Karavan Diyaframlı Su Pompası Bakımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,181

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Merhabalar,
epeyce olmuş yazamayalı Gezenbilir' e ...

Geçen hafta Poyrazlar gezimizde temiz su deposu boşaldı; doldurduk çeşmeden biraz ama pompa suyu basamadı :(
Epeyce uğraştım yeniden su dolana kadar içine...

Normalde diyaframlı pompaların su dolduruduğunuzda yeniden çalışma basıncını sağlayabilmesi gerekli.
Dönünce bir iki saatlik bir çalışmayla hem sorunu çözdük hem de 15 yıllık gecikmiş bir bakım yaptık .
Konuyu resimleriyle paylaşalım da belki birine daha gerekli olur diye düşündüm...

Öncelikle aldık dışarıya arkadaşımızı tabii :smiley:
Bizim karavandaki sistem tesisattaki basınç düşüşüne bağlı olarak çalışan tip. Konutlardaki hidrofor sistemini küçültülmüşü gibi. Sağda iki kablonun girdiği bölüm basınç ayarlamasını sağlayan otomatik şartel.

20151129 130444

En korktuğum ihtimal diyaframın zarar görmüş olmasıydı; bulması zor olabilir diye düşünüyorum.

Hemen kafa kısmının vidalarını söküp dikkatle parçaları ayırdım:

20151129 131141

Sonra da 3 bölmeli diyaframı çıkarttım ve derin bir oh çektim; sapasağlamdı :smiley: (Tornavidanın solundaki parçada beyaz renkte kenarları görünüyor).
Bu arada esas sorun üst resimde sol alttaki parçanın ortasındaki çekvalfteymiş.

20151129 131721

Çekvalfin arkasındaki diyafram da da yılların birikimi vardı:

20151129 132056

Tüm parçaları temizleyip basınç şalterinin dört vidasını sökerek çekvalfe ulaştım. Yıllar içerisinde çekvalfin kapama contası ezilmiş ve sızdırıyordu. Bu nedenle pompa boşaldığında çekvalf geri kaçırdığından kendiliğinden emiş yapamıyordu. Düz ve etli bir disk şeklindeki contanın yenisini aramadım; ters çevirip diğer düzgün yüzeyini kulanılır hale getirdim.
Bir 15 yıl da böyle gider muhtemelen ;)

20151129 132127

Bu arada, pompayı test etmek için yapmamız gerekenler şöyle:

Emiş tarafında (küçük te olsa) sızıntı olmaması gerek; kelepçeler ve hortumları kontrol edilmeli.

Emiş hortumu söküldükten sonra pompa çalıştırılır ve parmağınızla yeterli emme olup olmadığı kontrol edilir.

Emiş gücü, pompa kapatıldıktan birkaç saniye sonra azalmalıdır. Kapatır kapatmaz emiş gücü yok oluyorsa sökülüp yukarıdaki gibi herşeyin temizlenmesi gerekir.

Emiş gücü var, ancak zayıfsa gövdede çatlak olup olmadığı kontrol edilmeli, son seçenek olarak diyafram değiştirilmelidir.

Kolay gelsin ;)

bilgilendirme için teşekkürler, bir hidroforun içini görmüş ve yaşadığınız tecrübeden faydalanmış olduk.

Tüketim toplumu olarak genelde ilk aklımıza gelen böyle şeylerle uğraşmaktansa hemen yenisini alıp değiştirmek oluyor. Halbuki biraz merak, biraz kabiliyet, biraz da araştırma ile böyle sıkıntıların üstesinden gelinebiliyor.

bilgilendirme için teşekkürler, bir hidroforun içini görmüş ve yaşadığınız tecrübeden faydalanmış olduk.

Tüketim toplumu olarak genelde ilk aklımıza gelen böyle şeylerle uğraşmaktansa hemen yenisini alıp değiştirmek oluyor. Halbuki biraz merak, biraz kabiliyet, biraz da araştırma ile böyle sıkıntıların üstesinden gelinebiliyor.

Forumların önemli faydalarından biri bilgilerin paylaştıkça çoğalmasını sağlayan bir ortam oluşturması zaten ;)

Ben de pompanın içiyle henüz tanışmamıştım. Sayenizde tanışmış olduk. Pompanın ameliyatı gayet başarılı geçmiş. Paylaşım için teşekkürler Serdar. :smiley:

Ben de pompanın içiyle henüz tanışmamıştım. Sayenizde tanışmış olduk. Pompanın ameliyatı gayet başarılı geçmiş. Paylaşım için teşekkürler Serdar. :smiley:

Ameliyattan sonra yaşayacak merak etmeyin :smiley:

Çekvalfin detay resmini çekmemişim ona yanıyorum Ferhat Hocam...

Bu arada sorunlu olabilecek kaynaklardan su doldurmak için hortumun üzerine takılacak bir ara filtre yapıyorum; bitince paylaşacağım burada ;)

Ameliyattan sonra yaşayacak merak etmeyin :smiley:

Çekvalfin detay resmini çekmemişim ona yanıyorum Ferhat Hocam...

Bu arada sorunlu olabilecek kaynaklardan su doldurmak için hortumun üzerine takılacak bir ara filtre yapıyorum; bitince paylaşacağım burada ;)
Bizimkinde pompa girişinde aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bir filtre var. Arada bir tıkanırsa temizliyorum.
PC020595

Bu da iyi fikir aslında. Bizimkinde depodan suyu çektiği hortumun en ucunda sineklik teli gibi bir filtre var sadece. Hatta söktüğümde onun plastik telini de paslanmaz olanıyla değiştirdim. Ama bunu eklemek iyi fikir :smiley:

Bu konuyu zamanında görmediğim, gördüysem de hatırlamadığım için başıma gelenler:
- Bir kaç hafta önce suyun basıncı düştü. Depoyu boşaltmamış olduğum için gece don yaptığı bir vakit hidroforu bozduğunu düşündüm.
- Yeni hidrofor aldım. Yanına bir de filtre ekledim.
- Eski hidroforu sökmüşken yukarıda anlatılanları denedim. Cihazın için temizdi. Herhalde bir şeyler donunca bozuldu diye düşündüm.
- Tesisatı sökmüşken ev tesisatına göre yapılmış flex boruyu iptal edip plastik hortuma döndüm. Böylece bütün bağlantılarım elle sıkılan plastik parçalara döndü (bahçe hortumları için satılan aparatlar). (Kelepçeler hariç tabii.)
- Su kaçaklarını engellemek için 80 kere filan yeniden söküp taktım. b-Bütün parçaları teflon bantla sarmak zorunda kaldım.
- Sonunda bütün kaçakları engelleyemesemde azaltıp yeni hidroforu çalıştırdığımda içerideki su basıncının aynı olduğunu gördüm.
- Biraz geç oldu ama bir yerlerde okuduğum bir ipucunu hatırlayıp berber bataryalarının kafalarını söküp içini temizledim.
- Basınç düzeldi. Yani onca masraf ve çaba boşunaymış.
- Eski hidrofor 30 psi iken yeni modeli 45 psi basınçlı. (İkisi de Shurflo 11lt/dk). Yeni hidroforun basıncı kaçakları engellemeyi zorlaştırdığı için tekrar eskisine döndüm.
- Çok şükür sistem sorunsuz hale geldi.

Mehaba.
Pompanızın titreşim ve gürültü durumu nasıl acaba..
Sizce bu tip pompalarda en doğru seçim hangi marka ve hangi tipidir?

Mehaba.
Pompanızın titreşim ve gürültü durumu nasıl acaba..
Sizce bu tip pompalarda en doğru seçim hangi marka ve hangi tipidir?

Pompanın titreşimini bugüne kadar hiç hissetmedim, sesi beni rahatsız etmeyecek seviyede. Yalnız tek marka kullandığım için diğer sorunuzu cevaplama şansım yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri