Kampi̇ng Te Prati̇k Çözümler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,977

DOKTOR63

KARAVANDA HAYAT VAR
Yer
Şanlıurfa
Kamp yaparken karşılaştığımız sorunlar için çözüm üretmeye çalışmışızdır .bazen çözüm bulabildik bazen bulamadık .bu sitede illaki burada yazılacak çözümler yazılmıştır istedim ki bir arada olsun ,yazılmamış olanlar da yazılsın daha keyifli ve konforlu tatil yapalım.

Etiketler
1. sorun: sivrisinekler
belkide yazın en sıkıntılı problem benim denediğim çözümler en etkilisi en basit olanı oldu
1. çözüm : likitli veya tabletli sinek kovarlar faydası oluyor ,fakat yine isiriliyor duk ,bunların 12 volt olanlarıda var fakat hem daha pahalı hemde bulunması kolay olmadı ,220 volt olanını denedim faydasını gördüm fakat dediğim gibi hiç olmamasından iyi ,(220 de invertör mecburen sabaha kadar açık kalıyor)

3B1B3A72 12C9 4987 9335 033E793BACDE

6B46B0BF 8FC9 44FC A16E 26FD1FC8FD29

1. SORUN :SİVRİSİNEKLER
2. ÇÖZÜM: Elektrikli sinek öldürücü mavi işiği nedeni ile sinekleri üzerine çekiyor sonrada elektrikle sinek ölüyor ,bunu vahşet olarak görebilirsiniz ilk önce bende öyle düşündüm fakat sivrisinekler yüzünden geceyi sabah edince ister istemez deniyorsunuz bununda faydası var dezavantajı sabaha kadar elektrik gerekiyor ,ışığından rahatsız olunabiliyor

8EB2B0BC A277 44E8 B913 F8EACCCEA917

3.ÇÖZÜM:ultrasonik sivrisinek kovucu : bu çözüm ilk başta bana çok cazip geldi hatta cep telefonuna da program kurulup kullanılabiliyor faydası var ama diğerlerine göre etkinliği düşük

0B3F268E 47B3 4534 9325 B809EA00F11E

4. Çözüm :şekerli mayalı su kapanı , bulduğum çözümler içinde bence en etkili olanı idi
ihtiyacınız olan 1-1,5 lt lik pet şişe ,iki yemek kaşığı şeker,çok az maya (ekmek hamur mayası kuru yaş fark etmez)

Sinek 2

Sinek 1

2. SORUN :TERLEMEDEN UYUMAK
Bazı bölgeler özellik lede yazın çok sıcak oluyor ,şu ana kadar benim bildiğim kadarı ile henüz bir çözüm bulunmuş değil yani sessiz konforlu bir ortam sıcaklığı bilen varsa yazarsa sevinirim
1. çözüm :tüm havalandırmaları açıyorum ve vantilatörler le çok rahat olmasa da terlemeden uyunuyor .
2. çözüm :araç klimasını açıp uyumak biraz gürültülü oluyor ama vücut bir süre sonra adapte oluyor. burada dikkat edilecek nokta termostatı iyi ayarlarsanız daha az mazot yakıyor yaklaşık 6 lt ,maximum güçte 8-10 saat çalışırsa 10-12 lt bu rakamlar tahmini rakamlar fabrika ayarlarına göre çıkarılmıştır
3. çözüm duş alıp uyumak sabaha kadar sürmese de uyuyana kadar rahatsınız.

arkadaşlar bunlar benim uyguladıklarım katılırsınız yada katılmaz sınız ,sorun la karşılaşıp nasıl çözdüğünüzü yazarsanız bakarsınız bir gün yararı olur

Doktor bey, 2.sorun-2.cozum; Bence maliyet tek yakıt değil. Dizel motorları yük olmadan ( ya da sade klimanın çektiği düşük yükte) uzun süre çalıştırmak motorun kendisine zarar verir.

sinek ve bocekler icin asagidaki yontemleri deneyebilirsiniz

yarim limon icine bir kac karanfil saplayin

bir parca pamuk ustune nane yagi damlatin

su kabagi bulundurun

bendeki göğüs klimasının karavana uyarlanmış hali ,tavandaki klimlardan değil yinede zarar verir mi
Dizel motorlar düşük yükte çalışırsa ( ortalama %20 altı) tam çalışma sıcaklığına ulaşamaz. Bu durumda yanma bölgesi civarında kurum oluşur. Normalde yakacagi yağı yakamadan atar. Hele yeni nesil dizel motorlarda egr si , partikül filtresi sorun çıkarır. Klima gücü sanırım %10 altıdır.

2. SORUN :TERLEMEDEN UYUMAK
Bazı bölgeler özellik lede yazın çok sıcak oluyor ,şu ana kadar benim bildiğim kadarı ile henüz bir çözüm bulunmuş değil yani sessiz konforlu bir ortam sıcaklığı bilen varsa yazarsa sevinirim
1. çözüm :tüm havalandırmaları açıyorum ve vantilatörler le çok rahat olmasa da terlemeden uyunuyor .
2. çözüm :araç klimasını açıp uyumak biraz gürültülü oluyor ama vücut bir süre sonra adapte oluyor. burada dikkat edilecek nokta termostatı iyi ayarlarsanız daha az mazot yakıyor yaklaşık 6 lt ,maximum güçte 8-10 saat çalışırsa 10-12 lt bu rakamlar tahmini rakamlar fabrika ayarlarına göre çıkarılmıştır
3. çözüm duş alıp uyumak sabaha kadar sürmese de uyuyana kadar rahatsınız.

Ev yapımı basit ortam serinletici videosu
el yapımı klima

Bununla uğraşamam diyen fakat gece daha az terlemek için basit teknikler
1- Yatmadan önce sıcak çay veya kahve için (terleme yolu ile serinlersiniz)
2-Eşinizi gücendirmeden ayrı yataklarda yatın
3- Yattığınız kıyafetleri ıslatın ve sonra yatın(yatağı batıramak için isterseniz altınıza naylon örtü serin)

Son düzenleme:

2. sorun terlemeden uyuyabilmek

bir denediğim yöntem daha var ,karavan radyo antenine pastane ipleri bağladım park edeceğim zaman rüzgar yönünü tespit ederek pencereleri rüzgar yönüne dik getirerek (imkan varsa) park ediyorum böylece içeriye daha fazla rüzgar girişi oluyor.

3. KARAVANDA BULUNMASI GEREKEN ALETLER
1düz ve yldız tornavida
2:çekiç
3:kurbağacık gibi bir anahtar
4:koli bandı
5:makas
6:iğne iplik
7:sigortalar
8:el testeresi
9pense
10:çakmak
11:vida lar ve çiviler (8-10 luk)
12:el feneri
13:ip
14:kriko
15:anahtar (lastik değişim için)
16: japon yapıstırıcı

Son düzenleme:

4 : medikal
standart ilk yargım çantası genelde yaralanma vs için yeterli oluyor .extradan olsun diyenler için medikla malzame satanlardan alınabilir.
1:10 cmlik mediflex flaster(1 adet)
2:10-15 cm lik sargı bezi(1-2 adet)
3:elastik bandaj
4:yarabandı
5:makas
6:spanç
7:silverdin
8:anestol
9:minoset veya parol ağrı kesici(ateş düşürücü ve ağrı kesici )
10:antihistamink tablet (allerji için)
11:batikon 100 ml
12:maske
13:eldiven
14:dezenfektan 100 ml

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR