Karantina Günlerinde Dostlardan Haber Almanın Önemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,055
Herkese selam. Eşimle birlikte yaptırdığımız test sonucumuz negatif çıktı çok şükür. Hasta olanlara Allah şifa versin. Zor bir süreçti atlatlık biz ama tedbiri elden bırakmamak gerekli. Kesin bir tedavisi ve ilacı olmadığı için süreç zor oluyor. Onun için çok dikkatli olmak gerekir. Zaten atlatana da tekrar bulaşıyormuş.
Çok geçmiş olsun tekrarlamaz inşallah.

1 Haziran'da yasakların büyük bir bölümü kalkıyorumuş. Umarım bu karar vatana, millete hayırlı olur. Vaka sayıları azalsa da binli rakamlar pek de öyle az değil aslında... Dikkatli olunmazsa salgının yine hortlayabileceği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Haftasonu 16 ilde sokağa çakma yasağı geldı, acaba bu haftalıktı devam edecekmi önümüzdeki haftalarda?
Şu an belirsizlik var , ancak önümüzdeki hafta perşembe günü açıklanır , veriler iyi çıkarsa 6-7 haziranda haftasonu yasağı kaldırılabilir , 65 ve 18 altı yasakları şimdilik belirsiz bir süre devam edecekmiş , çocuğu olan şehirlerarası gidemeyecek

Seyahat yasağı kalktı ama haftasonu kısıtlama var, bunun mantığını anlayan varmı yanı korona 01.06.2020 , 00:01 itibarıyla bitiyormu.
seyahat kısıtlamasını kaldıracak kadar iyi durumdaysak sokağa çıkma yasağı uygulaması neden devam ediyor? durum sokağa çıkma yasağı gerektirecek kadar kritikse seyahat kısıtlaması neden kalkıyor?
başımıza gelecekleri düşünemiyorum, ya allah bismillah pandemisi ile start verdik galiba.

corona virüs için alınan ilk önlemlerden biri uçak biletlerinin kdv sini %1 e düşürmek diğeri ev satın alırken peşinatı %10 a düşürmekti. sonra avm ler açıldı. avm de kapalı ortamda toplanmak serbest ama deniz kenarında parkta oturmak ya da yürüyüş yapmak yasak oldu. bayramda da sokağa çıkmak yasaktı ama köprü ve otoyollar (geçiş garantililer hariç) ücretsizdi. şimdi de 18 yaş altına sokağa çıkmak (çarşamba cuma hariç) yasak ama kreşler 1 haziran da açılıyor. eşinizle aynı yatakta uyuyabiliyorsunuz ama markette kasa kuyruğunda yüzünüzde maske, aranızda bir buçuk metre sosyal mesafe olmak zorunda :smiley: . süreç zaten anlamsız bir şekilde yürüyor bundan sonrasında da mantık aramamak lazım. koyulan kurallara uymak boynumuzun borcu ancak on yıl ilaç sektöründe çalışmış eski bir tıbbi mümessil olarak bazı söyleyeceklerim var.

1. bu salgın işleri çok iyi para kazandırır. hatırlar mısınız bir zamanlar sars, mers, kuş gribi ve domuz gribi, zika virüs vardı. ne oldu bu virüslere artık tehdit etmiyorlar mı bizi? hatta ülkemize hiç gelmeyen domuz gribi aşısı için ön ödeme olarak milyarlarca dolar vermiştik. zamanın sağlık bakanı recep akdağ risk grubu tüm vatandaşların aşılanacağını söylüyordu da sağolsun sayın erdoğan ben aşı olmayı düşünmüyorum dedi de iş söylemde kaldı. kuş gribi bahanesiyle zavallı hayvanlar diri diri gömüldü şimdi yerli ırk tavuk kalmadığı için alman ve brezilya kökenli tavuk türleri ile besleniyoruz. muhtemelen bu sonbahar yine benzer bir şeyle karşılaşacağız. birileri önce aşıyı bulacak sonra ikinci dalga geliyor diye korkutup servetine servet katacak sonra gelecek yıl moda olacak virüsü seçecekler. artık at gribi mi olur gergedan gribi mi bekleyip göreceğiz.

2. kullanılan virüs ilaçları semptomatik tedavi içindir. örneğin grip ve soğuk algınlığı da virüs kaynaklıdır varsa evdeki ilaç kutusunun üstüne bakın soğuk algınlığı ve gribin semptomatik tedavisinde diye yazar yani belirtileri ortadan kaldırır. ağrınızı dindirir, tıkanık burnunuz açılır, alerjik reaksiyon varsa giderir ama virüsü öldürmez. aynı şekilde uçuk kremleri ve zona ilaçları da virüsü öldürmediği için bağışıklık sistemimiz ne zaman çökse uçuk çıkarırız.

3. virüsler bir başkasına bulaştığında şekil değiştirdiği için ( adeta kişiye özel virüs olduğu için) en çok rastlanılan virüs türlerinin karışımıyla hazırlanan grip aşılarının koruyuculuğu senelerdir tartışılırken neden tüm dünya aşı bekliyor?

4. corona virüs ten öldürücü olduğu için korkuluyor korkmakta da haklıyız. ancak panik yapmaya gerek yok. bu hastalık ülkemizde yaklaşık beşbin kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. yine ülkemizde zatürreden ise her yıl yaklaşık seksen ile yüzbin insan hayatını kaybediyor ama zatürre kanıksandığı için gündem olmuyor sağlık için önlemleri sadece belli bir hastalık için değil genel olarak uygulamalıyız.

bu ve benzeri soruları söylemleri çoğaltmak elbette mümkün ama işin ucu saçma sapan komplo teorilerine yada yanlış anlaşılmalara gidebilir. herkese sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dilerim

Son düzenleme:

Benim tek kriterim var; Devlet büyükleri halkın arasına karıştığında risk bitti diyeceğim.O zamana dek maskeli ve sosyal mesafe kuralını uyarakgünlük hayatıma devam edeceğim. (uymayan olursa öksürün, çil yavrusu gibi dağılıyorlar) 1 Haziran'da sürü bağımlılığı" yöntemine resmi olarak geçiyoruz. Bir de hala belli olmayan ya da gizli tutulan bilgiler olduğuna inanıyorum çünkü evinden dışarı çıkmadan da hasta olan çok kişi var. Aşı konusunda şöyle bir söylem de var, yıllardır her sene değişik grip aşını vurduranlaın böyle büyük salgınlarda biraz daha dirençli oldukları yönünde.

çok geçerli bir kriter. çok doğru bir tespit. 👋👋👋👋👋👋👋👋👋 grip aşıları konusunda net bir kanaatim yok aşı yaptırdığım seneler de oldu yaptırmadığım senelerde. ancak direncin nedeni büyük ihtimalle kaliteli yaşam nedeniyle güçlenmiş bir beden.

Bende bir iddiada bulunayım, bence bu virüse ocak ve şubat aylarında bir çoğumuz yakalandı. Eşim bir hafta yerinden kalkamadı zorla doktora götürdük. Ben normalde pek grip olmam hafif bir boğaz ve omuzlarda ağrı ile ilaçsız atlatırım iki gün işe gidemedim. Annem bir ayda kendine gelemedi (her sene grip aşısı olur hafif atlatır). Kardeşim bir kaç kere serum yedi öyle düzeldi. Tüm bunlar ocak ve şubat ayında oldu. Ama nedense virüsün ülkemizdede olduğu mart ayında açıklandı:smiley:

Merhaba. Yeni başlık açmadığım için buradan soruyorum: milli park ve tabiat parklarında, ormanlarda kamp yapmak yasak mı? Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

Merhaba. Yeni başlık açmadığım için buradan soruyorum: milli park ve tabiat parklarında, ormanlarda kamp yapmak yasak mı? Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim.

Önümüzdeki hafta sonu netleşir. Bir hazirandan sonra cafe ve restoranların açılmasına izin verilirken (iki gündür çay ocağı büfe tarzı küçük işletmelerin bir çoğu açık). Açık alanın yasak olması garip olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR