Karavan Çekmek Için Vitara 2.0 V6 Mı Yoksa Vitara 1.6 Jlx Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kadir karaman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,901

kadir karaman

Yeni Üye
Yer
bursa
İyi günler,

2013 yılından beri yelkenli teknem var, egede bir çok adaya ve yere teknemle gittim, 2016 Ekim-Haziran 2017 arasında mersinde teknede yaşadım. Mersinde tekneyle gidilebilecek çok yer olmamasından ve motosiklet kazası nedeniyle bu sezon tekneye binemeyeceğimden tekneyi satıp karavana geçiş yapmak istiyorum.

Önceliğim hem binek araç görevini yapabilecek hem de karavan çekebilecek nitelikte çeki demiri olan bir araç bulmak, bütçem 25000 tl civarı. Şuan 1998 model suzuki vitara 2.0 V6 bir araç buldum, ancak parça sıkıntısı olduğu yönünde çeşitli duyumlar alıyorum, vitara 2.0 v6 yerine hem yakıt tasarrufu hem de parça sıkıntısı çekmemem adına vitara 1.6 jlx'i tavsiye edenler var.

Çekme karavanı gezen bir karavan olarak kullanacağım, bu bölgedeki yaylalara çıkıp haftasonları oralarda kalmayı, vakit olursa daha uzun yolculuklar yapmayı düşünüyorum, karavanı yazlık olarak sabit bir yerde tutma gibi bir fikrim yok. Hafta sonlarımın çoğunu karavanla yolculuk yaparak geçireceğime eminim. Yaylaların yolları biraz yokuş ve dik olduğundan güçlü bir araba alma taraftarıyım. Vitara 2.0 v6 bu iş için uygun gibi geliyor bana, ancak parçayla ilgili arkadaşların söyledikleri kafamda soru işareti oluşturdu, mersinde onarım ve parça konusunda sıkıntı yaşar mıyım?vitara 1.6 jlx'le de zorlanmadan karavan çekebilir miyim yüksek yerlere?

Siz ne dersiniz, karavan çekme ve günlük hayatta kullanımı açısından düşünüldüğünde vitara 2.0 v6 mı daha uygun olur yoksa vitara 1.6 jlx mi?

Saygılar

Etiketler
Dizel araçlar daha torku yüksek 2000 cc dizel 4x4 mükemmel olur 1.6 benzinli çekse bile yakıt sarfiyatı fazla olur dün foruma biri yazmış 1.6 vitara 60 tl gaz ile 100 km gidiyorum demiş ben 2.5 sorento ile 55 kuruş (12 lt 100 km ) yakıyorum %50 şehir içi

Bu arada almayı düşündüğüm karavan boyu 3,75- 4,5 arası, karavanın alımı ancak teknenin satışı sonrası mümkün gibi duruyor, zaten dizde kırık olduğundan 1 ay ayağımın üzerine basamayacağımdan karavanı bağla çıkar vs şu an mümkün değil gibi, öncelik şu an karavan çekebilme kapasitesine sahip araçta..

Yakıtı ve yokuşlarda bayılmaları dert etmeyecekseniz 1.6 motor için sıkıntı yok. Zorlandığınız yerde arazi şanzımanı size yardımcı olacaktır. Elbette dağ yollarında zaten yavaş gideceğinizden çok sıkıntı olmayacaktır. Yollarda, romork olduğu halde seri gitmek istiyorsanız (ki çok tavsiye etmem) o zaman 1.6 motorlu araç yeterli gelmeyecek hatta sıcak havalarda hararet problemi çıkarabilecektir.

2.0 litre motor ile muhteşem bir serilik ya da yokuşlarda performans beklentinizde çok değişiklik olmaz. Yine de 1.6 ya göre farkedilir oranda rahatlama olacaktır. Hatta hararet olabilecek bir çok yerde 2.0 motorla sorun yaşamadan gidebileceksiniz. Her iki seçenekte de manuel şanzımanı tercih etmenizi tavsiye edeceğim.

Gelgelelim ayağınızdaki problem nedeniyle sizin otomatik tercih edeceğinizi düşünüyorum. O zaman da 2.0 motor bile sıkıntı çıkarabilir. Bu durumda eski bilgilerime dayanarak 2.5 litreye yönelmenizi düşünmek gerekecek. Ya da tercihlerinizi aynı bütçedeki başka ama torku yüksek araçlardan yana kullanmanızı tavsiye edeceğim.

Yazdıklarımdan bazı yerlerde aklınıza neden sorularının gelmesi normal. Örneğin yakıt 1.6 da neden artar. Gücü az gelen aracın gidebilmesi için daha çok gaza bastığınız için. Yine aynı sebepten hararet yapması ve balata yıpranması da olası sonuçlardandır. Bu olumsuzluğu yaşamamak için ise ağır devire alıp çekmediği yerde güç kazanmanız gerekecektir. Daha büyük güçlü motorla bunlar daha aza inecektir.

2.0 litrelik motor niye çok performans vermez derseniz elbette 1.6 motora göre daha iyi olacaktır ama arkanızda romork yokmuşçasına rahat gitmek isterseniz onun da gücü bellidir. Yine de 2.0 litreyle yeterli geldiğini söyleyen ve yıllardır kullanan arkadaşlarımız da var. Hararet sıkıntısı da 1.6 ya göre çok minimuma inecektir.

Gelelim manuel ile otomatik şanzıman tercihine. Otomatik şanzıman ile tüketim değerleriniz ve aracın bir de şanzımanının soğutulması işinin de devreye girmesi nedeniyle bazı sıkıntıların olması kaçınılmaz olacaktır. İşte bu ve benzeri sıkıntıları yaşamamak için de otomatik olması durumunda torku ve hacmi daha yüksek bir aracı tavsiye etme sebebim de bundandır. Elbette büyük hacim daha fazla yakıt vergi vs demek olacaktır.

Son olarak Vitara için yaşadığınız çevrede hangi motora parça bulurum sorusuna gelelim. Şu an için bir çok şehirde parça bulmak zorluğu ne yazık ki var. Çok bulunan Lada Niva veya başka markalarda dahi eski modellerde aynı sorunu zaten yaşarsınız. Merkez İstanbul, sıkıntı olan parçayı sipariş eder bir iki gün bekler getirtirsiniz.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır, umarım yardımcı olur

Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler, benim için gayet faydalı oldu. Dizdeki problemle ilgili olarak temmuz ortası gibi yürüyebileceğimi söyledi doktor, yürüyebilirsem araba da kullanabilirim, otomatik vites düşünmüyorum. Baktığım vitara 2.0 v6 satıldı, şu an adana ve mersindeki 25000 civarındaki çeki demiri olan tüm suvları tekip etmeye çalışıyorum. Uygun bir araç bulabilirsem alacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR