Kampİng Kampanyasi..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özalp Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,711

özalp

Ana Kamp
Değerli karavan severler ve kampçı kardeşlerim.

Sanıyorum ki sizlerin gözlerinden de kaçmıyordur ki, ülkemizde giderek kendini gösteren karavancılık sektöründe devletimiz AB uyum yasaları çerçevesinde bazı yeni uygulamalar getirmektedir. Çeki demirinde ki son uygulama bunun , karavan sektörünün devletimizin gözünde de kendine bir yer bulmasını açıkça gösteriyor.
Bugüne dek "iç turizm" deyince akıla sadece otel ve pansiyon turizm gelirdi. Karavan ifadesinin adı bile geçmezdi. Ama artık rahatça söyleyebiliyorum ki, gün geçtikçe sayıları artmakta olan karavanlar ve bunları kullanan karavancıların artması ile bu sektörün de Türkiye'de yakın bir gelecekte "turizm" ifadesi içinde kendine bir yer bulacağında şüphem yoktur.
Karavan sektöründe ben 3 ayak tespit ederim.
1- Karavan üreticileri. 2- Karavan kullananlar ve 3- Kampinglerimiz.
Bu 3 ayaktan birinin yetersizliği bu sektörün yarım yamalak çalışmasına neden olur. Gelişemez.

Farklı sosyal medya platformlarında karavancıların dile getirdiği bir sonuç var. Belki burada aranızda da bu sonucu paylaşanların olacağını sanıyorum.
Kampinglerimizden şikayetler giderek artıyor.
Birinci şikayet maddesi fahiş fiyatlar... Sezon içinde 70 - 100 TL yi bulan karşılanması güç fiyatlar. Bundan sebeple karavancılar kampingler yerine doğada güvenlik ve hijyenik ortamları kısıtlı olarak tatil yapıyorlar. Üstelik bunu sadece motokaravan sahibi olanlar yapabiliyor, çekme karavancıların sayısı çok az.
Peki biz bu uygulamaya devam edersek , kampingler kendilerini nasıl geliştirecekler? Nasıl yeterli hale gelecekler? Bizler o kampingleri nasıl tercih eder duruma geleceğiz?.

İşte bu bugün içinden çıkılamaz hale gelmiş sorunun önüne geçmek için kendimi öne atarak , ciddi bir seferberlik , kampanya başlattım.
Takipçisi çok olan bazı sosyal medya ortamlarında bu konuyu açtım ve yardım istedim.
Nasıl bir kampanya olması istediğimi de açıklayayım.
Sınırları içinde çok sayıda kamping alanı olan kentlerin valililklerine, belediye makamların hatta yetinmeyip kaymakalamlıklarına bile e-mail veya iletişim kutularına direkt metin halinde yazı gndererek kampinglerin denetilmesini , şikayetlerimiz,i ve onlardan ne istedilerimiz, yurt dışındaki bazı kampingleri de örnek göstererek , onlarla aramızdaki farkın kapatılabileceğini anack bunun olabilmesi için yerel resmi makamların konuya eğilmelerini ve ilgilenmelerini belirtmek gerekecek.
Ben dün kendim olarak Antalya ve Muğla vaililerine direkt olarak yazarak üstte verdiğim bilgileri onlara ilettim.
Gelecek günlerde de diğer kentlerinkine yazacağım. Beni teşvik eden diğer karavancı arkadaşlarım da bana paralel olarak benim yaptığımı yapacaklarını bildirdiler. Bu , suya düşen bir taşın yarattığı halkalar gibi büyüdükçe kesinlikle bir ses gelecektir. Toplumun ortak bir dilde bu konuya katkı vermelerinde bu makamların ilgisiz kalacağını hiç sanmıyorum.

O makamlara yazdığım metinden de size açıklama yapayım.

" Karavancıların kampingleri tercih etmemelerinin başında aşırı fiyat faktörünün olması nedeniyle ziyaretçilerin kamping dışı ortamları tercih etmesi yüzünden bu sektörün çok ihtiyacı olan kampinglerin önce denetlenmesi ve yetersizliklerinin tespit edilerek bunların yerine getirilmesini ve turizme kazandırılması gerektiği kaçınılmaz bir davranıştır. Sizler gibi yerel makamların, bu sektörü henüz gerektiği şekilde benimsememiş olmasının sonucu olarak her sene bazı kampingler müşterisizilik nedeniyle ya kapanıyor veya beach-bar tarzında değişikliğe gidiyorlar. Bu bir kayıptır.
Karavan sektörü gün geçtikçe ülkemizde daha talep görmekte ve kullanıcı sayısı da artmaktadır. Hatta ithal karavanlar bile piyasada kendine alıcı bulmaktadır. Bu durum, sektörün ne derece canlı olduğunun bir göstergesidir. Ülkemizin ekonomik şartlarına rağmen insanları artık hayallerini bir karavan süslüyor. Ama kampinglerin negatif özellikleri buna ket vurmaktadır.
Sizlerden ricamız odur ki, kent sınırlarınız içinde bulunan kamping sahip veya işleticileri ile bu konuyu irdeleyecek bir toplantı yapılarak , onlardan şikayetçi olduğumuz eksikliklerin acilen giderilmesinin sağlanmasıdır.
Bu şikayetlerin başında aşırı fiyat ve devamında da kamping sınırları içinde ki birimlerin olması gereken özelliklerden uzak durumda faliyet göstermesi, örneğin tuvaletlerin pisliği, su tesisatlarını yetrsiz olması , duş kabinlerinin yetersizliği , alt yapı eksiklikleri , yürüme yollarının karanlık oluşu , yangın söndürme birimlerinin olmaması gibidir.
Ayrıca eklemek istediğim bir unsur daha var. Bu üstte verdiğimiz yetersizlik ve eksikliklerden yurt dışından gelen yabancı karavancılar da nasibini almakta ve mağdur olmaktadırlar. bu da ülkemize hem kötür bir itibar verip , döviz kaybına da neden olmaktadır.
Sayın Valim. Lütfen konuyla yakınen ilgilenmenizi rica ederim/z.
Saygılarımla."
---------
Arkadaşlar , başlattığım bu kampanyayı Türkiye Kamp Karavan Derneğine de yazarak , onlarla paralel olarak hareket etmek için kendimi onların hizmetine verebileceğimi belirttim. Tasarruf onlara aittir.
----------
Arkadaşlar , sizlerden bir ricada bulunabilirmiyim..
Sizler de kampinglerden şikayetçi iseniz benim ve arkadaşlarımın da yaptığı gibi bu makamlara yazı gönderip aynı dili kullanırmısınız. Lütfen. Emin olun ki, kayıtsız kalmayacaklardır.

Sevgilerimle.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri