi cadirdan uzakta pisirip yiyin. cop ve bulasik biriktirmeyin

limonu ikiye kesip sulu kisimlara aktarlarda satilan kuru karanfillerden saplayabilirsiniz.

temin edebilirseniz cadirin icine su kabagi koyun ustune kucuk bir delik acip hem matara olarak kullanirsiniz hem sinekleri uzak tutar

bir pamugun ustune nane yagi ya da karanfil yagi dokun

bulabilirseniz cadira yalanci portakal asin

bir kabin icine sekerli su yapip cadirin biraz uzagina birakabilirsiniz ancak bu yontem kampinglerde pek mumkun olmaz dogada kamp yaparken kullanilabilir

ayrica bocekleri uzak tutmak icin cadira girebilecekleri yerlere beyaz tebesir surun kirec bocekleri uzak tutar.

bonus 1 : cadirinizi karinca yuvasinin uzerine kurmadiginiza emin olun
bonus 2 : yiyeceklerinizi cadirdan uzakta pisirip yiyin. cop ve bulasik biriktirmeyin

Öneriler ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Öncelikle sivrisinek için sanırım birkaç yöntem önerdiniz. Yalancı portakalı araştırdım ama satışı çok zor. Yine de aktarlara sorarım. Karanfil Limon araştırdım. Bu yöntemi kullanıyor musunuz? Etkili bir yöntem mi?

Daha önce kamp tecrübem olmadığı için soruyorum. Çadır zaten kapalı iken, yani sineklikleri de var sonuçta, gece uykuda iken sivri sineklerin girme şansı yok değil mi? Bu durumda gündüz açıkken girdiği ve saklandığı zamanlar mı sorun yaşanıyor? Kamp yerini rezervasyon için aradığımda, hocam burda tek problem sivri sinek biz de bunun için of sinek ilacı kullanıyoruz demişti 2 gün önce. SAnırım bu sorun hayli can sıkıcı olabilir eğer hazırlıksız gidersek.

Ayrıca genel böcek ve haşerelerden korunmak adına, örneğin günddüzleri çadır açıkken çadır içine girmesini engellemek adına sanırım beyaz tebeşir önerdiniz. Bu yöntemi biraz daha açabilir misiniz? Tebeşir tozunu çadır etrafına mı döküyoruz?

Üstad benim çadırımda (kolay kurulum Decathlon) giriş kapalı olduğu müddetçe hiçbir canlı giremedi. Kendim ve eşim için sinkov çocuğum için daha çok büyük marketlerde ve eczanelerde satılan yeşil renkli bitkisel bir ilaç almıştım çok faydalı idi. Hangi kamp yerini aradınız acaba

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

limon ve karanfil ikilisini evde bile kullaniyoruz en etkili yontem. kesinlikle oneririm, ne prize takilan sinek kovucu ne de sprey kullanirim. kampa cikmadan once evinizde deneyip emin olabilirsiniz.

cadirin kapisi da sinekligi de mutlaka aciliyor birseyler girmesi her zaman mumkun. onemli olan icerde kalmasini engellemek.
tebesir yada toz kirec ile cadirin etrafina kesintisiz bir cizgi olusturursaniz bocekler bu cizginin disinda kalir. kirece yaklasmiyorlar. bazi kamplarda cadiri kurmadan once altina serptigimiz de oldu ancak kamptan ayrilirken kamp alanini buldugumuz gibi birakmak ve dogal yasama zarar vermemek icin temizlemek zaman aliyor ve hepsi temizlenmiyor diye pek yapmayiz.

Kamp yapacağınız yer,ne çok kalabalık olacak ne de çok tenha.Mümkün olduğunca aile olan yerleri tercih edin.Gerçi kamp yapan insanların içersinde bu güne kadar kötü niyetli kişilerle karşılaşmadım,umarım bundan sonra da karşılaşmam.Değerli eşyalarınızı mümkün olduğu kadar çadır içersinde veya arabanızda kilitli tutun.

Kamp yapacağınız yer,ne çok kalabalık olacak ne de çok tenha.Mümkün olduğunca aile olan yerleri tercih edin.Gerçi kamp yapan insanların içersinde bu güne kadar kötü niyetli kişilerle karşılaşmadım,umarım bundan sonra da karşılaşmam.Değerli eşyalarınızı mümkün olduğu kadar çadır içersinde veya arabanızda kilitli tutun.

Buna dikkat edeceğim. Ancak gerçekten o kadar farklı bir toplum olduk ki her yerde tehlike, problem yaşanır mı diye sorgular ile geçiyor hayatımız. Biliyorum bu işi onlarca yıldır yapan abilerimiz, kardeşlerimiz böyle forum başlıklarının bile açılmasından rahatsız olabilirler. Onları anlayabiliyorum. Hatta nasıl oldu da kafa dinleme mekanlarımız bu hale geldi. "Biz tehlikelerden kaçarken, tehlikeler bizim olduğumuz bu mekanlara geliyor" der gibiler sanki. Başlığa gelen cevaplardan anladığım kadar. Ancak dediğim gibi ben de tecrübeleri öğrenmek için bu başlığı açtım. Ve gelen cevaplara göre daha da güvenle gideceğiz inşallah mekana. Çünkü şunu gördüm, şehirlerdeki tehlikeler, kamp alanlarında çok nadir yaşanıyor. Saygılar.

Buna dikkat edeceğim. Ancak gerçekten o kadar farklı bir toplum olduk ki her yerde tehlike, problem yaşanır mı diye sorgular ile geçiyor hayatımız. Biliyorum bu işi onlarca yıldır yapan abilerimiz, kardeşlerimiz böyle forum başlıklarının bile açılmasından rahatsız olabilirler. Onları anlayabiliyorum. Hatta nasıl oldu da kafa dinleme mekanlarımız bu hale geldi. "Biz tehlikelerden kaçarken, tehlikeler bizim olduğumuz bu mekanlara geliyor" der gibiler sanki. Başlığa gelen cevaplardan anladığım kadar. Ancak dediğim gibi ben de tecrübeleri öğrenmek için bu başlığı açtım. Ve gelen cevaplara göre daha da güvenle gideceğiz inşallah mekana. Çünkü şunu gördüm, şehirlerdeki tehlikeler, kamp alanlarında çok nadir yaşanıyor. Saygılar.

Arkadaşlar yeni bir başlık açmadan aklımdaki bir soruyuda burda sormak istedim.

Cuma gününden itibaren 5 günlük bir kamp planlıyoruz. Daha önce hiç ÇADIR KAZIĞI çakan biri değilim. 45 derece açı ile çakılıyor vb. biraz araştırdım.

Kamp yapacağımız yer Çanakkale Ayvacık' ta Assos taraflarında bir çadır kamp tesisi. Ancak ilginç bir şekilde Önümüzdeki 1 hafta 10 km olan rüzgar 30-35 km' ler arasında görünüyor. Yani bu kazıkları sanırım iyi çakmak gerekiyor. Ayrıca sormak istediğim şu, ekstra kazık satın alıp daha iyi sabitlemek vs. gerekli mi? Fırtına durumunda nasıl bir önlem almalıyız? Tecrübeli arkadaşlar paylaşabilir mi? Bu tarz bir durum yaşadığımızda Çadırın içinde durmaktansa sanırım işletmecinin kafe tarzı binasında beklemek daha mantıklı değil mi? Açıkcası dünkü İstanbul' da yaşanan hortum biraz kafamda senaryolar yazdırmadı değil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri