Karadeniz Gezisi (1-15 Ağustos 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Arif Hüküm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 138
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,680
Ynt: Karadeniz Gezisi (1-15 Ağustos 2009)

Evet son bölümü tamamlıyoruz.Kaldığımız yerden devam.
Macaheli Boçkaya bağlayan yolun bir kısmı yeni yapılıyor.Yeni kısımlarda iri mıcırlar var.Çok gürültülü bir yolculuktan sonra Borçka yolunda asfalta çıkınca arka sol lastikte cırk,cırk balata sürtmesi gibi bir ses geliyor.İnip gözle kontrolde bir şey gözükmüyor.Biraz daha yürüyünce arkada hafif birde yalpa fark ediyoruz.Tekrar duruyoruz.Oda ne bijonların 5 ide gevşek.[attachment=1]
Jantta bu hale gelmiş.Neyseki son anda daha fazla hasar görmeden fark ediyoruz.
Üç olasılık var:
1)İstanbulda bakımda sıkılması unutuldu.Ancak yaklaşık 1800 km o durumda yol almamız pek mümkün değil.Bu olasılık iptal.
2)Bijonlar bozuk yolda kendi kendine gevşedi.Böyle birşeyide bu yaşıma kadar hiç duymadım.
3)Birisi gevşetti.Macahale ilk defe gidiyorum,orda bir düşman edinecek zamanım olmadı ama tek mantıklı açılama bu.

DSC04863

Etiketler

Bu günkü yolumuz Aydere.
[attachment=1]
[attachment=2]
Ader'de yapılaşma baya yoğun.
Kapm için yukarıya Galer düzüne çıkıyoruz.
[attachment=3][attachment=4]

DSC04527

DSC04530

DSC04486

DSC04489

Ader den Kavrona kadar geçen yıllara göre baya yoğun turizm var.
[attachment=1]
Kavronda İki katlı,altı taştan ahır,üstü ahşaptan evlerin hepsi yok olmuş.Şimödi yerlerinde tek katlı yoz binalar var.
[attachment=2]

DSC04506

DSC04509

DSC04512

DSC04526

Ertesi gün yola devam ediyoruz .Amacımız sis dağına çıkmak.
Yolda Özgür Adapazırından Öğretmen arkadaşı Şalpazarı,Acısulu Muhammet arkadaşını aradı.Klasik Türk misafirperverliği ile bir çay içip ellerinden zor kurtuluyoruz.
[attachment=1]
Çok güzel yöresel özellikler gösteren bir taş evleri var.
[attachment=2]
Muhammet hoca ,abisi,kuzeni Ali ve ailesi[attachment=5]

DSC04556

DSC04557

DSC04565

DSC04562

DSC04572

Ayrılırken poşetler dolusu bahçe ürünü yiyecekler,vede en önemlisi üç,dört kucak dolusu kuru odun.
Kampımız Sis dağında.
[attachment=1]
Gece bayağı soğuktu,ateşin tadı başka.
[attachment=2]
Yanılmıyorsam kampımızın olduğu Kanlıkaya doğa harikası muhteşem bir yer.
[attachment=3][attachment=4][attachment=5]

DSC04604

DSC04580

DSC04616

DSC04619

DSC04620

Son durağımız Sinop.
Aklımandaki Martı Kamping.
[attachment=1]
Sinopta iki gece kalarak bir gün çevreyi geziyoruz.
Erfelek şelaleleri
[attachment=2]
Sinoptan,
Cezaevi[attachment=3][attachment=4][attachment=5]

DSC04660

DSC04671

DSC04696

DSC04700

DSC04719

Martı kamping 15 günlük gezimizde temiz diyebileceğimiz nerdeyse tek tesis.Sahibine ve çalışanlarına teşekkürler.
[attachment=3]
Sinop'un simgelerinden Ayhan Kotra
[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=4][attachment=5]

DSC04731

DSC04798

DSC04788

DSC04744

DSC04744

Ve Amasra üstünden İstanbula dönüyoruz.Yol üzerinden son birkaç fotoğraf.
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

DSC04822

DSC04831

DSC04832

DSC04836

DSC04850

Bütün bu gezi boyunca beni ençok etkileyen bir,iki konu var onlarıda sizlerle paylaşmak istiyorum.
1)Gezdiğimiz kırsal alanlarda ,özellikle yaylalarda şartların çok ağır olması ve devletin hiçbir destek göstermemesi nedeni ile yörede yaşayanlar gurbette hayatlarını sürdürüyor.
Bunun sonucu tarımsal üretim nerdeyse tamamen durmuş.Herkes sadece kendine yetecek kadar üretim yapıyor.Bunun Türkiye için bir kayıp olduğunu düşünüyorum.
2)Çoruh vadisine yapılması planlanan baraj ve hidroelktrik santralleri ve bunun sonucu yeniden yapılan yollar,su altında kalacak olan ki en büyüğü Yusufeli olan yerleşim yerlerinin
ortadan kaldırılmasının çevereye ,yaban hayata,insan hayatına vereceği zaraları kimsenin görmemesi endişe verici.
3)Benimde içinde bulunduğum vede çokta sevdiğim Türk halkı ne yazıkki çok pis. ??? ???Heryer batık durumda,tarihi eserler tahrip edilmiş durumda.
İnşallah bunların düzeldiği günleri görmek üzere...
.
.
Bu geziler ilk önce hayal kurarak başlıyor.
Hayal kuranlara ufuklarının geniş olmasını diliyorum.
Saygılar.
Arif Hüküm

serkan şen' Alıntı:
Bu görsel şölen için,yurdumun bu cennet köşelerini bize gösterdiğiniz için teşekkür ederim,emeğinize ve yüreğinize sağlık.Sağlıcakla...
[/quot
Paylaşımın keyfi de burada
selamlar

AVCI_77' Alıntı:
Gecenin bu saatinde sahura kalkmışken site yi ziyaret edeyim demiştim bu ne güzellikler Arif bey valla ne diyeceğimi bilmiyorum bukadar güzel anlatım ve resimler süper herTürk insanının hayalidir Karadeniz turu yapmak benim ve eşiminde olduğu gibi inşallah uygun zamanı bekliyoruz daha yaşımız genç 33 yaşındayım allah bana da enkısa zamanda nasip eder bilmem bende sizin gibi böylesine güzel resimler ve anlatım yapabilecekmiyim bu güzel sitemizin üyelerine yani Gezenbilir ailesine
Herşey hayal kurarak başlıyor.
Sonrası geliyor.

paraglinesinan' Alıntı:
çok güzel bir gezi olmuş.imrenmemek elde değil.
her yıl uzungöl ve ayder yaylalarına gidiyorum ama hep macahel tarafından dönüş yapmak istedim.nasip olmadı.
bu seneki gezimde sizden esinlenerek o bölgelerede gitmeyi düşünüyorum.paylaşım için teşekkürler.sizleri erzincanada bekleriz.
buradada çok güzel gezi planı yapabilirsiniz.yardımcı olabiliriz.
Sinan Kardeşim.
Epey sene geçti yanılmıyorsam 83 yılı idi 3.Ordu inşaat emlak başkanlığında bir yıl askerlik yaptım.
Çok hoş anılarım var,bunca sene sonra tekrar Erzincanı görmek ,isterim nasip ,kısmet.
Selamlar.

bafralı' Alıntı:
Arif bey mükemmel bir gezi olmuş,Bende ileride böyle gezi planı yapmak istiyorum bu gezinizde bizlere ilham verdi.Paylaşım için teşekkürler.Öğrenmek istediğim bu geziyi daha önce planlayarakmı yaptınız yoksa günlük kararlamı devam ettirdiğiniz.
Bu sene üçüncü sene, bir takım farklarla aynı gezi diyebiliriz.
Ancak günlük kararlarda programı çok değiştiriyor.
Burda çok uzatmamak için bir takım detayları kısa kestim.
Elimden gelirse planlarınıza yadımcı olabilirim.
Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR