Kamp Yerlerinde Güvenlik Çözümleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaanrevan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,686
o bölgeler genelde de rüzgarlıdır, çadırı kapısı rüzgara gelecek şekilde kurmazsanız muhtemelen sorun yaşamazsınız. babakale de balık yemeden dönmeyin :smiley:

Etiketler
Çadır kazığı yerine 10luk çivi de kullanabilirsiniz. Çadırın gergi iplerini de bağlayın sorun olmaz.

Çadır kurulum video ve görselinde 5 adet gergi ipi ve 4 adette çadırın kendi zemin bölümlerinde olmak üzere toplam 9 kazık çakıyorlar. Ancak çadırla birlikte verilen 12 adet kazık var. Bunları sanırım yedek koymuşlar. Öncesinde acaba bir yeri atladım mı diye baktım ama açıkcası bulamadım. Bu gergi iplerini adı üstünde oldukça gergin bir şekilde mi kazıkla sabitleyeceğiz?

Gergi ipleri çadır pollerinin geçtiği yerlerde bağlama yerlerine bağlanır, gergince yere çakılır. Normal havalarda kullanmaya çok gerek yoktur. Çevrede dolaşan insanlar takılıp çadırınızı yırtmasın diye siyah iplere beyaz poşet veya varsa kurdela bağlayabilirsiniz.
İyi kamplar.

o bölgeler genelde de rüzgarlıdır, çadırı kapısı rüzgara gelecek şekilde kurmazsanız muhtemelen sorun yaşamazsınız. babakale de balık yemeden dönmeyin :smiley:

İşletmenin kendi çadırları da var. Üstten dronla çekilmiş bir fotoğrafta dikkatimi çekti, zaten denize sıfır zeytin ağaçlarının olduğu bir alan, kendi çadırlarındaki kapılar sahile bakacak şekilde kurulmuş. Çok az bir açı vermişler, örneğin 30 derece açı var sanırım. Bunun o zaman söylediğiniz gibi bir sebebi olabilir?

Bizim çadırlarımızı kuracağımız alan biraz daha arka tarafta ama ben de bu konumlandırmaya göre kurmalıyım sanırım.

Gergi ipleri çadır pollerinin geçtiği yerlerde bağlama yerlerine bağlanır, gergince yere çakılır. Normal havalarda kullanmaya çok gerek yoktur. Çevrede dolaşan insanlar takılıp çadırınızı yırtmasın diye siyah iplere beyaz poşet veya varsa kurdela bağlayabilirsiniz.
İyi kamplar.

Hocam o zaman bu mantıkla alan darsa ve bu anlamda çok tehlike yoksa bu ipler takılmayabilir değil mi? Çünkü bizim de çocuklar çok durmaz 5 yaşındalar, kamp sandalyelerine oturdukları süre gün içinde hemen hemen yok gibi. Devamlı geziniyorlar. Rüzgar şiddetini arttırmaya başladığında veya gece uykudan önce takmak mantıklı mı?

Benim korkum açıkcası gece uyku saatlerinde böyle bir duruma yakalanmak.

Hocam o zaman bu mantıkla alan darsa ve bu anlamda çok tehlike yoksa bu ipler takılmayabilir değil mi? Çünkü bizim de çocuklar çok durmaz 5 yaşındalar, kamp sandalyelerine oturdukları süre gün içinde hemen hemen yok gibi. Devamlı geziniyorlar. Rüzgar şiddetini arttırmaya başladığında veya gece uykudan önce takmak mantıklı mı?

Benim korkum açıkcası gece uyku saatlerinde böyle bir duruma yakalanmak.
Gece uyurken takabilirsiniz. Hiç de takmayabilirsiniz. Çadır tek parça ise zaten siz içindeyken uçup gidemez.

Yıllar boyu kamp yaptım.
Çocukluğum çadır tatillerinde geçti.
Bu endişelerinizin hiçbiri incir çekirdeğini dolduracak şeyler değil , emin olun. 😉

Kamp yapmaya NİYETLİ olun yeter.
Kamp sahibi de, diğer kampçılar da size her tür desteği vereceklerdir. 🤷‍♂️

Bu korkular tamamen ŞEHİR HAYATI ve kendi içimize kapanmamızla ilgili, inanın...

Kamp, Doğa, Gülümseyen yüzler...😻
Her sorunun üstesinden gelir.
Bütün tasalarınız bunlar olsun yeter ki. 😹

Bu yazdıklarınıza bakıp bakıp güleceksiniz kamp tatili dönüşünde. 😃

Lütfen bu tatilinizi paylaşın dönünce.

Şimdiden keyifli tatiller. 🙂

Yukarıdaki beyefendiye katılıyorum. 6 saatlik yağmurda da ayderde de şiddetli rüzgarda da kamp yaptım daha çivi çakmadım 2 second çadırıma.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yıllar boyu kamp yaptım.
Çocukluğum çadır tatillerinde geçti.
Bu endişelerinizin hiçbiri incir çekirdeğini dolduracak şeyler değil , emin olun. 😉

Kamp yapmaya NİYETLİ olun yeter.
Kamp sahibi de, diğer kampçılar da size her tür desteği vereceklerdir. 🤷‍♂️

Bu korkular tamamen ŞEHİR HAYATI ve kendi içimize kapanmamızla ilgili, inanın...

Kamp, Doğa, Gülümseyen yüzler...😻
Her sorunun üstesinden gelir.
Bütün tasalarınız bunlar olsun yeter ki. 😹

Bu yazdıklarınıza bakıp bakıp güleceksiniz kamp tatili dönüşünde. 😃

Lütfen bu tatilinizi paylaşın dönünce.

Şimdiden keyifli tatiller. 🙂
Beni bu konuda hem güldürdünüz hem de bilgilendirdiniz bu mesajınızla. Teşekkür ediyorum. Sizlerin deneyimlerinden faydalandım. Yarın başlıyor yolculuk. Bu kamp başlangıç olarak aslında zorlu bir kamp olmayacak. Nihayetinde bir işletmenin içinde olacağız. Ama bunlar dediğiniz gibi şehir hayatının stresinden öte birşey değil. Şehirde büyümüş, her türlü kolaylığı görmüş ikizlerin artık farklı bir hayatı deneyimleme zamanları geldi. Tabi bizlerin de. Dönüşte mutlaka sizlerle paylaşım yapacağım.

Evet gerçekten çok güzel bir hafta geçirdik. 7 gün için aslında rezerve ettik ama kafamda 2-3 gün bile durup, olmadı toplar geliriz düşüncesi ağır basıyordu.

Kamp yerine ilk vardığımızda fazlasıyla edindiğim teorik bilgileri pratiğe dökmeye başladım. Kurulumları (2 çadır, 1 tarp, masa sandalye, portatif ocak vb. ) 15-20 dakikada tamamladım. İlk yemeğimizi o akşam yedik ve çayımızı içtik. Herşey çok güzeldi. Ancak o gece ne yazık ki gözüme 10 dakika bile uyku girmedi. Ancak yine de orada olduğum için pişman değildim. Neden uyuyamadığımı düşündüm elbet. Sanırım tamamen aylarca evde kalarak uyku saatini çok geç saatlere almanın ve bir de kamp alanındaki güvenlik vb. psikolojik belirsizliklerin sonucuydu bu.

Ancak ertesi gün deliksiz bir uyku çektim. Tam 7 gün 6 gecemizi geçirdik orada. Gerçekten hayatımda geçirdiğim en güzel günler olarak görüyorum. 5 yaşındaki ikiz kızlarımızda oldukça mutlu oldular. İlk gün korktukları böceklerle son günler artık oyun oynamaya başladılar. Zeytin ağaçlarının içinde, denizin dibinde ve bol oksijenle tam 6 gece uyumak ve 7 gün geçirmek nasip oldu. Şimdi 1 gün dinlenip bu kez Enez taraflarında bir kampinge gitmeyi planlıyoruz. Tüm destek paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.

Bende ücra yerlerde genelde tek kalırım. Ateşli silah vs yanımda yok. Aracım dahil komple kamp alanını saran kendi yapımım elektrikli çit çekiyorum. Süpürge sopaları üstünde metal kanca, 2 mm çelik tel ve tofaş araçların ateşleme bobini ile yaptığım devre var. Ateşleme 2snde bir ve gücü ayarlı tip. İlk testi kendi üzerimde denedim :smiley: epey caydırıcı.

Çadır kampı çok keyiflidir. Bir kere başladınız mı illa ki devamı gelir. Aynı kaygılarla yapmaya başladım. Sonra kamp alanlarından vaz geçip daha tenha yerlere atmaya başladık. Zamanla ayder yaylasından tutun, boğa geçidi denen, etrafınızda ayı dolanan dağlarda bile kamp attım.. kamp yerlerinde kalıyorsanız ve bir işletme varsa çok dert etmeyin. Zaten kuralları vardır ve kampçılar çok büyük oranda naif insanlardır. Zor anınızda hemen dibinizde biterler. Eşyanızı siz yokken korurlar bile. Ben bir kampçının kimseye zarar verebileceğini düşünmüyorum ki yıllarca bir kez bile şahit olmadım. Siz onları, onlar sizi rahatsız etmemek için elinden geleni yapar. Sersefil gittiğimiz kamplarda bile 'hocam parasını verip bir biranızı alabilir miyiz?' diye sorunca masamızı donatan insanlar gördüm ben. Aynı şekilde çok yardımcı olmuşluğumuz da oldu. Özetle, genelde rahatsız olmazsınız ve rahatsız edilmezsiniz. Sap sapa dediğimiz, sadece erkekler arasında yağtığımız kamplarda bile, aile görünce kamp atamadığımız bile oldu rahatsız etmemek için. 8-10 erkek uzaklaşıp saatlerce çadırları atacak yer aradık. Kampın, çadırın ve doğanın tadını çıkarın. Bırakın çocuklar keyif alsınlar :smiley: ama geride 1 kibrit çöpü bilw bırakmamaları gerektiğini öğretin. bizimki böcek möcek hayatta yaklaşamazdı. Hala bile çok korkuyor ama çadır atmak için can atıyor artık. çadırla başladığımız kamp hayatı şimdi karavan serüvenine döndü. Karavanın bile yanına çadır atıp içinde yatmak derdinde :smiley:

Evet gerçekten çok güzel bir hafta geçirdik. 7 gün için aslında rezerve ettik ama kafamda 2-3 gün bile durup, olmadı toplar geliriz düşüncesi ağır basıyordu.

Kamp yerine ilk vardığımızda fazlasıyla edindiğim teorik bilgileri pratiğe dökmeye başladım. Kurulumları (2 çadır, 1 tarp, masa sandalye, portatif ocak vb. ) 15-20 dakikada tamamladım. İlk yemeğimizi o akşam yedik ve çayımızı içtik. Herşey çok güzeldi. Ancak o gece ne yazık ki gözüme 10 dakika bile uyku girmedi. Ancak yine de orada olduğum için pişman değildim. Neden uyuyamadığımı düşündüm elbet. Sanırım tamamen aylarca evde kalarak uyku saatini çok geç saatlere almanın ve bir de kamp alanındaki güvenlik vb. psikolojik belirsizliklerin sonucuydu bu.

Ancak ertesi gün deliksiz bir uyku çektim. Tam 7 gün 6 gecemizi geçirdik orada. Gerçekten hayatımda geçirdiğim en güzel günler olarak görüyorum. 5 yaşındaki ikiz kızlarımızda oldukça mutlu oldular. İlk gün korktukları böceklerle son günler artık oyun oynamaya başladılar. Zeytin ağaçlarının içinde, denizin dibinde ve bol oksijenle tam 6 gece uyumak ve 7 gün geçirmek nasip oldu. Şimdi 1 gün dinlenip bu kez Enez taraflarında bir kampinge gitmeyi planlıyoruz. Tüm destek paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum.
Harika bir haber... Özellikle şu Korona günlerinde çok sevindirici. 😉
Bizim de Üniversite döneminde beraberce kamp yaptığımız arkadaşlardan birkaç tanesi şu anda Özderede kamptalar: 33 sene sonra, o günleri anarak paylaşım yapıyorlar. Nereden nereye🙂
Unutulmaz anılar, en küçük an bile hatırlanıyor yıllar sonra.
Yeni kamplara devam etmenizi dilerim.
Ama, maske ve Fiziksel Mesafeye lütfen dikkat... 🙏

Arkadaşlar Merhaba. Bu yaz tekrar bir haftalık kampa daha gitmeyi planlıyoruz bu hafta içinde. Aklıma gitmeden önce takılan forumdaki siz değerli tecrübeli arkadaşlara sormam gereken bir soruyu paylaşmak istedim.

2 kamp deneyimimde de açıkcası yağmurlu bir durumla karşılaşmadık. Ancak açıkcası biraz rüzgara yakalandık Enez' deki kampta. Yağmur bulutları es geçti gitti. Aklıma şu takıldı.

İşletmecilerin uzatma kabloları??? Elektrik konusunda hep tecrübeli arkadaşlara danışarak adımlar atmışımdır. Burada da merak ettiğim şey şu; Sağanak yağışta evde kullandığımız 3' lü prizlerden kullanan bu işletmeler aslında riske girmiyorlar mı? Benim kendimin 30m' lik kapaklı uzatma kablom var. Açıkcası sadece benim olması yetmiyor. Diğer ziyaretçilerin tümü neredeyse kapaksız, normal ev 3 'lü prizlerinden. Bu tarz yerlerde yoğun yağmur durumunda büyük tehlikelere sebep olmaz mı bu durum? Geçenlerde bir yorumda okumuştum, pano bile olmadığını, yağmur yağsa hepimiz çarpılacağız vb. tarzında bir şikayet vardı bir kamp merkezi ile ilgili.... Kendimizin alacağı önlemler ne olabilir? Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR