Kar Leoparı Nasuh Mahruki'ye Oksijen Tüpsüz Everst Tırmanışında Başarılar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AVCI_77 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,603

Etiketler
Ynt: Kar Leoparı Nasuh Mahruki'ye Oksijen Tüpsüz Everst Tırmanışında Başarılar

Sayılı insanlar bunu başardılar. MAHRUKİ neden başarmasın? Zaten daha önce orada tecrübesi var.

Allah yardımcısı olsun.

bu sabah itibarıyle tırmanışına başlayacakmış

Allah yardımcısı olsun, kalplerimiz onunla birlikte...

Everestte ilk Türk isimli kitabında ilk tırmanışını anlatmış, dağcılığa ilgi duyan duymayan herkesin okumasını tavsiye ederim. Oksijensiz denemesinde de başarılar diliyorum.

Gönülden başarılar ;D ;D ;D

Nasuh Mahruki'nin bütün kitaplarını okudum. Bence iyi bir dağcı olmanın yanısıra iyi bir yazar aynı zamanda. Oksijensiz tırmanışı ilk kez Reinhold Messner başarmış bildiğim kadarıyla. Onun da kitabını okumuştum. Çok zor bir hedef. Nasuh'un bunu başaracağına gönülden inanıyorum. Yeterki Everest izin versin.

Ama herşeyden önce sağ salim geri dönmesini diliyorum.

iyi akşamlar yüksek irtada nefes almak çok zordur allah yardımcısı olsun sağ salim ülkemize TÜRKİYE mize rekorla dönsün

Başarılar diliyorum ama uzun zamandır dağlardan uzakta değil miydi o.?

Zor bir hedef.

Nasuh bu tırmanışı yapabilecek tecrübeye sahip bir sporcumuz, ayriyetten oksijensiz tırmanış ta gönlü olsa bile gerektiği durumda oksijeni kullanmaktan kaçınmayacak kadar aklı selim bir sporcumuzdur.Ben kazasız belasız eve döneceğini düşünüyorum.Zirve yapması içinde sayın üyenin dediği gibi Everest izin versin yeter...

Mahruki, Türkiye dağcılığında ilkleri gerçekleştirmeyi seven birisi. Everest'e ilk o çıktı, ama zamanla bir çok Türk dağcı başardı bu tırmanışı (Tunç Fındık 2 kez çıktı) ve artık çok ses getiren bir şey değil. Şimdi başka bir ilkin peşinde ve başarırsa bu da ses getirecektir kuşkusuz. K2'ye oksijensiz çıkmıştı, Everest'e de çıkabilecek deneyim, bilgi ve hırsa sahip, hava şartları izin verirse başaracaktır.

Ekip arkadaşı Yılmaz Sevgül oksijen desteğiyle mi çıkacak, oksijensiz mi bilmiyorum.

Başarırsa, muhtemelen Mahruki'nin son 8000'lik tırmanışı olacaktır bu.

İlk oksijensiz Everest çıkışı 1978, Reinhold Messner ve Peter Habeler ikilisinden.

Son bir not: Uğur Uluocak da Everest'e oksijensiz çıkmak istiyordu ama bu girişiminden önce ne yazık ki Kırgızistan dağlarında yaşamını yitirdi.

Nasuh Mahruki ve tüm ekibe başarılar diliyrum, sorunsuz bir şekilde zirve yapmalarını yürekten istiyorum, hepsine bol şanslar, hava şartları ekibimizden yana olsun..

inşallah başarır ve yine ilkler arasına girer
iyi şanslar diliyorumm....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR