Kampta Termoelektrik Buzdolabı Kullanımı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaanrevan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,552
.
Pazarlama bilimi bence bir hokkabazlık sanatı.
Termoelektrik dolabın dış ortamın 18 derece altına kadar randıman verdiği yanlış olmamalı. Sorulacak soru bu ısının direk peltier üstü mü yoksa ondan en uzak bölümler için de mi geçerli olduğu ? Sanırım her buzdolabı olan bu soruyu kolaylıkla cevaplayabilir.

Pazarlayıcıların çoğu kez yalan söylediği yok. Sadece bazen eksik söylüyorlar veya öyle formüle ediyorlar ki anlamamızı yan yollara kanalize edip bilerek cevabı değişik anlamamızı sağlıyorlar. Sonuçta onların söyledikleriyle, bizim anladığımızı sandığımız farklılık gösteriyor..Biz satın alırken, onların satmak için düşündükleri zamanın onda birini bile harcadığımızı sanmıyorum..
Bu en basitlerinden bir örnek.
.

Son düzenleme:

Etiketler
.
Termoelektrik dolabın dış ortamın 18 derece altına kadar randıman verdiği yanlış olmamalı. Sorulacak soru bu ısının direk peltier üstü mü yoksa ondan en uzak bölümler için de mi geçerli olduğu ? Sanırım her buzdolabı olan bu soruyu kolaylıkla cevaplayabilir.

Pazarlayıcıların çoğu kez yalan söylediği yok. Sadece bazen eksik söylüyorlar veya öyle formüle ediyorlar ki anlamamızı yan yollara kanalize edip bilerek cevabı değişik anlamamızı sağlıyorlar. Sonuçta onların söyledikleriyle, bizim anladığımızı sandığımız farklılık gösteriyor..Biz satın alırken, onların satmak için düşündükleri zamanın onda birini bile harcadığımızı sanmıyorum..
.

Ben açıkcası yanlış anlaşılmak istemem. Acaba yanlış bir bilgi mi verdim diye evdeki termometreyi önce dolabın bulunduğu salona 1 saat koydum, ölçtüğüm değer 27.3 santigrat dereceydi. Sonrasında boş dolabı yaklaşık 2-3 saat çalıştırdıktan sonra baktım 9.1 santigrat dereceye düştü. Termometrem dolabın içinde ve dolap şuan boş. Bu bir test yöntemi midir açıkcası teknik olarak bilmiyorum. İlk denememi de içinde soda su vb. doldurup yapmıştım. Buna benzer bir değer görmüştüm. Yanlış bir bilgi vermek istemem.

Kompresörlü 30 lt oto buzdolabı alıncaya kadar, "Black & Decker BDV212F 12 Volt 9 Litre Sıcak/Soğuk Oto Buzdolabı" kullandım.

Dış ortam sıcaklığı 30 derece iken 5 dereceye düşürdüğünü termometre ile ölçerek test etmiştim. Kapasite problemi dışında işimi gördü.

kullandığınız eşyadan memnun kaldıysanız beklentinizi karşıladıysa sorun yok. ben kampta su içip serinlediğimde '' çok şükür'' diyorum o kadar. dolap kaç derece su kaç derece soğumuş dış sıcaklık kaç derece hiç aklıma gelmiyor :smiley: siz de iyi günlerde güle güle kullanın, selamlar

kullandığınız eşyadan memnun kaldıysanız beklentinizi karşıladıysa sorun yok. ben kampta su içip serinlediğimde '' çok şükür'' diyorum o kadar. dolap kaç derece su kaç derece soğumuş dış sıcaklık kaç derece hiç aklıma gelmiyor :smiley: siz de iyi günlerde güle güle kullanın, selamlar

Kesinlikle doğru. Şuana kadar aldığım tüm ürünler benim için kullanışlı oldu. Ürünleri almadan önce aslında benim ihtiyacımı karşılayıp karşılamayacaklarını oldukça araştırarak almıştım. Bunun da etkisi olabilir. Şimdi bir kaç eksiğim var. Onları da tamamladıktan sonra çok daha iyi olacaktır.

M
Merhabalar. 7 + 5 günlük biri Assos diğeri Enez yakınlarında bir kamping merkezinde eşim ve ikizlerimizle oldukça güzel günler geçirdik. Sanırım artık kamp bizim için vazgeçilmez olacak.

Detay ve bir o kadar da teknik bilgiye ihtiyacım olan bir soru sormak istiyorum. Forumda bu anlamda yardımcı olacak arkadaşlar olduğunu biliyorum.

Mobicool w40 39 lt lik peltier buzdolabı almıştım. İyi ki de almışım diyorum çünkü ne yazık ki ortak kullanım buzdolapları biraz sıkıntılı. Ayrıca bir soda içmek için bile kalkıp gidip ortak kullanım buzdolabından almak biraz sıkıntılı. Biz sığmayan bazı meyve ve sebzelerimizi kampingdeki buzdolaplarına koyduk, ama kahvaltılık, sucuk vb. ve içeceklerimizi bu buzdolabında sakladık. Hiç bir sorun yaşamadık.

Birinci sorum şu; bu buzdolapları açık alanlarda nerede bulunmalı sizce? Çadırımın içinde ne yazık ki bu anlamda yer yok. Yüksek ve ek odası olan bir çadırımız yok. Mecburen oturduğumuz yerin yani gölgeliğin altına koymaya çalıştık. Ancak bu her zaman mümkün olmadı. Bazen güneş tam üzerine düşüyordu. Bu da sanırım soğutma performansını düşürüyor bu buzdolaplarının. Acaba bu buzdolapları için bir yalıtım kılıf vb. yapmak, almak gerekir mi? Örneğin üzerini bir örtü ile örttüm zaman zaman, ancak tam fanın olduğu kısmı ve hava akışı ile ilgili olan bölümü kapatmadım. Sanırım bu bölümler açık olmalı değil mi?

İkinci sorum da şu; resimde gösterdiğim kısımda fan bu cihazların sanırım en önemli parçası. Ancak 12 günlük kampta bile kirlendi. Oldukça toz ve hatta biraz nemden dolayı çamurlaşma gibi oldu. Bu kir arttıkça sanırım buzdolabının performansını etkiler. Keşke temizlenebilir birşekilde yapsalardı diyorum. Aklımda bilgisayar fanlarını temizlediğimiz komprosör geldi ama açıkcası bilgim olmadan da yapmak istemedim. Kullanım kılavuzunu ve yabancı kaynaklara baktım. Bakım onarım ve temizlikle ilgili herhangi birşey bulamadım. Sadece nemli bezle ara ara silin diyor. O kadar. Acaba bu fanı çıkartarak falan temizlemek mümkün müdür? Herhangi bir video kaynağa veya yazılı dökümana da ulaşamadım bununla ilgili. Bilgisi ve tavsiyesi olan arkadaşlar varsa aktarırlarsa sevinirim.

Erhaba
Merhabalar. 7 + 5 günlük biri Assos diğeri Enez yakınlarında bir kamping merkezinde eşim ve ikizlerimizle oldukça güzel günler geçirdik. Sanırım artık kamp bizim için vazgeçilmez olacak.

Detay ve bir o kadar da teknik bilgiye ihtiyacım olan bir soru sormak istiyorum. Forumda bu anlamda yardımcı olacak arkadaşlar olduğunu biliyorum.

Mobicool w40 39 lt lik peltier buzdolabı almıştım. İyi ki de almışım diyorum çünkü ne yazık ki ortak kullanım buzdolapları biraz sıkıntılı. Ayrıca bir soda içmek için bile kalkıp gidip ortak kullanım buzdolabından almak biraz sıkıntılı. Biz sığmayan bazı meyve ve sebzelerimizi kampingdeki buzdolaplarına koyduk, ama kahvaltılık, sucuk vb. ve içeceklerimizi bu buzdolabında sakladık. Hiç bir sorun yaşamadık.

Birinci sorum şu; bu buzdolapları açık alanlarda nerede bulunmalı sizce? Çadırımın içinde ne yazık ki bu anlamda yer yok. Yüksek ve ek odası olan bir çadırımız yok. Mecburen oturduğumuz yerin yani gölgeliğin altına koymaya çalıştık. Ancak bu her zaman mümkün olmadı. Bazen güneş tam üzerine düşüyordu. Bu da sanırım soğutma performansını düşürüyor bu buzdolaplarının. Acaba bu buzdolapları için bir yalıtım kılıf vb. yapmak, almak gerekir mi? Örneğin üzerini bir örtü ile örttüm zaman zaman, ancak tam fanın olduğu kısmı ve hava akışı ile ilgili olan bölümü kapatmadım. Sanırım bu bölümler açık olmalı değil mi?

İkinci sorum da şu; resimde gösterdiğim kısımda fan bu cihazların sanırım en önemli parçası. Ancak 12 günlük kampta bile kirlendi. Oldukça toz ve hatta biraz nemden dolayı çamurlaşma gibi oldu. Bu kir arttıkça sanırım buzdolabının performansını etkiler. Keşke temizlenebilir birşekilde yapsalardı diyorum. Aklımda bilgisayar fanlarını temizlediğimiz komprosör geldi ama açıkcası bilgim olmadan da yapmak istemedim. Kullanım kılavuzunu ve yabancı kaynaklara baktım. Bakım onarım ve temizlikle ilgili herhangi birşey bulamadım. Sadece nemli bezle ara ara silin diyor. O kadar. Acaba bu fanı çıkartarak falan temizlemek mümkün müdür? Herhangi bir video kaynağa veya yazılı dökümana da ulaşamadım bununla ilgili. Bilgisi ve tavsiyesi olan arkadaşlar varsa aktarırlarsa sevinirim.

Merhaba. Peltier malzemenin dolap disinda kalan yuzeyinde olusan isinin cok iyi bir sekilde bu yuzeyden uzaklastirilmasi gerekir. Ne kadar iyi uzaklastirma olursa o kadar iyi sogutma saglar. Bu yyzden o fan var. Fan iyi calismalidir. Buz tutturacak kadar sogutma saglayabilir. Dolap kapisi mumkun oldugunca az acilmalidir. Eger yetenek var ise fan kismi modifiye edilirek olusan isi yuzeyden daha iyi uzaklastirilirsa verim artar. Hatta 2. Bir peltier mlz ilavesi yapilabilir fakat guc tuketimi artar

Merhaba,

Biz de on zamanlarda yaptığımız kamplarda rahatımıza düşkün olmaya başladığımız için bu ürünü kullanmaya başladık: Cambro EPP280RDST110 Cam GoBox Isı İzolasyonlu Kırmızı Kayışlı Termobox GN 1/2 20cm 22,3litre: Amazon.com.tr

Yalova-Erikli şelalesinde bi ailede gördük ve sohbet ederken dikkatimizi çekti. Balık koyulan beyaz köpüklere benziyordu fakat çok daha sağlam duruyordu. kaç saat soğuk tutuyor dediğimizde içini açıp buzu 2 gün önce koyduk dediklerinde pek inanmamıştık. Amazon'dan sipariş ettim denemek için 6 ayı geçti kullanıyorum ve çok memnunum. Hem hafif, hem sağlam.

Kendi deneyimlerimize göre; soğuk içecekleri veya etleri, peynirleri saklamak için dip kısmına buz yayıyoruz. Ağzını sürekli açıp kapatmazsak 2 gün boyunca buz gibi kalıyor. 2 günden sonra ortalama bi soğukluğa geliyor ama bozulma olmadı.
İçinde buz olursa oda ısısında bir şişe suyu vs. soğutabiliyor. Tavsiye ederim.

Merhaba,

Biz de on zamanlarda yaptığımız kamplarda rahatımıza düşkün olmaya başladığımız için bu ürünü kullanmaya başladık: Cambro EPP280RDST110 Cam GoBox Isı İzolasyonlu Kırmızı Kayışlı Termobox GN 1/2 20cm 22,3litre: Amazon.com.tr

Yalova-Erikli şelalesinde bi ailede gördük ve sohbet ederken dikkatimizi çekti. Balık koyulan beyaz köpüklere benziyordu fakat çok daha sağlam duruyordu. kaç saat soğuk tutuyor dediğimizde içini açıp buzu 2 gün önce koyduk dediklerinde pek inanmamıştık. Amazon'dan sipariş ettim denemek için 6 ayı geçti kullanıyorum ve çok memnunum. Hem hafif, hem sağlam.

Kendi deneyimlerimize göre; soğuk içecekleri veya etleri, peynirleri saklamak için dip kısmına buz yayıyoruz. Ağzını sürekli açıp kapatmazsak 2 gün boyunca buz gibi kalıyor. 2 günden sonra ortalama bi soğukluğa geliyor ama bozulma olmadı.
İçinde buz olursa oda ısısında bir şişe suyu vs. soğutabiliyor. Tavsiye ederim.

Verdiğiniz linkte ürün açıklamasında
"Üstün izolasyonu ile 4 saat süren sıcak-soğuk yalıtım sağlar. " derken siz nasıl bu soğuk saklama işini 2 güne çıkarabildiniz.

.

.
-------------------------------------------------------------------------
Pazarlamanın bu kadar güzel tarifine hiç rastlamamıştım.
Mükemmel bir tespit.

Verdiğiniz linkte ürün açıklamasında
"Üstün izolasyonu ile 4 saat süren sıcak-soğuk yalıtım sağlar. " derken siz nasıl bu soğuk saklama işini 2 güne çıkarabildiniz.

Merhaba, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce kullanan bir kampçı arkadaş ile görüştüğümüzde zaten bu konudan bize bahsetti. firmanın instagram hesabından ulaştığımızda bize söyledikleri "ürün endüstriyel mutfak ve catering firmaları için tasarlandı ve kapağı sürekli açılıp kapanan bir teste tabi tutulduğunda aldığımız rakam 4 saat" diye bilgi verdiler. 4 saatte içindekiler sıcacık olmuyor zaten sürekli açıp kaparsanız. 4 saatte 4 derece gibi bir ortalama oynuyor.

Biz içine buz koyuyoruz. gündüzleri soğuk su ihtiyacımız için taş çatlasın 4-5 kere, akşamları da alkollü içki veya meşrubat için 4-5 kere açıp kapatıyoruz. Bir sonraki kampımda günlük olarak fotoğrafları ile gönderebilirim isterseniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR