Karain Mağarası Hakkında Bilgiler; Nerededir, Özellikleri Ve Tarihçesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Toprakakın Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,830

Toprakakın

Ana Kamp
Mesajlar
39
Tepkime puanı
6
Türkiye'nin en büyük mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Antalya-Burdur karayolu üzerinde yer almaktadır. 1946 yılından beri kazı çalışmaları yapılan mağaradan çıkarılan yapılar, Antalya ve Karain Müzesi'nde sergilenmektedir.

karain-magarasi-hakkinda-bilgiler-696x464.jpg


Eski dönemlere ait en büyük yerleşim alanlarından biri olan Karain Mağarası, Antalya ve Burdur karayolu arasında kalan bir mağaradır. Günümüzde yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda eski zamanlara dair pek çok yerleşim kalıntısı bulunmuştur.

Bulunan bu önemli kalıntılar, Antalya içindeki müzelerde sergiye açılmıştır. Anadolu hakkında geçmişten gelen önemli ipuçları veren Karain Mağarası, aynı zamanda Roma dönemine ait kalıntıları da barındırmaktadır.

Eski yıllarda var olan mağaralar sadece tek bir katmanı temsil ederken, Karain Mağarası’nda birçok tabaka bulunmaktadır. Karain Mağarası’ndan yerleşim kalıntılarının çıkarılmasının yanı sıra, sanata dair bulguların da ele geçirilmesi, Anadolu sanatı hakkında aydınlatıcı fikirler vermektedir. Türkiye tarihindeki doğal oluşumlardan biri olarak, denizden yaklaşık 400 metre yükseklikte bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda en çok klasik dönemde insanların iskan ettiği izlerine rastlanmıştır. Ancak paleolitik, neololitik, kalkolitik ve protohistorik çağlar da bu mağarada insanların yaşadığına dair bulgulara yer almaktadır.

Karain Mağarası Nerededir?

karain-magarasi-nerededir.jpg


Antalya’nın Yağcı köyü sınırları içinde bulunan Karain Mağarası, tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelmiş olan bir mağaradır. Antalya’ya gelenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken bir yer olarak, sadece insanlara ait bulgular değil; fil, su aygırı ve gergedan gibi hayvanların da yerleştiklerine dair kemik buluntuları elde edilmiştir. Karain Mağarası geçmiş tarihin hiçbir yerinde yazılı olarak kaynak barındırmayan bir yerdir. Bu özelliği ile daha çok dikkat çekmekte ve doğal yerleşim alanı olarak insanların yaşamış olması büyük ilgi uyandırmaktadır. Günümüzde Antalya turizmini tercih edenlerin hizmetine sunulmuş olan Karain Mağarası, Antalya sınırları içinde ulaşılması son derece kolay olan tarihi yerlerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Noel Baba Kilisesi Hakkında Bilgi

Kireç taşları içinde doğal olarak oluşmuş olan Karain Mağarası, turistik açıdan Antalya’nın en önemli değerlerinden biridir. Yapı olarak üç adet kaya kovuğunun birleşmesi ile oluşmuş ve tüm çağlarda buraya yerleşildiği bulguları elde edilmiştir. Mağaranın duvarlarında görülen bazı resimler, yaşanılan dönemler hakkında fikir vermektedir. Yaklaşık 50 bin yıl öncesine dayanan bir yerleşim yeri olan mağara, 1946 yılında keşfedilmiş ve yapılan çalışmaların sürekliliği ile de gizemi her geçen gün çözülmüştür.

Karain Mağarası’nın Özellikleri

karain-magarasinin-mimarisi.jpg


Eski dönemlerde Antalya ve çevresinin yerleşim için fazla tercih edilmesinin sebebi olarak, burada çok sayıda mağara bulunmaktadır. Bu mağaraların yerleşim yeri olarak kullanılmasında ise, iç ve dış konumlarının yerleşim için elverişli olması yatıyordu. Karain Mağara’sını bu amaçla kullanan insanlar, çevre koşullarının da müsait olmasından dolayı uzun zaman bu bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Karain Mağarası doğal tarihi yapılardan biri olarak, araştırma için arkeolojik kazılarla müdahale görmüştür. Bu noktada üç ana boşluktan oluşmakta ve bu boşluklarla birbirine bağlı olarak görünmektedir. Henüz mağaranın tamamı keşfedilmemiş durumda iken geçmiş tarihe ait buluntular, Antalya’da bulunan müzelerde ziyaretçilerin beğenisine sunulmaya devam etmektedir.

Karain Mağarası’nın Tarihçesi

karain-magarasinin-tarihcesi.jpg


Geçmişi yaklaşık 500 bin yıl öncesine dayanan Karain Mağarası, insanlığın yerleşik düzene geçmesinde önemli katkısı olarak bir yerdir. İlk olarak 1946 yılında bulunmuş olan mağara, halen kazı çalışmaları ve çeşitli araştırmalar ile ilgiyi üzerinde tutmaktadır. Türkiye’de bulunan en büyük ve popüler tarihi mağaralardan biri olarak, Antalya turistleri için ayrı bir yere sahiptir. Adak ve tapınak yeri olarak da kullanılan Karain Mağarası, duvarlarındaki dini figürler ile dikkat çekmektedir. Geçmiş tarihteki birçok tabakayı kapsayan Karain Mağarası, o dönemdeki diğer mağaralardan bu özelliği ile ayrılmaktadır. Ayrıca göç yolları konusunda da tarihçiler için önemli fikirler verir niteliktedir.


Kaynak: Bilgihanem.com
 

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,459
Mesajlar
1,492,883
Kayıtlı Üye Sayımız
169,830
Kaydolan Son Üyemiz
arimasp79

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst