Karantina Günlerinde Dostlardan Haber Almanın Önemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,054
Herkese selam. Bugün aldığım üzücü haber üzerine bu başlığı gördüm. Pazar gece test yaptırmıştı. Bugün telefonla arayıp test sonucunun pozitif olduğunu söylediler. Kan testi ve ciğer filminde herhangi bilet çıkmamıştı oysa. Ona güvenerek de işe gittim 1 gün. Evde eşim ve 2 çocuğum da var. Eşim kendini kötü hissediyor. Bugün ona da test yaptırdık. Sonuç umarım negatif çıkar. Aslında beni üzen şey iş yerinde de bir çok vaka olmasına rağmen üretime devam edilmesi. İnsanların sağlıklarını hiçe sayılması. Türkiyede ki en büyük firmalardan birinde çalışıyorum ama buna rağmen hiç bir şekilde işçi sağlığına önem verilmediğini görüyorum. Ben ya da sevdiklerim hasta olduktan sonra çalışmanın hiç kıymeti yok bence. Kaldı ki savaşta değiliz. Savaşta olsak canımız pahasına gerekirse çatışırız. Çok şükür değiliz ve iş verenlerin vurdumduymazlık sayesinde bu zor günlerde hasta olmaz pahasına çalışmak zorunda bırakılıyoruz.
Öncelikle çok geçmiş olsun İnşallah iyi haberlerinizi alırız.

Herkese selam. Bugün aldığım üzücü haber üzerine bu başlığı gördüm. Pazar gece test yaptırmıştı. Bugün telefonla arayıp test sonucunun pozitif olduğunu söylediler. Kan testi ve ciğer filminde herhangi bilet çıkmamıştı oysa. Ona güvenerek de işe gittim 1 gün. Evde eşim ve 2 çocuğum da var. Eşim kendini kötü hissediyor. Bugün ona da test yaptırdık. Sonuç umarım negatif çıkar. Aslında beni üzen şey iş yerinde de bir çok vaka olmasına rağmen üretime devam edilmesi. İnsanların sağlıklarını hiçe sayılması. Türkiyede ki en büyük firmalardan birinde çalışıyorum ama buna rağmen hiç bir şekilde işçi sağlığına önem verilmediğini görüyorum. Ben ya da sevdiklerim hasta olduktan sonra çalışmanın hiç kıymeti yok bence. Kaldı ki savaşta değiliz. Savaşta olsak canımız pahasına gerekirse çatışırız. Çok şükür değiliz ve iş verenlerin vurdumduymazlık sayesinde bu zor günlerde hasta olmaz pahasına çalışmak zorunda bırakılıyoruz.
Cihan bey geçmiş olsun. Allah acil şifalar versin.

.

Durum nedir diye dün itibariyle bu salgında ülkemizdeki / üzücü olay sayısına baktım.
Milyonda/sayı olarak;
İspanya’da 437
İtalya’da 391
Fransa’da 302
İngiltere’de 237
Hollanda’da 215
İsviçre’de 161
İsveç’te 152
ABD’de 123
Almanya’da 55 görülmekte.
Biz ise 24 ile 37. sırada geliyoruz.
Dünya ortalaması milyonda 21, yani az üzerindeyiz.
Önlemlere ne kadar erken başlayan o kadar avantajlı olsa da bu sayılar her yerde beraberce ama farklı hızlarla daha artacak gibi gözüküyor.

Peki başka ülkeler bizdeki vakka sayısı zamanında kaç kayıp verdi ?
İngiltere’de ~11 000
İtalya’da ~9 000
İspanya ve Fransa’da ~8 000 olan bu sayı,
Almanya’da 1 275, bizde de dün itibariyle 2 017 olarak gözüküyor.

Enseyi karartmayalım bardak sandığımızdan daha dolu..
Yeterki grafiğin şu kamburunu bir atlatalım.
Tabi vatandaş da çalışmalı..

Coronavirus Update (Live): 2,419,724 Cases and 165,799 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer

.

Son düzenleme:

.

Durum nedir diye dün itibariyle bu salgında ülkemizdeki / üzücü olay sayısına baktım.
Milyonda/sayı olarak;
İspanya’da 437
İtalya’da 391
Fransa’da 302
İngiltere’de 237
Hollanda’da 215
İsviçre’de 161
İsveç’te 152
ABD’de 123
Almanya’da 55 görülmekte.
Biz ise 24 ile 37. sırada geliyoruz.
Dünya ortalaması milyonda 21, yani az üzerindeyiz.
Önlemlere ne kadar erken başlayan o kadar avantajlı olsa da bu sayılar her yerde beraberce daha artacak gibi gözüküyor.

Peki başka ülkeler bizdeki vakka sayısı zamanında kaç kayıp verdi ?
İngiltere’de ~11 000
İtalya’da ~9 000
İspanya ve Fransa’da ~8 000 olan bu sayı,
Almanya’da 1 275, bizde de dün itibariyle 2 017 olarak gözüküyor.

Enseyi karartmayalım bardak sandığımızdan daha dolu..
Yeterki grafiğin şu kamburunu bir atlatalım.
Tabi vatandaş da çalışmalı..

.
Üstad iyi değindin , bardağın dolu tarafına bakmıyorsun derler ya , bu virüs bu atasözünü yalancı çıkardı bana göre , bizdeki test sayısı düşük şu an için virüs taşıyıcı bunun 10 katı fazla , ve %80 ayakta geçiriyor , daha geçen karavancı orta yaşlı bir çift , ufak bir rahatsızlık için hastaneye gitmiş test yapmışlar korona pozitif çıkmış şaşırıp kalmışlar , görünen oki buzdağının görünmeyen kısmı suyun altında yani bardağın boş kısmı orada , bana ekrandaki veriler inandırıcı gelmiyor , testlerin bile %70 isabetli olduğunu prof.lar söylüyor , evden çıkmak zorunda kalsak bile hijyen maske ve eldiven kullanımına dikkat ! Marketten pazardan aldığınız malzemeleri ayrı bir odada 7 gün bekletmeden kullanmayın derim , kalın sağlıkca .

Süleyman bey ülke verilerini eşitlemenin zorluğu yüzünden sadece nüfus ve kayıp sayılarına odaklanmıştım. Elimizdeki en somut ve nihai veriler onlar.
Zaten sonuçta aklımızda kalacaklar da onlar.

Bizdeki test sayısının azlığı yüzünden hasta sayısının aslında daha fazla olması, galiba atladınız, ikinci verileri bizim için daha da sevindirici yapmalı. Çünkü o zaman yaklaşık 86 000 vakka sayısından daha fazla durumda bile sadece 2000 civarında kaybımız var demek oluyor..;)

Halbuki Fransa ve İngiltere milyonda 7100 test sayısıyla bizim milyonda 7500 sayımızın bile altında yer almaktalar.

.

Son düzenleme:

Süleyman bey ülke verilerini eşitlemenin zorluğu yüzünden sadece nüfus ve kayıp sayılarına odaklanmıştım. Elimizdeki en somut ve hihai veriler onlar.
Zaten sonuçta aklımızda kalacaklar da onlar.

Bizdeki test sayısının azlığı yüzünden hasta sayısının aslında daha fazla olması, galiba atladınız, ikinci verileri bizim için daha da sevindirici yapmalı. Çünkü o zaman yaklaşık 86 000 vakka sayısından daha fazla durumda bile sadece 2000 civarında kaybımız var demek oluyor..;)

Halbuki Fransa ve İngiltere milyonda 7100 test sayısıyla bizim milyonda 7500 sayımızın bile altında yer almaktalar.

.
İnşaallah bir virüs tsunami si bizi vurmadan atlatırız , benim ki felaket tellağı değil , sadece ufku net görememekten oluşan endişeli bekleyiş , Allah sonumuzu hayreyleye .

.

Yeteri dozdaki endişenin yaşamımızdaki yeri, zaten sağlıklı olmalı.
Virüs yeni, üstelik pandeminin ortasındayız. Bilim adamları için de etraf biraz toz duman. Sonuçta bilimsel bilgilere erişeceğiz ama o zaman da herşey geçmiş olacak..

Son düzenleme:

Bizdeki avantaj daha genç nufus, hastane sisteminini daha çok tıkayacağı düşünülen 65 yaş üstüne uygulanan sert ve incitici izalasyon, doktorların günde 50 hasta bakmaya tecrübeli oluşları ve son olarak sağlık bakanının biraz cevval çıkarak ilk günlerde bilim kurulunu oluşturması. Örneğin bizim doktorlar entubeyi hemen yapmıyorlar, sahada sıkıntılar da olsa ön safhadakiler için yeterli koruyucu malzeme ve hastalar için ilaç var. Sanırım Italya, Ispanya ve ABD gibi olmayacağız. Dezavantajımız ise son kararın iki dudak arasında olması, halkın zaman zaman çeşitli nedenlerle önem vermemesi ve son olarak yurtdışından yeni getirilecek 25.000 kişi. Bilim kurulunu dinlenirse, insanlar da yardımcı olsa düzlüğe 1 ay sonra çıkarız. Almanya salgını kontrol altına aldı, fabrikalar açılıyor bu hafta.

İki gündür Demirköy ile İğneada arasında kamptayım, şunları gördüm: her iki yerleşimde de on kişiden ancak biri maske takıyor. Bazı yemekçiler kenara köşeye bir sandalye koyup müşteriye içeride yemek yediriyorlar, maskesiz her türlü alış veriş mümkün. Bu yerleşenler girişi çıkış kontrolü çok kolay olan, içinde jandarma ve polis birimleri barındıran yerler.

Sözün özü Kırklareli'nin çevresinde durum bu ise bu işin Haziran'da biteceğini düşünmüyorum. Sıcaklarda nezle gibi azalacak, kışa girerken bir daha gelecek gibi. Aşı bulunmadan kolay kolay yakamızı bırakmayacak. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Moto Z2 Play cihazımdan zar zor yazılarak gönderildi

Hükümet tarafında yerinde ve zamanında alınan önlemler hasta sayısının, sağlık sisteminin kapasitesini aşmamasını sağladığını düşünüyorum. Bu şekilde olması ve azalmaya başlamasını cenab-ı hakk'tan niyaz ediyorum.
Ben Ankara'da yaşıyorum. Benim çevremde gördüğüm insanlar genelde kurallara ve yasaklara uyuyorlar. Yasak günleri caddeler bomboş oluyor. Bu kadar çocuklu ailelerin evden çıkmaması o kadar da kolay bir hadise değil. Yani bu önlemlerin gerekliliğini pekçok kişinin anladığını düşünüyorum. Hatta devlet eliyle alınan önlemlerden sonra bile sosyal hayatımızda bir şeyler değişecek gibi. Yani bence insanlar genel olarak insan ilişkilerini çoğunlukla değiştirecekler.

Hastalıkla ilgili veriler için Tweeterda evrimağacı nı takip etmenizi öneririm( diğer konular içinde)

Şu anda en sağlıklı güncellemeleri grafikler ile açıklayanlar onlar. Ve maalesef Çin'i geçtik İrana çok yakınız. Umarım en kısa vakitte atlatırız. Cihan Bey bu arada geçmiş olsun sizlere de.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Biz de çok şükür sağlıklıyız,Corona günlerini İstanbul’a 50 km uzaklıktaki bahçemizde geçiriyoruz.Cihan kardeşimize de geçmiş olsun,acil şifalar diliyorum.

Herkese teşekkürler. Sağlığımız daha iyiye gidiyor çok şükür. Ama iki hafta sonunda bir daha test yapmamız gerekli. Bu test negatif çıkarsa o zaman iyileştik diyebiliriz. Zaten hastalığın bir ilacı yok. Ama verdikleri ilaçlar iyi geldi galiba. Bu arada iş yerinde coronaya yakalanan 37 yaşındaki arkadaşım da vefat etti. Herhangi bir kronik rahatsızlığı da yoktu ama maalesef ki öldü.

Herkese teşekkürler. Sağlığımız daha iyiye gidiyor çok şükür. Ama iki hafta sonunda bir daha test yapmamız gerekli. Bu test negatif çıkarsa o zaman iyileştik diyebiliriz. Zaten hastalığın bir ilacı yok. Ama verdikleri ilaçlar iyi geldi galiba. Bu arada iş yerinde coronaya yakalanan 37 yaşındaki arkadaşım da vefat etti. Herhangi bir kronik rahatsızlığı da yoktu ama maalesef ki öldü.
Bu virüs ve hastalık bir çok bilinmeyenle dolu , inşaallah en kısa zamanda ilacı geliştirilip bulunurda , insanlık şifa bulur , diye dua edelim .

Allah şifa versin , kısa zamanda iyileşirsiniz inşaallah .

İnşallah kısa sürede anlatırsınız, başınız sağolsun.

Moto Z2 Play cihazımdan zar zor yazılarak gönderildi

Herkese selam. Eşimle birlikte yaptırdığımız test sonucumuz negatif çıktı çok şükür. Hasta olanlara Allah şifa versin. Zor bir süreçti atlatlık biz ama tedbiri elden bırakmamak gerekli. Kesin bir tedavisi ve ilacı olmadığı için süreç zor oluyor. Onun için çok dikkatli olmak gerekir. Zaten atlatana da tekrar bulaşıyormuş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR