Karavan Arıza Sorunlarında Bilgi Paylaşımı Ve Öneriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilhan hoca Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,919

ilhan hoca

arslan-ilhan@hotmail.com
Yer
ayvalık
merhabalar arkadaşlar,sizlerden aracımda ki bir arızadan dolayı yardım istiyorum.Aracım fıat ducato 2007 model.araç egzozundan yüksek miktarda duman ve kurum çıkıyor.birçok ustaya gösterdim herkes ayrı şeyler söylüyor ve benim sorun devam ediyor.servis ve ustalarda aracımda yapılan işlemler şunlardır.
1.egr valfı değişti
2.enjektörler bakım yapıldı
3.egzoz bakımı
4.egzoz monifold bakımı yaoıldı. buna rağmen aşırı siyah duman ve kurum atma devam ediyor.bu konuda bilgi ve önersi olan arkadaşlar yazarsa memmun olurum.

Etiketler

km 200.000 civarı.ustaların söylemesi çekişte sorun olmadığından turbo dan değildir diyorlar,ayrıca turbo ya baktırmak hiç aklıma gelmedi,teşekür ederim.

-Duman ne renk?
-Ilk mars basmada mi var sadece?
-Egzozun arkasina beyaz kagit koyun. Egzoz icinde yag varsa belli olur. Yag var mi?
-Hava filtresi degisti mi?
-Cekis iyi derken dinomometreye mi baglandi? Usta nasil anladi motorun tam guc verdigini?

Hava filtresi degisti mi?
Subap ayari duzgun mu?
Enjektoru pompaci test ettimi?
Temizlik para kazanma tuzagi haricinde pek ise yaramaz. Bozulan enjejtor memesi oyle temizlikle filan duzelmez.
Son olarak egzoz susturucunu sokturup direk manifold cikisina bakin. Eger egzoz susturucusu onceden kurum yag vs ile doluysa onu atmaya devam eder.
Cok dusuk yukte calisan dizel motor da kurum biriktirir ama aracta bu durumla karsilasilmaz.

Son düzenleme:

-Duman ne renk?
-Egzozun arkasina beyaz kagit koyun. Egzoz icinde yag varsa belli olur. Yag var mi?
-Cekis iyi derken dinomometreye mi baglandi? Usta nasil anladi motorun tam guc verdigini?

Subap ayari duzgun mu?
Temizlik para kazanma tuzagi haricinde pek ise yaramaz. Bozulan enjejtor memesi oyle temizlikle filan duzelmez.
Son olarak egzoz susturucunu sokturup direk manifold cikisina bakin. Eger egzoz susturucusu onceden kurum yag vs ile doluysa onu atmaya devam eder.
Cok dusuk yukte calisan dizel motor da kurum biriktirir ama aracta bu durumla karsilasilmaz.
-Duman ne renk?

Subap ayari duzgun mu?
Arabanın çalışmasında,çekişinde sorun yok.enjektör söküldü,ayar yapıldı 1200tl verdimmontajda hata varsa bilmem.araba özellikle yüksek devirde siyah duman çıkarıyor,bayağı fazla miktarda,kurum kokusu var.

Arabanın çalışmasında,çekişinde sorun yok.enjektör söküldü,ayar yapıldı 1200tl verdimmontajda hata varsa bilmem.araba özellikle yüksek devirde siyah duman çıkarıyor,bayağı fazla miktarda,kurum kokusu var.

bartek in dediği gibi hava filitresi temiz mi ?
aracın yağ eksiltiyormu ?
turbo vakum hortumu kontrol edildimi,sağlam mı?
düşük devir geçiş rölesi sağlam mı?
araca cip tununing benzeri işlem yapıldı mı?
gaz kelebeği normla işlevini yapıyormu
yakıtı sürekli aynı yerden mi alıyorsunuz?

hava filtresi temiz,yağ eksiltme yok,yakıt opt.hortumlara bakdılar ama turbo hiç sökülmedi.okadar çok ustaya gittim,hiç kimse net şudur diyemedi.çekiş iyi ise turboda sorun yok denildi,dolaysıyla turboya baktırmadım...

Bu arabalarda ilk bakılacak yerler mazot pompası ve turbodur.Maalesef en sona bırakmışlar.

hava filtresi temiz,yağ eksiltme yok,yakıt opt.hortumlara bakdılar ama turbo hiç sökülmedi.okadar çok ustaya gittim,hiç kimse net şudur diyemedi.çekiş iyi ise turboda sorun yok denildi,dolaysıyla turboya baktırmadım...

bence, sen düşük devir geçiş rölesini de kontrol ettir.siyah duman atması hava yakıt karışımın düzgün olmamasından.buna neden olacak hemen hemen tüm yerleri kontrol ettirmişsin. sanırım bir bu röle kontrol edilmedi.

arkadaşlar önerileriniz için teşekür ederim.turbya baktıramadım,çünkü marmariste bu işe bakacak usta yok,sanırım izmir e gittiğimde baktırabilirim.,,ayrıcada kartalveat arkadaşın önerisinide dikkate alıyorum,ustaya gidince düşük devir geçiş rölesinide baktırırım,umarım bir sonuca varırım,teşekürler.....

arkadaşlar önerileriniz için teşekür ederim.turbya baktıramadım,çünkü marmariste bu işe bakacak usta yok,sanırım izmir e gittiğimde baktırabilirim.,,ayrıcada kartalveat arkadaşın önerisinide dikkate alıyorum,ustaya gidince düşük devir geçiş rölesinide baktırırım,umarım bir sonuca varırım,teşekürler.....

inşallah sorununa kesin çözüm bulurlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR