Kampçı Olmak İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan william homeless Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,323

william homeless

Ana Kamp
Yer
İstanbul
merhaba gezenbilir ailesi,

yaklaşık 1 yıldır karavancılık hedefim oluştu. şuan için malesef gerekli maddi koşullar oluşmadı ve bu hergün kafamı kemiriyor. kemiriyor derken aklıma kampçılık geldi! hem çok sevdiğim doğa içinde olacağım hemde şehir hayatındaki canavarlıklardan bir nebze olsun kurtulacağım.

Siz değerli dostlar ve büyükler,

kampçılık için gerekli olmaz ise olmaz malzemeleri aşağı-yukarı biliyorum fakat ürün kalite - fiyat denklemini, önerdiğiniz ucuz yollu malzemeleri, çadırları, çantaları vb. ürünleri benle paylaşır iseniz bir sonraki gezi & kamplarınızda bir dost kazanırsınız.

teşekkürler,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Etiketler
Ynt: Kampçı Olmak İstiyorum

Öncelikle merhaba dostum..

Alacağın malzemelerin herşeyden önce sana ve kafandaki plana uygun olması lazım bu konuda belirli bir öneri yapılamaz herkesin zevk ve renk anlayışı farklı nihayetinde , uygun fiyat yakalama konusundada bol bol araştırma yapman lazım karaköydeki outdoor mağazalarına bakabilirsin arada güzel indirimler oluyor yada alışveriş sitelerinin spor bölümünde kamp malzemeleri kısmı var çok güzel malzemeler denk geliyor uygun fiyata şimdiden bol şans :smiley:)

kesinlikle duter çanta al ancak pahalıdır biraz. Benim size genel tavsiyem imkanlarınızı zorlayarak çadır,çanta ve uyku tulumunda kaliteli ürünler almanız. bunlar bir kere alınıyor ve mutlaka işe yaraması lazım. gerçekten su geçirmez bir çadırınız,sizi sıcak tutacak bir tulumunuz ve onca yükü uzun bir zaman taşımanızı kolaylaştıracak bir çantanız olmalı. bu işte profesyonel markalar var mesela MAMMUT-MARMOT- SALEWA-Jack Wolfskin-The North Face. bu markalar pahalı olsada ürünleri genelde iyidir. yanlız cantanız kamplı bir yürüyüşte bence en az 50-60 lt bir cantanız olmalı.
biraz daha teknik konulara girersek;
ÇADIR; Kış kampı yapmayacaksak, 3 mevsim, çift katlı (üst katı yağmur ve rüzgara karşı direnç gösterir) ağırlığı 2,5 - 3,5 kg arasında mutlaka en az 2 kişilik (tek kişilik çadırda eşyalarınızı açamazsınız 2 kişilik çadırta tek kişi kalsanız bile göreceksiniz size ancak yetecektir.) bir çadır seçmemiz gerekir. Bu çadırın tabanı minimum 3000 mm su basıncına dayanıklı olmalıdır.İkinci katı minimum 1500 mm su basıncına dayanıklı olmalıdır.Dome çadır yani kubbe şeklinde olanları tercih etmenizi öneririm. Bu, hem içinde daha rahat hareket etmenizi sağlar, hem de rüzgara karşı en dirençli çadırlardır. Çok yüksek olması, rüzgar direncini düşürür. benim çadırda tercihim SALEWA dır.

UYKU TULUMU; Dolgu malzemesi Kaz Tüyü olan ve extrem sıcaklık değeri -10 derece olmalı. Kaz tüyü olanlar hafiftir ve çok küçük hacimlidir. Bütün uyku tulumları aslında üzerinde yazılı extrem değerden 5 derece daha düşük bir sıcaklığa uygundur. Sıcak günlerde fermuarı kapatmayarak kullanılabilir. Çok çeşitli markalar mevcut. Ağırlık olarak baktığınızda, dolgu malzemesi fazla olanlar daha ağır ve kış şartlarına daha uygundur. Sentetik uyku tulumlarında genellikle önerdiğim ısı değerindeki tulumlar, 2 ila 2,5 kg arasındadır. Oysa Kaz Tüyü olan uyku tulumlarında aynı ısı derecelerine sahip olanlar, 1-1,5 kg ağırlığa sahip ve daha fazla sıkıştırılıp daha az yer kaplar. Kışlık bir uyku tulumunda dikkat edeceğiniz önemli bir nokta da MUMYA kesim olmasıdır. -5 dereceden daha alt sınırda olan ısılarda, başın mutlak suretle kapatılması gerekmektedir. Bunun için de MUMYA kesimde başlık sıkma ipleri, boyun bölgesinde baş ile vücut arasındaki bölümü sıkarak kapatma ipleri bulunur. Bunun sebebi, soğuk havada vücudun ısısının, uyku tulumunda hapsedilmesidir. Bazılarında boyun desteği de mevcuttur. Uyku tulumunu alırken çok büyük olması veya bedene tam oturması sağlıklı değildir. Uyku tulumu, size çok az bol olacak şekilde olmalıdır. Bu sayede içeride yeterli miktarda hava olacak ve bu havayı vücut ısısıyla rahat ısıtacaksınız. Böylece üşümeyeceksiniz.Uyku tulumu alırken dikkat edeceğiniz en önemli nokta ise içinin sentetik olmasıdır. Çünkü pamuklu bir içe sahip uyku tulumunda terlediğiniz zaman, pamuk teri emer ve nemlenir. Kuruması oldukça zor olur ve üşütür. Oysa sentetik astarı olanda böyle bir sorun olmaz. Ancak çıplak ten temasında bu astarların da tene yapışıyor hissi vermesi bazı kişileri rahatsız da edebilir.

SIRT ÇANTASI: 60 lt den az olmamalı, çadır ve mat bağlayabilmek için yan bağlama perlonlarına sahip olmalı. marka DEUTER

fotometo' Alıntı:
kesinlikle duter çanta al ancak pahalıdır biraz. Benim size genel tavsiyem imkanlarınızı zorlayarak çadır,çanta ve uyku tulumunda kaliteli ürünler almanız. bunlar bir kere alınıyor ve mutlaka işe yaraması lazım. gerçekten su geçirmez bir çadırınız,sizi sıcak tutacak bir tulumunuz ve onca yükü uzun bir zaman taşımanızı kolaylaştıracak bir çantanız olmalı. bu işte profesyonel markalar var mesela MAMMUT-MARMOT- SALEWA-Jack Wolfskin-The North Face. bu markalar pahalı olsada ürünleri genelde iyidir. yanlız cantanız kamplı bir yürüyüşte bence en az 50-60 lt bir cantanız olmalı.
biraz daha teknik konulara girersek;
ÇADIR; Kış kampı yapmayacaksak, 3 mevsim, çift katlı (üst katı yağmur ve rüzgara karşı direnç gösterir) ağırlığı 2,5 - 3,5 kg arasında mutlaka en az 2 kişilik (tek kişilik çadırda eşyalarınızı açamazsınız 2 kişilik çadırta tek kişi kalsanız bile göreceksiniz size ancak yetecektir.) bir çadır seçmemiz gerekir. Bu çadırın tabanı minimum 3000 mm su basıncına dayanıklı olmalıdır.İkinci katı minimum 1500 mm su basıncına dayanıklı olmalıdır.Dome çadır yani kubbe şeklinde olanları tercih etmenizi öneririm. Bu, hem içinde daha rahat hareket etmenizi sağlar, hem de rüzgara karşı en dirençli çadırlardır. Çok yüksek olması, rüzgar direncini düşürür. benim çadırda tercihim SALEWA dır.

UYKU TULUMU; Dolgu malzemesi Kaz Tüyü olan ve extrem sıcaklık değeri -10 derece olmalı. Kaz tüyü olanlar hafiftir ve çok küçük hacimlidir. Bütün uyku tulumları aslında üzerinde yazılı extrem değerden 5 derece daha düşük bir sıcaklığa uygundur. Sıcak günlerde fermuarı kapatmayarak kullanılabilir. Çok çeşitli markalar mevcut. Ağırlık olarak baktığınızda, dolgu malzemesi fazla olanlar daha ağır ve kış şartlarına daha uygundur. Sentetik uyku tulumlarında genellikle önerdiğim ısı değerindeki tulumlar, 2 ila 2,5 kg arasındadır. Oysa Kaz Tüyü olan uyku tulumlarında aynı ısı derecelerine sahip olanlar, 1-1,5 kg ağırlığa sahip ve daha fazla sıkıştırılıp daha az yer kaplar. Kışlık bir uyku tulumunda dikkat edeceğiniz önemli bir nokta da MUMYA kesim olmasıdır. -5 dereceden daha alt sınırda olan ısılarda, başın mutlak suretle kapatılması gerekmektedir. Bunun için de MUMYA kesimde başlık sıkma ipleri, boyun bölgesinde baş ile vücut arasındaki bölümü sıkarak kapatma ipleri bulunur. Bunun sebebi, soğuk havada vücudun ısısının, uyku tulumunda hapsedilmesidir. Bazılarında boyun desteği de mevcuttur. Uyku tulumunu alırken çok büyük olması veya bedene tam oturması sağlıklı değildir. Uyku tulumu, size çok az bol olacak şekilde olmalıdır. Bu sayede içeride yeterli miktarda hava olacak ve bu havayı vücut ısısıyla rahat ısıtacaksınız. Böylece üşümeyeceksiniz.Uyku tulumu alırken dikkat edeceğiniz en önemli nokta ise içinin sentetik olmasıdır. Çünkü pamuklu bir içe sahip uyku tulumunda terlediğiniz zaman, pamuk teri emer ve nemlenir. Kuruması oldukça zor olur ve üşütür. Oysa sentetik astarı olanda böyle bir sorun olmaz. Ancak çıplak ten temasında bu astarların da tene yapışıyor hissi vermesi bazı kişileri rahatsız da edebilir.

SIRT ÇANTASI: 60 lt den az olmamalı, çadır ve mat bağlayabilmek için yan bağlama perlonlarına sahip olmalı. marka DEUTER

Kış kamplarıda düşünüyorum

Bu çadır iyi midir? 5 mevsim diyo 5 mevsim nedir? HepsibUrada link kısaltması: http://ulu.li/usc2id

Uyku tulumu olarak bunu buldum. Boyum 1.75 ama tulum 2.10 sorun olur mu? Mumya model bu mudur? Fiyat konusunda fazla uçamam. Hepsiburada kısaltılmış link: http://ulu.li/u5kgik
Şişme yatak gerekli mi? Mat işimi görür mü?

Çanta olarak bu iş görür mü yoksa para tuzağı mı? Gittigidiyor link kısaltması: http://ulu.li/u67elg
Deuter çantalar çok pahalı 250 liraya kadar bütçe ayırabilirim en fazla.
Bu iki çanta nasıl iş görür mü? Hepsiburada link kısaltması: http://ulu.li/uysya1

Bunca gösterimden sonra mehmet aytaç dost ve siz ciddiye alıp cevapladığınız için çok teşekkürler.
Birlikte kamplara, yarınlara..

Uyku tulumu seçiminde daha önce denenmiş kendini kanıtlamış Husky Anapurna modelini de incelemeni tavsiye ederim. Fiyat olarak seçtiğin tuluma çok yakın.

Ynt: Ynt: Sitemiz Hayırlı Olsun

Outdoor magazalarini netten arastirirsan 250-260 tl fiyata bulabilirsin. Ayrica nakit alma ihtimalin var ise outdoor magazalarina giderek bu fiyat biraz daha dusebilir sanirim.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nakit almayı düşünüyorum zaten ama tecrübesizlikten kaynaklanan bilgisizlik var. Tek başıma alışveriş yapıp pişman olucağım şeyler almak istemiyorum. 1-2 ay daha zamanım var bu süre içinde bol bol araştırma yapıcam ve forum üyelerinden yardım isticem. Çok teşekkür ediyorum.

Arkadaşım benim fikrim şudur, Anladığım kadarıyla yaz kampından başlayacaksın. İlk olarak alacağın çadır ve uyku tulumu ucuz olsun. Çadır için vereceğim para en fazla 100 tl, uyku tulumu içinde 50 tl olsun. Bunun sebebi bu yaz dene bakalım bu işten zevk alacak mısın? Bir hevesle bir sürü para verip te aldığın çadır ve uyku yıllarca bir kenarda çürüyebilir. Dediğim gibi bu yaz git kampını yap istediğin yerde bakarsın sarar ki saracağını düşünüyorum. Gider daha bilerek ve deneyimli olarak gücünün yettiği ekipmanı alıp keyifle kullanabilirsin. Çantan, çakın, el fenerin yedek pil ve ateş için gerekli çakmak, kibrit yada magnezyum vs. ne alırsan bunlara dikkat et. Bunlar seni yarı yolda bırakırsa pek keyif alacağını sanmam. Çantaya 200 TL den fazla para da vermeni tavsiye etmem. Kamp dan sıkılırsan bile tatil için de kullanabilirsin. Yanında temel ilk yardım malzemen, bol suyun ve mümkünse iyi anlaştığın bir arkadaşın olsun. Tabi kimseyi zorla götürmeye kalkma. O zaman sorumluluk sende olur. İyi eğlenceler.

Metropollerde delirmiş biri olarak kampçılığa başladıktan sonra vazgeçeceğimi sanmıyorum. Yani daha doğrusu böyle bi lüksüm yok.
Çadır, tulum ve çanta konusunda @rabbit gibi bilgili insanlardan daha fazla bilgi alıp fiyat konusunda çok fazla uçmadan 4 mevsim kamp malzemelerimi tamamlamak istiyorum. Varolun.

william homeless' Alıntı:
Metropollerde delirmiş biri olarak kampçılığa başladıktan sonra vazgeçeceğimi sanmıyorum. Yani daha doğrusu böyle bi lüksüm yok.
Çadır, tulum ve çanta konusunda @rabbit gibi bilgili insanlardan daha fazla bilgi alıp fiyat konusunda çok fazla uçmadan 4 mevsim kamp malzemelerimi tamamlamak istiyorum. Varolun.

Çok bilgili olduğum söylenemez sadece az olan tecrubelerimi aktarmaya çalışıyorum. Forumda daha bilgili ve tecrübeli üyelerimiz mevcut.

Rahmican atlamaman gereken bir konu da 4 mevsim çadır ve tulumu yaz kamplarında kullanman çok mantıklı değil. Tulumu yazın açıp üstüne bile alsan yanarsın, Bendeki +5 tulumu mayısta üstüme bile atamadım bir kenarda durdu kamp boyunca.

Yine yaz kampları için çok rüzgarlı yada yağmurlu bir alana gitmeyceksen zincir mağazalarda bulabileceğin 50 tl lik çadırlar işini fazlasıyla görecektir aldığın kaliteli 4 mevsimi çadırı gereksiz eskitmemiş olursun. ;)

Özetle aslında kış kampına uygun malzeme yaza pek uygun olmuyor iki takım çadır, yaz için mat+ pike +ucuz çadır vs. kullanıp kış içinde uyku tulumu alabilirsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR