Karavan - Camper Yaparken Gerekli Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 111
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,487

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Panelvan araçlarlardan camper karavan yapmayı ,hayal eden, düşünen, planlayan arkadaşlara, gerekli malzemeler ve ekipmanlar hakkında bilgi vermek amacı ve dönüşümü kısmen özetleyen malzeme bazında ihtiyaçları kapsayan bir çalışma sunuyorum, bu dönüşümü planlayan arkadaşların malzeme ve dönüşüm prosedürü anlamında, bir çok sorusuna cevap bulacaklarını ümit ediyorum...

15 sayfa, 3 değişik izleme kalitesinden oluşan çalışmanın dosyasını bilgisayarınıza indirerek inceleyebilirsiniz......

Çalışmanın 4 mb "PDF" dosyasını bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayın...
Karavan Malzemeleri 4.pdf

Çalışmanın 11 mb "PDF" dosyasını bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayın...
Karavan Malzemeleri 11.pdf

Çalışmanın 99 mb "PDF" dosyasını bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki tıklayın...
Karavan Malzemeleri 99.pdf

Karavan Yaparken gerekli Mazemeler 1

Etiketler
Ynt: Karavan - Camper Yaparken Gerekli Malzemeler

Atilla Abi, karavan yapmak isteyenlere bu malzemelerin yanında bitane de "Yusuf Usta" gerekli :smiley: :D

Atilla Bey, bu değerli çalışmanız için teşekkürler. Biraz beceri, cesaret ve akçalı kaynak sahibi olanlar açısından önemli bir başvuru kaynağı olacağı ortada; elinize, beyninize ve emeğinize sağlık...

Cavid Sezen

Hakan; Yusuf'u ne bütün olarak nede parçalayıp kimseye veremeyiz, herkezi biraz yusuf yapabilirsek, ortaya iyi şeyler çıkacak...

Cavid abi sağol, biz elimizden geleni yapıyoruz, faydalanıp ortaya birşeyler çıkarabilenler olursa ne mutlu bize...

Bu çalışma sayesinde soruların daha derli toplu olacağını düşünüyorum, biz yine gelecek soruları detaylı olarak cevaplamaya devam edeceğiz...

Cevap hakkı doğdu yazmam lazım adım geçti ;D Hakan abi beni onura ettin teşekkürler Atilla abide beni paylaşamadığı için kendisine teşekkürler ayrıca çin atasözü herkes bilir balık vermektense balık tutmayı öğretmek en doğrusu,hem beni o kadar büyütünüzki kendimi birşey sandım havaya girdim ;D oysaki pek birşey bildiyim yok yeterince iyi değilim ;)
Atilla abi paylaşım için teşekkürler çok faydalı bir çalışma.

Sayın Atilla Dinçer,yaptığınız bu çalışma,"b e c e r i k l i " iki el ile birleşince değeri ölçülemeyecek bir çalışma. Teşekkürler.Kendi aracını kendi yapmayı düşünen tüm arkadaşların çok işine yarayacak.

Karavanını yapmayı düşünenler malzemeler konusunda bilgilendi, şimdide , içini şekilledirirken faydalanabilecekleri, bunların üstüne kendilerinden birşeyler ilave ederek geliştirebilecekleri, iç dekorasyon örnekleri sunuyorum...

13 adet 12m3 için 3 adet 10 m3 için iç dekorasyon örneği..
10 mb PDF dosyasını bilgisayarınıza indirerek, inceleyebilirsiniz, Adobe illustrator formatta hazırlanmıştır, bu programı bilenler, açık kaynak kodlu olduğundan planların üzerinde değişiklik yaparak, istedikleri en uygun planı yaratabilirler...

Camper Karavan.pdf

Camper Karavan 1

Sayın Atilla Dinçer Bey gerçekten çok değerli bir çalışmaya imza atmışınız, çok çok teşekkürler. Ben bu siteye tesadüfen girmiştim ama müptelası oldum. Sizin gibi değerli ve bu konuda tecrübe sahibi insanlardan bilgi ve belge almak çok güzel. Çünkü gerçekten bu konuda bişeyler yapmak isteyen insanlara rehberlik eden tek kaynak paylaşım sitesi. Kırşehirde ikamet eden bir öğretmenim. Yaz tatillerinde ve fırsat bulduğum boş zamanlarımda doğayla kucaklaşmayı seven bir insan olarak kendi karavanımı oluşturma fikri iyiden iyiye ortaya çıkmaya başladı. Zaten bir miktar avcılık vardı ve buna kampçılık da dahil olunca motokaravanla çok hoş bir harmoni oluşturacak gibi görünüyor. Hadi hayırlısı...

Hoşbulduk Yusuf Bey. Gerçekten de doğru söylüyorsunuz. Atilla Beyin sizi referans olarak gösterdiği kendi karavanızı oluştururken hazırlamış olduğunuz değerli bilgilerinizi izlemeye çalışıyorum. Ama son kanuni düzenlemerle ilgi olarak ben hala 1998- 2005 model yılı aralığında bulunan PSA grubu araçlardan belirlerken illaki ABS'si olan araçlardan mı seçeceğim. Bu işin kanuni düzenlemeleriyle ilgili yapılan çalışmalarından pek birşey anlamadım. Bana bu konuda daha detaylı bir bilgi verebilirmisiniz ? Çok teşekkürler..

Bizim kanundan anlıyabildiğimiz, kanunun yarım şasili bir panelvanın yük taşımak için dizayn edilmiş kasasının içine yolcu taşıma izninin kesin olarak verilmediği yönünde..lakin tam şasili aynı prosedürdeki araçlarada verilen izinler şehir bazında değişik sonuçlar ortaya çıkarmakda...Bu konuda bir bilgi bankası niteliğinde kaynak olmadığı için konunun doğurduğu sonuçlar sağlıklı olarak takip edilememekde..Dönüşümü zorlaştıran şartlar 2009 yılından sonra uygulamaya sokulmuştur, 2009 öncesi sonuçlandırılmış örnekler muafiyet sınırları içindedir..

Birşeyi sakın unutmayın, yolcu izni aldığınız kişi sayısı kadar karavan içinde yatacak yatak adedi göstermek zorundasınız, 10m3 bir panelvana 4+1 ruhsat izni alsanız ne çıkar, aracın içinde 5 adet yatak sığmaz, bu yüzdende izin verilmez, kanunda çocuk ufak aracın şurasına sıkışır yatar bahanesine yer yoktur, artık insanlarında biraz kanunlara uyması, lazım, 5 kişilik tofaş şahine 7-8 kişi bindiğini biliyoruz, unutmayın bizede elini veren kolunu kaptırıyor, bizde işin cılkını çıkarıyoruz sonra..

PSA grubu(ducato-jumper-boxer) 1998-2005 moel arası N1 sınıfı yarım şasi Panelvan araçlar ister abs!li olsun ister olmasın, karavana dönüştürülürken, ancak 2+1 veya 1+1 ruhsat alınabilir...

PSA grubu (ducato-jumper-boxer) 1998-2005 moel arası M1 yarım şasi Camlı minibüs araçlar, abs!li ise, karavana dönüştürülürken, ancak 4+1 veya 3+1 ruhsat alınabilir...( diye görünüyor)

Burada birtek belirsizlik ise; 1998-2005 model tam şasili olan İveco N1 sınıfı panelvanlarda bazı şehirlerden yapılan müracatlarda, 4+1 ve 3+1 alınabildiği gibi bazı şehirlerden yine ancak 2+1 ve 1+1 alınabildiği belirtiliyor..

M1 sınıfı (camlı minibüs) tam şasili ivecolar, kanuna çok uygun olduğu halde bazı şehirlerde hala 4+1 ve 3+1 alınamadığı, hala 2+1 ve 1+1 alınabildiği söyleniyor...

Bu farklı uygulama niye, Neden böyle oluyor diye sormayın, burası Türkiye burada her şey olabilir, A şehrinde onay alır, B şehrinde alamaz, A şehrinin A ilçesindenden müracat edince alınır, A şehrinin B ilçesinden müracat edilince izin alınamaz, Aynı şehrin ve aynı ilçenin içinde A proje firmasından müracat kabul edilir, B proje firmasınınıki kabul edilmez, Aynı daireye bugün müracat eden alır, o günkü görevli izne çıkar ,yarın yerine bakan memur reddeder..

Biz niye böyleyiz diye sormayın, burası Türkiye herşey olur...
Tanıdığınız varsa tofaş şahine bile karavan ruhsatı alabilirsiniz, yoksa ağzınızla kuş tutsanız boşuna..

SONUÇ; 1998-2005 Panelvan alın isteğinize göre 2+1 veya 1+1 ruhsatınızıalın, keyfinife bakın.....

Bu uygulama ıle karsılasmıs bırı olarak (Izmırde onaylanmayan projem ,Kırıkkalede onaylandı) bu yoruma katılıyorum.
Hayret etmıyormuyum ?. Edıyorum tabı. Oyle ya , burası Turkıye.

verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri