Kampta Termoelektrik Buzdolabı Kullanımı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kaanrevan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,577

kaanrevan

Ana Kamp
Merhabalar. 7 + 5 günlük biri Assos diğeri Enez yakınlarında bir kamping merkezinde eşim ve ikizlerimizle oldukça güzel günler geçirdik. Sanırım artık kamp bizim için vazgeçilmez olacak.

Detay ve bir o kadar da teknik bilgiye ihtiyacım olan bir soru sormak istiyorum. Forumda bu anlamda yardımcı olacak arkadaşlar olduğunu biliyorum.

Mobicool w40 39 lt lik peltier buzdolabı almıştım. İyi ki de almışım diyorum çünkü ne yazık ki ortak kullanım buzdolapları biraz sıkıntılı. Ayrıca bir soda içmek için bile kalkıp gidip ortak kullanım buzdolabından almak biraz sıkıntılı. Biz sığmayan bazı meyve ve sebzelerimizi kampingdeki buzdolaplarına koyduk, ama kahvaltılık, sucuk vb. ve içeceklerimizi bu buzdolabında sakladık. Hiç bir sorun yaşamadık.

Birinci sorum şu; bu buzdolapları açık alanlarda nerede bulunmalı sizce? Çadırımın içinde ne yazık ki bu anlamda yer yok. Yüksek ve ek odası olan bir çadırımız yok. Mecburen oturduğumuz yerin yani gölgeliğin altına koymaya çalıştık. Ancak bu her zaman mümkün olmadı. Bazen güneş tam üzerine düşüyordu. Bu da sanırım soğutma performansını düşürüyor bu buzdolaplarının. Acaba bu buzdolapları için bir yalıtım kılıf vb. yapmak, almak gerekir mi? Örneğin üzerini bir örtü ile örttüm zaman zaman, ancak tam fanın olduğu kısmı ve hava akışı ile ilgili olan bölümü kapatmadım. Sanırım bu bölümler açık olmalı değil mi?

İkinci sorum da şu; resimde gösterdiğim kısımda fan bu cihazların sanırım en önemli parçası. Ancak 12 günlük kampta bile kirlendi. Oldukça toz ve hatta biraz nemden dolayı çamurlaşma gibi oldu. Bu kir arttıkça sanırım buzdolabının performansını etkiler. Keşke temizlenebilir birşekilde yapsalardı diyorum. Aklımda bilgisayar fanlarını temizlediğimiz komprosör geldi ama açıkcası bilgim olmadan da yapmak istemedim. Kullanım kılavuzunu ve yabancı kaynaklara baktım. Bakım onarım ve temizlikle ilgili herhangi birşey bulamadım. Sadece nemli bezle ara ara silin diyor. O kadar. Acaba bu fanı çıkartarak falan temizlemek mümkün müdür? Herhangi bir video kaynağa veya yazılı dökümana da ulaşamadım bununla ilgili. Bilgisi ve tavsiyesi olan arkadaşlar varsa aktarırlarsa sevinirim.

Etiketler
Bu tür cihazlar ortam ısısının 5 ila 7 derece altına düşürebiliyor diye biliyorum. İglo nun almıştım aldığım mağazada klimalar çalıştığından neredeyse buz yapacak durumdaydı aldım eve geldim 48 saat çalıştırdım oturduğum dairenin üzeti teras ev 35/38 derecelerde 28 derecenin altına düşmedi. Götürüp iade etmiştim.

MAR-LX1M cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu tür cihazlar ortam ısısının 5 ila 7 derece altına düşürebiliyor diye biliyorum. İglo nun almıştım aldığım mağazada klimalar çalıştığından neredeyse buz yapacak durumdaydı aldım eve geldim 48 saat çalıştırdım oturduğum dairenin üzeti teras ev 35/38 derecelerde 28 derecenin altına düşmedi. Götürüp iade etmiştim.

w40 modeli -18 altına kadar indiriyor hocam. Evde test etmiştim. Ayrıca forumdaki Yücel hocamın tavsiyesi üzerine 8 adet buz kasetini dönüşümlü olarak kullandım kamping alanında. Bu da daha etkili soğutma sağladı.

Mobicool W40 en fazla çevre sıcaklığının 18 ° altına kadar soğutabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca serin yerde bulundurmakta fayda var. En iyisi ağaç gölgesi. Çadır gölgesi genellikle sıcak olur.

Cihazın kendi yalıtımının yeterli olduğunu düşünüyorum. Tozlanmaması için Fanı kapatmadan ince bir bezle örtülebilir.

Fanın tozunu elektrikli süpürge ile almak mümkün olabilir ama dikkat etmekte fayda var. Ben elektrikli süpürgeyle tozunu alayım derken laptopu bozduğumu hatırlıyorum.

Aşağıdaki linkte kullanım rehberini değişik dillerde okumak mümkün.

Dometic Mobicool W40 DC Bedienungsanleitung

Not: Benden önceki paylaşımları sonradan gördüm. Bazı cevaplar tekrarlanmış oldu.

w40 modeli -18 altına kadar indiriyor hocam. Evde test etmiştim. Ayrıca forumdaki Yücel hocamın tavsiyesi üzerine 8 adet buz kasetini dönüşümlü olarak kullandım kamping alanında. Bu da daha etkili soğutma sağladı.
- 18 eminmisiniz?

Ortam ısısının 18 derece altı mı. Benim aldığım dönemde ortam ısısının 5 ila 7 derece altına düşürebiliyordu.

Bu dolaplarda kullanılan fan türü tozdan tıkanacak bir fan değil. Saalyangoz fan kullanılıyor ve fanın üflediği aliminyum soğutucu bloğu da geniş aralıklıdır. Kolay kolay toz tutmaz bu sistem. Hiç ellememekte daha fayda görürürüm.

Kampçılık yaptığım ilk senelerde termoelektrik soğutucular kullandım. Bir termoelektrik soğutucunun 5 amperlik peltierini 10 amperlik peltierle değiştirmiştim. Dolap mart ayında hafif buz bile yapmıştı. Kaset yöntemi iyi bir yöntemdir. Senelerce kaset yöntemini kullandım. Kamp yerlerinin ortak buzdolaplarından en yüksek istifadeyi sağladım.

Peltier soğutucular hiç yoktan iyidir, Hiç soğutmasa bile yiyeceğinizi temiz ve haşerelerden uzak tutar.

Bu dolaplarda kullanılan fan türü tozdan tıkanacak bir fan değil. Saalyangoz fan kullanılıyor ve fanın üflediği aliminyum soğutucu bloğu da geniş aralıklıdır. Kolay kolay toz tutmaz bu sistem. Hiç ellememekte daha fayda görürürüm.

Kampçılık yaptığım ilk senelerde termoelektrik soğutucular kullandım. Bir termoelektrik soğutucunun 5 amperlik peltierini 10 amperlik peltierle değiştirmiştim. Dolap mart ayında hafif buz bile yapmıştı. Kaset yöntemi iyi bir yöntemdir. Senelerce kaset yöntemini kullandım. Kamp yerlerinin ortak buzdolaplarından en yüksek istifadeyi sağladım.

Peltier soğutucular hiç yoktan iyidir, Hiç soğutmasa bile yiyeceğinizi temiz ve haşerelerden uzak tutar.

Kesinlikle bu anlamda çok etkisi oldu. Hiç bir böcek üstüne gelmedi bile. Poşeti sımsıkı bağlasak bile sinekler kokuyu alıp poşeti istila ettikleri oldu. Ancak dolaptaki sucuğa, peynire rağmen hiç bir böcek dolaba gelmeyi düşünemedi. Ben de söylediğiniz gibi fanı pek ellemiyorum. Kulak çubukları ile aradan biraz temizledim akşam. Dediğiniz gibi sanırım kolay kolay etkilenmeyecek bir fanı var. Ben görüntü olarak biraz rahatsız olmuştum. Ama gerek yok sanırım.

Peltierli bir soğutucuda eksi 18 değeri yakalamak mümkün değil. Peltierin kalitesine göre dış ortam sıcaklığından 15 ile 20 derece arasında fark olur, yani dış ortam 35 derece ise en iyi ihtimalle dolabın içi 15 20 derece olur.
Ben evde 25 derece de buz kalıpsız 10 saat sonra falan yanılmıyorsam 7.5 dereceyi yakaladım. Ancak dış ortamda ölçmedim. Sıcaklık arttıkça bu aralık değer de artıyor olabilir. Ancak sabah ilk kalktığımızda serin olduğu için sanırım dolaptaki su oldukça soğuk oluyordu. Öğle saatlerinde buz kaseti ile bu sıcaklık korunabiliyordu.

Peltierli bir soğutucuda eksi 18 değeri yakalamak mümkün değil. Peltierin kalitesine göre dış ortam sıcaklığından 15 ile 20 derece arasında fark olur, yani dış ortam 35 derece ise en iyi ihtimalle dolabın içi 15 20 derece olur.

Pardon şimdi farkına vardım. Yanlış anlaşılmış sanırım. Ulaştığım değer dış ortam sıcaklığından -18 derece. Elbette -18 derece değil. Bu zaten mümkün de değil sanırım. Kompressörlü dolaplarda mümkün.

Mobicool W40 en fazla çevre sıcaklığının 18 ° altına kadar soğutabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca serin yerde bulundurmakta fayda var. En iyisi ağaç gölgesi. Çadır gölgesi genellikle sıcak olur.

Cihazın kendi yalıtımının yeterli olduğunu düşünüyorum. Tozlanmaması için Fanı kapatmadan ince bir bezle örtülebilir.

Fanın tozunu elektrikli süpürge ile almak mümkün olabilir ama dikkat etmekte fayda var. Ben elektrikli süpürgeyle tozunu alayım derken laptopu bozduğumu hatırlıyorum.

Aşağıdaki linkte kullanım rehberini değişik dillerde okumak mümkün.

Dometic Mobicool W40 DC Bedienungsanleitung

Not: Benden önceki paylaşımları sonradan gördüm. Bazı cevaplar tekrarlanmış oldu.

Fanın üstünü ince bir bezle örtmeyi deneyeceğim. Hatta komple kapağın üzerine bir ince bez örtmem acaba zararlı olur mu? Direk gelen güneş ışığını kesebilecek bir kumaş vb. Orada 35 derece direk güneş ışığı altında etkili soğutma yapmadığını farkettim. Ama fan ve diğer bölümü kapatmayacak şekilde bir örtü örttüğümde 2-3 derece farklı olduğunu içtiğimiz sudan anladım açıkcası.

Fanın üstünü ince bir bezle örtmeyi deneyeceğim. Hatta komple kapağın üzerine bir ince bez örtmem acaba zararlı olur mu? Direk gelen güneş ışığını kesebilecek bir kumaş vb. Orada 35 derece direk güneş ışığı altında etkili soğutma yapmadığını farkettim. Ama fan ve diğer bölümü kapatmayacak şekilde bir örtü örttüğümde 2-3 derece farklı olduğunu içtiğimiz sudan anladım açıkcası.

Alminyum

Resimdeki gibi köpüklü alüminyumdan bir örtü en iyisi olacak galiba. Tam buzdolabını kapatacak şekilde bir elbise :smiley:de düşünülebilir. Yerinizde olsam fanın üzerini açık bırakırım.

Ekli dosyayı görüntüle 520061
Resimdeki gibi köpüklü alüminyumdan bir örtü en iyisi olacak galiba. Tam buzdolabını kapatacak şekilde bir elbise :smiley:de düşünülebilir. Yerinizde olsam fanın üzerini açık bırakırım.

Sanırım ben de öyle yapacağım Üstadım. Bu şekilde bir kumaş vb. bulup o kısmını kesip o şekilde muhafaza edeceğim. Teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri