Karavan Dış Elektrik Prizinin Dişi Olması ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Rıdvan Özkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,617

Rıdvan Özkan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Kısa süre önce bir minibüs karavan aldım. Dışarıdan elektrik almak için dışarıya verilen priz dişi priz. Tesafüfen gören bir karavancı, bunun çok tehlikeli olduğunu, çıkışın erkek priz olması gerektiğini söyledi. Biraz araştırınca tüm karavanlarda çıkışın üç dişli erkek priz olduğunu gördüm. 2 delikli normal dişi prizi üç dişli erkek prize çevirmek mümkün müdür? Bölgemde bu işlerden anlayan bir elektrikçi olmadığı için sizlere sorayım dedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Bahsettiğiniz priz karavanlar için üretilen dış elektrik alım noktası olarak geçiyor. Birçok internet sitesinde satılmakta. Bunun yanında bu prize uygun dış elektrik alım fişi de satılmakta. Takım olarak alarak montajını yapabilirsiniz. Hatta defa marka çok küçük boyutlarda olanı dahi var.

viva cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bahsettiğiniz priz karavanlar için üretilen dış elektrik alım noktası olarak geçiyor. Birçok internet sitesinde satılmakta. Bunun yanında bu prize uygun dış elektrik alım fişi de satılmakta. Takım olarak alarak montajını yapabilirsiniz. Hatta defa marka çok küçük boyutlarda olanı dahi var.

viva cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Çok teşekkür ederim sayın fusel. İnceliyorum.

Merhaba arkadaşlar. Kısa süre önce bir minibüs karavan aldım. Dışarıdan elektrik almak için dışarıya verilen priz dişi priz. Tesafüfen gören bir karavancı, bunun çok tehlikeli olduğunu, çıkışın erkek priz olması gerektiğini söyledi. Biraz araştırınca tüm karavanlarda çıkışın üç dişli erkek priz olduğunu gördüm. 2 delikli normal dişi prizi üç dişli erkek prize çevirmek mümkün müdür? Bölgemde bu işlerden anlayan bir elektrikçi olmadığı için sizlere sorayım dedim. Şimdiden teşekkür ederim.

Aslında bildiğim kadarı ile (mesleği elektirik olan arkadaşlar daha iyi yorumlayacaktır ) bu birazda bölgesel bir durum. IP rating dediğimiz koruma sınıfı yeterli olduğu sürece çokta önem arz etmeyen bir durum.

Mesela Kuzey Amerika / Kanada tipine bir örnek vereyim..

Burada gördüğünüz üzere NEMA TT-30R tipi bir giriş kullanılıyor. Biraz daha açıklama yapmak gerekirse National Electrical Manufacturers Association (NEMA) tarafından oluşturulmuş bir standart. 30 Amp değeri R ise soket tipi.

Daha detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz.

Sonuç olarak konu tamamen bir standart oluşturup yanlış başlantıların önüne geçmekten ibaret. Biz bu bölgede erkek kullanıyoruz zira alışanlıklarla yanlış bağlantı yapmamızı engelliyor. Onlar orada dişi kullanıyor yine aynı sebepten.

Hani genel algı şu yöndedir ya elektrik soketlerinde dişi soket üzerinde elektirik vardır erkek soket güvenlidir ( !!!! asla emin olmadan temasta bulunmayın aslen en büyük hatalardan biri tahmine dayalı hareket etmektir !!!! alet çantanızda mutlaka en azından bir kontrol kalemi taşımakta fayda var ) mesela, en büyük tehlikesi bu iki durum, onun dışında herhangi bir başka problem yaratmayacaktır üstte dediğim IP rating durumu yeterli olduğu sürece.

Benim dikkat çekmek istediğim bir konu ise kullanacağınız uzatma kablosunun amper değerinin doğru olması gerekliliği ve eğer kışın da ( aslen sadece kış ile sınırlı olmamakla beraber ) kullanıyorsanız IP derecesinin yeterli olması. Zira çoğu uzatma en fazla IP44 seviyesindedir ve bu sadece çapı 1 mm den büyük olan katı cisimlere ve su sıçramasına karşı koruma sağlar.

Önerim kazaları ve yanlışlıkları önlemek adına hem kablo hem giriş olarak bölgesel standartlar ile uyumlu IP67 / IP 68 gibi koruma sınıfı yüksek ve doğru amper değerinde uzatma ve buna mütakip giriş kullanılması yönünde.

Son düzenleme:

Konu çok önemli olduğu için tekrar tekrar yazmakta fayda var. Aṣağıdaki resim karavana elektrik getien kablonun diṣi prizinin karavandaki erkek prize takılıṣ anındaki el hareketini gösteriyor.
ICEE

Bir elimizle elektrikli kablodaki diṣi prizin kapağını açaren diğer elimizle de karavandaki elektriksiz erkek prizin kapağını açmamız lazım.

Her yeni karavancı bu iṣi mutlaka tekrarlasın.

Resimde gördüğümüz, eldeki diṣi prizin erkek priz olduğunu bir düṣünelim. Elektrik taṣıyan açık uçlara dokunma tehlikesine ne kadar yakın olduğumuzu düṣünebiliriz.
Elektrik taṣıyan bütün prizlerin diṣi olması lazım.

Karavana dıṣardan elektrik alan prizin mutlaka erkek karavana elektrik getiren kablodaki karṣıtının ise mutlaka diṣi priz olması bu nedenle çok önemli.

Önemli not: Karavana dısardan elektrik alırken önce kablonun diṣi prizini karavandaki erkek prize, sonrada kablonun diğer ucundaki erkek prizi kampingdeki diṣi prize takmamız lazım.

Elektrik kablusunu toplarken ise önce kampingten elektrik aldığımız prizden baṣalamız lazım.

Aramızda buna % yüz uyan kaç kiṣi var?

Son düzenleme:

Karavanlarda kullanılan duvar fişleri aynı zamanda kilitleme özelliğine sahiptir.
Çoluk çocuk fişi çekip çıkartamaz.
Bu özellikler dışında başka duvar fişi kullanılmaması uygun olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri