Kango Kamperimle Gezi Deneyimim (doğu Karadeniz Turu)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adigekuzeyli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,061

adigekuzeyli

Adigekuzeyli
Yer
istanbul
Merhaba;
Kango kamperimle yaptığım, 2017 Edirne ve şehitlik gezisi, 2018 ege gezisinden sonra yıllardır aklımın bir köşesinde duran, bu sene eşimin ısrarıyla yaptığım Samsun dan başlayıp Ordu-Giresun-Trabzon-Rize-Artvin ve Batum a kadar olan gezimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
Gezi yazıma kangonun arka koltuğunu sökerek diye başlayınca, Kartalveat ın -Aracınızda koltuk söktüğünüz için trafikte bir yaptırımla karşılaştınız mı ? sorusu içimde kuşkular doğurunca koltuk sökmeden bir yatak sistemi yapmaya karar verdim.
Sizlere gezime başlamadan önce yaptığım kamper sisteminin videosunu paylaşacaktım ama yüklenmedi boyut büyük geldi o yüzden sadece 1-2 resim atıyorum.
IMG 20190504 WA0002

IMG 20190511 162327

Daha sonra video yüklemeyi becerebilirsem yüklerim.

Video: https://youtu.be/PLPomRlDilo

Son düzenleme:

Hayırlı Yolculuklar, araç donanımı gittikçe artıyor :smiley: tam bir kervan yolda düzülür hikayesi . Her seyahatte ihtiyaçlar ortaya çıktıkça şekilleniyor. Biraz zaman alıyor ama en doğrusu bu, hata yapma ihtimali hiç yok. Asla '' bunu neden yaptım '' demezsiniz. Bu arada başka bir konuda bahsettiğiniz duş sistemi konusunda gelişme var mı? Selamlar...

Doğu karadeniz hava durumuna baktığımızda hep yağışlı gözüküyor diye erteleye erteleye temmuzun sonuna doğru bu yağmurların duracağı yok çıkalım yola allah kerimdir diyen eşimin gazıyla eşim ben ve oğlumla kamperimizi yükleyip çıktık yola.
Hesapta oğlum çadırda kalacak tı..

Son düzenleme:

Hayırlı Yolculuklar, araç donanımı gittikçe artıyor :smiley: tam bir kervan yolda düzülür hikayesi . Her seyahatte ihtiyaçlar ortaya çıktıkça şekilleniyor. Biraz zaman alıyor ama en doğrusu bu, hata yapma ihtimali hiç yok. Asla '' bunu neden yaptım '' demezsiniz. Bu arada başka bir konuda bahsettiğiniz duş sistemi konusunda gelişme var mı? Selamlar...
Teşekkür ederim. Evet her yıl eksik gördüğümüzü tamamlamaya çalışarak gezimize devam ediyoruz.
Duş sistemini mutlaka yapacağım fakat yaza çok zaman var acelem yok birde 50mm pimaş yeterli su almıyor 100mm lik pimaş ta araca kaba gözükür,o yuzden 70mm pimaşa karar verdim onunda su doldurmak için kapak sistemli adaptörü yok. bakalım hayırlısı.

Yason burnunda Manzara güzel ziyaret ücretsiz yeme yerleri var konaklama yapılabilir.
Bir kaç saat seyirden sonra Ordu ya geldik teleferiğe binelim dedik fakat teleferik otoparkında yer yok diye görevli otoparka kimseyi almıyordu belki yer açılır diye bir tur yaptık ikinci tur da da ısrarımıza rağmen otoparka giremeyince ve aşırı trafik nedeniyle Ordu ilini listemden silerek devam ettim Giresun kalesine.
IMG 20190724 WA0012
IMG 20190724 WA0016
Ekli dosyayı görüntüle 516705

Sera gölünde yemek yedik dinlendik. Gölde temizlik iyileştirme çalışmaları devam ediyor gelecek yıllara karavancılar için çok güzel konaklama yeri.
Daha sonra resimlerini görüp merak ettiğim uzun göle gittik. İlk gün yağmur yağıyordu yağmurun telaşı ve arap turistlerin kargaşasından pek dolaşamadan konaklamaya uygun yer aradık. Yukarıda otellerin olduğu Yere yakın macera parkının çalışanlarından müsade isteyerek go kart pistinde konakladık.
Ertesi sabah güneşli bir gün doya doya gezdik uzun gölü herhalde yeni yapılmış 415 basamaklı seyir tepesinede çıktık. Şimdi uzungölü resimler anlatsın.
IMG 20190726 WA0025
IMG 20190725 WA0026

Seyir tepesinden
IMG 20190726 WA0007
IMG 20190726 WA0017

Bu resimde caminin yanından yukarı yaylalara giden yoldan çıkabildiğimiz kadar çıktık manzara güzel fakat yol sıkıntılıydı geri döndük
IMG 20190726 WA0015

Son düzenleme:

Sera gölünde yemek yedik dinlendik. Gölde temizlik iyileştirme çalışmaları devam ediyor gelecek yıllara karavancılar için çok güzel konaklama yeri.
Daha sonra resimlerini görüp merak ettiğim uzun göle gittik. İlk gün yağmur yağıyordu yağmurun telaşı ve arap turistlerin kargaşasından pek dolaşamadan konaklamaya uygun yer aradık. Yukarıda otellerin olduğu Yere yakın macera parkının çalışanlarından müsade isteyerek go kart pistinde konakladık.
Ertesi sabah güneşli bir gün doya doya gezdik uzun gölü herhalde yeni yapılmış 415 basamaklı seyir tepesinede çıktık. Şimdi uzungölü resimler anlatsın.Ekli dosyayı görüntüle 516751 Ekli dosyayı görüntüle 516752
Seyir tepesinden
Ekli dosyayı görüntüle 516753 Ekli dosyayı görüntüle 516754
Bu resimde caminin yanından yukarı yaylalara giden yoldan çıkabildiğimiz kadar çıktık manzara güzel fakat yol sıkıntılıydı geri döndük
Ekli dosyayı görüntüle 516755

Ben de aynen geri dönmüştüm , yukarıya çıkana saygı yok , dur kalk baktım balata yanacak , hemen geri çark ettim .

Ben de aynen geri dönmüştüm , yukarıya çıkana saygı yok , dur kalk baktım balata yanacak , hemen geri çark ettim .
O yoldan manzara harika fakat yol çok dik ve de dar iki araç virajda yan yana geçemiyor biraz düzlük olan yerleride hemen esnaflar kapatmış, oralarda kalmayalım daha gidecek yolumuz çok diye arabayı zorlamadım.

Uzungöl'ü çirkinleştirmek adeta yok etmek için yapılanlara rağmen hala çok güzel. Yaşadığınız yerlerde durum nedir bilmiyorum ama Bursa' da adeta yerli turist gelmesin diye özel bir çaba harcanıyor. Mesela GÜNEY Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren adlı kendini bir halt zanneden insan müsveddesi hiç utanıp sıkılmadan '' Günübirlikçiler Uludağ'a katkı sağlıyor gözükseler de hem otellere hem de pistlere büyük yük bindiriyorlar. Geçenlerde bir pazar günü Uludağ'a 5 bin araç girmiş. 5 bin araca öğrenci taşıyan otobüsler dahil değil. Bunlar Uludağ'a büyük bir yük aslında'' diye açıklama yapabiliyor. Sanki Uludağ babasının malı. Halbuki şu anda Uludağ da ruhsatlı tek bir otel bulunmuyor . Ruhsatlı tek otel maalesef yıkıldı. Hiç kimse de çıkıp siz kim oluyorsunuz hangi hakla bunları söylüyorsunuz demiyor. Sözlerim ırkçılık olarak algılanmasın ama sahil bölgeleri haricinde turizm sadece araplara endeksli gibi.

Son satırlarına biraz katılıyorum. İstanbul ve Bursa da da arap halkı var fakat doğu karadeniz özellikle uzungöl ve ayder tamamıyla arapların işgali altında. Bunlardan her ne kadar bizler rahatsız olsak da ( aslında biz arap turistlerden değil onların yaşam tarzlarından rahatsızız) esnaf açısından baktığımız zaman parayı onlardan kazanıyoruz ekmek kapımız diyorlar. Yani haklılar diyorum. Arap parasının Türk lirası karşısında değerli olması, onların en alt gelir grubundaki insanların bile Türkiye ye geldiklerinde rahatlıkla araba, bisiklet kiralıyorlar çocukları, Uzungölde kurulan lunapark türü açılmış olan eğlence yerinde en düşük ücreti 20 tl. olan her türlü eğlence aletine binebiliyorlar.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR