Karavan Buzdolabı (kompresörlü Soğutma)12 Vdc

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,252

bulenttg

electricianACDC
Yer
Bornova/İzmir, Türkiye
Web
www.elektrikci.webnode.com.tr
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
soğutma ve buzdolabi konusundaki 12-24 VDC soğutma kompresörlerin BD35F danfoss üretimi bir ürünün 12 volt DC gerilim altında çektiği akım aletsel olarak resimde gösterilmiştir.
Şöyleki;
DC elektrik sisteminde
- Kablo kalitesi, uygunluk ve kesitleri
- Enerji çıkış, sigorta paneli ve kompresörün bağlantı yapıldığı mesafenin uzunluğu
- Kablo bağlantı kalitesi,soket ve pabuçlar
benzeri teknik sebepler amperajda etkili olmaktadır.

Kodu yazılı kompresörün akü ve panel değeri;
2X150 watt panel
1X200 amper VRLA derin deşarj JEL akü

IMG 20191008 111521

IMG 20191008 111836

IMG 20191008 112049

IMG 20191008 112911

Yazının aynısını, gezebilir Facebook grubunda paylaştım.

12-24 VDC / AC 230 VAC Invertor ile buzdolabı kullanmak veya direkt DC sistem ile uygulama.

Öncelikle; grup sayfasında; konu ile ilgili yazılan benzeri yazı ve görüşlerin yanında veya karşısında yer almadan teknik değerler ile kullanıcının karar vermesi doğru olacaktır.
Ürettiğimiz elektrik enerjisini anında direkt olarak kullanabiliyorsak, basit ucuz ve pratiktir,ne yazikki her daim olası değildir, bununla birlikte depolanmış enerjiye, batarya sistemine ihtiyaç olacaktır.

Kimyasal yapının içinde kullanıma hazır durumda bekleyen, batarya sisteminden elektriksel kullanım durumu, farklı teknik durumları ortaya çıkarır.
AC ve DC elektrik sistemlerinde;
Işin teknik ve elektriksel boyutları farklılıklar gösterir.
Her teknik kullanımların olumlu veya olumsuz yönleri olabilmektedir, tercih edileni basit, ekonomik karmaşık olmayanı olmalıdır.
AC den DC enerji çevrimi daha basit iken, DC den AC çevrimi daha teknik ekipman ve maliyet bakımından sıkıntılıdır.
DC - AC çevrim verimliliği %89-94 civarında belirtilmektedir.
Sistemde Invertor kullanımda;
1-)Sistem elemanları sıcaklığa aşırı duyarlı olup, elektronik iç yapıyı sürekli soğutma gerekliliği,önem arz eder. Sıcaklık elektronik sistemde her zaman sıkıntıdır.
DC-AC 1200 watt bir Invertor için sıcaklık karşılaştırma değerleri;
25 derece sıcaklıkta 1200 watt
30 derecede 1140 watt
35 derecede 1056 watt
40 derecede 960 watt
değerler belirtilmiştir. Victron energy sıcaklık / güç etkileri
2-)12 DC 220 VAC için DC giriş besleme hattı kablo kesiti ve DC sigorta değeri:
Güç:1000 watt için
Tam güç peak değerde akım:83 amper
Kablo kesiti: 1 metre uzunlukta %3 gerilim düşümü ve 25 derece ortam sıcaklığı ile kesiti 35 mm2
DC koruma sigortası:105 amper
enerji ( stand-by) vb. kayıpları mevcuttur.

DC 12-24 soğutma kompresör sistemde;
Kompresör gücü 70 watt
Gerilim:12 volt
Sistemden çekeceği akım:5.8 amper
Kablo kesiti:5 metre için,25 derece ortam sıcaklığı altında,%3 gerilim düşümü ile 4 mm2
Sigorta değeri: 8 amp DC
Kompresör gücü 90 watt
Gerilim:12 volt
Sistemden çekeceği akım:7.5 amper
Kablo kesiti: 5 metre için yukarıdaki gerilim düşüm ve sıcaklık aynı 6 mm2
Sigorta değeri:10 amp DC
Değerler ilgili konuların elektriksel hesaplama cetvelleriden alınarak yazılmıştır

Dip not: 150 litre ve altı kapasiteli küçük sistem soğutma dolapları için 12-24 VDC kullanımı uygun olabilmektedir.
Kapasiteleri büyük dolaplar (no Frost çift kapılı gibi) invertor kullanılabilmektedir.

%3 gerilim düşümü biraz fazla değil mi? zaten ekovatın kontrol kartı voltaja karşı çok hassas akümüzde tam dolu degilse ilk kalkışta düşük voltaj deyip çalışmaktan vaz geçiyor.
şayet gerilim düşümünü çok daha az alırsak belki kablomuz biraz daha kalın olacak ama kafamızda rahat olacak diye düşünüyorum.

Doğrudur maksimum izin verilen değer yazılıdır.
70 watt için yukarıda gerilim, akım ve metraj sabit kalma durumunda;
% 3 gerilim düşümü ile 4 mm2 = 11,6 volt
% 2 de 6 mm2 =11,8 volt
% 1 de 10-16 mm2=11,9volt
kablo kesiti ve varsayılan gerilim değerleri çıkacaktır.
Pratik uygulamada kısa mesafeli ve kaliteli kablo kullanımı ( korozyon ortamsız ve gevşek bağlantı olmadan) 4 ve 6 mm2 kesitlerde hat başlangıç ve hat sonunda aletsel ölçümlerde ( gerilim ve akım) ilk kalkınma ve sürekli çalışmasında sıkıntı olmamıştır.
Burada bataryanın dolu kapasitelere olduğu düşünülmüştür.
Kapasitesi çok düşük gerilimlerde kompresör zorlanacak veya hiç kalkınma yapamayacaktır.

Kesit ve gerilim düşüm değerleri uygulamalar arasında çok küçük farklılıklar olabilmektedir.

merhabalar. güneş enerjisini yeni kurdum. 190w x 3 monokristal , 240amper varta efb akü, 60 amper şarj regülatörü ve ali expressten aldığım 1500w tam sinüs inverter var. karavanımda altus 305l mini buzdolabı var. aküm full olduğu anda bile, buzdolabının motoru devreye girdiği anda (10dk da bir) inverterdaki değer 12.5' dan bir anda 10' lu değerlere inip tekrar 12,5' a yükseliyor. tabi bu arada elektrik gidip geliyor. inverterda sorun mu var diyorum ama 700wattlık küçük ev aletlerini sorunsuz çalıştırıyor. sadece mini buzdolabının kalkış aşamasında bu sorunu yaşıyorum.

Buzdolabının motorunu 12'a mı dönüştürsem, yoksa akıllı invertöre mi geçşem bilemedim.

Bu iki yöntem dışında bir çözüm öneriniz var mıdır?

Yazılı bazı rakamsal değerler devrede kullanan kablo kesitleri,uzunluk,ortam sıcaklıkları, bağlantı durumlarına göre farklılıklar gösterebilir.

3 X 190 =570 wp panel kapasitesi;

12 volt paralel bağlantı şekliyle

panel verimli gün ışımada 35-45 amper/saat
Solar kontrol cihazının PWM olduğunu kabul edelim
35 X 6 saat gün=210 amper dolumu
Batarya gün ( şarj durumu ) matematik olarak dolum tamam, kapasite ilavesi gerekir,
210 amper rakamının sizin için kullanılabilir olanı 100 amperdir,aynı imal tarihlerde, aynı özellikte tercih edilerek ilave gerekir .

Bu panel sisteminin bağlantı metodu değiştirilerek gerilimi artırarak mppt cihaz desteği ile,hem hat sigorta amper değerleri,hem daha ince kablo kesitleri çıkacaktır, 12 volt 3 panel paralel bağlantı durumunda hat akımı 47.5 amper,5 metrede kullanılacak kesit 0.3 volt gerilim düşümü ile 35 mm2,hat sigorta değeri 60 amper, değerleri yüksek ,

Bir örnek;12 volt DC den 220 VAC enerji çevriminde aletsel ölçüm sonucu aşağıdaki gibidir.
1 adet SEG 82 ekran LED TV
1 adet uydu alıcısı
Her iki cihazın toplam gücü 50 watt değerdedir.

12 VDC/220 VAC invertor Ile çalışmasında bataryadan 4.5 amper çektiği ölçülmüştür.

50 watt gücündeki AC cihazlar, invertor Ile çalışmada elektriksel kayıpları ile 4.5 amper saat değerde tüketim yapmaktadır.

Basit ve yuvarlak hesaplama ile
100 watt AC den 9 amper DC
200 watt AC den 18 amper DC bataryadan çekiş olacaktır.
Bu sistemde (TV ve uydu alıcısı) bobinli cihazların İlk kalkınma demeraj akımları göz ardı edilmiştir. Buzdolabı gibi cihazlarda bu akım değerleri artacaktır.
Buzdolabı;
Kullanılan ortam sıcaklığı
Kullanım sıklığı ( aç kapa )
Devreye girme çıkma durumu farklı olarak değişir.
Alternatif akım ve doğru akım devreleri için hesaplamalarını ayrı ayrı değerlendirme gerekir.

Tavsiye niteliğinde ;
Karavan tekne OFF GRID elektrik kullanılan yerlerde 12-24 volt sistemde çalışan ürünleri kullanmak daha uygun ve akıllıcadir.

Enerji dönüşümü elektronik cihazlar ile olduğundan elektriksel ısınma ve kayıpları vardır, Invertor gibi

Selamlar

Yazılı bazı rakamsal değerler devrede kullanan kablo kesitleri,uzunluk,ortam sıcaklıkları, bağlantı durumlarına göre farklılıklar gösterebilir.

3 X 190 =570 wp panel kapasitesi;

12 volt paralel bağlantı şekliyle

panel verimli gün ışımada 35-45 amper/saat
Solar kontrol cihazının PWM olduğunu kabul edelim
35 X 6 saat gün=210 amper dolumu
Batarya gün ( şarj durumu ) matematik olarak dolum tamam, kapasite ilavesi gerekir,
210 amper rakamının sizin için kullanılabilir olanı 100 amperdir,aynı imal tarihlerde, aynı özellikte tercih edilerek ilave gerekir .

Bu panel sisteminin bağlantı metodu değiştirilerek gerilimi artırarak mppt cihaz desteği ile,hem hat sigorta amper değerleri,hem daha ince kablo kesitleri çıkacaktır, 12 volt 3 panel paralel bağlantı durumunda hat akımı 47.5 amper,5 metrede kullanılacak kesit 0.3 volt gerilim düşümü ile 35 mm2,hat sigorta değeri 60 amper, değerleri yüksek ,

Bir örnek;12 volt DC den 220 VAC enerji çevriminde aletsel ölçüm sonucu aşağıdaki gibidir.
1 adet SEG 82 ekran LED TV
1 adet uydu alıcısı
Her iki cihazın toplam gücü 50 watt değerdedir.

12 VDC/220 VAC invertor Ile çalışmasında bataryadan 4.5 amper çektiği ölçülmüştür.

50 watt gücündeki AC cihazlar, invertor Ile çalışmada elektriksel kayıpları ile 4.5 amper saat değerde tüketim yapmaktadır.

Basit ve yuvarlak hesaplama ile
100 watt AC den 9 amper DC
200 watt AC den 18 amper DC bataryadan çekiş olacaktır.
Bu sistemde (TV ve uydu alıcısı) bobinli cihazların İlk kalkınma demeraj akımları göz ardı edilmiştir. Buzdolabı gibi cihazlarda bu akım değerleri artacaktır.
Buzdolabı;
Kullanılan ortam sıcaklığı
Kullanım sıklığı ( aç kapa )
Devreye girme çıkma durumu farklı olarak değişir.
Alternatif akım ve doğru akım devreleri için hesaplamalarını ayrı ayrı değerlendirme gerekir.

Tavsiye niteliğinde ;
Karavan tekne OFF GRID elektrik kullanılan yerlerde 12-24 volt sistemde çalışan ürünleri kullanmak daha uygun ve akıllıcadir.

Enerji dönüşümü elektronik cihazlar ile olduğundan elektriksel ısınma ve kayıpları vardır, Invertor gibi

Selamlar
detaylı açıklamanız için teşekkürler. 12 volt ile çalışan buzdolabı motorununda soğutma verimi düşer mi peki? yani o kadar zahmete girip kompresörü degiştireyip, bir de soğutmada verim alamazsam kafayı yerim herhalde:smiley: soğutmamerkezi.com da 12 volt ile çalışan bir motor var. tavsiye dermisiniz?

detaylı açıklamanız için teşekkürler. 12 volt ile çalışan buzdolabı motorununda soğutma verimi düşer mi peki? yani o kadar zahmete girip kompresörü degiştireyip, bir de soğutmada verim alamazsam kafayı yerim herhalde:smiley: soğutmamerkezi.com da 12 volt ile çalışan bir motor var. tavsiye dermisiniz?

Bu konuları bilen ( soğutma tekniği ve çevriminde)
Işinin ustası bir el ile , sağlam işçilik ve kaliteli kompresör kullanımında sorun yaşamazsınız diyebilirim.

merhabalar. güneş enerjisini yeni kurdum. 190w x 3 monokristal , 240amper varta efb akü, 60 amper şarj regülatörü ve ali expressten aldığım 1500w tam sinüs inverter var. karavanımda altus 305l mini buzdolabı var. aküm full olduğu anda bile, buzdolabının motoru devreye girdiği anda (10dk da bir) inverterdaki değer 12.5' dan bir anda 10' lu değerlere inip tekrar 12,5' a yükseliyor. tabi bu arada elektrik gidip geliyor. inverterda sorun mu var diyorum ama 700wattlık küçük ev aletlerini sorunsuz çalıştırıyor. sadece mini buzdolabının kalkış aşamasında bu sorunu yaşıyorum.

Buzdolabının motorunu 12'a mı dönüştürsem, yoksa akıllı invertöre mi geçşem bilemedim.

Bu iki yöntem dışında bir çözüm öneriniz var mıdır?
Merhaba sizin akünüz yenimidi ?
Bendede benzeri sorun var , 190w x 2 monokristal, 200 A jel akü ,1000 w tamsinüs akıllı savior inventer mevcut.
Paneller doğrudan inventere bağlı,hava bulutlu olsada gündüz sorun yok 90lt bosch buzdolabı çalışıyor.
Aydınlık gittiginde yarım saatte akü 11 v altına düştüğü için inventer kapanıyor.
Şimdilik karanlık olmadan inventeri kapatıyorum en azından şarj a devam ediyor geceye şarjsız girmiyor.

Ben karavanı aldığımda 2,6 kw Kipor Sinemaster jenaratör mevcuttu ,panelleri ben taktırdım. jenaratörü hiç denemedim.belki daha sonra acil durumlar için yanımda taşıyabilirim.

Sayın bulenttg nin tavsiye ettiği gibi buzdolabını 12 v a çevirmeyi düşünüyorum.Birde 50 A MPPT şarj regülatörü alıp,1 adet 190 w panel ilavesi ile 570 w tv de takmayı düşündüğüm için gerekli sanırım.
Aküyü ilaveleri yaptıktan sonra deniyeceğim olmaz ise 300-400 A çıkarabilirim.

Merhaba,
internet üzerinden 12v buzdolabı kompresörü sipariş vermiştim. Yorumlarında 2A güç tüketimi olduğunu yazmıştı bir kullanıcısı. (Kalkışta da 4A çekiyormuş) Ancak gelen kompresörü 60ah ve 75ah lik iki farklı akü ile ve 12v 10a lik bir led trafosu ile denememize rağmen kompresör çalışmadı. Ürünü iade ettim, ürünün bozuk olduğunu kabul ettiler ve ben de bir üst modelini aynı yerden sipariş verdim.

Ancak gelen bu ürünü de ne 60ah lik akü ile ne de 10a lik led trafosu ile çalıştıramadım. Kompresöre sadece + ve - uçlarından elektrik verdim. Termostad bağlantıları bağlı değildi.

Gelen her iki ürün de bozuk olabilir mi? Bana bu ihtimal çok düşük geldi.
Bir yerde hata yapıyor olabilir miyim sizce?

Merhaba,
internet üzerinden 12v buzdolabı kompresörü sipariş vermiştim. Yorumlarında 2A güç tüketimi olduğunu yazmıştı bir kullanıcısı. (Kalkışta da 4A çekiyormuş) Ancak gelen kompresörü 60ah ve 75ah lik iki farklı akü ile ve 12v 10a lik bir led trafosu ile denememize rağmen kompresör çalışmadı. Ürünü iade ettim, ürünün bozuk olduğunu kabul ettiler ve ben de bir üst modelini aynı yerden sipariş verdim.

Ancak gelen bu ürünü de ne 60ah lik akü ile ne de 10a lik led trafosu ile çalıştıramadım. Kompresöre sadece + ve - uçlarından elektrik verdim. Termostad bağlantıları bağlı değildi.

Gelen her iki ürün de bozuk olabilir mi? Bana bu ihtimal çok düşük geldi.
Bir yerde hata yapıyor olabilir miyim sizce?

Neden LED trafosu kullanıyor sunuz?

12 volt kompresör buzdolabını araya bir sigorta koyarak doğrudan aküye bağlayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Neden LED trafosu kullanıyor sunuz?

12 volt kompresör buzdolabını araya bir sigorta koyarak doğrudan aküye bağlayabilirsiniz.
Evet o şekilde de denedim.
Amacım aldığım kompresörün çalışıp çalışmadığını anlamaktı. 60A sulu akü de çalıştırmadı. Trafo da..
Nerede hata yapıyorum bilemedim. İkinci kez sıfır ürünün bozuk çıkması ihtimali de var tabi...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR